TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стивен Хокинг – човек на силата, знаењето и хуморот

Нетпрес - 14.03.2018

Човек со голема смисла за хумор, светски популарниот амбасадор на науката, британскиот физичар Стивен Хокинг, еден од најценетите и напознатите научници на модерното време секогаш настојуваше јавноста да има директен пристап до неговата работа, ...

Генијот Стивен Хокинг - контроверзен и омилен

Deutsche Welle - 14.03.2018

Тој е еден од најпознатите физичари по Алберт Ајнштајн. Стивен Хокинг, врзан за инвалидска количка поради неизлечивата болест, за многумина беше најголемиот гениј на денешницата. Почина вчера на 76 години во Кембриџ.

7 интересни работи за Стивен Хокинг

Friday.mk - 14.03.2018

Стивен Хокинг е еден од ретките генијалци кои доаѓаат на овој свет. Тој е креатор на голем број на теории. Поради неговата парализа, неговата енергија целосно ја пренасочил на истражувањето.

Што говореше Хокинг за Бог, религијата, вештачката интелигенција, вонземјаните...

Кајгана - 14.03.2018

Еден од најголемите умови во науката во последните стотина години, Стивен Хокинг, почина на 76 години. Во оваа прилика, да се потсетиме на некои од неговите лични ставови кои привлекоа најмногу внимание во светот? За Бог и религијата Стивен Хокинг ...

Исповед на сопругата на Стивен Хокинг: За светот беше гениј, а за семејството тиранин

Точка - 14.03.2018

Стивен Хокинг, брилијантниот теоретски физичар кој ја надвладеал тешката моторичка болест, денес починал на 76. години. Неговите научни достигнувања се познати во светот, меѓутоа, подеднакво внимание привлекува и неговата биографија.

Почина Стивен Хокинг – еден од најголемите умови на денешницата

Денар - 14.03.2018

Стивен Хокинг, физичар и еден од најреномираните научници во светот, почина на возраст од 76 години, соопшти неговата фамилија, а пренесе “BBC”. Британскиот теоретски физичар е познат по својата пионерска студија за црните дупки и е автор на неколку ...

Неверојатно: Хокинг почина на роденденот на Ајнштајн

Бриф - 14.03.2018

Стивен Хокинг, физичар и еден од најголемите научници на денешницата, почина утринава на 76-годишна возраст во неговиот дом во близина на Кембриџ, соопшти семејството. Интересно е што токму на овој ден во 1879 година се родил Алберт Ајнштајн, а ...

„Зад себе остави интелектуален вакуум“ – Светот оддава почит на Стивен Хокинг

Радио МОФ - 14.03.2018

Од астронаути, преку научници, до светски лидери и јавни личности, социјалните мрежи се исполнија со пораки со кои се оддаде почит на животот на „огромен ум и неверојатниот дух“ на физичарот, професор и автор Стивен Хокинг , кој почина на 76 годишна ...

Така зборуваше Стивен Хокинг

Сакам да кажам - 14.03.2018

Стивен Хокинг, „најсјајната ѕвезда на научното небо“ и еден од најголемите умови на нашето време, почина на 76-годишна возраст во својот дом во Кембриџ. НАСА го опиша Хокинг како амбасадор на науката, а за светот, тој стана симбол на неограничените ...

Хокинг го прогонуваа пропаднати бракови, разделена фамилија и опсесивни фанови

Факултети - 14.03.2018

Стивен Хокинг беше познат во светот по неговата работа како астрофизичар, но неговиот личен живот е можеби исто толку комплициран како и некои негови теории. Хокинг го прогонуваа пропаднати бракови, разделени фамилии, обвиненија за злоупотреба и ...

Почина Стивен Хокинг, еден од најголемите умови на денешнината

Телма - 14.03.2018

Најпознатиот физичар на светот, професорот Стивен Хокинг почина на 77-годишна возраст во својот дом во Кембриџ, Велика Британија. Хокинг починал мирно, рано утрово, со неговото семејство до него.

Почина генијалниот физичар Стивен Хокинг на 76-годишна возраст

Фемина - 14.03.2018

Денес, светот го изгуби еден од најгенијалните умови. Британскиот физичар и космолог Стивен Хокинг издиша за последен пат на 76-годишна возраст. Според официјално соопштение, Хокинг починал мирно во неговиот дом во Кембриџ.

Светот се збогува со брилијантниот Стивен Хокинг

IT.mk - 14.03.2018

Светот остана посиромашен за една навистина огромен ум. Легендарниот физичар и космолог Стивен Хокинг почина на 76 години. Во текот на својот живот тој напиша повеќе книги кои значително влијаеа на сфаќањето на универзумот. Г.

Почина Стивен Хокинг

Deutsche Welle - 14.03.2018

Британскиот астрофизичар Стивен Хокинг почина на 76-годишна возраст во Кембриџ, соопшти неговото семејство. За многумина тој беше најголемиот гениј на денешницата. „Длабоко сме растажени дека нашиот сакан татко почина денеска“, британската новинска ...

Почина познатиот и единствен Стивен Хокинг на 76 годишна возраст

Smartportal - 14.03.2018

Познатиот физичар за кого и не треба претставување, Стивен Хокинг, почина во раните часови на денешниот ден (среда) во својот дом во Кембриџ. Како што истакнуваат од неговото семејство, тој починал мирно, а повеќе информации не се истакнати во овој ...

Почивај во мир, Стивен Хокинг...

Телефони.мк - 14.03.2018

Стивен Хокинг од Велика Британија беше генијалец од модерното време, кој почина на 76 годишна возраст, дома, во Кембриџ. И покрај неговиот хендикеп со атрофирани екстремитети, тој секогаш имаше ставови со висока свест, невообичаена за нормалниот ...

Стивен Хокинг – физичарот кој одбра “совршен“ ден да замине меѓу ѕвездите

Бизнис Инфо - 14.03.2018

Фото: Facebook Најголемиот ум на денешницата Стивен Хокинг рано утрово почина на 76 годишна возраст. Во чест на неговото дело еве неколку интересни факти за генијалецот од Оксфорд. Го викале Ајнштајн Кога одел во училиште, му дале прекар – Ајнштајн.

Почина Стивен Хокинг, најголемиот ум на денешницата

Фокус - 14.03.2018

Брилијантниот теоретски физичар, Стивен Хокинг, почина утринава на возраст од 76 години. Од Универзитетот Кембриџ каде предаваше со децении соопштија дека Хокинг починал мирно во својот дом во Кембриџ, Англија.

Замина генијалниот ум: Почина Стивен Хокинг

Нова ТВ - 14.03.2018

Светски познатиот физичар Стивен Хокинг почина 76 годишна возраст. Британецот, познат по своето дело за црните дупки и релативитетот починал мирно во својот дом во Кембриџ утрово, соопшти неговото семејство.

Почина најголемиот ум на денешницата

Ladybook - 14.03.2018

Стивен Хокинг, на 76-годишна возраст, почина во својот дом во Кембриџ. Англискиот физичар и космолог, познат по својата работа и истражувањата за црната дупка и релативноста, денеска во раните утрински часови почина мирно во својот дом.

Почина Стивен Хокинг

МКД - 14.03.2018

Стивен Хокинг, најсјајната ѕвезда на космологијата, почина на 76 години. Физичарот и автор на „Кратка историја на времето“ почина во својот дом во Кембриџ. Неговите деца рекоа: „Ќе ни недостига засекогаш“.

На денешен ден: Роден Алберт Ајнштајн

Бриф - 14.03.2018

На денешен ден е роден познатиот германски физичар со еврејско потекло Алберт Ајнштајн во 1879 година. Ајнштајн е германски теоретски физичар, најпознат по неговата теорија на релативноста и теоријата за Еднаквост на масата и енергијата.

Почина светски познатиот генијалец Стивен Хокинг

Иновативност - 14.03.2018

Познатиот бритaнски теоретски физичар и светски генијалец Стивен Хокинг починал рано утрово во својот дом во Кембриџ на 76 години, јавуваат британските медиуми „ Тажни сме поради смртта на нашиот татко.

Замина од светот најголемиот генијалец

Friday.mk - 14.03.2018

Светот е во шок, бидејќи почина големиот научник чии што говори и теории ќе живеат уште долго со нас. Станува збор за британскиот научник Стивен Хокинг кој ја стекна својата слава преку неговите теории за црните дупки.

Почина брилијантниот генијалец Стивен Хокинг

Fashionel - 14.03.2018

Еден од омилените физичари на денешницата, Стивен Хокинг, почина утринава во 76-тата година од својот живот. Информацијата ја потврдија и од Универзитетот Кембриџ каде и предаваше со децении.

Хокинг: „Алчноста, најлошата страна на човештвото, ќе ја уништи цивилизацијата“

Факултети - 14.03.2018

Животната приказна на Хокинг претставува инспирација за многумина денес. Во продолжение се сеќаваме на неговите најдобри изреки. „Имам забележано дека дури и луѓето кои тврдат дека сè е претходно одредено и дека не можеме да сториме ништо за да го ...

Почина Стивен Хокинг

Кајгана - 14.03.2018

Еден од најголемите умови во науката во последните стотина години, Стивен Хокинг, чии размислувања и теории ја обликуваа модерната физичка космологија, почина на 76-годишна возраст. Британецот беше познат по неговите трудови и теории за црните дупки ...

Стивен Хокинг беше еден од најголемите умови!

Независен - 14.03.2018

Мојата цел е едноставна, а подразбира целосно разбирање на универзумот, таков каков што е и зошто воопшто постои, истакнуваше англискиот и светски познат теориски физичар Стивен Хокинг, кој денеска почина на 77 години во својата куќа во Кембриџ.

Почина Стивен Хокинг – еден од најголемите светски научници

Макфакс - 14.03.2018

Еден од најголемите светски научници, британскиот физичар и теоретичар, Стивен Хокинг, почина вчера на 76 годишна возраст, соопшти неговото семејство. Професорoт Хокинг живееше во очекување на својата смрт од рана возраст.

Почина теоретскиот физичар Стивен Хокинг

Р.С.Европа - 14.03.2018

Стивен Хокинг, кој се обиде да објасни некои од најкомплицираните прашања за животот почина на 76 години, соопшти Здружението за медиуми на Британија, повикувајќи се на претставник на неговото семејство.

Почина Стивен Хокинг: Холивудските ѕвезди се збогуваат со трогателни пораки

Хитпортал - 14.03.2018

Еден од најголемите умови во науката во последните стотина години, Стивен Хокинг, почина на 76-годишна возраст. Семејството на Стивен Хокинг објави дека научникот починал вчера во раните часови од денот, во неговиот дом во Кембриџ, Англија.

Неверојатни цитати од Стивен Хокинг по кои засекогаш ќе го помниме

Кафе пауза - 14.03.2018

Професорот Стивен Хокинг, кој на јавноста ѝ е познат како еден од најдобрите физичари од нашето време, почина на 14-ти март, среда, на 76-годишна возраст. Хокинг го остави својот белег во физиката со неговото истражување за црните дупки и потеклото ...

Сопругата на Стивен Хокинг: За сите беше генијалец, за семејството тиранин

Press24 - 14.03.2018

Сопругата на генијалниот ум Стивен Хокинг кој на 76. годишна возраст почина мирно во својот дом, во едно интервју во 2014. година истакна дека за сите бил генијалец, за семејството тиранин.

Светот се збогува со Стивен Хокинг - чудото на медицината

Црнобело - 14.03.2018

Стивен Хокинг , кој важеше за вистинско чудо на медицината, во раните утрински часови почина мирно во својот дом во Кембриџ. Тој беше англиски теориски физичар и космолог, најпознат по неговата работа и истражувања за црни дупки и релативност.

Почина истакнатиот британски физичар Стивен Хокинг

МакМода - 14.03.2018

Истакнатиот британски теоретски физичар Стивен Хокинг почина на 76-годишна возраст,во својот дом во Кембриџ, објави неговото семејство. „Длабоко жалиме што нашиот драг татко почина. Беше голем научник и извонреден човек чија работа и дело долго ќе ...

Почина славниот физичар Стивен Хокинг

Сакам да кажам - 14.03.2018

Светски познатиот физичар Стивен Хокинг почина рано утрово на 76 години. Починал мирно во неговиот дом во Кембриџ, соопшти семејството. Британецот е познат по својата работа за црните дупки и релативитетот, напишал неколку популарни научни книги, ...

Почина Стивен Хокинг – еден од најголемите научници на нашето време

Таратур - 14.03.2018

На 76-годишна возраст почина веројатно најпознатиот и најголем научник на модерното време, славниот Стивен Хокинг. Хокинг починал мирно во неговиот дом во Кембриџ, денес, во раните утрински часови, пренесуваат од неговото семејство изразувајќи ...

Стивен Хокинг си замина на денот посветен на бројот „Пи“ и денот кога е роден Ајнштајн

Факултети - 14.03.2018

Стивен Хокинг, физичар и еден од најголемите научници, почина утринава на 76-годишна возраст во неговиот дом во близина на Кембриџ, соопшти семејството. Интересно е што токму на овој ден во 1879 година се родил Алберт Ајнштајн и дека денес денот ...

Прогнозирале дека ќе живее само неколку години: Еве како Стивен Хокинг ги надмудрил лекарите, а ова се неговите ...

Точка - 14.03.2018

Познатиот британски физичар Стивен Хокинг умрел на 76 години во својата куќа во Кембриџ, соопштило неговото семејство во раните утрински часови. "Многу сме тажни што нашиот мил татко почина денес.

Почина прекрасниот ум – Стивен Хокинг

365 - 14.03.2018

Познатиот светски научник, ако не и најголемиот, починал утрово на свои 76 години, мирно, во својот дом во Кембриџ, соопшти неговото семејство. Во изјавата на неговите деца Луси, Роберт и Тим, велат вака: „Длабоко сме натажени што нашиот татко денес ...

Почина Стивен Хокинг

Нетпрес - 14.03.2018

Еден од најголемите светски научници, британскиот физичар и теоретичар, Стивен Хокин6 почина вчера на 76 годишна возраст, соопшти неговото семејство. На Хокинг лекарите му дијагностицирале амиотрофична латерална склероза на возраст од 21 година, а ...

Како Стивен Хокинг се вгради во популарната култура

Оff.net - 14.03.2018

Еден од најславните физичари на светот, Хокинг почина на ден кој му доликува - на 14 март, односно според американската нотација на календарот 3/14, денот на Пи. Имаше 76 години, и и покрај хендикепот, богата кариера, која не беше само ...

Почина Стивен Хокинг

Бриф - 14.03.2018

Најпознатиот теоретски физичар и космолог на 21 век, Стивен Хокинг почина утрово на 76 годишна возраст во неговиот дом во Кембриџ, објави неговата фамилија. Во неговата научна дејност тој беше пионер во областа на космологијата, општиот релативитет ...

Почина генијалниот ум Стивен Хокинг

Press24 - 14.03.2018

Светски познатиот физичар Стивен Хокинг почина 76 годишна возраст. Британецот, познат по своето дело за црните дупки и релативитетот починал мирно во својот дом во Кембриџ утрово, соопшти неговото семејство.

Почина Стивен Хокинг

AKO - 14.03.2018

Светски познатиот физичар, Стивен Хокинг, почина во 76 година од животот, во својот дом во Кембриџ, пренесе ББС. Хокинг дипломирал физика на Оксфорд, потоа со темата за релативност докторирал на Кембриџ кадешто ја продолжил својата професионална ...

Почина Стивен Хокинг

А1 On - 14.03.2018

Стивен Хокинг почина на 76-годишна возраст, соопшти неговото семејство. „Длабоко сме тажни дека нашиот сакан татко почина денес“, се вели во семејната изјава. Неговото семејство изјави дека починал мирно во својот дом во близина на Универзитетот во ...

Почина еден од најголемите умови на нашето време, Стивен Хокинг

Локално - 14.03.2018

Астрофизичарот Стивен Хокинг, познат како еден од најмоќните умови за своето време, почина на 76-годишна возраст. Тој страдаше од амиотрофична латерална склероза и речиси единственото нешто во неговото тело кое работеше беше мозокот.

Почина Стивен Хокинг, еден од најголемите умови на денешницата

еМагазин - 14.03.2018

На 77- годишна возраст во својот дом во Кембриџ, Велика Британија почина најпознатиот физичар на светот, професорот Стивен Хокинг, еден од најголемите умови на денешницата. Неговото семејство соопшти дека починал мирно, рано утрово, со неговото ...

Седум интересни работи за Стивен Хокинг

Курир - 14.03.2018

Стивен Хокинг е еден од ретките генијалци кои доаѓаат на овој свет. Тој е креатор на голем број на теории. Поради неговата парализа, неговата енергија целосно ја пренасочил на истражувањето.

Почина физичарот Стивен Хокинг

Радио МОФ - 14.03.2018

Светски познатиот физичар Стивен Хокинг почина на 76 годишна возраст. Британецот, познат по своето дело за црните дупки и релативитетот починал мирно во својот дом во Кембриџ, соопшти неговото семејство.