TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Се уште го чекате Годо? Не, ние сме навикнати на оваа шарада“, Рама објави селфи со Ковачевски од Брисел

А1 On - 23.06.2022

Албанскиот премиер Еди Рама на Твитер објави селфи со македонскиот премиер Димитар Ковачевски и порача од Брисел дека повеќе не го чекаат Годо бидејќи се навикнати на ова и двете земји. „Сè уште го чекате Годо? Не, ние сме навикнати на оваа шарада и ...

Рама: Сè уште го чекаме Годо? Не, ние сме навикнати на оваа шарада

МКД

Селфи на Рама и Ковачевски: Сè уште чекајќи го Годо?

Либертас

Рама со Ковачевски од Брисел: Сè уште го чекаме Годо? Не, навикнати сме на оваа шарада

360 степени

УШТЕ ГО ЧЕКАМЕ ГОДО? Не, ние сме навикнати на овој циркус

+инфо

Ковачевски и Рама од Брисел: „Навикнати сме на оваа шарада“

Нова ТВ

Рама со Ковачевски: Сè уште го чекаме Годо? Не, навикнати сме на оваа шарада (ФОТО)

Press24

Локално Р.С.Европа Zoom Сител Мак. Весник Република Фокус Скопје1

Дијалогот како главен и единствен правилен модел

Н.Македонија - 23.06.2022

Премиерот Димитар Ковачевски на својот фејсбук-профил најави дека премиерите на трите држави-членки на иницијативата „Отворен Балкан“ донеле одлука да одат на самитот во Брисел, објавувајќи притоа дека Македонија, Албанија и Србија имаат европска ...

Рама: ЕУ е импотентна, а бугарското вето е „срам“

Deutsche Welle

Ковачевски, Вучиќ и Рама ќе одат во Брисел на самитот ЕУ – Западен балкан

ТВ21

ЕДНОГЛАСНО против држењето на Балканот во бриселската чекална: Ковачевски, Вучиќ и Рама напладне ќе кажат дали ќе одат на ЕУ самитот

Локално

Ковачевски, Вучиќ и Рама ќе одат во Брисел на самитот ЕУ – Западен балкан

4NEWS

Ковачевски, Вучиќ и Рама ќе одат во Брисел на самитот ЕУ – Западен балкан

Алсат-М

СЕПАК ЌЕ ОДАТ УТРЕ ВО БРИСЕЛ Им се допаднала идејата за Нова европска политичка заедница

+инфо

Фактор Курир Либертас MakPress Опсервер Нетпрес Независен Press24

Премиерот Ковачевски предводи владина делегација на Самитот на ЕУ за Западен Балкан

Centar - 23.06.2022

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски на Самитот на Европската Унија за Западен Балкан, кој се одржува денеска и утре во Брисел ја предводи владината делегација во која е вицепремиерот задолжен за европски ...

(Видео) Ковачевски предводи владина делегација на самитот на ЕУ за Западен Балкан

Макфакс

Премиерот Ковачевски предводи владина делегација на Самитот на ЕУ за Западен Балкан

Слободен Печат

Ковачевски предводи владина делегација на Самитот на ЕУ за Западен Балкан

24Инфо

Премиерот Ковачевски предводи владина делегација на Самитот на ЕУ за Западен Балкан

Канал5

Од Брисел ќе се обрати премиерот Димитар Ковачевски во 13 часот

4NEWS

Премиерот Ковачевски предводи владина делегација на Самитот на ЕУ за Западен Балкан

ТВ21

Курир MakPress Бизнис Вести Сител Локално Бриф МКД Нетпрес

Тројката од „Отворен Балкан“ ќе оди во Брисел „доколку нема прогрес тоа ќе биде удар врз кредибилитетот на Унијата“

ТВ21 - 22.06.2022

По дилемите дали да одат или не на Самитот ЕУ-Западен Балкан, премиерот Димитар Ковачевски, премиерот на Албанија, Еди Рама и српскиот Претседател, Александар Вучиќ, едногласно одлучија сепак да учествуваат.

Ковачевски: Ако не се обезбеди прогрес на процесот на евроинтеграции, тоа ќе е сериозен удар врз кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Република

Ковачевски: Ако не се обезбеди прогрес на процесот на евроинтеграции, тоа ќе е сериозен удар врз кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Скопје1

КОВАЧЕВСКИ: Јас, Рама и Вучиќ денеска одлучивме утре да одиме во Брисел, бидејќи РСМ има докажани пријатели во земјите членки на ЕУ

Денешен

Ковачевски: Доколку нема прогрес во евроинтеграциите, тоа ќе биде сериозен удар врз кредибилитетот на ЕУ

Сител

Ковачевски: Доколку нема прогрес во евроинтеграциите, тоа ќе биде сериозен проблем и удар врз кредибилитетот на ЕУ

Курир

Ковачевски: Доколку нема прогрес во евроинтеграциите, тоа ќе биде сериозен проблем и удар врз кредибилитетот на ЕУ

Опсервер

MakPress Слободен Печат Lider Канал5 Press24 +инфо Бриф Либертас

Што му ветиле на Ахмети Вучиќ и Рама во Охрид

Слободен Печат - 22.06.2022

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети во своето интервју за приштинската Т7 објави што разговарал со претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Албанија, Еди Рама во рамките на самитот на Отворен Балкан што се одржа пред две недели во Охрид.

Помирување или војна

CivilMedia

Што му ветиле на Ахмети Вучиќ и Рама во Охрид

Либертас

Помирување или војна

Frontline

Ковачевски: Северна Македонија, Албанија и Србија имаат европска иднина

ТВ21 - 22.06.2022

Премиерот Димитар Ковачевски на својот Фејсбук профил пишува дека Македонија Албанија и Србија имаат европска иднина. „Северна Македонија има докажани пријатели во земјите членки на ЕУ. Тие се оние земји кои гледаат кон иднината, наспроти минатото и ...

Ковачевски: Одиме во Брисел за да ја потврдиме позицијата за европска иднина

Макфакс

Ковачевски: Одиме во Брисел за да ја потврдиме позицијата за европска иднина

А1 On

Ковачевски: Одиме во Брисел за да ја потврдиме позицијата за европска иднина

24Инфо

Ковачевски: Одиме во Брисел за да ја потврдиме позицијата за европска иднина

MTM

Ковачевски: Северна Македонија, Албанија и Србија имаат европска иднина

Вечер Прес

Ковачевски: Одиме во Брисел за да ја потврдиме позицијата за европска иднина

Точка