TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(Видео) Владата го декласифицираше договорот со Грција

Макфакс - 14.06.2018

На денешната седница на Владата, беше донесена одлука за декласифицирање на договорот со Грција. Спогодбата, како што рече портпаролот Миле Бошњаковски, сега е достапен за јавноста. На седницата, како што истакна Бошњаковски, Министерот за ...

(ВИДЕО) Во секој момент изјава од Владата за декласифицирањето на Договорот со Грција

Фокус - 14.06.2018

Во секој момент се очекува да започне кусата прес конференција на која изјава ќе даде портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски по денешната затворена владина седница на која требаше да биде декласифициран Договорот со Грција за ...

Во живо: Изјава на портпаролот на Владата

Алсат-М - 14.06.2018

По затворената седница на Владата, портпаролот Миле Бошњаковски, ќе даде изјава во врска со договорот со ...

Бошњаковски: Владата едногласно го разгледа и усвои извештајот за договорот

Фактор - 14.06.2018

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски по затворената седница изјави дека Владата едногласно го разгледа и усвои извештајот за договорот за името. Ќе се декласифицира договорот и веќе е закачен на веб страницата на Владата.

Владата го објави целиот договор за името – еве што пишува во него

Sky - 14.06.2018

По затворената седница на Владата, портпаролот на Владата на Република Македонија, Миле Бошњаковски изјави дека договорот со Грција е објавен и македонската јавност веќе може да го види на страницата на Владата.

ВО ЖИВО: Изјава на портпаролот на Владата

+инфо - 14.06.2018

По затворената седница на Владата на која треба да помине договорот за името и тој да се декласифицира за да биде достапен за јавноста, се очекува изјава на владиниот портпарол Миле ...

ВО ЖИВО: Изјава на портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, за договорот со Грција

Сител - 14.06.2018

Изјава на портпаролот на Владата на Република Македонија Миле Бошњаковски за договорот со Грција кој беше рагледуван на денешната владина ...

Во живо: Се очекува изјава на портпаролот на Владата

Sky - 14.06.2018

По затворената седница на Владата, портпаролот на Владата на Република Македонија, Миле Бошњаковски ќе даде кратка изјава во Медиа Центарот на Владата на Република Македонија во врска со објавувањето на договорот со Република ...

Што ќе објави Владата вечерва? Во 19 часот изјава во врска со објавувањето на договорот со Грција

Sky - 14.06.2018

Вечерва портпаролот на Владата на Република Македонија Миле Бошњаковски ќе даде кратка изјава во врска со објавувањето на договорот со Република Грција. – Во 19:00 часот, портпаролот на Владата на Република Македонија, Миле Бошњаковски ќе даде ...

Договор за името - одобрување и протести

Р.С.Европа - 14.06.2018

Договорот меѓу Македонија и Грција разочара дел од граѓаните. Некои протесираа а други сметаат дека е направен интеграциски исчекор на земјата кон НАТО и ЕУ. Од Владата велат дека личните документите нема да се менуваат одеднаш туку етапно.

Кој лаже – Бошњаковски или Катимерини?

Република - 13.06.2018

На денешната редовна прес-конференција на портпаролот на Владата Миле Бошњаковски, одговарајќи на новинарско прашање Бошњаковски изјави дека документите ќе се менуваат кога ќе истечат, односно граѓаните нема да бидат изложени на дополнителен трошок.

Владата реагира на грчкото толкување на делови од Договорот

Нова ТВ - 13.06.2018

Интерпретацијата од грчката Влада на делови од Договорот не соодветствува со оригиналните делови , велат од македонската Влада. Договорот не предвидува транскрипција на новото име на латинично писмо, како што напишаа грчките медиуми, повикувајќи се ...

Химната, знамето и грбот остануваат исти

+инфо - 13.06.2018

Граѓаните нема да имаат дополнителни трошоци за менување на патните исправи и други документи, тие ќе се менуваат кога ќе истече нивната важност. Нон-пејперот од договорот за решавање на спорот за името помеѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас ...

ВО ЖИВО: Изјава на портпаролот на Владата

Слободен Печат - 14.06.2018

По затворената седница на Владата на која треба да помине договорот за името и тој да се декласифицира за да биде достапен за јавноста, се очекува изјава на владиниот портпарол Миле ...

(ВИДЕО)Изјава на портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, за договорот со Грција

Либертас - 14.06.2018

Изјава на портпаролот на Владата на Република Македонија Миле Бошњаковски за договорот со Грција кој беше рагледуван на денешната владина ...

Како ќе се менуваат личните документи ако се смени името?

Факултети - 13.06.2018

Личните документи нема веднаш да се менуваат, туку кога ќе им истече важноста, доколку и Македонија и Грција ги ратификуваат договорите за менување на името на државата во Република Северна Македонија.

Бошњаковски: Документите ќе се менуваат кога ќе истечат

Press24 - 13.06.2018

Портпаролот Миле Бошњаковски денеска на прес-конференција околу промените со името Северна Република македонија, истакна дека граѓаните нема да имаат дополнителни трошоци за менување на документите, туку ќе се менуваат кога ќе им истече важноста.

Бошњаковски: Ова е клучен момент за Македонија и за интеграциите во ЕУ и НАТО

Стандард - 13.06.2018

Владата очекува сите политички фактори во Република Македонија да соберат доволно демократски капацитети и да сфатат дека ова е клучен момент за Македонија и за нејзината интеграција во ЕУ и НАТО, изјави денеска портпаролот на Владата Миле ...

Влада: Македонските граѓани сами ќе си ги платат трошоците за промена на документите

еМагазин - 13.06.2018

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, денеска на прес конференција, одговарајќи на прашање дали има пресметки колку државата ќе ја чини новото име, предвидено со договорот помеѓу Македонија и Грција, и кој ќе ги плати трошоците за новите патни и ...

Бошњаковски: Македонските институции ќе мора да се придржуваат до договорот со Грција

Слободен Печат - 13.06.2018

АРМ, МАНУ, Македонската радио телевизија и останатите државни институции ќе мора да го следат договорот потпишан со Грција, посочи владиниот портпарол Миле Бошњаковски. – Во однос на придавките „македонски“, сите институции ќе мора да се придржуваат ...

Влада: Македонската химна нема да се менува

еМагазин - 13.06.2018

Портпаролот на македонската Влада, Миле Бошњаковски на денешната прес конференција рече дека со договорот помеѓу Македонија и Грција, се зачувува македонскиот идентитет и македонскиот јазик. “Нема да постои фуснота во ОН.

Влада: АРМ и другите државни институции ќе добијат нови имиња во „духот“ на договорот

еМагазин - 13.06.2018

Портпаролот на македонската Влада, Миле Бошњаковски на денешната прес конференција, одговарајќи на новинарско прашање што ќе се случи со имињата на државните институции како на пр. Армија на Република Македонија, одговори дека тие треба да го следат ...

Бошњаковски: Патните исправи нема да се менуваат одеднаш, туку по истекот на нивниот рок

Слободен Печат - 13.06.2018

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски на прес конференција изјави дека нема потреба од грижа, бидејќи граѓаните нема да мора да ги менуваат патните исправи веднаш. – Самиот договор е етапен договор, и тој треба да се имплементира во наредните 5 год.

Химната, грбот и знамето остануваат исти, институциите со нови имиња

Кумановски м. - 13.06.2018

loading... Химната, грбот и знамето нема да се менуваат, а тоа не било ниту дел од преговорите за промена на името на Република Македонија, посочи денеска на прес конференција владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Бошњаковски: Химната, грбот и знамето нема да се менуваат, личните документи и пасошите ќе се менуваат

Сител - 13.06.2018

Интерпретацијата од грчката Влада на делови од Договорот не соодветствува со оригиналните делови , велат од македонската Влада. „Договорот не предвидува транскрипција на новото име на латинично писмо, како што напишаа грчките медиуми, повикувајќи се ...

Химната, знамето и грбот не се менуваат, пасошите по истекот на важноста

Вечер - 13.06.2018

Нон-пејперот од договорот за решавање на спорот за името помеѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас што се појави во грчката јавност, според портпаролот на македонската Влада Миле Бошњаковски, е интерпретација и не соодветствува со оригиналните ...

ВО ЖИВО: Изјава на портпаролот на Владата

Фактор - 14.06.2018

По затворената седница на Владата на која треба да помине договорот за името и тој да се декласифицира за да биде достапен за јавноста, се очекува изјава на владиниот портпарол Миле ...

Личните документи нема да се менуваат, се додека не им истече важноста

Либертас - 13.06.2018

Личните документи нема да се менуваат, се додека не им истече важноста, доколку и Македонија и Грција ги ратификуваат договорите за менување на името на државата во Република Северна Македонија.

Што со документите откако ќе се смени името на земјата?

Фактор - 13.06.2018

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски денеска на прес-конференција околу промените со името Северна Република македонија, изјави дека граѓаните нема да имаат дополнителни трошоци за менување на документите.

Бошњаковски: Ова е клучен момент за Македонија и за интеграциите во ЕУ и НАТО

Независен - 13.06.2018

Владата очекува сите политички фактори во Република Македонија да соберат доволно демократски капацитети и да сфатат дека ова е клучен момент за Македонија и за нејзината интеграција во ЕУ и НАТО, изјави денеска портпаролот на Владата Миле ...

Влада: Македонските граѓани сами ќе си ги платат трошоците за промена на документите

Курир - 13.06.2018

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, денеска на прес конференција, одговарајќи на прашање дали има пресметки колку државата ќе ја чини новото име, предвидено со договорот помеѓу Македонија и Грција, и кој ќе ги плати трошоците за новите патни и ...

Патните исправи ќе се менуваат по истекот на нивната важност

Кумановски м. - 13.06.2018

loading... Граѓаните своите патни исправи нема да мораат да ги менуваат веднаш, туку по истекот на нивната важност, рече денеска на прес конференција портаролот на Владата Миле Бошњаковски.

Бошњаковски: Химната, грбот и знамето нема да се менуваат, личните документи и пасошите ќе се менуваат (видео)

Press24 - 13.06.2018

Интерпретацијата од грчката Влада на делови од Договорот не соодветствува со оригиналните делови , велат од македонската Влада. „Договорот не предвидува транскрипција на новото име на латинично писмо, како што напишаа грчките медиуми, повикувајќи се ...

Бошњаковски: Ќе се издаваат пасоши со новото име како што ќе истекува важноста на старите

Фокус - 13.06.2018

Нон-пејперот од договорот за решавање на спорот за името помеѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас што се појави во грчката јавност, според портпаролот на македонската Влада Миле Бошњаковски, е интерпретација и не соодветствува со оригиналните ...

Во живо изјава на потпаролот на Влада по затворената седница за договорот за името (видео)

Press24 - 14.06.2018

По затворената седница на Владата на која треба да помине договорот за името и тој да се декласифицира за да биде достапен за јавноста, се очекува изјава на владиниот портпарол Миле ...

Што со документите откако ќе се смени името на земјата?

iPortal - 14.06.2018

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски вчера на прес-конференција околу промените со името Северна Република македонија, изјави дека граѓаните нема да имаат дополнителни трошоци за менување на документите.

Ова е клучен момент за Македонија и за интеграциите во ЕУ и НАТО

Вечер - 13.06.2018

Владата очекува сите политички фактори во Република Македонија да соберат доволно демократски капацитети и да сфатат дека ова е клучен момент за Македонија и за нејзината интеграција во ЕУ и НАТО, изјави денеска портпаролот на Владата Миле ...

Бошњаковски: Химната, грбот и знамето нема да се менуваат, личните документи и пасошите ќе се менуваат (видео)

Република - 13.06.2018

Интерпретацијата од грчката Влада на делови од Договорот не соодветствува со оригиналните делови , велат од македонската Влада. – Договорот не предвидува транскрипција на новото име на латинично писмо, како што напишаа грчките медиуми, повикувајќи ...

Грчкиот нон-пејпер не соодветствува со договорот, велат од Владата

Стандард - 13.06.2018

Нон-пејперот од договорот за решавање на спорот за името помеѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас што се појави во грчката јавност, според портпаролот на македонската Влада Миле Бошњаковски, е интерпретација и не соодветствува со оригиналните ...

Бошњаковски: Ова е клучен момент за Македонија и за интеграциите во ЕУ и НАТО

Фактор - 13.06.2018

Владата очекува сите политички фактори во Република Македонија да соберат доволно демократски капацитети и да сфатат дека ова е клучен момент за Македонија и за нејзината интеграција во ЕУ и НАТО, изјави денеска портпаролот на Владата Миле ...

Химната, грбот и знамето нема да се менуваат, личните документи и пасошите ќе се менуваат

Скопје инфо - 13.06.2018

Интерпретацијата од грчката Влада на делови од Договорот не соодветствува со оригиналните делови, велат од македонската Влада. „Договорот не предвидува транскрипција на новото име на латинично писмо, како што напишаа грчките медиуми, повикувајќи се ...

Бошњаковски: Грчкиот нон-пејпер кој излезе во јавност не соодветствува со договорот

Либертас - 13.06.2018

Нон-пејперот од договорот за решавање на спорот за името помеѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас што се појави во грчката јавност, според портпаролот на македонската Влада Миле Бошњаковски, е интерпретација и не соодветствува со оригиналните ...

Бошњаковски: Ова е клучен момент за Македонија и за интеграциите во ЕУ и НАТО

Сител - 13.06.2018

Владата очекува сите политички фактори во Република Македонија да соберат доволно демократски капацитети и да сфатат дека ова е клучен момент за Македонија и за нејзината интеграција во ЕУ и НАТО, изјави денеска портпаролот на Владата Миле ...

Бошњаковски: Химната, грбот и знамето нема да се менуваат

Точка - 13.06.2018

Интерпретацијата од грчката Влада на делови од Договорот не соодветствува со оригиналните делови , велат од македонската Влада. „Договорот не предвидува транскрипција на новото име на латинично писмо, како што напишаа грчките медиуми, повикувајќи се ...

Бошњаковски: Химната, знамето и грбот остануваат исти

Независен - 13.06.2018

Нон-пејперот од договорот за решавање на спорот за името помеѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас што се појави во грчката јавност, според портпаролот на македонската Влада Миле Бошњаковски, е интерпретација и не соодветствува со оригиналните ...

Бошњаковски: Очекуваме Иванов и сите политички фактори да сфатат дека ова е клучен момент за Македонија и за ...

Либертас - 13.06.2018

Владата очекува сите политички фактори во Република Македонија да соберат доволно демократски капацитети и да сфатат дека ова е клучен момент за Македонија и за нејзината интеграција во ЕУ и НАТО, изјави денеска портпаролот на Владата Миле ...

Химната,грбот и знамето нема да се менуваат,личните документи и пасошите ќе се менуваат

24Инфо - 13.06.2018

Химната, грбот и знамето нема да се менуваат, личните документи и пасошите ќе се менуваат Интерпретацијата од грчката Влада на делови од Договорот не соодветствува со оригиналните делови , велат од македонската Влада.

Бошњаковски: Грчкиот нон-пејпер не соодветствува со договорот

А1 On - 13.06.2018

Нон-пејперот од договорот за решавање на спорот за името помеѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас што се појави во грчката јавност, според портпаролот на македонската Влада Миле Бошњаковски, е интерпретација и не соодветствува со оригиналните ...

Бошњаковски: Ова е клучен момент за Македонија и за интеграциите во ЕУ и НАТО

Канал5 - 13.06.2018

Владата очекува сите политички фактори во Република Македонија да соберат доволно демократски капацитети и да сфатат дека ова е клучен момент за Македонија. Владата очекува сите политички фактори во Република Македонија да соберат доволно ...

Бошњаковски: Химната, грбот и знамето нема да се менуваат, личните документи и пасошите ќе се менуваат

МК News - 13.06.2018

„Договорот не предвидува транскрипција на новото име на латинично писмо, како што напишаа грчките медиуми, повикувајќи се на толкување од нивната Влада, туку новото име ќе биде преведено на сите јазци.