TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Претворањето на структурата на ковид-19 во музика може да помогне во пронаоѓањето лек

Н.Македонија - 09.04.2020

Научниците ја претворија структурата на коронавирусот во музика во која звуците на ѕвончиња, жици и на флејти, претставуваат различни аспекти на протеинот со боцки што му овозможува на вирусот да се прицврсти на клетките, пишува магазинот „Саенс“.

Слушнете како звучи структурата на коронавирусот претворена во музика

Кајгана - 08.04.2020

Научници успеаја да ја претворат структурата на S-протеинот на COVID-19 во музика. Претходно објавивме како изгледа коронавирусот SARS-CoV-2 виден под микроскоп , а сега можеме и да слушнеме какви истиот звучи.

Кои четири намирници децата мораат да ги јадат за да го зачуваат имунитетот во време на коронавирус

Pedijatar.mk - 08.04.2020

Во услови на зголемена опасност по здравјето на сите, кога ни се заканува коронавирусот кој го инфектира телото со неверојатна брзина, силниот имунитет е поважен од било кога. Х раната како најголем сојузник на здравјето, станува уште поефикасно ...

Здрава храна

Н.Македонија - 03.06.2020

Повеќето од нас ја фрлаат кората од овошјето (портокали, грејпфрут, лимон, банани) не знаејќи дека можат да ја искористат на различни начини. Благодарение на високата концентрација на лимонска киселина и освежувачки мирис, кората од лимон е совршена ...

10 намирници за младешки изглед: Гарантираат повеќе колаген и сјајна кожа!

Убавина и Здравје - 08.04.2020

Прочитајте која храна влијае врз производството на колаген. Колагенот игра многу важна улога за постигнување на сјајна кожа, коса и силни и здрави нокти. Меѓутоа, како што старееме, и заради трајно преоптоварување на телото и автоимуни заболувања, ...

Може ли Д витаминот да помогне во борба против КОВИД-19?

Попара - 08.04.2020

Како се произведува витамин Д? Витаминот Д се произведува во кожата со изложување на телото на сонце, а доволни се само 10-15 минути на ден. Витамин Д потешко се создава во текот на зимските месеци, а количината која ќе ја создадеме во текот на ...

Откријте ја житарката што им го одзема тронот на киноата и овесот како извор на протеини

Кафе пауза - 07.04.2020

Оваа житарка е богата со протеини и растителни влакна, овозможувајќи здраво срце затоа што содржи многу малку маснотии, па затоа треба да стане вашиот нов сојузник во исхраната. Житарките отсекогаш се сметале за составен дел од исхраната на секој ...

Се разболувате повеќе од двапати годишно? Еве што да направите за да го запрете тоа!

Локално - 07.04.2020

Се проценува дека здраво возрасно лице обично има настинка или се разболува двапати годишно. Оние со значително поголем број на инфекции годишно треба внимателно да размислат за нивниот имунитет. Еве што можете да направите сами.

Откријте ја житарката што им го одзема тронот на киноата и овесот како извор на протеини

Пулс24 - 08.04.2020

Оваа житарка е богата со протеини и растителни влакна, овозможувајќи здраво срце затоа што содржи многу малку маснотии, па затоа треба да стане вашиот нов сојузник во исхраната. Житарките отсекогаш се сметале за составен дел од исхраната на секој ...