TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во рации во Кина и Јужна Африка запленети лажни вакцини против ковид-19

360 степени - 03.03.2021

Уапсени се 84 лица кои биле дел од криминалната мрежа Интерпол предупреди дека целта на криминалците се домови за стари лица каде ги нудат лажните вакцини Полицијата уапси 84 осомничени и заплени илјадници лажни вакцини против ковид-19 во рации во ...

Кинезите до јуни планираат да вакцинираат 40 проценти од населението

Канал5

Американската католичка црква во бунт против вакцината: Дали се произведува на клеточни ткива од абортус?

Локално

Интерпол откри големо количество фалсификувани вакцини во Јужна Африка (ФОТО)

Канал5

Епидемиолошката состојба се влошува, а во Македонија нема ниту нови мерки, ниту вакцини

Курир

Интерпол извести за првите заплени на фалсификувани вакцини против Covid-19

Нетпрес

Нов скандал ја тресе Шпанија-сестрите на кралот Фелипе се вакцинирале во Абу Даби, не можеле да чекаат да им дојде редот

Независен

Локално 24Инфо Сител Курир Сакам да кажам +инфо МКД Gostivarpress.mk

Јужна Кореја ја истражува смртта на две лица,кои починале откако примиле вакцини на АстраЗенека

Канал5 - 03.03.2021

Јужнокорејските власти испитуваат смрт на две лица, обајцата со коморбидитети, кои починале во деновите по примањето на вакцината на АстраЗенека. 63-годишен штитеник на старечки дом со цереброваскуларна болест развил симптоми, вклучувајќи висока ...

Министерка oд БиХ порача дека вакцината на „Астразенека“ е за сиромашни, компанијата размислува за тужба

Точка

Унгарија планира да ја прошири употребата на вакцината на „АстраЗенека“

Независен

Истражување: Eдна доза на вакцина ја намалува хоспитализацијата

+инфо

Јужна Кореја истражува смрт на две лица кои примиле вакцина на „АстраЗенека“

+инфо

Нова британска студија: Вакцината на „АстраЗенека“ нуди поголема заштита и на повозрасните лица од 65 години

Слободен Печат

АстраЗенека сака да ја тужи БиХ поради контроверзна изјава на министерка

Локално

Слободен Печат 24Инфо Акцент Точка Република 24Инфо Фокус

Шпанците гневни, принцезите Елена и Кристина се вакцинирале во Абу Даби

+инфо - 03.03.2021

Медиумските информации дека сестрите на кралот Фелипе Шести биле вакцинирани против коронавирус во ОАЕ, денеска предизвикаа бурни реакции во Шпанија, каде крајно левичарската партија Подемос, која е дел од владеачката коалиција во земјата, соопшти ...

Истражување во Турција: Вакцината на „Синовак“ ефикасна 83,5 отсто

Слободен Печат

(ВИДЕО) КАНТРИ ДИВАТА СЕ ВАКЦИНИРАЛА! Доли Партон запеала на столчето, а минатата година дала 1.000.000 долари за истражување!

Екран

Во БиХ остар скок на заразените, речиси 900 нови коронаинфекции и 29 починати

Нетпрес

Доли Партон ја прими вакцината против ковид-19 во чиј развој вложи милион долари

Сакам да кажам

Околу 90% од Израелците над 50 години се вакцинирале или прележале Ковид-19

Република

Во Србија имале смртни случаи по вакцинирањето, како и давање на „две дози од различни вакцини“

Локално

Спортманија Слободен Печат Женски магазин Фактор 24Инфо Слободен Печат iPortal Бизнис Вести

Полска ќе почне со производство на вакцината на Новивакс

Нетпрес - 03.03.2021

Компанијата за биотехнологија во Полска „Мабион“ потпишала прелиминарен договор за производство на вакцината на „Новивакс “ со финансиска поддршка од државниот ...

Полска ќе ја произведува вакцината против коронавирусот на „Novavax“

Нетпрес

Полска ќе почне да ја произведува вакцината на Novavax

Канал5

Полска ќе ја произведува вакцината на Новавакс против Ковид-19

Опсервер

Полска повторно ги повика производителите на вакцини против Ковид-19 да ја споделат лиценцата

Сител

Полска со апел до производителите на вакцини против ковид-19: Споделете ја лиценцата

Слободен Печат

Полска повторно ги повика производителите на вакцини против Ковид-19 да ја споделат лиценцата

24Инфо

Вечер Прес Либертас MakPress Денешен Скопје инфо Либертас Кајгана Вечер Прес

„Словачкиот премиер му ветил на Путин дел од Украина во замена за руските вакцини“

Локално - 03.03.2021

Словачкиот премиер Игор Матовиќ изминатите денови бил мета на остри критики поради увозот на руските вакцини „Спутник V“. Сепак, се чини дека тоа не му пречи, па дури и одговарал на провокативните прашања со шега.

Криза во словачката Влада поради руската вакцина Спутник

24Инфо

ЕМА: Без промена во опсегот помеѓу две дози вакцини против корона вирус

Независен

Словачкиот премиер тајно купи руски вакцини – владата му виси на конец

Независен

Европската агенција следната недела решава за вакцината на Johnson&Johnson

Канал5

Словачка одобри употреба на руската вакцина „Спутник V”

Слободен Печат

Словачка одобри употреба на руската вакцина „Спутник V“

Република

Опсервер Курир Либертас Вечер Прес MakPress Сител Опсервер Слободен Печат

Бајден: До крајот на мај ќе имаме доволно вакцини за сите возрасни Американци

МКД - 03.03.2021

САД ќе имаат доволно вакцини против коронавирус за сите возрасни Американци до крајот на мај, рече претседателот Џо Бајден откако компанијата Мерк се согласи да ја произведува вакцината на својот конкурент Џонсон и Џонсон.

До крајот на мај во САД ќе има вакцини за сите, Македонија се уште ги чека своите вакцини

OhridNews

Бајден: До крајот на мај во САД ќе има доволно вакцини за сета возрасна популација

Опсервер

(ВИДЕО) Вакцината – „Џонсон, Џонсон“ – нов играч кој диктира нови правила

Екран

Бајден ги уверува Американците: Ќе имаме доволно вакцини за сите до крајот на мај

Точка

Бајден: До крајот на мај во САД ќе има вакцини за сите

Бизнис Вести

Бајден: До крајот на мај ќе имаме доволно вакцини

Centar

Локално Опсервер Либертас Слободен Печат Вечер Прес MakPress Курир Опсервер

Медицински советници од САД и Кина се здружуваат во борбата против пандемијата

МКД - 03.03.2021

Размената на информации и прекуграничната соработка се од суштинско значење во борбата против ковид-19, изјави медицински советници од САД и Кина, во редок знак на солидарност, објави Кинеската медиумска група (ЦМГ).

Здружуваат сили: Есперти од САД и од Кина заеднички во борбата против пандемијата

Слободен Печат

Медицински советници од СAД и Кина се здружуваат во борбата против пандемијата

24Инфо

Кина планира до јули да вакцинира 40 проценти од своето население

24Инфо

Кина планира до јули да вакцинира 40 проценти од своето население

Точка

Кина планира до јули да вакцинира 40 проценти од своето население

Press24

Кина планира да вакцинира 40 отсто од населението против ковид-19 до крајот на јуни

Република

Опсервер MakPress Точка Слободен Печат Centar

Хрватска вчера побара вакцини од Русија - ќе добие милион дози за една недела

Press24 - 03.03.2021

Русија може да достави милион дози од вакцината „спутник В“ во Хрватска во рок од една недела, пишува „Вечерњи лист“. Хрватската страна подготви документација за договорот. Руската амбасада во Република Хрватска ги објави преговорите вчера ...

Русија подготвена за една седмица на Хрватска да ѝ испорча милион дози од вакцината „Спутник V“

Нетпрес

Русија е подготвена да достави еден милион дози вакцини во Хрватска

24Инфо

Хрватска нема да ја чека ЕУ, побара руски вакцини

Локално

Хрватска преговара со Русија за набавка на вакцините Спутник V

Канал5

И Хрватска нема да ја чека ЕУ, се бара дозвола за Спутник V

24Инфо

Хрватска нема да чека на ЕУ: Преговара со Русија за набавка на вакцините Спутник V

Press24

Либертас Опсервер Сител Курир Слободен Печат Либертас Скопско Ехо MakPress

Новиот раст на позитивни случаи, Македонија ќе добие вакцини од „АстраЗенека“

Локално - 03.03.2021

Новата британска мутација забрзано се шири во земјава.Власти велат дека земјата има превземено се за да добиеме час поскоро вакцини. Меѓувреме лидерите на Ковакс-механизмот, ја објавија првичната листа, составена од 142 држави кои треба да добијат ...

Колумбија доби вакцини против ковид-19 преку КОВАКС механизмот

Слободен Печат

Колумбија доби вакцини против Ковид-19 преку КОВАКС

MakPress

Колумбија доби вакцини против Ковид-19 преку КОВАКС

Опсервер

Преку КОВАКС до крајот на мај ќе бидат испорачани околу 237 милиони вакцини во 142 земји

Опсервер

Преку КОВАКС до крајот на мај ќе бидат испорачани околу 237 милиони вакцини во 142 земји

24Инфо

Преку КОВАКС до крајот на мај ќе бидат испорачани околу 237 милиони вакцини во 142 земји

Независен

Либертас Република MakPress +инфо Вечер Прес Точка Сител Н.Македонија

Расте прифатеноста на вакцините во развиените земји

24Инфо - 02.03.2021

Подготвеноста за вакцинирање против коронавирус расте во споредба со минатата година, покажува студија спроведена во шест развиени земји. Повеќе луѓе во Велика Британија, САД и дури во скептична Франција сега сметаат дека е добра идеја да се ...

Истражување: Во В. Британија, САД, па и во скептична Франција сега сметаат дека е добро да се вакцинираат

Денешен

Во развиените земји расте прифаќањето на вакцини против ковид

Република

Истражување: Во развиените земји расте прифаќањето на вакцини против ковид

Независен

Истражување: Во развиените земји расте прифаќањето на вакцини против Ковид

Сител

Истражување: Расте прифаќањето на анти-ковид вакцини во развиените земји

Слободен Печат

Истражување: Во развиените земји расте прифаќањето на вакцини против ковид

Либертас

Centar MakPress Канал5 МКД Точка Опсервер

Ѓукановиќ: Црна Гора да ги затвори границите и да ја забрза имунизацијата

Слободен Печат - 02.03.2021

Претседателот Мило Ѓукановиќ побара затворање на границите на Црна Гора и забрзана имунизација затоа што, како што рече, здравјето на граѓаните е во сериозна опасност . Ѓукановиќ рече дека бројот на починати е „страшен”, како и бројот на заразени од ...

Претседателот Ѓукановиќ бара Црна Гора да ги затвори границите и да ја забрза имунизацијата

Курир

Ѓукановиќ: Црна Гора да ги затвори границите и да ја забрза имунизацијата

24Инфо

Ѓукановиќ: Црна Гора да ги затвори границите и да ја забрза имунизацијата

Опсервер

Ѓукановиќ: Црна Гора да ги затвори границите и да ја забрза имунизацијата

Сител

Ѓукановиќ: Црна Гора да ги затвори границите и да ја забрза имунизацијата

Либертас

Ѓукановиќ: Црна Гора да ги затвори границите и да ја забрза имунизацијата

MakPress

МКД Независен Република Локално

Ѓукановиќ: Здравјето на граѓаните е во сериозна опасност.

Р.С.Европа - 02.03.2021

Претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ побара затворање на границите на државата и забрзана имунизација, наведувајќи дека здравјето на граѓаните е во сериозна опасност. Ѓукановиќ рече дека бројот на починати е „страшен“, како и бројот на заразени ...