TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

НАЈНОВА БРИТАНСКА СТУДИЈА: И Фајзер и АстраЗенека се скоро подеднакво ефикасни против многу преносливата делта ...

Фактор - 22.07.2021

Во последната британска студија се наведува дека меѓу вакцината на Фајзер и АстраЗенека постојат само умерени разлики во нивната ефикасност против делта сојот. Според истражувачите, две дози на Фајзер или АстраЗенека се скоро подеднакво ефикасни ...

Фотографија на денот: Две дози Бионтек/Фајзер заштитуваат од Делта сојот

Deutsche Welle

Фајзер обезбедува заштита од делта сојот, потребни се две дози

Вечер Прес

НОВА СТУДИЈА: Вакцината Фајзер обезбедува заштита од делта соjoт, еве колку дози се потребни

Локално

Состојбата со коронавирусот во државата засега е стабилна, имунизацијата на населението се одвива непречно на сите ...

Независен - 22.07.2021

Продолжува трендот на намален број на новозаболени лица од коронавирусот во државата. Според вчерашните податоци објавени од Министерството за здравство, регистрирани се 15 нови случаи, а нема починати лица.

Состојбата со коронавирусот во државата засега е стабилна, имунизацијата на населението се одвива непречно на сите пунктови

Бизнис Вести

Состојбата со коронавирусот во државата засега е стабилна, имунизацијата на населението се одвива непречно на сите пунктови

24Инфо

Состојбата со коронавирусот во државата засега е стабилна, имунизацијата на населението се одвива непречно на сите пунктови

Либертас

Експертите предупредуваат дека делта сојот брзо ќе се прошири, а потоа ќе стане доминантна некоја нова мутација на ковид-19

МКД

Состојбата со коронавирусот во државата засега е стабилна, имунизацијата на населението се одвива непречно на сите пунктови

Опсервер

Стабилна епидемиолошка состојба, вакцинацијата се одвива и на пунктовите и на терен

Скопје инфо

iPortal Press24 Канал5 Денешен Frontline Пулс24 CivilMedia

„Вирусот не избира помлади или постари луѓе, туку оние кои немаат заштита“

Локално - 22.07.2021

Епидемиолошката состојба во европскиот регион се влошува поради побрзото ширење на делта сојот, кои ќе бидат доминантни во Европа до крајот на август, изјави директорот на Канцеларијата на СЗО во Србија, Маријан Ивануша, за РТС.

СЗО: Делта мутацијата на Ковид-19 забележана во 124 држави

Денешен

Делта сојот регистриран во 124 држави

Курир

СЗО: Делта мутацијата на COVID-19 регистрирана во 124 држави

Кајгана

ЕДЕН ИНФИЦИРАН СО ДЕЛТА СОЈ, ЗАРАЗУВА УШТЕ СЕДУМ ДРУГИ: Во четвртиот бран и младите може да завршат на респиратор, предупредуваат екпертите

Фактор

Делта сојот е до 70 пати повеќе вирулентен, велат надлежните

Скопје инфо

СЗО: Делта мутацијата на Ковид-19 регистрирана во 124 држави

Република

Канал5 Фокус Алфа Lider Скопје инфо Zoom ТВ21 Нетпрес

Гебрејсус предупредува дека светот може да се соочи со поопасен вид коронавирус

24Инфо - 21.07.2021

Говорејќи на 138-та седница на Меѓународниот олимписки комитет, генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејсус, предупреди дека може да се појави нов вид коронавирус во светот, што ќе биде дури и поопасен од варијантата делта.

Гебрејсус предупредува дека светот може да се соочи со поопасен вид коронавирус

MTM

СЗО СО УШТЕ ЕДНО ЗАСТРАШУВАЧКО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Светот не успева да се справи со пандемијата, до крајот на ОИ ќе умрат уште 100.000 луѓе

Фактор

Директорот на СЗО предупредува: Можна е појава на поопасна варијанта коронавирус од Делта

Курир

Тедрос: Можна е појава на поопасна варијанта коронавирус од Делта

Независен

Тедрос: Можна е појава на поопасна варијанта коронавирус од Делта

Скопје инфо

СЗО ПРЕДУПРЕДУВА на нова опасна мутација на Ковид 19

Локално

Бизнис Вести Lider +инфо 24Инфо Република Телма Слободен Печат 24 Вести

Фаучи: Делта сојот е причината за новите случаи на ковид-19 во САД

МКД - 21.07.2021

Водечкиот американски експерт за заразни болести Ентони Фаучи изјави дека делта сојот на коронавирусот е причина за 80 отсто од новозаболените случаи во САД. „Одобрените вакцини се ефикасни во над 90 отсто случаи во спречувањето на хоспитализација и ...

Фаучи: Делта сојот ги предизвикува новите случаи во САД

Кумановски м.

Фаучи: Делта сојот на корона причина за повеќе од 80 проценти од новите случаи во САД

Локално

Фаучи: Делта сојот на корона причина за повеќе од 80 проценти од новите случаи во САД

Република

Фаучи: Делта сојот е присутен во 80% од новите зарази со коронавирусот во САД

Курир

Фаучи: Делта сојот е присутен во 80 отсто од новите зарази со коронаворусот во САД

Бизнис Вести

Фаучи: Делта сојот на корона причина за повеќе од 80 проценти од новите случаи во САД

Zoom

Zoom Lider Вечер Прес 24Инфо +инфо Независен Канал5 Опсервер

Јужна Кореја забележа нов рекорден број коронаинфекции на дневно ниво

Нетпрес - 21.07.2021

Јужна Кореја во ворникот го постави рекордниот број од 1.784 нови случаи на Covid-19 и го надмина минатонеделниот рекорд како последица на острото ширење на делта варијанта на коронавирусот SARS-CoV-2, извасти во средата Корејската агенција за ...

Јужна Кореја потврди нов дневен рекорден број на заразени со Ковид-19

Бизнис Вести

Јужна Кореја потврди нов дневен рекорден број на заразени со Ковид-19

Независен

Јужна Кореја потврди нов дневен рекорден број на заразени со Ковид-19

Република

Јужна Кореја потврди нов дневен рекорден број на заразени со Ковид-19

24Инфо

Јужна Кореја потврди нов дневен рекорден број на заразени со Ковид-19

Lider

Јужна Кореја потврди нов дневен рекорден број на заразени со Ковид-19

Сител

Опсервер Канал5 Либертас MakPress Кумановски м.

Велика Британија со највисок број на починати за период од 4 месеци

Фактор - 21.07.2021

Ги укинаа мерките, по што во Велика Британија е регистриран највисок број на починати од Ковид-19 во последните 4 месеци. За 24 часа починале 96 луѓе, што е највисок дневен биланс од 24 март наваму.

Денес најмногу починати од Ковид-19 во Велика Британија во последните четири месеци

Република