TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Еко герила“ ќе бара од Уставниот суд чист воздух во Тетово

Телма - 04.11.2014

Иако фабриката „Југохром“ го преполови производството, воздухот во Тетово е екстремно загаден. Невладината организација „Еко герила“ ќе поднесе претставка до Уставниот суд поради пролонгирањето на ...

Министерот го брани „Југохром“: „Сериозни се во исполнувањето на еколошките стандарди!“

Фактор - 04.11.2014

Министерот за животна средина и просторно планирање Нурхан Изаири оценува дека комбинатот „Југохром“ од Јегуновце има сериозен план како да ги исполни потребните еколошки стандарди за да обезбеди ...

По кривичната и претставка до Уставен суд за загадувачот„ Југохром“

Локално - 04.11.2014

„Југохром“ и натаму останува загадувач на Тетово и полошкиот регион. Иако фабриката го преполови производството, тоа нема никаков ефект. Упатените во технологијата велат дека потребно е да се смени ...

Изаири:Југохром има сериозен план за еко стандардите

Р.С.Европа - 04.11.2014

Владата во наредните шест месеци будно ќе го следи процесот на спроведување на оперативниот план за воведување еколошки стандарди од страна на Југохром и доколку не го реализира капацитетот ќе биде ...

Планот не го решава проблемот-Југохром мора да стави филтри на оџаците

Алфа - 04.11.2014

Тетовци повторно се разбудија во магливо утро. За речиси 13 пати повисока била концентрацијата на пм 10 честичките во текот на изминатата недела. Тетовци повторно се разбудија во магливо утро.

Изаири: Југохром има сериозен план за исполнување на еко стандардите

Н.Македонија - 04.11.2014

Владата во наредните шест месеци будно ќе го следи процесот на спроведување на оперативниот план за воведување еколошки стандарди од страна на Југохром и доколку не го реализира капацитетот ќе биде ...

Југохром шест месеци под надзор

Канал5 - 04.11.2014

Социо - економските услови заедно со еколошките аспекти беа земени предвид при владината одлука Југохром да добие уште шест месеци за исполнувањето на условите за А еколошка одлука.

Јегуновчани бараат решение за загадувањето од Југохром

МРТ - 04.11.2014

Комбинатот „Југохром“ од Јегуновце работи со намален капацитет. Има шест месеци за да ги воведе еколошките стандарди. Јегуновчани бараат да се реши проблемот со загадувањето, но без да ги изгубат ...

„ЕкоГерила“ ќе поднесе жалба до Уставен за продолжување на рокот за „Југохром“

Нова ТВ - 04.11.2014

Одборот за протести на движењето „ЕкоГерила“ ќе поднесе жалба до Уставниот суд заради одлуката на Владата за продолжување на рокот на „Југохром“ за инсталирање на еко-филтри врз основа на членот 43 ...

„ЕкоГерила“ ќе поднесе жалба до Уставен за продолжување на рокот за „Југохром“

Фокус - 04.11.2014

Според здружението, животот на 340.000 жители е многу поважен од платите на 1.000 вработени Откако Владата го продолжи рокот на „Југохром“ за поставување на филтри во наредните две години, со ...

„Еко герила“ ќе ја даде „Југохром“ на Уставен суд

+инфо - 04.11.2014

Одборот за протести на движењето „Еко герила“ изрази незадоволство затоа што фабриката „Југохром“ повторно доби дополнителен рок од уште две години за да ги исполни еколошките стандарди и нагласи ...

Граѓанските здруженија oд Тетово загрижени поради новиот рок за „Југохром“

Радио МОФ - 04.11.2014

Граѓанските здруженија од Тетово се загрижени поради продолжувањето на законскиот рок за имплементирање на еколошките стандарди за работа на еден од најголемите загадувачи на воздухот во полошкиот ...

Јегуновчани не знаат да дишат чист воздух

еМагазин - 04.11.2014

„Утрински“ во посета на најголемиот загадувач „Југохром“. Загадувањето е децениски проблем. Не паметиме кога сме биле незагадени, ние и не знаеме да дишеме незагаден воздух, велат жителите од селата ...

Изаири: „Југохром“ има сериозен план за исполнување на еко стандардите

А1 On - 04.11.2014

Владата во наредните шест месеци будно ќе го следи процесот на спроведување на оперативниот план за воведување еколошки стандарди од страна на „Југохром“ и доколку не го реализира капацитетот ќе биде ...

„ЕкоГерила“ ќе поднесе жалба до Уставен за “Југохром”-скопјани,тетовци и битолчани и натаму се гушат

Локално - 04.11.2014

Одборот за протести на движењето „ЕкоГерила“ ќе поднесе жалба до Уставниот суд заради одлуката на Владата за продолжување на рокот на „Југохром“ за инсталирање на еко-филтри врз основа на членот 43 ...

Продолжувањето на рокот за „Југохром“ ќе заврши на Уставен

Фактор - 04.11.2014

Невладината организација „Еко-герила“ најавува дека ќе поднесе претставка до Уставниот суд поради одлуката на Владата да дозволи продолжување на рокот за работа на комбинатот „Југохром“ од Јегуновце, ...

„ЕкоГерила“ со жалба до Уставен против продолжувањето на рокот на Југохром

А1 On - 04.11.2014

Граѓанското здружение „ЕкоГерила“ реагира на одлуката на Владата да го продолжи рокот на „Југохром“ за поставување на филтри во наредните две години. Одборот за протести на движењето ќе поднесе жалба ...

„Еко герила“ ќе го тужи „Југохром“ за „тивко убиство“

МКД - 04.11.2014

Движењето „Еко герила" денеска информираше дека ќе поднесе жалба до Уставниот суд заради одлуката на Владата за продолжување на рокот на „Југохром" и ќе ја анимира јавноста за „тивкото убиство".

Адеми: „половичното затворање на Југохром не е решение“

Алсат-М - 03.11.2014

Половичното затворање на Југохром не е решение на проблемот, вели пратеникот од редовите на ДУИ, Џевад Адеми. Затоа тој најавува дека ќе ја поддржи секоја иницијатива на граѓаните.

СДСМ против толеранција на Југохром и Макстил

Алсат-М - 03.11.2014

Опозициската СДСМ остро се спротивстави на владината одлука за толерирање на Југохром и на Макстил кои се најголеми загадувачи на Тетово и на Скопје. Од СДСМ велат дека како последица на загадениот ...

Економијата поважна од екологијата

Р.С.Европа - 03.11.2014

Југохром Јегуновце продолжи да работи без обезбедена А-интегрирана еколошка дозвола и по истекот на рокот до кој мораше тоа да го направи. Има нов рок од две години.

ДОМ: Разочарани сме од владата што му дозволи на Југохром да работи

А1 On - 03.11.2014

Колициониот партнер на ВМРО-ДПМНЕ партијата ДОМ е разочаеана од одлуката на владата да му дозволи на Југохром да работи без да ги воведе потребните филтри и да ги запази еколошките стандарди.

Поздравено затворањето на „Макстил", недоверба за „Југохром"

Вечер Прес - 03.11.2014

Партијата ДОМ позитивно ја оцени одлуката за привремено затворање на „Макстил", но изрази разочарување од продолжениот рок на „Југохром" , во кој може да работи без еколошки стандарди.

Еве што говореа министрите за пролонгирање на рокот за воведување филтри

24 Вести - 02.11.2014

„Мојот став секогаш бил дека тој рок нема да се пролонгира дури и да дојдме до ситуација да затвориме некои од капацитетите.“ Ова беше ставот на поранешниот министер за животна средина Абдулаќим ...

Во чија корист е компромисот за Југохром?

Deutsche Welle - 02.11.2014

„Југохром“ мора за две години да ги исполни сите обврски предвидени со законот за животна средина, по што ќе може да добие интегрирана еколошка дозвола за работа.

ЕКОНОМИЈА ИЛИ ЕКОЛОГИЈА: Зошто Македонија не може да има две во едно?

Фактор - 03.11.2014

Владината одлука за “Макстил” и “Југохром” е половично решение, сметаат екологистите. Од еколошките друштва велат дека го имаат во предвид социјалниот аспект , односно отпуштањето на работници, но ...

Неизвесна иднината на работниците во Југохром

Либертас - 02.11.2014

Компанијата Југохром од Јегуновце 150 вработени испраќа на принуден одмор и го намалува производството за педесет проценти, пренесува Телма. По шест месеци овие вработени треба да бидат вратени ...

„Југохром“ има сериозен план за исполнување на еко стандардите

Денешен - 04.11.2014

Владата во наредните шест месеци будно ќе го следи процесот на спроведување на оперативниот план за воведување еколошки стандарди од страна на „Југохром“ и доколку не го реализира капацитетот ќе биде ...

ДОМ: Не веруваме дека Југохром има намера да набави еколошка опрема

Нова ТВ - 03.11.2014

По истекот на продолжениот рок за еколошко прилагодување, може да се каже: добро е што Макстил привремено затвори и Скопје се спаси, ама Тетово и Битола останаа во смог, реагираат од партијата за ...

Во чија корист е компромисот за Југохром?

Окно - 03.11.2014

„Југохром“ мора за две години да ги исполни сите обврски предвидени со законот за животна средина, по што ќе може да добие интегрирана еколошка дозвола за работа.

Добра вест за Скопје

Скопје инфо - 03.11.2014

Скопската железарница „Макстил“ од денеска го прекинува производството во погонот Челичарница додека не ги исполни предвидените обврски за реализација на оперативниот план за воведување еколошки ...

Изаири: Југохром има сериозен план за исполнување на еко стандардите

Утрински - 04.11.2014

Владата во наредните шест месеци будно ќе го следи процесот на спроведување на оперативниот план за воведување еколошки стандарди од страна на Југохром и доколку не го реализира капацитетот ќе биде ...

ДОМ: Скопје се спаси, Тетово и Битола останаа во смог

Макфакс - 03.11.2014

Демократската обнова на Македонија (ДОМ) ја поздравува одлуката за привремено затворање на фабриката „Макстил“ во Скопје, но е разочарана од одлуката на Владата да му дозволи на „Југохром“ да ...

Изаири: „Југохром“ има сериозен план за исполнување на еко стандардите

Денар - 04.11.2014

Владата во наредните шест месеци будно ќе го следи процесот на спроведување на оперативниот план за воведување еколошки стандарди од страна на „Југохром“ и доколку не го реализира капацитетот ќе биде ...

ДОМ: Скопје се спаси, Тетово и Битола останаа во смог

Пулс24 - 03.11.2014

По истекот на продолжениот рок за еколошко прилагодување, може да се каже: добро е што Макстил привремено затвори и Скопје се спаси, ама Тетово и Битола останаа во смог! ДОМ е крајно разочаран од ...

НУРХАН ИЗАИРИ: „Југохром“ има сериозен план за еко стандардите

Телеграф - 04.11.2014

Нивниот оперативен план е сериозно решение што треба да се спроведе, а ние сериозно ќе го следиме процесот, рече министерот за животна средина Владата во наредните шест месеци будно ќе го следи ...

ДОМ: Скопје се спаси, Тетово и Битола останаа во смог

+инфо - 03.11.2014

По истекот на продолжениот рок за еколошко прилагодување, може да се каже: добро е што Макстил привремено затвори и Скопје се спаси, ама Тетово и Битола останаа во смог! ДОМ е крајно разочаран од ...

Југохром има сериозен план за исполнување на еко стандардите

Република - 04.11.2014

Владата во наредните шест месеци будно ќе го следи процесот на спроведување на оперативниот план за воведување еколошки стандарди од страна на Југохром и доколку не го реализира, капацитетот ќе биде ...

ДОМ: тетовци и битолчани останаа во смог, Југохром нема намера да става филтри

МКД - 03.11.2014

Тетово и Битола останаа во смог, а не веруваме дека менаџментот на Југохром воопшто има намера да набави еколошка опрема, соопшти зелената партија ДОМ кои се разочарани од одлуката на Владата да му ...

Изаири: Југохром следниве шест месеци под лупа

+инфо - 04.11.2014

Владата во наредните шест месеци будно ќе го следи процесот на спроведување на оперативниот план за воведување еколошки стандарди од страна на „Југохром“ и доколку не го реализира капацитетот ќе биде ...

ДОМ: Скопје се спаси, останаа Тетово и Битола

Утрински - 03.11.2014

„Откако ’Макстил‘ привремено затвори, граѓаните на Скопје се спасија од загадениот воздух, но Тетово и Битола останаа во смог“, констатираа од ДОМ, како што велат, крајно разочарани од одлуката на ...

Југохром со план за исполнување на еко стандардите

Вечер Прес - 04.11.2014

Владата во наредните шест месеци будно ќе го следи процесот на спроведување на оперативниот план за воведување еколошки стандарди од страна на Југохром и доколку не го реализира капацитетот ќе биде ...

ДОМ: Тетово и Битола останаа во смог, Скопје се спаси

Република - 03.11.2014

Откако „Макстил“ привремено затвори, граѓаните на Скопје се спасија од загадениот воздух, но Тетово и Битола останаа во смог“, констатираа од ДОМ, како што велат, крајно разочарани од одлуката на ...

Изаири: „Југохром“ има сериозен план за исполнување на еко стандардите

Сител - 04.11.2014

Владата во наредните шест месеци будно ќе го следи процесот на спроведување на оперативниот план за воведување еколошки стандарди од страна на „Југохром“ и доколку не го реализира капацитетот ќе биде ...

ДОМ: Тетово и Битола останаа во смог, Скопје се спаси

Пулс24 - 04.11.2014

Откако „Макстил“ привремено затвори, граѓаните на Скопје се спасија од загадениот воздух, но Тетово и Битола останаа во смог“, констатираа од ДОМ, како што велат, крајно разочарани од одлуката на ...

Изаири: Југохром има сериозен план за исполнување на еко стандардите

Lider - 04.11.2014

Владата во наредните шест месеци будно ќе го следи процесот на спроведување на оперативниот план за воведување еколошки стандарди од страна на Југохром и доколку не го реализира капацитетот ќе биде ...

Изаири: „Југохром“ има сериозен план за исполнување на еко стандардите

Press24 - 04.11.2014

Владата во наредните шест месеци будно ќе го следи процесот на спроведување на оперативниот план за воведување еколошки стандарди од страна на „Југохром“ и доколку не го реализира капацитетот ќе биде ...