TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Карл Нехамер е нов лидер на владејачката партија во Австрија, а наскоро и канцелар

Р.С.Европа - 03.12.2021

Владејачката Австриска народна партија денеска за лидер го избра министерот за внатрешни работи Карл Нехамер, што значи дека тој наскоро ќе стане канцелар. Одлуката ја донесе раководството на конзервативната партија во Виена, откако нејзиниот ...

Владина криза во Австрија: Карл Нехамер треба да биде нов канцелар

Deutsche Welle

Карл Нехамер избран за да биде кандидат за нов канцелар на Австрија

Република

Тврдокорниот антиимигрант Карл Нехамер стана канцелар на Австрија

Независен

Карл Нехамер нов канцелар на Австрија и лидер на Австриската народна партија

Канал5

Министерот за внатрешни работи Карл Нехамер ќе биде нов канцелар на австрија

Сакам да кажам

Карл Нехамер е новиот канцелар на Австрија и лидер на Австриската народна партија

МКД

+инфо Република Слободен Печат ТВ21 Нетпрес Локално Кајгана 4NEWS

Карл Нехамер нов канцелар на Австрија

24Инфо - 03.12.2021

Министерот за внатрешни работи Карл Нехамер ја презема функцијата лидер на Народната партија (ОВП) и канцелар на Австрија. Нехамер многу добро ја познава ОВП, бидејќи беше генерален секретар на партијата, а омилен е и меѓу сопартијците.

Карл Нехамер ќе биде новиот австриски канцелар

360 степени

Карл Нехамер нов канцелар на Австрија

Точка

Карл Нехамер ќе биде новиот австриски канцелар

Алсат-М

Карл Нехамер нов канцелар на Австрија

Фокус

Карл Нехамер нов канцелар на Австрија

Либертас

Карл Нехамер ќе биде новиот австриски канцелар

Zoom

Од Скопје до Ибица – уривањето на „куќата од карти“ на Курц

Н.Македонија - 03.12.2021

Најавеното повлекување на Себастијан Курц од политиката доаѓа по соочувањето на поранешниот австриски канцелар со бројните скандали и политички превирања на домашната сцена во изминатите неколку години, а би можело да ја остави Македонија без еден ...

Австрискиот канцелар Шаленберг ненадејно најави повлекување од функцијата

MakPress

По Курц веднаш оставка објави и премиерот Александар Шаленберг

Независен

Австрискиот канцелар Шаленберг најави оставка

24Инфо

Австрискиот канцелар Шаленберг најави оставка

Lider