TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Hyundai ќе гради батерија поголема од џиновската батерија на Илон Маск

Иновативност - 07.12.2017

Илон Маск си зададе цел да ја изгради ида ја пушти во употреба најголемата литиум-јонска батерија на светт за само 100 дена. Доколку не успееше во тоа, батеријата ќе и ја подареше на Јужна Австралија, но тој не само што успеа да го испочитува рокот, ...

Наскоро доаѓа „батеријата од соништата“

ЗаЗабава - 07.12.2017

Научниците развиваат батерија од магнезиум која што би требало да понуди поголем капацитет и да обезбеди подолго траење на ...

Научниците не се откажуваат: Сѐ поблиску до пронаоѓање на „батеријата од соништата“

Точка - 06.12.2017

Научниците развиваат батерија од магнезиум која што би требало да понуди поголем капацитет и да обезбеди подолго траење на батеријата. Побезбедните и поефикасни батерии и натаму се во фаза на развој, но американски тим на научници од Joint Center ...

Како батеријата на мобилниот да ви издржи подолго

Маркукуле - 04.12.2017

Веројатно и вие имате проблем со издржливоста на батерија на вашиот паметен телефон. Батериите на денешните паметни телефони, траат се пократко и пократко. Па затоа еве неколку трикови, како подолго време да избегнете да ја полните батеријата на ...