TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вечерва е Стара нова година, во Вевчани почнува карневалот

Мета - 13.01.2018

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат МПЦ-ОА, СПЦ и РПЦ, вечерва се дочекува Новата година, кај народот позната како Стара нова година. Првиот ден на новата година е познат како Василица, кога многумина празнуваат домашна слава, а оние кои ...

Рио очекува над 1,5 милиони туристи за време на карневалот

Стандард - 13.01.2018

Околу 1,5 милиони туристи од целиот свет се очекуваат за карневалот во Рио де Жанеиро, за 400 илјади повеќе од минатата година, пренесоа светските агенции. Предвидувањата се на градоначалникот на Марсело Кривела.

Почнува Вевчанскиот карневал

Локално - 13.01.2018

Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал, со кој се слави доаѓањето на новата година по стариот календар, ...

Василичарски карневал во Куратица – со малку пари - многу забава и спој на традицијата, архаичното и мистичното

Фактор - 13.01.2018

На дваесетина километри од Охрид, сместено во пазувите на планинскиот масив Мазатар –Бајрак, на надморска височина од 1100 метри се наоѓа селото Куратица. Со денови животот во ова село пулсира во знакот на василичарскиот карневал кој има дваесет ...

Интервју Сашо Јанкоски, градоначалник на Вевчани: Вевчанскиот карневал е од народот и за народот

Фактор - 13.01.2018

Карневалска треска во Вевчани. Илајдници вевчанци од целиот свет се прибираат дома за да учествуваат во единствената “претстава” под отворено небо, залиена со црвено вино, во која велат има место за секој добронамерник со карневалски дух.

Маскенбал во Куратица: Малку пари многу забава

24 Вести - 12.01.2018

Дваесет години финансиран од сопствени средства без поддршка на институциите и министерството за култура и оваа Василица, Курајчкиот карневал ќе овозможи врвен театар и забава на отворено во Куратица прославувајќи 20 годишен јубилеј.

Помалку алкохол, без петарди и оружје за карневалските денови

OhridNews - 12.01.2018

Со цел безбедно и непречено одвивање на манифестациите по повод годинешниот Вевчански карневал, Секторот за внатрешни работи Охрид ги презема сите неопходни безбедносни мерки на превентивен и оперативен план, информираат од СВР.

„Фолтин“, „Pluto’s Doubts“ и Кирил Џајковски вечерва на Вевчански карневал

Радио МОФ - 12.01.2018

Во Вевчани вечерва ќе започне празнувањето на Василица, Стара Нова година, и традиционалниот карневал. Свои настапи ќе имаат „Pluto’s Doubts“, „Фолтин“ и Кирил Џајковски. Дефилето на маски ќе почне утре во 13 часот, а утревечер василичарите и ...

Почнува забавата во Вевчани-маските се подготвени

OhridNews - 12.01.2018

Со настап на групите „Фолтин“ и „Плутос даутс“ и диџеј сетот на светски докажаниот, македонски продуцент и композитор Кирил Џајковски, денес, во Вевчани започнува забавниот дел на годинешниот Вевчански карневал.

„Фолтин“, „Pluto’s Doubts“ и Кирил Џајковски вечер во Вевчани

Локално - 12.01.2018

Во Вевчани почнува празнувањето на Василица и традиционалниот карневал. Во пресрет на централниот настан викендов, вечер ќе настапат „Pluto’s Doubts“, „Фолтин“ и Кирил Џајковски. Дефилето на маски ќе почне утре во 13 часот, а утревечер, на пречекот ...

Вечерва е Стара нова година, во Вевчани почнува Вевчанскиот карневал

Алфа - 13.01.2018

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат МПЦ-ОА, СПЦ и РПЦ, вечерва се дочекува Новата година, кај народот позната како Стара нова година. Според Јулијанскиот календар, по кој се водат МПЦ-ОА, СПЦ и РПЦ, вечерва се дочекува Новата година, кај ...

Прилеп на големо се спрема за „Прочка 2018“

Таратур - 11.01.2018

Општина Прилеп и здружението на граѓани „Прилепски мечкари“, ги започнаа припремите за годинешното издание на меѓународниот карневал „Прочка 2018“. Од 16 до 19-ти февруари, по 17-ти пат, низ прилепските улици ќе продефилираат околу 1.000 учесници на ...

Почнува Вевчанскиот карневал

Алсат-М - 13.01.2018

Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал, со кој се слави доаѓањето на новата година по стариот календар, ...

Во Прилеп започнаа подготовките за карневалот „Прочка 2018“

Локално - 11.01.2018

Општина Прилеп и здружението на граѓани „Прилепски мечкари“ ги започнаа подготовките за годинашново издание на меѓународниот карневал „Прочка 2018“. Карневалот, по 17 пат ќе се одржи од 16 до 19 февруари и низ прилепските улици ќе продефилираат ...

Помалку алкохол, без петарди и оружје за карневалските денови

Спектра ТВ - 12.01.2018

Со цел безбедно и непречено одвивање на манифестациите по повод годинешниот Вевчански карневал, Секторот за внатрешни работи Охрид ги презема сите неопходни безбедносни мерки на превентивен и оперативен план, информираат од СВР.

Кирил Џајковски, „Фолтин“ и „Pluto’s Doubts“ вечерва на Вевчанскиот карневал

Република - 12.01.2018

Во Вевчани вечерва ќе започне празнувањето на Василица, Стара Нова година, и традиционалниот карневал. Свои настапи ќе имаат „Pluto’s Doubts“, „Фолтин“ и Кирил Џајковски. Дефилето на маски ќе почне утре во 13 часот, а утревечер василичарите и ...

„Фолтин“, „Pluto's Doubts“ и Џајковски ќе подгреваат атмосфера пред карневалот во Вевчани

+инфо - 12.01.2018

Дефилето на маски ќе почне утре во 13 часот, а утревечер, на пречекот на православната Нова година. Во Вевчани почнува празнувањето на Василица и традиционалниот карневал, а во пресрет на централниот настан викендов, вечерва ќе настапат „Pluto's ...

Започнаа припремите за „Прочка 2018“

Шеталиште - 11.01.2018

Општина Прилеп и здружението на граѓани „Прилепски мечкари“, ги започнаа припремите за годинешното издание на меѓународниот карневал „Прочка 2018“. Од 16 до 19-ти февруари, по 17-ти пат, низ прилепските улици ќе продефилираат околу 1.000 учесници на ...

Почнува Вевчанскиот карневал

ТВ21 - 13.01.2018

Вевчанскиот карневал, со кој се слави доаѓањето на новата година по стариот календар, почнува денеска. Во 13 часот е дефилето на маски, а вечер, во пресрет на Василица и пречекот на православната Нова година, Чалгија саунд систем, Џамбо Агушев ...

„Фолтин“, „Плутос даутс“ и Џајковски вечерва во Вевчани ...

Н.Македонија - 12.01.2018

„Фолтин“, „Плутос даутс“ и Џајковски вечерва во Вевчани Во Вевчани почнува празнувањето на Василица и традиционалниот карневал. Во пресрет на централниот настан викендов, вечер ќе настапат „Плутос даутс“, „Фолтин“ и Кирил Џајковски.

Почнува Вевчанскиот карневал

Курир - 13.01.2018

Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал, со кој се слави доаѓањето на новата година по стариот календар, ...

Почнува Вевчанскиот карневал...

Н.Македонија - 13.01.2018

Почнува Вевчанскиот карневал Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал, со кој се слави доаѓањето на новата ...

Почнува Вевчанскиот карневал

Република - 13.01.2018

Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал, со кој се слави доаѓањето на новата година по стариот календар, ...

Во Вевчани викендов парада на маски и многу забава

Нова ТВ - 13.01.2018

Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал, со кој се слави доаѓањето на новата година по стариот календар, ...

Почнува Вевчанскиот карневал

+инфо - 13.01.2018

Карневалот ќе заврши утре попладне со традиционалното палење на маските. Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година.

Вевчани театар на отворено - василичарско оро на 1.000 маски

Press24 - 13.01.2018

Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал, со кој се слави доаѓањето на новата година по стариот календар, ...

Вевчански карневал – театар на отворено и центар на сатирата за настаните од минатата година

Популарно - 13.01.2018

Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал, со кој се слави доаѓањето на новата година по стариот календар, ...

Почнува Вевчанскиот карневал

А1 On - 13.01.2018

Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал, со кој се слави доаѓањето на новата година по стариот календар, ...

Почнува Вевчанскиот карневал

24 Вести - 13.01.2018

Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал, со кој се слави доаѓањето на новата година по стариот календар, ...

Викендов патиштата водат кон Вевчани – започнува Вевчанскиот карневал

Скопје инфо - 13.01.2018

Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал, со кој се слави доаѓањето на новата година по стариот календар, ...

Почнува Вевчанскиот карневал

Телма - 13.01.2018

Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал, со кој се слави доаѓањето на новата година по стариот календар, ...