TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Има сѐ повеќе луѓе, но сѐ помалку „луѓе“, вели режисерот Милчин пред премиерата во велешки театар

Сакам да кажам - 15.05.2019

Велешкиот театар „Јордан Х. К. Џинот“ утревечер премиерно ќе ја изведе претставата „Злосторство на 21. век“ од англискиот писател Едвард Бонд, а во режија на Владимир Милчин. Тој вели дека авторот Бонд со неговите текстови ја има одбележано ...

Претставата „Лимонада во друштво на директорот“ на ДАФ во Кочани

Н.Македонија - 15.05.2019

Драмската претстава „Лимонада во друштво на директорот“, која на 9 мај премиерно беше изведена на матичната сцена од Центарот за култура во Кичево, влезе во најтесниот избор на претстави кои ќе бидат дел од официјалната програма на Драмскиот ...

ТФ „Војдан Чернодрински“ од 7 до 14 јуни во Прилеп

Независен - 15.05.2019

Од 7 до 14 јуни, во Прилеп, по педесет и четврти пат ќе се одржи театарскиот фестивал Војдан Чернодрински. Осум претстави ќе бидат во официјалната конкуренциија : „Макбет“ од МНТ Скопје, „Странци“ – Драмски театар Скопје, „На отворено“ – театар ...

Премиера на „Злосторство на 21 век" во велешкиот театар

Канал5 - 14.05.2019

На големата сцена на велешкиот Народен театар „Јордан Хаџи Константинов Џинот" в четврток вечер премиерно ќе биде изведена претставата „Злосторството на 21 век" според текст на Едвард Бонд, во режија на В. Милчин и сценографија на Крсте С. Џидров.

Фестивалот „Војдан Чернодрински“ се однесува нефер кон некои од театрите, вели Директорот на велешкиот театар

Сакам да кажам - 14.05.2019

Претстава на велешкиот театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ по долги години не е дел од Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“. Нивна претстава не била влезена во програмата на 54-тото издание на смотрата на професионалните театри ...

Осум претстави во трка за наградите на „Чернодрински“

Н.Македонија - 14.05.2019

МТФ „Војдан Чернодрински“ по 54-ти пат ќе се одржи од 7 до 15 јуни. Во официјална конкуренција ќе бидат осум претстави, а наградите за животно дело ќе им бидат доделени на истакнатиот македонски режисер Владимир Милчин и на актерот Бајруш Мјаку.

Премиера на „Злосторството на 21 век“ во Велешкиот театар

Макфакс - 14.05.2019

На големата сцена на театарот „Јордан Х.К-Џинот“ во Велес, в четврток, 16 мај, со почеток во 20 часот, премиерно ќе биде изведена претставата „Злосторството на 21 век“ од британскиот автор Едвард Бонд, во режија на Владимир Милчин.

Избрани претставите за 56-тиот Драмски аматерски фестивал во Кочани

MTM - 14.05.2019

Избрани се 18 претстави на театарски групи и ансамбли кои годинава ќе се натпреваруваат за гран при и останатите награди на 56-тиот Драмски аматерски фестивал (ДАФ) во Кочани. Од нив две се од Србија, една од Бугарија, а останатите се домашни ...

Премиера на „Злосторство на 21 век“ во велешкиот театар

Независен - 14.05.2019

На големата сцена на велешкиот Народен театар „Јордан Хаџи Константинов Џинот“ в четврток вечер премиерно ќе биде изведена претставата „Злосторството на 21 век“ според текст на Едвард Бонд, во режија на Владимир Милчин и сценографија на Крсте С.

„ Злосторство на 21 век“ во Велешки театар

Телма - 14.05.2019

„Злосторството на 21 век“ е македонска праизведба на третиот драмски текст од антивоената трилогија на Едвард Бонд. Премиерата на претставата, во режија на Владимир Милчин, ќе се одржи во четврток- 16.

Премиера на „Злосторство на 21 век“ во велешкиот театар

MakPress - 14.05.2019

На големата сцена на велешкиот Народен театар „Јордан Хаџи Константинов Џинот“ в четврток вечер премиерно ќе биде изведена претставата „Злосторството на 21 век“ според текст на Едвард Бонд, во режија на Владимир Милчин и сценографија на Крсте С.

Премиера на „Злосторството на 21 век“ во Велешкиот театар

Centar - 14.05.2019

На големата сцена на театарот „Јордан Х.К-Џинот“ во Велес, в четврток, 16 мај, со почеток во 20 часот, премиерно ќе биде изведена претставата „Злосторството на 21 век“ од британскиот автор Едвард Бонд, во режија на Владимир Милчин.

Утре премиера на Милчин-„Злосторството на 21 век“ во Велешкиот театар

Нова ТВ - 15.05.2019

На големата сцена на театарот „Јордан Х.К-Џинот“ во Велес, в четврток, 16 мај, со почеток во 20 часот, премиерно ќе биде изведена претставата „Злосторството на 21 век“ од британскиот автор Едвард Бонд, во режија на Владимир Милчин.