TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Партиите за говорот за претседателот

24 Вести - 18.12.2014

Пратениците од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ задоволни од годишното обраќање на претседателот Ѓорге Иванов. Наспроти нив, владиниот коалиционен партнер ДУИ, кој не присуствуваше на обраќањето, повтори дека нивниот став во однос на Иванов како ...

Дијалогот да биде клучен збор во 2015 година

Утрински - 18.12.2014

Во годишното обраќање претседателот Ѓорге Иванов ја обвини опозицијата за неодговорно политичко однесување, а за високото образование рече дека се неопходни реформи Претседателот Ѓорге Иванов говореше денеска пред пратениците за парламентарната ...

Иванов препорача дијалог во политиката и за образованието

Телма - 18.12.2014

Претседателот Ѓорге Иванов на почетокот од својот говор во полупразната сала забележа дека по вторпат годинава тој во Собранието не е пречекан од целиот пратенички состав. Изразувајќи жалење што се празни местата на опозиционерите од македонскиот ...

СДСМ: Иванов потврди дека Македонија нема претседател

Утрински - 18.12.2014

Опозициската СДСМ преку писмено соопштение го искоментира годишното обраќање на претседателот на државата Ѓорге Иванов со оценката дека шефот на државата „конечно се разбудил“. „По пет години скриен во фотелјата на Водно, изгласан на криминални ...

ДУИ бојкотираше, за вмро-дпме Иванов е стабилен политичар

Телма - 18.12.2014

Во името на пратениците на ДУИ кои го бојкотираа годишното обраќање на претседателот Ѓорге Иванов во Собранието на Македонија, Артан Груби порача дека ставот на неговата партија кон Иванов е непроменет.

Иванов: Потребен е дијалог и вклучување на сите

Р.С.Европа - 18.12.2014

Во годишното обраќање претседателот Ѓорѓе Иванов се осврна на опозициските пратеници, ЕУ и НАТО, а со тоа и на Атина, потоа на актуелните состојби во образованието, медиумите, судството...

Иванов: Пред 7 месеци ги поканив политичките лидери на разговор, не се одзваа

Нова ТВ - 18.12.2014

-Како претседател пред 7 месеци ги поканив политичките лидери, вклучувајќи ги и господинот Заев и господинот Ахмети да разговараме за интересите на државата. Тие се уште не се одзваа на поканата, која е отворена, посочи претседателот Ѓорге Иванов на ...

Годишно обраќање на претседателот Иванов пред пратениците

Сител - 22.12.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска ќе има годишно обраќање пред пратениците во Собранието на Република Македонија. Иванов редовно при крајот на годината се обраќа пред пратениците осврнувајќи се на актуелните внатрешни и ...

СДСМ: Иванов потврди дека Македонија нема претседател!

Фокус - 18.12.2014

Да ја имаше храброста за која зборува, „претседателот“ ќе му одржеше лекција на менторот Груевски, соопштија од опозициската партија. Со денешното обраќање во парламентот, Ѓорге Иванов го потврди своето непостоење на политичката цена, реагираат од ...

ИВАНОВ: Дијалогот да биде клучен збор во 2015 година

Телеграф - 18.12.2014

Претседателот на државата се обрати пред полупразна сала - пратениците на СДСМ го бојкотираат Собранието, а тие од ДУИ не присуствуваа оти не го признаваат легитимитетот на Иванов Да се обнови политичкиот дијалог, да се поработи на предизвиците во ...

Иванов: Студирањето е израз на слобода и одговорност

Канал 77 - 18.12.2014

Зборот за 2015-та е дијалог, рече во своето годишно обраќање во Собранието, претседателот Ѓорѓе Иванов. Пред пратениците, државното раководство, првите луѓе на институциите, лидерите на верските заедници, странскиот дипломатски кор во државата, ...

Реакции на партиите на говорот на Иванов

Канал5 - 18.12.2014

СДСМ и ДУИ не го слушнаа годишното обраќање на претседателот Иванов во собраниската сала. Првите зошто го бојкотираат Парламентот повеќе од половина година вторите затоа што сметаат дека тој не бил легитимно избран.

СДСМ: Добро утро, Ѓорге Иванов!

+инфо - 18.12.2014

Ѓорге Иванов денеска само потврди дека Македонија нема претседател на државата, реагира СДСМ на денешното годишно обраќање на претседателот во Собранието. „Добро утро, Ѓорге Иванов! По 5-те години скриен во фотељата на Водно, изгласан на криминални ...

Иванов: Клучниот збор во 2015 ќе биде дијалог

+инфо - 18.12.2014

Клучниот збор за 2015 година и во однос на Собранието и во меѓуетничките односи треба да биде дијалог, порача во годишното обраќање претседателот Ѓорге Иванов, во Собранието на Република Македонија.

Милошоски: Претседателот Иванов се поставува како вистински државник

Република - 18.12.2014

Пратеникот Антонио Милошоски во името на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ го искажа нивниот заеднички став по однос на излагањето на претседателот Ѓорге Иванов. - Имавме можност изминативе пет години да се увериме и ние и македонската поширока ...

ДУИ не се појави на годишното обраќање на претседателот Иванов

Република - 18.12.2014

Пратениците на ДУИ не присуствуваа на годишното обраќање на претседателот Ѓорге Иванов во Собранието на Република Македонија. Пратеникот Артан Груби изјави дека ставот на неговата партија кон претседателот Иванов останува конзистентен и непроменлив.

Иванов: Пратениците од опозицијата ги оставија непретставени граѓаните кои ги избраа

Република - 18.12.2014

Празните места во Собранието не можат да ја претставуваат волјата на граѓаните, рече претседателот на Ѓорге Иванов во денешното редовно годишно обраќање пред пратениците. Во своето прво обраќање во неговиот втор мандат, Иванов изрази „искрено жалење ...

Партиски реакции по обраќањето на претседателот Иванов пред пратениците

Lider - 18.12.2014

Претседателот Ѓорге Иванов го надминува прагот на политичко соперништво, се поставува како голем државник и како претседател на сите граѓани, изјави денеска Антонио Милошоски, потпретседател на Собранието и пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, по годишното ...

Иванов: Политичка манипулација ја извртува вистинската слика за соживотот

Денешен - 18.12.2014

Mеѓуетничките односи во Македонија се уште се соочени со предизвици, кои доаѓаат и од политичка манипулација, која ја извртува вистинската слика за соживотот, порача претседателот Ѓорге Иванов во годишното обраќање пред пратениците во Собранието .

Иванов се обрати во полупразна сала, ја искара опозицијата и повика на дијалог

Бриф - 18.12.2014

Претседателот Ѓорге Иванов својот говор го одржа во полупразна собраниска сала. Забележа дека по вторпат годинава тој во Собранието не е пречекан од целиот пратенички состав. Изразувајќи жалење што се празни местата на опозиционерите од македонскиот ...

Дијалогот е најважен за 2015 !

Вечер Прес - 18.12.2014

Претседателот Ѓорѓе Иванов во своето годишно обраќање испрати повик за да се обнови политичкиот дијалог, да се поработи на предизвиците во меѓуетничките односи, да се направат подлабоки реформи во образованието и да се продолжи со исполнување на ...

Реакции на говорот на Иванов во Собрание

Фокус - 18.12.2014

Павле Трајанов од Демократскиот сојуз, пак смета дека Иванов имал балансиран, дури и критички говор. Настапот на претседателот Ѓорѓе Иванов пред пратениците во Собранието помина со монопартиско присуство, бидејќи тој е нелегитимен претседател, ...

СДСМ: Иванов само потврди дека Македонија нема претседател на државата

Макфакс - 18.12.2014

По петте години скриен во фотелјата на Водно, изгласан на криминални избори, Иванов денеска пред мнозинството на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се осмели да предава за демократија и дијалог во 2015 година, вака од СДСМ го коментираат годишното обраќање на ...

ДУИ не дојде да го чуе говорот на Иванов

+инфо - 18.12.2014

Пратениците на ДУИ не присуствуваа на годишното обраќање на претседателот Ѓорге Иванов во Собранието на Република Македонија. Пратеникот Артан Груби изјави дека ставот на неговата партија кон претседателот Иванов останува конзистентен и непроменлив.

Иванов: Kрајно неодговорно политичко однесување е одбивање разговор за интересите на државата

Денешен - 18.12.2014

Празните места во Собранието не можат да ја претставуваат волјата на граѓаните, рече претседателот на Ѓорге Иванов во денешното редовно годишно обраќање пред пратениците. Македонскиот претседател во обраќањето, прво во неговиот втор мандат, изрази, ...

Партиски реакции по обраќањето на претседателот Иванов пред пратениците

Сител - 18.12.2014

Претседателот Ѓорге Иванов го надминува прагот на политичко соперништво, се поставува како голем државник и како претседател на сите граѓани, изјави денеска Антонио Милошоски, потпретседател на Собранието и пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, по годишното ...

СДСМ: Иванов денеска само потврди дека Македонија нема претседател

Либертас - 18.12.2014

„Добро утро Ѓорге Иванов! По 5-те години скриен во фотељата на Водно, изгласан на криминални избори, Иванов денеска пред мнозинството на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се осмели да предава за демократија и дијалог во 2015 година“, стои во соопштението на СДСМ.

Иванов: Kрајно неодговорно политичко однесување е одбивање разговор за интересите на државата

Локално - 18.12.2014

Празните места во Собранието не можат да ја претставуваат волјата на граѓаните, рече претседателот на Ѓорге Иванов во денешното редовно годишно обраќање пред пратениците. Македонскиот претседател во обраќањето, прво во неговиот втор мандат, изрази, ...

Иванов: Kрајно неодговорно политичко однесување е одбивање разговор за интересите на државата

Lider - 18.12.2014

Празните места во Собранието не можат да ја претставуваат волјата на граѓаните, рече претседателот на Ѓорге Иванов во денешното редовно годишно обраќање пред пратениците. Македонскиот претседател во обраќањето, прво во неговиот втор мандат, изрази, ...

СДСМ: Иванов потврди дека Македонија нема претседател

Телма - 18.12.2014

Добро утро Ѓорге Иванов! - му порача СДСМ на претседателот на Македонија по неговото обраќање во Собранието на Македонија. -По петте години скриен во фотелјата на Водно, изгласан на криминални избори, Иванов денеска пред мнозинството на ВМРО-ДПМНЕ и ...

СДСМ: Ѓорѓе Иванов потврди дека Македонија нема претседател

Бриф - 18.12.2014

Ѓорге Иванов денеска само потврди дека Македонија нема претседател на државата, реагира СДСМ на денешното годишно обраќање на претседателот во Собранието. „Добро утро, Ѓорге Иванов! По 5-те години скриен во фотељата на Водно, изгласан на криминални ...

Иванов: Политичкиот дијалог не е израз на слабост, туку израз на политичка зрелост

Вечер Прес - 18.12.2014

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов во денешното редовно годишно обраќање пред пратениците, прво во неговиот втор мандат, истакна дека празните места во Собранието не можат да ја претставуваат волјата на граѓаните при тоа изразувајќи искрено ...

СДСМ: Иванов докажа дека Македонија нема претседател

Sky - 18.12.2014

„Добро утро Ѓорге Иванов! По петте години криење во фотелјата на Водно, изгласан на криминални избори, Иванов денеска се осмели да предава за демократија и за дијалог во 2015 година“, реагираат од опозицискиот СДСМ со соопштение по годишното ...

Иванов: Политичка манипулација ја извртува вистинската слика за соживотот

Канал5 - 18.12.2014

Mеѓуетничките односи во Македонија се уште се соочени со предизвици, кои доаѓаат и од политичка манипулација, која ја извртува вистинската слика за соживотот, порача претседателот Ѓорге Иванов во годишното обраќање пред пратениците во Собранието.

Иванов ја искара опозицијата и европјаните, но студентскиот протест не го спомена

Фокус - 18.12.2014

Тој тврди дека ја следи дебатата околу новите законски измени во образованието, но заборави на студентските протести. Претседателот на државата Ѓорѓе Иванов го почна своето годишно обраќање пред пратениците во Собранието, каде што не беа присутни ...

Иванов: Политичка манипулација ја извртува вистинската слика за соживотот

Lider - 18.12.2014

Mеѓуетничките односи во Македонија се уште се соочени со предизвици, кои доаѓаат и од политичка манипулација, која ја извртува вистинската слика за соживотот, порача претседателот Ѓорге Иванов во годишното обраќање пред пратениците во Собранието.

Иванов го искористи новогодишното обраќање за уште еднаш да ја искара опозицијата

Либертас - 18.12.2014

Празните места во Собранието не можат да ја претставуваат волјата на граѓаните, рече претседателот на Ѓорге Иванов во денешното редовно годишно обраќање пред пратениците. Македонскиот претседател во обраќањето, прво во неговиот втор мандат, изрази, ...

Иванов до пратениците: И најтешките проблеми се надминуваат преку дијалог

Макфакс - 18.12.2014

Празните места во Собранието не можат да ја претставуваат волјата на граѓаните, порача претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во своето годишно обраќање во Собранието, прво во неговиот втор претседателот мандат.

Иванов до пратениците: И најтешките проблеми се надминуваат преку дијалог

Тера - 18.12.2014

Празните места во Собранието не можат да ја претставуваат волјата на граѓаните, порача претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во своето годишно обраќање во Собранието, прво во неговиот втор претседателот мандат.

Иванов: Kрајно неодговорно политичко однесување е одбивање разговор за интересите на државата

Канал5 - 18.12.2014

Празните места во Собранието не можат да ја претставуваат волјата на граѓаните, рече претседателот на Ѓорге Иванов во денешното редовно годишно обраќање пред пратениците. Македонскиот претседател во обраќањето, прво во неговиот втор мандат, изрази, ...

Иванов: Заев и Ахмети одбија разговор за интересите на државата

МКД - 18.12.2014

Празните места во Собранието не можат да ја претставуваат волјата на граѓаните, рече претседателот на Ѓорге Иванов во денешноторедовно годишно обраќање пред пратениците. Македонскиот претседател во обраќањето, прво во неговиот втор мандат, изрази, ...

Ианов: Дијалогот не е израз на слабост, туку на политичка зрелост

Алфа - 18.12.2014

Клучниот збор за 2015-та треба да биде дијалог, порача претседателот Иванов денеска од Парламентот. Во годишното обраќање пред парламентарците тој се осврна на оние неприсутните. Со жалење посочи дека политичкиот дијалог не е израз на слабост, туку ...

Иванов: Политичкиот дијалог не е израз на слабост, туку израз на зрелост

МРТ - 18.12.2014

Според Претседателот, празните места во Собранието не можат да ја претставуваат вољата на граѓаните иако тие го дале својот глас... Политичкиот дијалог не е изарз на слабост, туку израз на зрелост.

Иванов: Враќање на политичкиот дијалог и разрешување на меѓуетничките фрустрации

Фактор - 18.12.2014

„Жалам што во моето второ годишно обраќање годинава пред Собранието не присуствуваат сите народни избраници кои добија мандат да ги претставуваат граѓаните и нивните интереси. Со тоа што ги оставија своите места во овој дем на демократијата, празни ...

Иванов: Kрајно неодговорно политичко однесување е одбивање разговор за интересите на државата

Сител - 18.12.2014

Празните места во Собранието не можат да ја претставуваат волјата на граѓаните, рече претседателот на Ѓорге Иванов во денешното редовно годишно обраќање пред пратениците. Македонскиот претседател во обраќањето, прво во неговиот втор мандат, изрази, ...

Иванов: Блокираните институции не носат развој

МРТ - 18.12.2014

Во годишното обраќање во Собранието, пред пратениците, пред Владата, дипломатскиот кор и другите гости, претседателот Иванов посочи кои се правците и проекцијата за Македонија во 2015 година и нагласи дека блокраните институсии не носат развој...

Иванов: Политичка манипулација ја извртува вистинската слика за соживотот

Макфакс - 18.12.2014

Mеѓуетничките односи во Македонија сè уште се соочени со предизвици, кои доаѓаат и од политичка манипулација, која ја извртува вистинската слика за соживотот, порача претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во своето годишно обраќање пред ...