TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Митко Панов за весникот ВЕЧЕР: Кој настојува да го оддели Гоце Делчев од македонскиот народ и македонската нација?!

Вечер Прес - 05.02.2023

„Тешко може со зборови да се опише чувството на Македонецот, кога некој се обидува да го раздвои од својот национален херој Гоце Делчев, независно дали тоа се однесува на физичките бариери поставени околу вечното почивалиште на македонскиот великан, ...

Максим на бугарска ТВ: Не можам да ја менувам историјата, Бугарија беше фашистичка, резултат се над 800 жртви од Куманово

Пулс24

Ниту стотици Бугари, ниту полиција од Софија, институциите на висина на задачата- само Гоцевиот културен натпревар има смисла за иднината

Centar

Тодороска: Зошто Делчев не беше толку важен за Бугарите долгите години додека неговите мошти се наоѓаа во Бугарија?

Скопје1

Димитриевски за БНТ1: Гоце Делчев е синонимот на македонската борба

24 Вести

Борисов: Гоце Делчев е симбол што ги поврзува народите на Македонија и Бугарија

Канал5

Борисов: Гоце Делчев е симбол што ги поврзува народите на Северна Македонија и Бугарија

Слободен Печат

Локално Фактор Локално 4NEWS Zoom MakPress Press24 Либертас

Николовски: Граѓаните и државата вчера не дозволија да се погази придонесот и значењето на Гоце Делчев

Press24 - 05.02.2023

Граѓаните и државата вчера не дозволија да се погази придонесот и значењето на Гоце Делчев, изјави денеска Дарио Николовски, член на ЦО на СДСМ одговарајќи на новинарско прашање. -Граѓаните и државата вчера не дозволија да се погази придонесот и ...

Ковачки: Во одбележувањето на раѓањето на Гоце Делчев се виде неспособноста на власта на Ковачевски и Ахмети

MakPress

Николовски: Граѓаните и државата вчера не дозволија да се погази значењето на Гоце Делчев

Frontline

Ковачки: Ова ли се плодовите на пријателството, хеликоптери, борни коли и барикади

Скопје1

Ковачки: Во одбележувањето на раѓањето на Гоце Делчев се виде неспособноста на власта

Канал5

ХЕЛИКОПТЕРИ, БОРНИ КОЛИ И БАРИКАДИ Ковачки вели дека власта го понижи Делчев (ВИДЕО)

+инфо

Ковачки: Во одбележувањето на раѓањето на Гоце Делчев се виде неспособноста на власта на Ковачевски и Ахмети, каква ја гледаме во секој еден сегмент од државата, која е во распаѓање

Опсервер

А1 On Република Курир Zoom Lider Нетпрес Сител 360 степени

Власта не се прослави: Ковачевски ја згреши најпозната мисла на Гоце Делчев, СДСМ не знаат каде биле- гробот на Делчев ...

Алфа - 05.02.2023

Вечниот дом на Гоце Делчев стана спомен куќа, па споменик, единствено што не стана во текот на вчерашниот ден беше гробот каде се посмртните останки на најголемиот македонски револуционер.

СДСМ напиша дека оддале почит пред СПОМЕН КУЌАТА на Гоце Делчев

4NEWS

(Видео) Крмов: Славењето на политичкиот просветител на македонскиот народ под рестрикции

Антропол

Политичарите над обичните луѓе: Граѓаните со часови чекаа функционерите се сликаат пред гробот на Гоце Делчев

Алфа

Штипскиот универзитет ги чува Спомен-собата за Гоце Делчев, споменикот и релјефот пред зградата каде бил учител

Сакам да кажам

Џамбаски го чествуваше Гоце Делчев во Благоевград: Очигледно ги исплашивме

Канал5

Делегација на Левица положи цвеќе на гработ на Апостолот Гоце Делчев

Антропол

Слободен Печат Либертас Фактор Макфакс А1 On Телма Независен Република

(Видео) Спасовски: Полицијата на границите и кај Свети Спас беше пример за тоа како се постапува по европски стандарди

Макфакс - 05.02.2023

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски им оддаде признание и честитки за професионализмот и посветеноста од страна на сите организациони единици при МВР, за добро реализираниот оперативен план во делот на одржување на безбедноста при ...

Полицијата на границите и кај „Свети Спас“ беше пример за тоа како се постапува по европски стандарди, истакна Спасовски

Н.Македонија

(ВИДЕО) Спасовски горд на полицијата: Вака се постапува по европски ранг

Скопје1

(ВИДЕО) Спасовски се заблагодари на македонската полиција, граѓаните, медиумите и медиумските работници

Фактор

Спасовски се заблагодари на македонската полиција, граѓаните, медиумите и медиумските работници

ТВ21

(ВИДЕО) Спасовски: Македонската полиција нема да дозволи понижување на македонскиот народ

Press24

(ВИДЕО) Спасовски горд на полицијата: Вака се постапува по европски ранг

Курир

Бриф Фокус Канал5 Точка Република 4NEWS А1 On Слободен Печат

ВМРО-ДПМНЕ: Хаосот со прославата на Делчев, покажува системска неспособност и дека со Ковачевски и Ахмети државата се ...

4NEWS - 05.02.2023

Хаосот со прославата на раѓањето на Гоце Делчев покажува дека државата е во распаѓање и системска неспособност која се гледа во секоја од областите. Срамно е тоа што поделбите и омразата се толку големи што одбележувањето на раѓањето на херојот ...

ВМРО-ДПМНЕ: Хаосот со прославата на Делчев, покажува системска неспособност и дека со Ковачевски и Ахмети државата се распаѓа

Курир

Хаосот со прославата на Делчев, покажува системска неспособност и дека со Ковачевски и Ахмети државата се распаѓа, вели ВМРО-ДПМНЕ

Скопје1

ВМРО-ДПМНЕ: Хаосот со прославата на Делчев, покажува системска неспособност и дека со Ковачевски и Ахмети државата се распаѓа

Република

ВМРО-ДПМНЕ: Хаосот со прославата на Делчев покажува системска неспособност

А1 On

ВМРО-ДПМНЕ: Хаосот со прославата на Делчев покажува системска неспособност и дека со Ковачевски и Ахмети државата се распаѓа

Нетпрес

ВМРО-ДПМНЕ: Хаосот со прославата на Делчев, покажува системска неспособност

Канал5

Макфакс Скопје инфо МКД MTM MakPress Centar

Историски час по повод раѓањето на Гоце Делчев во организација на ВМРО ДПМНЕ

Алфа - 04.02.2023

Гоце Делчев е симбол на епоха и борбата на македонскиот народ за слобода и заслужува достоинствено чествување – Ова беше главната порака од историчарите на трибината организирана од ВМРО – ДПМНЕ „ Гоце е Македонија“.

Институциите во Македонија покажаа одговорност, МВР беше професионална – Радикалите во Македонија и Бугарија поразени во обидот да предизвикаат инциденти на чествувањето на раѓањето на Гоце Делчев

Centar

Силно полициско обезбедување и ограничено движење во Скопје, бугарскиот министер не е задоволен од работата на колегите

Сител

Во Штип и Делчево без инциденти одбележани 151 година од раѓањето на Гоце Делчев

24 Вести

151 годишница од раѓањето на Гоце Делчев одбележана во Струмица

Сител

Чествување на 151-та годишнина од раѓањето на Гоце Делчев - дојде и бугарската делегација

Канал5

Во ОУ “Гоце Делчев“ одбележана 151 годишнина од раѓањето на нивниот патрон

Битола Њуз

24 Вести Press24 Слободен Печат Макфакс Република 360 степени Фокус Н.Македонија

Ѓорѓиев: Гоце Делчев е симбол на една епоха и борба на македонскиот народ за слободна држава

Канал5 - 04.02.2023

„Годинава имаме и 120 години од Илинденското востание, 130 години од создавањето на македонската револуционерна организација, 120 години од загинувањето на Гоце Делчев, 120 години од „За македонцките работи“ од Крсте Петков Мисирков.

Руската амбасада со честитка: Делчев е наjвпечатлив симбол на ослободителната борба во Македонија

Локално

Ѓорѓиев: Гоце Делчев е симбол на една епоха, на една борба на македонскиот народ

Слободен Печат

Професор Ѓорѓиев: Гоце Делчев е симбол на една епоха и борба на македонскиот народ за слободна македонска држава

Курир

(Видео) Ѓорѓиев: Гоце Делчев е симбол на една епоха и борба на македонскиот народ за слободна македонска држава

Макфакс

Ѓорѓиев: Делчев е симбол на борба на македонскиот народ за слободна македонска држава

Локално

ЃОРЃИЕВ: Гоце Делчев е симбол на борбата на македонскиот народ за слободна македонска држава

Денешен

Република MakPress Н.Македонија 360 степени Lider Нетпрес Опсервер

Џамбаски: Нема некој да им каже на Бугарите кога ќе ги почестат нивните херои

24 Вести - 04.02.2023

Европратеникот Ангел Џамбаски ги обвини македонските гранични власти дека со часови не ги пуштале бугарски државјани и намерно биле спречени да влезат во земјата. Вели дека во тампон зоната меѓу граничните пунктови Ѓуешево и Деве Баир, членови на ...

Џамбаски: Омразата продолжува да расте на секој можен начин

Centar

(Видео) Ременски за ограничувањето на медиумите: Сите политичари треба да ја почитуваат новинарската професија

Макфакс - 04.02.2023

Професорката Фросина Ременски која беше потпретседателка на СДСМ, положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев. Таа смета дека ограничувањето на новинарите да известуваат од настанот, како и ограничувањето на нивното движење не е оправдано.

Ременски: Гоце Делчев не треба да биде камен на сопнување туку точка на зближување на народите на Балканот

ТВ21

(Видео) Ременски за ограничувањето на медиумите: Сите политичари треба да ја почитуваат новинарската професија

MTM

Ременски: Гоце Делчев не треба да биде камен на сопнување туку точка на зближување на народите на Балканот

Бизнис Вести

Ременски: Гоце Делчев не треба да биде камен на сопнување туку точка на зближување на народите на Балканот

4NEWS

Ременски: Делчев не треба да биде камен на сопнување туку точка на зближување на народите на Балканот

Локално

Ременски: Гоце Делчев не треба да биде камен на сопнување туку точка на зближување на народите на Балканот

Опсервер

МКД Во Центар Press24 Слободен Печат Точка Вечер Прес

(Видео) Мицкоски: Разочарани сме што Гоце Делчев се слави како во воени времиња, со хеликоптери

Макфакс - 04.02.2023

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, смета дека го чествуваме Гоце Делчев како заробеници во сопствена држава. Според него, се случува „примитивна естрадна политика“. Тој посочи дека од една страна е горд, од друга разочаран поради ...

Мицкоски за Гоце Делчев: Ние сме горди што имаме еден таков човек да го славиме и е дел од нашата историја и нашиот македонски ген

ТВ21

(ВИДЕО) Мицкоски: Ова чествување е „примитивна естрадна политика“

А1 On

Мицкоски: Разочарани сме што Гоце Делчев се слави како во воени времиња, со хелкоптери

MTM

Мицкоски: Разочарани сме што Гоце Делчев се слави како во воени времиња, со хеликоптери

Точка

ФОТО: Делегација на ВМРО-ДПМНЕ предводена од Христијан Мицкоски оддаде почит пред гробот на Гоце Делчев

Курир

Мицкоски за Гоце Делчев: Ние сме горди што имаме еден таков човек да го славиме и е дел од нашата историја и нашиот македонски ген

4NEWS

360 степени Слободен Печат Нетпрес Либертас Скопје инфо Press24 24 Вести

Во Делечево каде Македонците и Бугарите со години имаат соживот, без инциденти се одбележа и денешниот ден

Телма - 04.02.2023

Засилени полициски контроли има на граничниот премин Делчево-Станке Лисичков, но протокот на патниците од Бугарија е речиси минимален. Телма ги регистрираше редовните проверки на возилата, кои сакаа да влезат, но и да излезат од земајава Поголема ...

Минимален број на патници на Граничениот премин „Делчево/Станке Лисичково“

Бизнис Вести

Бугарски државјани утрово не поминале на ГП „Делчево/Станке Лисичково“

Слободен Печат

Минимален број на патници на Граничениот премин „Делчево/Станке Лисичково“

Опсервер

Мирно на граничниот премин кај Делчево, засилени контроли на возилата со бугарски регистрации кај Куманово во очекување на 150 Бугари

Н.Македонија

До утрово само две бугарски возила влегле преку преминот кај Делчево

Република

Минимален број на патници на Граничениот премин „Делчево/Станке Лисичково“

Телма

Курир MakPress Бриф Фокус 24 Вести ТВ21 4NEWS Сител

Делегација на СДСМ предводена од Зечевиќ-Вардарски му оддаде почит на Гоце Делчев

Канал5 - 04.02.2023

Делегација на СДСМ предводена од генералниот секретар Миле Зечевиќ - Вардарски, заедно со пратеничката Даниела Колева и членката на Извршниот одбор, Ивона Кузмановиќ, се поклони пред ликот и делото на македонскиот великан Гоце Делчев.

Додека другите чекаат да влезат, делегацијата на СДСМ положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев

Република

Делегација на СДСМ му оддаде почит на македонскиот великан Гоце Делчев

МКД

Делегација на СДСМ предводена од Зечевиќ му оддаде почит на револуционерот Гоце Делчев

360 степени

Делегација на СДСМ предводена од Зечевиќ му оддаде почит на македонскиот великан Гоце Делчев

ТВ21

Делегација на СДСМ предводена од Зечевиќ му оддаде почит на македонскиот великан Гоце Делчев

4NEWS

Делегација на СДСМ му оддаде почит на Делчев: „Визијата на Гоце за слобода, правда и еднаквост денеска е визија на социјалдемократите“

Локално

MakPress Телма Во Центар Zoom Либертас Опсервер Република Курир

Мицкоски положи цвеќе придружуван од високото раководство на ВМРО-ДПМНЕ/ФОТОГАЛЕРИЈА

Вечер Прес - 04.02.2023

Лидерот на ВМРО – ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и високото раководство на партијата, членови и симпатизери од седиштето на партијата стасаа пред црквата Свети Спас и положија цвеќе на вечното почивалиште на Гоце Делчев, во дворот на црквата.

Претседателот Пендаровски положи цвеќе во чест на 151 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

Опсервер

Претседателот Пендаровски положи цвеќе по повод 151 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

MakPress

Пендаровски положи цвеќе по повод 151 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

ТВ21

Пендаровски положи цвеќе по повод 151 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

4NEWS

Пендаровски положи цвеќе по повод 151 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

Локално

Претседателот Пендаровски и собраниска делегација положија цвеќе по повод 151 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

МКД

Lider Телма Канал5 Нетпрес Zoom Сител Република еМагазин

Гоце Делчев го чкртнал Уставот на организацијата каде пишувале Бугари, тој е Македонец

Република - 04.02.2023

На денешната трибина насловена „Гоце е Македонија“ во рамките на одбележувањето на 120 години од Илинденското востание и 130 години од основањето на ВМРО, се обрати професорот Ванчо Ѓорѓиев.

ЃОРЃИЕВ: Гоце го шкртнал Уставот на организацијата каде пишувало Бугарин и напишал Македонец

Денешен

Ѓорѓиев со докази против бугарската пропаганда: Делчев го чкртнал Уставот на организацијата каде пишувале Бугари, тој е Македонец

Курир

(Видео) Ѓорѓиев: Делчев го чкртнал Уставот на организацијата каде пишувале Бугари, тој е Македонец

Макфакс

Ѓорѓиев: Делчев го чкртнал Уставот на организацијата каде пишувалo Бугари и ние нема да ги внесеме

Слободен Печат

„Делчев го чкртнал Уставот на организацијата каде пишувало Бугарин, тој е Македонец“

Локално

Ѓорѓиев: Делчев прешкртал во уставот на организацијата каде пишувало Бугари, тој е Македонец

Нетпрес

Скопје24 Lider +инфо MakPress Скопје1

Ковачевски: Идеaлите на Делчев се разбран аманет и патоказ за политиките на Владата, поставени на дијалогот и на ...

CivilMedia - 04.02.2023

Со високи државни почести, мирно и достоинствено, како што доликува на големиот, светски визионер и инспиратор на македонското револуционерно дело и државноста, Гоце Делчев, оддадовме почит денеска, пред неговото вечно почивалиште, во чест на ...

Ковачевски: Идеалите на безвременскиот визионер Гоце Делчев се разбран аманет и патоказ за политиките на Владата

Слободен Печат

Ковачевски: Идеалите на Делчев, за светот како поле за културен напредок, се разбран аманет и патоказ за нашите политики

Либертас

Ковачевски на Фејсбук испрати порака по повод 151 година од раѓањето на Гоце Делчев

Курир

(Фото) Идеалите на безвременскиот визионер Гоце Делчев се патоказ за политиките на Владата, порача Ковачевски

еМагазин

Ковачевски: Идеалите на Делчев се разбран аманет и патоказ за политиките на Владата, поставени на дијалогот и на почитувањето

Frontline

Ковачевски на Фејсбук испрати порака по повод 151 година од раѓањето на Гоце Делчев

Lider

Нетпрес Република 24 Вести Опсервер Zoom Денешен Бриф

Спасовски: Гоце Делчев останува синоним за храброст, посветеност, просветителство и лидерство

Бизнис Вести - 04.02.2023

По повеќе од еден и пол век од раѓањето на македонскиот револуционер, уставотворец и државник, тој останува синоним за храброст, посветеност, просветителство и лидерство, пишува министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, во неговата честитка ...

Спасовски: Гоце Делчев останува синоним за храброст, посветеност, просветителство и лидерство

Слободен Печат

Спасовски: Гоце Делчев останува синоним за храброст, посветеност, просветителство и лидерство

ТВ21

Спасовски: Гоце Делчев останува синоним за храброст, посветеност, просветителство и лидерство

Скопје инфо

Спасовски: Гоце Делчев останува синоним за храброст, посветеност, просветителство и лидерство

4NEWS

Спасовски: Гоце Делчев останува синоним за храброст, посветеност, просветителство и лидерство

MakPress

Спасовски: Гоце Делчев останува синоним за храброст, посветеност, просветителство и лидерство

Канал5

Република Во Центар Сител 24 Вести Вечер Прес