TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ексклузивна изложба во Археолошкиот музеј во Скопје: Богатството на аристократите од Требениште обедини три држави

Вечер - 15.03.2019

Златните маски и другото археолошко богатство од Требениште предизвикуваа многу генерации археолози да ја откријат приказната за непознатата аристократија што живеела крај брегот на Охридско Езеро во текот на периодот од 6 до 4 век пред нашата ера… ...

Требенишките великани повторно почиваат заедно - отворена големата изложба во Скопје

Факултети - 15.03.2019

Додека ја разгледувате поставката, ги уочувате предметите со исти карактеристики и декорации, па сосема исчезнуваат денешните граници, културниот круг од пред 27 века самиот се затвора. Тоа е зенитот на поставката Треба да сонуваш за да достигнеш ...

Заев: Требениште е безвременска загатка, која првпат се претставува во својата блескава целина

Макфакс - 15.03.2019

Прмиерот Зоран Заев, кој воедно е и покровител, ја отвори изложбата „100 години Требениште“, поставена во Националниот археолошки музеј како резултат на заедничката соработка со Народниот музеј во Белград и Националниот археолошки институт и музеј ...

Во Арехолошкиот музеј отворена е долгонајвуванта и екслузивна изложба „100 години Требениште“

24 Вести - 15.03.2019

Вчерва во Арехолошкиот музеј отворена е долгонајвуванта и екслузивна изложба на повеќе од 400 артефакти и мистични откритија од некрополата во Требениште, заедно со златни маски кои се наоѓаат во музеите во Бугарија, Србија и во Северна Македонија.

„Сто години Требениште“ -приказна за eдна исклучително богата култура

Вечер - 14.03.2019

Благородна иницијатива која ги тргна разликите настрана за да се фокусира на нештата што обединуваат наместо на нештата што делат, вака премиерот Зоран Заев ја оцени ексклузивната изложба „100 години Требениште“, чиј почеток вечерва беше свечено ...

Изложбата „100 години Требиште“ е приказна за скапоцените траги на една исклучително богата култура

Канал5 - 14.03.2019

Вечерва во Археолошкиот музеј на Република Северна Македонија е отворена изложбата „100 години Требиште“ , каде што се обрати премиерот Зоран Заев. ,,Изложбата „100 години Требиште“ е приказна за скапоцените траги на една исклучително богата култура ...

( Видео) Изложба „100 години Требениште“

1tv - 14.03.2019

Вечерва во археолошкиот музеј беше отворена изложбата „100 години Требениште“. Изложбата ќе трае до крајот на август со повеќе од 400 артефакти меѓу кои златни маски од 6 век п.н.е. На оваа тема линковско вклучување имаше новинарот Христијан ...

Ексклузивна изложба: „100 години Требениште“

Независен - 14.03.2019

Ексклузивната изложба „100 години Требениште“, по повод еден век од истражувањата на овој локалитет кај Охрид, Археолошкиот музеј на Македонија ќе ја отвори денеска и ќе трае до крајот на август.

(ВИДЕО) Отворена изложбата „100 години Требениште“: Благородна иницијатива и соработка на музеите во Скопје, Белград и ...

А1 On - 15.03.2019

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, кој воедно е и покровител, ја отвори изложбата „100 години Требениште“ поставена во Националниот археолошки музеј на Република Северна Македонија.

Денес се отвора изложбата „100 години Требениште“, влезот е 200 денари

Сакам да кажам - 15.03.2019

Од денеска од 10 часот во Археолошкиот музеј во Скопје е отворена ексклузивната изложба „100 години Требениште“, со над 400 артефакти од некрополата во Требениште, Охрид, заедно со прочуените златни маски кои се наоѓаат во музеите во Бугарија, ...

Отворена изложбата „100 години Требениште“

МКД - 14.03.2019

Благородна иницијатива која ги тргна разликите настрана за да се фокусира на нештата што обединуваат наместо на нештата што делат, вака премиерот Зоран Заев ја оцени ексклузивната изложба „100 години Требениште", чиј почеток вечерва беше свечено ...

Отворање на изложбата „100 години Требениште“

А1 On - 14.03.2019

Ексклузивната изложба „100 години Требениште“, по повод еден век од истражувањата на овој локалитет кај Охрид, Археолошкиот музеј на Македонија ќе ја отвори денеска и ќе трае до крајот на август.

Претставени исклучително вредни артефакти на изложбата „100 години Требениште

Скопје1 - 15.03.2019

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, кој воедно е и покровител, ја отвори изложбата „100 години Требениште“ поставена во Националниот археолошки музеј на Република Северна Македонија.

„Сто години Требениште“ – иницијатива која ги тргна разликите и се фокусира на обединувањето (Галерија)

Н.Македонија - 14.03.2019

Изложбата ќе трае до крајот на август, а ги претставува златните маски од шестиот век п.н.е. најдени во некрополата кај охридско Требениште. За оваа пригода се донесени и артефактите што ги поседуваат музеите од Србија и од Бугарија.

Отворање на изложбата „100 години Требениште“

Либертас - 14.03.2019

Ексклузивната изложба „100 години Требениште“, по повод еден век од истражувањата на овој локалитет кај Охрид, Археолошкиот музеј на Македонија ќе ја отвори денеска и ќе трае до крајот на август.

Заев: Требениште е безвременска загатка која обединува

Press24 - 15.03.2019

Прмиерот Зоран Заев, кој воедно е и покровител, ја отвори изложбата „100 години Требениште“ поставена во Националниот археолошки музеј, како резултат на заедничката соработка со Народниот музеј во Белград и Националниот археолошки институт и музеј ...

„Сто години Требениште“ – средба со историјата стара 27 векови

+инфо - 14.03.2019

Благородна иницијатива која ги тргна разликите настрана за да се фокусира на нештата што обединуваат наместо на нештата што делат, вака премиерот Зоран Заев ја оцени ексклузивната изложба „100 години Требениште“, чиј почеток вечерва беше свечено ...

Ексклузивна изложба „100 години Требениште“ во Скопје

Нетпрес - 14.03.2019

Во рамките на изложбата ќе бидат претставени златните маски од 6 век пр. н. е. најдени во некрополата кај охридско Требениште, а за оваа пригода ќе бидат донесени и артефактите што ги поседуваат музеите од Србија и од Бугарија.

Заев: Требениште е безвременска загатка која првпат се претставува во нејзината блескава целина

Centar - 15.03.2019

Прмиерот Зоран Заев, кој воедно е и покровител, ја отвори изложбата „100 години Требениште“ поставена во Националниот археолошки музеј, како резултат на заедничката соработка со Народниот музеј во Белград и Националниот археолошки институт и музеј ...

„Сто години Требениште“ – иницијатива која ги тргна разликите и се фокусира на обединувањето

Опсервер - 15.03.2019

Благородна иницијатива која ги тргна разликите настрана за да се фокусира на нештата што обединуваат наместо на нештата што делат, вака премиерот Зоран Заев ја оцени ексклузивната изложба „100 години Требениште“, чиј почеток вечерва беше свечено ...

Отворање на ексклузивната изложба „100 години Требениште“

Телма - 14.03.2019

Ексклузивната изложба „100 години Требениште“, по повод еден век од истражувањата на овој локалитет кај Охрид, Археолошкиот музеј на Македонија ќе ја отвори денеска и ќе трае до крајот на август.

Денеска ќе биде отворена интернационалната изложба „100 години Требениште”

Скопје инфо - 14.03.2019

Во Археолошкиот музеј на Република Северна Македонија од денеска за посетителите ќе биде отворена интернационалната изложба „100 години Требениште”, по повод еден век од истражувањата на овој локалитет кај Охрид.

Отворање на изложбата „100 години Требениште“

Република - 14.03.2019

По претставувањето во Скопје, изложбата ќе гостува и во Софија и во Белград, а потоа и во Европа. Интерес за изложбата има во Париз, Берлин, Виена и во Загреб. Изложбата е заеднички проект на Археолошкиот музеј на Македонија, Народниот музеј од ...

(Фото) Ексклузивна изложба од непроценливо значeње: „100 години Требениште“

еМагазин - 15.03.2019

Ексклузивната изложба „100 години Требениште“, по повод еден век од истражувањата на овој локалитет кај Охрид, Археолошкиот музеј на Македонија се отвори синоќа и ќе трае до крајот на август.

Отворена изложбата „100 години Требениште“ – резултат на соработка меѓу музеите во Скопје, Белград и Софија

iPortal - 15.03.2019

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, кој воедно е и покровител, ја отвори изложбата „100 години Требениште“ поставена во Националниот археолошки музеј на Република Северна Македонија.

Заев ја отвори ексклузивната изложба во Скопје: Требениште е безвременска загатка

Независен - 15.03.2019

Премиерот Зоран Заев, кој воедно е и покровител, синоќа ја отвори изложбата „100 години Требениште“ поставена во Националниот археолошки музеј во Скопје, како резултат на заедничката соработка со Народниот музеј во Белград и Националниот археолошки ...