TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

[Фото] Пресврт на изборите во Франција – левичарската коалиција освои најмногу пратенички места

Радио МОФ - 08.07.2024

Левичарската коалиција Нов народен фронт (НФП) забележа изненадувачка победа со освоени 188 парламентарни места или 32,6% од гласовите, а по нив е центристичката коалицијата Заедно на претседателот Макрон со 161 место, односно 27,9% од гласовите, ...

Анализа на „нова македонија“: како се наметнаа десните идеи кај француските интелектуалци

Н.Македонија

Избори во Франција: Никој не предвиде ваков резултат, но сè уште не е готово

Р.С.Европа

Што се крие зад резултатите од изборите во Франција: Компликациите почнаа…

Нетпрес

Марин Ле Пен: Нашата победа е само одложена

Нетпрес

Французите на избори кои може да ја доведат на власт крајната десница

Р.С.Европа

Втор круг парламентарни избори во Франција

360 степени

Фактор Независен +инфо 365 Р.С.Европа Фокус Либертас

Како француската крајна десница ги загуби изборите?

Независен - 08.07.2024

Шампањското беше во мраз во седиштето на екстремно десничарскиот Национален собир (РН), но славеничкото расположение брзо се претвори во неверување кога на ТВ екраните се појавија првите проектирани резултати од парламентарните избори во неделата.

Сензација на изборите во Франција: победа за Левичарскиот народен фронт

Deutsche Welle

„Ќе бидам со вас до победа“: Бардела кој се надеваше дека ќе стане премиер одговори на шокантната излезна анкета

Макфакс

Напливот на крајната десница на француските парламентарни избори ја загрозува власта на Макрон

Lider

Пет можни сценарија за исходот од изборите во Франција

А1 On

Највисока излезност на француските избори во последните 43 години

МКД

Крајната десница се надева на историска победа на денешните избори во Франција

Сакам да кажам

Нетпрес Макфакс Lider Опсервер MTM Zoom Опсервер Н.Македонија

Дебакл: Што се случи со крајната десница во Франција

Република - 08.07.2024

Според прелиминарните резултати од вториот круг од вонредните парламентарни избори во Франција, што рано утринава ги објави француското Министерство за внатрешни работи, левичарската коалиција Нов народен фронт (НФП) освои 182 места во националното ...

Левичарската коалиција со најмногу освоени мандати во Франција

Слободен Печат

Неочекуван триумф: Нов народен фронт со најмногу пратенички места во Франција

Локално

Во Франција левичарската коалиција најмногу мандати, Националниот собир на трето место

24 Вести

Во Франција левичарската коалиција најмногу мандати, Националниот собир на трето место

Н.Македонија

Во Франција левичарската коалиција со најмногу мандати, Националниот собир на трето место

Алсат-М

Во Франција левичарската коалиција најмногу мандати, Националниот собир на трето место

Либертас

Канал5 Денешен 24Инфо

Огромно изненадување на изборите во Франција: Пристигнаа првите резултати, познато е кој води

Макфакс - 07.07.2024

Според првите проценки на резултатите од вторите избори на вонредните избори во Франција, левичарската коалиција „Новиот народен фронт“ освои меѓу 172 и 192 места во парламентот. Претседателскиот камп собран под знамето на Ансамблот ќе освои меѓу ...

Левичарскиот Нов народен фронт обезбеди изненадувачка победа на француските парламентарни избори , пораз за Макрон и Ле Пен

Lider

До пладне излезноста на гласање на Французите највисока од 1981 година

Слободен Печат

Избори во Франција: Се одлучува и за идниот економски курс на земјата

Deutsche Welle

Втор круг од парламентарните избори во Франција, се предвидува релативна победа на десницата

Бизнис Вести

Денес втор круг избори во Франција, ќе добие ли земјата екстремно десничарска влада?

Независен

Втор круг од парламентарните избори во Франција, се предвидува релативна победа на десницата

24 Вести

24Инфо Либертас Сител Канал5 CivilMedia Zoom Во Центар Рацин

Пораз на крајната десница на изборите во Франција, излезните анкети велат дека води Левичарската коалиција

Сакам да кажам - 07.07.2024

Левичарската коалиција Нов народен фронт (НФП) ќе има најмногу пратеници во новиот состав на францускиот парламент, кажуваат првичните резултати на излезните анкети на Ипсос и Ипоф по денешниот втор круг на парламентарните избори, на кои што се ...

Избори во Франција: Расте излезноста, но и стравот од екстремната десница

Слободен Печат

(ВИДЕО) Клучен ден за Франција: Партиите се обединија против крајната десница на Ле Пен

А1 On

Клучен ден за Франција: Партиите се обединија против крајната десница на Ле Пен

Фокус

Франција гласа! Дали земјата ќе падне во прегратките на екстремната десница?

Слободен Печат

(Видео) Отворени гласачките места за вториот круг од парламентарните избори во Франција

Макфакс

(Видео) Отворени гласачките места за вториот круг од парламентарните избори во Франција

Опсервер

MTM Либертас Точка +инфо

Последни проекции на резултатите: левицата до 187 мандати, но далеку од апсолутно мнозинство

Макфакс - 07.07.2024

Според ревидираните анкети објавени подоцна во неделата вечерта, Новиот народен фронт, составен од пет партии, ќе освои меѓу 171 и 187 пратенички места. За апсолутно мнозинство потребни се најмалку 289 мандати.

Последни проекции на резултатите: левицата до 187 мандати, но далеку од апсолутно мнозинство

Опсервер

Последни проекции на резултатите: левицата до 187 мандати, но далеку од апсолутно мнозинство

MTM

Во Франција денеска се одржува вториот круг од парламентарните избори

ТВ21 - 07.07.2024

Во Франција утринава во 08:00 часот беа отворени избирачките места за вториот круг од предвремените парламентарни избори. Една недела по првиот круг околу 49 милиони гласачи запишани во избирачките списоци можат да гласаат во вториот круг од ...

Втор круг парламентарни избори во Франција

4NEWS

Втор круг од парламентарните избори во Франција, се предвидува победа на десницата

Локално

Французите во прекуокеанските територии денеска гласаат во вториот круг од парламентарните избори

Zoom - 06.07.2024

Вториот круг од предвремените парламентарни избори во Франција започна денеска со отворање на избирачки места во некои прекуокеански територии, со неизвесен исход бидејќи екстремната десница освои најмногу гласови во првиот круг, што ќе доведе до ...

Французите во прекуокеанските територии денеска гласаат на вториот круг парламентарни избори

Слободен Печат

Французите во прекуокеанските територии денеска гласаат во вториот круг од парламентарните избори

Република

Французите во прекуокеанските територии денеска гласаат во вториот круг од парламентарните избори

Бриф

Французите во прекуокеанските територии денеска гласаат во вториот круг од парламентарните избори

MakPress

Французите во прекуокеанските територии денеска гласаат во вториот круг

Канал5