TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ковид пресек по градови: Вирусот веќе подолго време се шири во овие пет македонски града

Локално - 24.11.2020

Вчерашниот биланс на 35 починати лица уште една ја потврда сериозноста на состојбата со Ковид 19 во земјава. Вирусот веќе подолго време се шири во овие пет македонски града: Скопје 24109, активни 9837 Прилеп 2608, активни 965 Тетово 3550, активни ...

Во последната недела: Најмногу заболени од Ковид-19 се од Скопје, а позитивни биле 38 % од тестираните

Факултети - 24.11.2020

Пациенти над 60 години се евидентирани како најмногу заболени од SARS-CoV-2 во изминатава недела, а голем број заболени се евидентирани и на возраст од 40 до 49 години, соопшти денеска Институтот за јавно здравје.

Ковид-19 за една недела: Пораст на смртните случаи за речиси 19 отсто, а на новозаболените за 1,8 процент

360 степени - 24.11.2020

Процентот на позитивни од тестирани лица изнесува 38% Бројот на починатите од компликации расте во континуитет Смртноста е најголема кај лицата над 60 години Пораст од над 18 отсто кај смртните случаи поради компликации од ковид и незначително ...

204 починати за една недела од ковид-19, меѓу кои и петмина на возраст од 30-39 години

Сакам да кажам - 24.11.2020

Од 16 до 22 ноември во земјава по компликации од ковид-19 починале 204 лица од 24 градови, што е зголемување од 18.6 проценти во однос на минатата недела, стои во неделниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ).

18 пациенти на возраст од 40 до 49 години починале од ковид-19 за една недела

МКД - 24.11.2020

За една недела 18 пациенти заразени со ковид-19 на возраст од 40-49 години, починале по компликации од болеста. Во извештајот на Институтот за јавно здравје се вели дека пријавени се вкупно 204 смртни случаи од 24 градови.

ИЈЗ: Скопје и натаму со најголем број нови случаи и највисока инциденца

Сител - 24.11.2020

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 до 22 ноември 2020г. тестирани се вкупно 19.664 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од 6,3% во ...

За една недела регистрирани 7.486 новозаразени, над 5.000 излечени и 204 починати

Макфакс - 24.11.2020

Скопје и натаму e со најголем број нови случаи и највисока инциденца, a најзастапена возрасна група се лица над 60 години, се наведува во неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 до 22 ноември.

Зголемување за 18 отсто на смртните случаи од Covid-19 последната седмица

Нетпрес - 24.11.2020

Број на починати лица како последица од компликациите предизвикани од Covid-19 бележи зголемува од 18 отсто во однос на претходната седмица, односно 204 смртни случаи од 24 града се пријавени во периодот од 16-ти до 22-ри ноември, велат податоците ...

Oд 16 до 22 ноември, регистрирани сe 7.486 нови случаи, најголем дел од Скопје

А1 On - 24.11.2020

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 до 22 ноември тестирани се вкупно 19.664 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од 6,3 отсто во ...

ИЈЗ: Зголемен број на починати, но и на оздравени од ковид-19

МКД - 24.11.2020

Скопје и натаму има најголем број нови случаи на ковид-19 и највисока инциденца, а најзастапена возрасна група на лица над 60 години, покажува неделниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) за периодот од 16 до 22 ноември.

Зголемување од 1,8%: За една недела 7.486 случаи на Ковид-19

еМагазин - 24.11.2020

Податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) за периодот од 16 до 22 ноември покажуваат дека за една недела во Македонија има 7.486 случаи на Ковид-19. „Тестирани се вкупно 19.664 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно ...

За една недела 372 лица до 19 години заболени со Ковид-19

еМагазин - 24.11.2020

Податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) за периодот од 16 до 22 ноември покажуваат дека „Регистрирани се заболени лица во сите возрасни групи. Најзастапена е возрасната група на лица на возраст над 60 (n=1.818, 24,3%).

ЗДРАВСТВЕН КОЛАПС: 204 починати за една недела, зголемување на смртните случаи за 18,6%

Курир - 24.11.2020

204 смртни случаи од 24 града се пријавени во периодот од 16-22 ноември, велат податоците од неделниот извештај на Институтот за јавно здравје. Овој број на починати лица е зголемување од 18,6% во однос на минатата недела.

23 пациенти биле на возраст од 30-49 години: За една недела во Македонија 204 починати од Ковид-19

еМагазин - 24.11.2020

Податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) за периодот од 16 до 22 ноември покажуваат дека во Македонија за една недела има 204 починати од Ковид-19. „Во наведениот период пријавени се 204 смртни случаи од 24 града, зголемување од 18,6% во ...

Скопје и натаму со најголем број нови случаи и највисока инциденца на корона вирус, најзастапена возрасна група на лица ...

Бизнис Вести - 24.11.2020

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 до 22 ноември 2020г. тестирани се вкупно 19.664 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од 6,3% во ...

Извештај на ИЈЗ: Зголемување на смртноста од ковид-19 за 18,6 отсто, епидемиолошки истражени 128 смртни случаи

Слободен Печат - 24.11.2020

Скопје и натаму со најголем број нови случаи и највисока инциденца, најзастапена возрасна група на лица над 60 години. Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 до 22 ноември 2020г.

Скопје и натаму со најголем број нови случаи и највисока инциденца, најзастапена групата на лица над 60 години

Република - 24.11.2020

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 до 22 ноември 2020г. тестирани се вкупно 19.664 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од 6,3% во ...

ЗА ПОСЛЕДНАТА НЕДЕЛА - бројот на смртни случаи пораснал за 18,6 отсто, дури 23 пациенти се под 49 години

Фактор - 24.11.2020

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 до 22 ноември 2020г. тестирани се вкупно 19.664 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од 6,3% во ...

Извештај на ИЈЗ: Зголемување на смртноста од ковид-19 за 18,6 отсто

Press24 - 24.11.2020

Скопје и натаму со најголем број нови случаи и највисока инциденца, најзастапена возрасна група на лица над 60 години, се вели во извештајот на Институто за јавно здравје за минатата недела.

Извештај на ИЈЗ за периодот 16 – 22 ноември: 44,7% повеќе оздравени од претходната недела, поголем процент на починати

ТВ21 - 24.11.2020

Скопје и натаму со најголем број нови случаи и највисока инциденца, најзастапена возрасна група на лица над 60 години. Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 до 22 ноември 2020г.

НАЈМНОГУ ЗАРАЗЕНИ НАД 60 ГОДИНИ изминатата недела, па следат 40-49 години

Вечер - 24.11.2020

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 до 22 ноември 2020г. тестирани се вкупно 19.664 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од 6,3% во ...

Извештај на ИЈЗ за 16 – 22 ноември: Регистрирани сe 7.486 нови позитивни случаи

Канал5 - 24.11.2020

Скопје и натаму со најголем број нови случаи и највисока инциденца, најзастапена возрасна група на лица над 60 години, информираат од Министерството за здравство. Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 до 22 ...

Институт за јавно здравје: За една недела 204 умрени од 24 града, најмногу на возраст од над 60 години

+инфо - 24.11.2020

Скопје и натаму e со најголем број нови случаи и највисока инциденца, најзастапена возрасна група на лица над 60 години, покажуа неделниот извештај на Институтот за јавно здравје. За периодот од 16 до 22 ноември 2020 тестирани се вкупно 19.664 ...

Скопје со најголем број нови случаи на Ковид 19

24 Вести - 24.11.2020

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 до 22 ноември 2020г. тестирани се вкупно 19.664 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од 6,3% во ...

За една недела 7.486 новозаболени, Скопје со најмногу случаи

Курир - 24.11.2020

Скопје и натаму со најголем број нови случаи и највисока инциденца, најзастапена возрасна група на лица над 60 години. Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 до 22 ноември 2020г.

ИЈЗ: Скопје и натаму e со најголем број нови случаи

Независен - 24.11.2020

Скопје и натаму e со најголем број нови случаи и највисока инциденца, најзастапена возрасна група на лица над 60 години, покажуа неделниот извештај на Институтот за јавно здравје. За периодот од 16 до 22 ноември 2020 тестирани се вкупно 19.664 ...

За една недела регистрирани 7.486 новозаразени, над 5.000 излечени и 204 починати

Опсервер - 24.11.2020

Скопје и натаму e со најголем број нови случаи и највисока инциденца, a најзастапена возрасна група се лица над 60 години, се наведува во неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 до 22 ноември.

За една недела регистрирани 7.486 новозаразени, над 5.000 излечени и 204 починати

Вечер - 24.11.2020

Скопје и натаму e со најголем број нови случаи и највисока инциденца, a најзастапена возрасна група се лица над 60 години, се наведува во неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 до 22 ноември.

ИЈЗ: За 18,6 отсто повеќе починати од ковид-19 во однос на минатата недела

Вечер Прес - 24.11.2020

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 до 22 ноември тестирани се вкупно 19.664 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од 6,3 отсто во ...

ИЈЗ: За 1,8 % зголемен бројот на заразени од Ковид-19, за 18,6 % зголемен бројот на починати

Frontline - 24.11.2020

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 до 22 ноември тестирани се вкупно 19.664 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од 6,3 отсто во ...

ИЈЗ: За 1,8 отсто зголемен бројот на заразени од Ковид-19, за 18,6 отсто зголемен бројот на починати

Опсервер - 24.11.2020

– Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 до 22 ноември тестирани се вкупно 19.664 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од 6,3 отсто во ...

ИЈЗ: За 1,8 отсто зголемен бројот на заразени од Ковид-19, за 18,6 отсто зголемен бројот на починати

Бриф - 24.11.2020

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 до 22 ноември тестирани се вкупно 19.664 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од 6,3 отсто во ...

ИЈЗ: За 1,8 отсто зголемен бројот на заразени од Ковид-19, за 18,6 отсто зголемен бројот на починати

24Инфо - 24.11.2020

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 до 22 ноември тестирани се вкупно 19.664 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од 6,3 отсто во ...

ИЈЗ: За 1,8 отсто зголемен бројот на заразени од Ковид-19, за 18,6 отсто зголемен бројот на починати

Либертас - 24.11.2020

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 до 22 ноември тестирани се вкупно 19.664 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од 6,3 отсто во ...

За 1,8 отсто зголемен бројот на заразени од Ковид-19, за 18,6 отсто зголемен бројот на починати

iPortal - 24.11.2020

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 до 22 ноември тестирани се вкупно 19.664 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од 6,3 отсто во ...

НЕДЕЛЕН ИЗВЕШТАЈ НА ИЈЗ: Од заразените со Ковид-19 машки се 51,6 отсто, а 48,4 отсто се жени

Денешен - 24.11.2020

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 до 22 ноември тестирани се вкупно 19.664 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од 6,3 отсто во ...

За 1,8 отсто зголемен бројот на заразени, за 18,6 отсто зголемен бројот на починати oд COVID-19

Кајгана - 24.11.2020

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 до 22 ноември тестирани се вкупно 19.664 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од 6,3 отсто во ...

ИЈЗ: Изминатата недела од 19.664 тестирања, 38 отсто биле позитивни, смртноста од ковид-19 расте

Мета - 24.11.2020

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје, во периодот од 16 до 22 ноември тестирани се вкупно 19.664 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од 6,3 отсто во ...

Неделен извештај: Колку од заразените со коронавирус во Македонија се жени, а колку мажи?

Курир - 24.11.2020

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 до 22 ноември тестирани се вкупно 19.664 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од 6,3 отсто во ...

За една недела регистрирани 7.486 новозаразени, над 5.000 излечени и 204 починати

Точка - 24.11.2020

Скопје и натаму e со најголем број нови случаи и највисока инциденца, a најзастапена возрасна група се лица над 60 години, се наведува во неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 до 22 ноември.

За една недела регистрирани 7.486 новозаразени, над 5.000 излечени и 204 починати

MTM - 24.11.2020

Скопје и натаму e со најголем број нови случаи и највисока инциденца, a најзастапена возрасна група се лица над 60 години, се наведува во неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 до 22 ноември.

Извештај на ИЈЗ за периодот 16 – 22 ноември: 44,7% повеќе оздравени од претходната недела, поголем процент на починати

Во Центар - 24.11.2020

Скопје и натаму со најголем број нови случаи и највисока инциденца, најзастапена возрасна група на лица над 60 години. Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 до 22 ноември 2020г.

Речиси 40% од заразените изминатата недела се на возраст од 30 до 49 години

Скопје инфо - 24.11.2020

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 до 22 ноември 2020 година се регистрирани 7.486 нови позитивни случаи од 35 градови во државата со незначително зголемување во однос на минатата недела од 1,8%.

И со намален број тестирања, потврдени повеќе коронаинфекции

Нетпрес - 24.11.2020

Според седмичниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16-ти до 22-ри ноември тестирани се вкупно 19.664 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, што е намалување од 6,3 ...

ИЈЗ: За 1,8 отсто зголемен бројот на заразени од Ковид-19, за 18,6 отсто зголемен бројот на починати

Кумановски м. - 24.11.2020

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 до 22 ноември тестирани се вкупно 19.664 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од 6,3 отсто во ...

ИЈЗ: За 1,8 отсто зголемен бројот на заразени од Ковид-19, за 18,6 отсто зголемен бројот на починати

OhridNews - 24.11.2020

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 до 22 ноември тестирани се вкупно 19.664 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од 6,3 отсто во ...

За една недела регистрирани 7.486 новозаразени, над 5.000 излечени и 204 починати

Н.Македонија - 24.11.2020

Скопје и натаму e со најголем број нови случаи и највисока инциденца, a најзастапена возрасна група се лица над 60 години, се наведува во неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 до 22 ноември.

За една недела регистрирани 7.486 новозаразени, над 5.000 излечени и 204 починати

Скопје инфо - 24.11.2020

Скопје и натаму e со најголем број нови случаи и највисока инциденца, a најзастапена возрасна група се лица над 60 години, се наведува во неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 до 22 ноември.

За една недела од Ковид 19 починале 204 лица

Локално - 24.11.2020

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) за периодот од 16 до 22 ноември, во овој период тестирани се вкупно 19.664 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на ковид-19, односно 6,3% ...

ИЈЗ: За 1,8 отсто зголемен бројот на заразени од Ковид-19, за 18,6 отсто зголемен бројот на починати

Денар - 24.11.2020

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 до 22 ноември тестирани се вкупно 19.664 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од 6,3 отсто во ...