TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

И вториот кандидат на Орбан за наследник на хан неприфатлив за европскиот парламент

Канал5 - 14.11.2019

Одлуката следи откако по денешното две и пол часовно сослушување, пратениците оцениле дека Вархелји не дал доволно гаранции дека се оградува од политиката на Орбан и функцијата комесар за проширување ќе ја врши независно.

Политико ги открива петте писмени прашања до Оливер Вархелји

Канал5 - 14.11.2019

Политико Европа ги доби петте прашања кои европратениците му ги испратија на кандидатот за комесар за проширување отфрлен денеска поради недоволни гаранции за независност од владата на Виктор Орбан.

Кандидатите за комесари од Романија и Франција добија зелено светло од ЕП

А1 On - 14.11.2019

Романската кандидатка, Адина Валеан, задолжена за транспорт и францускиот кандидат за внатрешен пазар, Тиери Бретон, добија зелено светло од европратениците за да ги извршуваат функциите за кои ги номинираше избрана претседателка, Урсула фон дер ...

Кандидатот за Eврокомесар за проширување Вархелји смета дека Скопје и Тирана треба да почнат преговори пред мај

Сител - 14.11.2019

Северна Македонија да ги почне преговорите пред Самитот ЕУ - Западен Балкан, закажан за почетокот на мај. Ова го посакува кандидатот за наследник на европскиот комесар за проширување, Јоханес Хан..

Кандидатот за наследник на Хан два и пол часа испрашуван во Европскиот Парламент

Канал5 - 14.11.2019

Македонија и Албанија да ги почнат преговорите за членство во Европската Унија во мај, е најголема амбиција на кандидатот за комесар за проширување на Европската Унија, Унгарецот Оливер Вархелји.

Вархелји не го помина тестот за еврокомесар за проширување

Канал5 - 14.11.2019

Европратениците не се задоволни од настапот на кандидатот за комесар за проширување, Оливер Вархелји, пренесуваат од комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент, каде кандидатот беше сослушан утрово.

Вархелји смета дека Скопје и Тирана треба да почнат преговори пред мај

Сител - 14.11.2019

Кандидатот за комесар за проширување и соседска политика, Унгарецот Оливер Вархелји, два и пол часа беше сослушуван и оценуван од европратениците за неговата способност да ја врши оваа функција во наредните пет години.

Оливер Вархелји сака решение за Белград и Приштина во текот на 2020-та

А1 On - 14.11.2019

Кандидатот за комесар за проширување и соседска политика, Оливер Вархелји, на денешниот распит пред европратениците изјави дека еден од неговите приоритети, доколку биде потврден на оваа функција, ќе биде успешно заклучување на дијалогот помеѓу ...

Вархели: Ние мора да го прифатиме Западен Балкан

Фактор - 14.11.2019

Кандидатот за европски комесар за проширување, унгарецот, Оливер Вархели, изјавил дека Западен Балкан мора да има кредибилна перспектива за влез во Европската унија, бидејќи тоа е во европски геополитички интерес.

Кандидат за еврокомесар три часа ќе биде сослушуван пред европратениците

Слободен Печат - 14.11.2019

Унгарскиот кандидат за комесар беше номиниран откако европратениците го отфрлија првиот предлог на владата на Виктор Орбан за оваа функција поради утврден конфликт на интереси. Оливер Вархелји, кандидатот за комесар за проширување утрово три часа ќе ...

Кандидатот за еврокомесар за проширување на тест пред европратениците

Курир - 14.11.2019

Оливер Вархелји, кандидатот за комесар за проширување утрово три часа ќе биде сослушуван од европратениците во комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент. Унгарскиот кандидат за комесар беше номиниран откако европратениците го отфрлија ...

Кандидатот за еврокомесар за проширување на тест пред европратениците

Опсервер - 14.11.2019

Оливер Вархелји, кандидатот за комесар за проширување утрово три часа ќе биде сослушуван од европратениците во комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент. Унгарскиот кандидат за комесар беше номиниран откако европратениците го отфрлија ...

Кандидатот за еврокомесар за проширување на тест пред европратениците

Локално - 14.11.2019

Оливер Вархелји, кандидатот за комесар за проширување утрово три часа ќе биде сослушуван од европратениците во комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент. Унгарскиот кандидат за комесар беше номиниран откако европратениците го отфрлија ...

Кандидатот за комесар за проширување ќе биде сослушуван од европратениците во Европскиот Парламент

iPortal - 14.11.2019

Оливер Вархелји, кандидатот за комесар за проширување утрово три часа ќе биде сослушуван од европратениците во комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент. Унгарскиот кандидат за комесар беше номиниран откако европратениците го отфрлија ...

Кандидатот за еврокомесар за проширување на тест пред европратениците

Вечер Прес - 14.11.2019

Оливер Вархелји, кандидатот за комесар за проширување утрово три часа ќе биде сослушуван од европратениците во комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент. Унгарскиот кандидат за комесар беше номиниран откако европратениците го отфрлија ...

Кандидатот за еврокомесар за проширување на тест пред европратениците

А1 On - 14.11.2019

Оливер Вархелји, кандидатот за комесар за проширување утрово три часа ќе биде сослушуван од европратениците во комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент. Унгарскиот кандидат за комесар беше номиниран откако европратениците го отфрлија ...

Кандидатот за еврокомесар за проширување на сослушување пред ЕП

Нова ТВ - 14.11.2019

Оливер Вархелји, кандидатот за комесар за проширување утрово три часа ќе биде сослушуван од европратениците во комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент. Унгарскиот кандидат за комесар беше номиниран откако европратениците го отфрлија ...

Кандидатот за еврокомесар за проширување на тест пред европратениците

Република - 14.11.2019

Оливер Вархелји, кандидатот за комесар за проширување утрово три часа ќе биде сослушуван од европратениците во комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент. Унгарскиот кандидат за комесар беше номиниран откако европратениците го отфрлија ...

Кандидатот за еврокомесар за проширување на тест пред европратениците

MakPress - 14.11.2019

Оливер Вархелји, кандидатот за комесар за проширување утрово три часа ќе биде сослушуван од европратениците во комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент. Унгарскиот кандидат за комесар беше номиниран откако европратениците го отфрлија ...

Оливер Вархелји, кандидатот за комесар за проширување ќе биде сослушуван од европратениците

Канал5 - 14.11.2019

Оливер Вархелји, кандидатот за комесар за проширување утрово три часа ќе биде сослушуван од европратениците во Комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент. Унгарскиот кандидат за комесар беше номиниран откако европратениците го отфрлија ...

Вархелји пред европратениците: Скопје и Тирана треба да почнат преговори пред мај

Нова ТВ - 14.11.2019

Кандидатот за комесар за проширување и соседска политика, Унгарецот Оливер Вархелји, два ипол часа беше сослушуван и оценуван од европратениците за неговата компетентност да ја врши оваа функција во наредните пет години.

Вархелји : Скопје и Тирана треба да почнат преговори пред мај

Канал5 - 14.11.2019

Кандидатот за комесар за проширување и соседска политика, Унгарецот Оливер Вархелји, два и пол часа беше сослушуван и оценуван од европратениците за неговата способност да ја врши оваа функција во наредните пет години.

Вархелји: Треба да ги отвориме преговорите со Северна Македонија и Албанија

Press24 - 14.11.2019

Кандидатот за комесар за проширување и соседска политика, Унгарецот Оливер Вархелји, два и пол часа беше сослушуван и оценуван од европратениците за неговата способност да ја врши оваа функција во наредните пет години.

Вархелји смета дека Скопје и Тирана треба да почнат преговори пред мај

А1 On - 14.11.2019

Кандидатот за комесар за проширување и соседска политика, Унгарецот Оливер Вархелји, два и пол часа беше сослушуван и оценуван од европратениците за неговата способност да ја врши оваа функција во наредните пет години.

Вархелји смета дека Скопје и Тирана треба да почнат преговори пред мај

Курир - 14.11.2019

Кандидатот за комесар за проширување и соседска политика, Унгарецот Оливер Вархелји, два и пол часа беше сослушуван и оценуван од европратениците за неговата способност да ја врши оваа функција во наредните пет години.

ВАРХЕЛЈИ: Европските лидери масовно одеа во Скопје пред референдумот за Договорот со Грција и ветуваа датум за ...

Денешен - 14.11.2019

Кандидатот за комесар за проширување и соседска политика, Унгарецот Оливер Вархелји, два и пол часа беше сослушуван и оценуван од европратениците за неговата способност да ја врши оваа функција во наредните пет години.

Вархелји смета дека Скопје и Тирана треба да почнат преговори пред мај

Либертас - 14.11.2019

Кандидатот за комесар за проширување и соседска политика, Унгарецот Оливер Вархелји, два и пол часа беше сослушуван и оценуван од европратениците за неговата способност да ја врши оваа функција во наредните пет години.

Кандидатот за комесар за проширување Вархелји: Скопје и Тирана треба да почнат преговори пред мај

Вечер Прес - 14.11.2019

Кандидатот за комесар за проширување и соседска политика, Унгарецот Оливер Вархелји, два и пол часа беше сослушуван и оценуван од европратениците за неговата способност да ја врши оваа функција во наредните пет години.

Вархелји смета дека Скопје и Тирана треба да почнат преговори пред мај

Опсервер - 14.11.2019

Кандидатот за комесар за проширување и соседска политика, Унгарецот Оливер Вархелји, два и пол часа беше сослушуван и оценуван од европратениците за неговата способност да ја врши оваа функција во наредните пет години.

Оливер Вархелји сака решение за Белград и Приштина во текот на 2020-та

Локално - 14.11.2019

Кандидатот за комесар за проширување и соседска политика, Оливер Вархелји, на денешниот распит пред европратениците изјави дека еден од неговите приоритети, доколку биде потврден на оваа функција, ќе биде успешно заклучување на дијалогот помеѓу ...

Оливер Вархелји сака решение за Белград и Приштина во текот на 2020-та

Опсервер - 14.11.2019

Кандидатот за комесар за проширување и соседска политика, Оливер Вархелји, на денешниот распит пред европратениците изјави дека еден од неговите приоритети, доколку биде потврден на оваа функција, ќе биде успешно заклучување на дијалогот помеѓу ...

Еден од приоритетите на Вархелји е успешно заклучување на дијалогот помеѓу Белград и Приштина

iPortal - 14.11.2019

Кандидатот за комесар за проширување и соседска политика, Оливер Вархелји, на денешниот распит пред европратениците изјави дека еден од неговите приоритети, доколку биде потврден на оваа функција, ќе биде успешно заклучување на дијалогот помеѓу ...

Вархелји пред европратениците истакна дека Скопје и Тирана треба да почнат преговори пред мај

MakPress - 14.11.2019

Кандидатот за комесар за проширување и соседска политика, Унгарецот Оливер Вархелји, два и пол часа беше сослушуван и оценуван од европратениците за неговата способност да ја врши оваа функција во наредните пет години.

Вархелји смета дека Скопје и Тирана треба да почнат преговори пред мај

CivilMedia - 14.11.2019

Кандидатот за комесар за проширување и соседска политика, Унгарецот Оливер Вархелји, два и пол часа беше сослушуван и оценуван од европратениците за неговата способност да ја врши оваа функција во наредните пет години.

Оливер Вархелји сака решение за Белград и Приштина во текот на 2020-та

MakPress - 14.11.2019

Кандидатот за комесар за проширување и соседска политика, Оливер Вархелји, на денешниот распит пред европратениците изјави дека еден од неговите приоритети, доколку биде потврден на оваа функција, ќе биде успешно заклучување на дијалогот помеѓу ...

Кандидатот за Еврокомесар за проширување на тест пред европратениците

24 Вести - 14.11.2019

Кандидатот за еврокомесар за проширување Оливер Вархелjи неколку часа беше сослушуван од европратениците во комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент. Унгарскиот кандидат беше номиниран откако европратениците го отфрлија првиот предлог ...

Европратениците гласаа против кандидатурата на Вархелји за комесар за проширување на ЕУ

Слободен Печат - 14.11.2019

Триесет европратеници гласале за него, 48 против, со што неговата кандидатура не е одобрена. Сега следуваат дополнителни прашања во писмена форма до кандидатот, со што му се остава уште една прилика на кандидатот да ги убеди скептичните пратеници.

Вархелји не го помина тестот за еврокомесар

24Инфо - 14.11.2019

Европратениците не се задоволни од настапот на кандидатот за комесар за проширување, Оливер Вархелји, пренесуваат од комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент, каде кандидатот беше сослушан утрово.

Вархелји не го помина тестот за еврокомесар

Локално - 14.11.2019

Европратениците не се задоволни од настапот на кандидатот за комесар за проширување, Оливер Вархелји, пренесуваат од комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент, каде кандидатот беше сослушан утрово.

ЕУ: Вархелји не го помина тестот за еврокомесар

Денешен - 14.11.2019

Европратениците не се задоволни од настапот на кандидатот за комесар за проширување, Оливер Вархелји, пренесуваат од комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент, каде кандидатот беше сослушан утрово.

Вархелји не го помина тестот за еврокомесар

Нова ТВ - 14.11.2019

Европратениците не се задоволни од настапот на кандидатот за комесар за проширување, Оливер Вархелји, пренесуваат од комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент, каде кандидатот беше сослушан утрово.

Вархелји не го помина тестот за еврокомесар за проширување

iPortal - 14.11.2019

Европратениците не се задоволни од настапот на кандидатот за комесар за проширување, Оливер Вархелји, пренесуваат од комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент, каде кандидатот беше сослушан утрово.

Вархелји не го помина тестот за еврокомесар

Либертас - 14.11.2019

Европратениците не се задоволни од настапот на кандидатот за комесар за проширување, Оливер Вархелји, пренесуваат од комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент, каде кандидатот беше сослушан утрово.

Вархелји не го помина тестот за еврокомесар

ММС - 14.11.2019

Европратениците не се задоволни од настапот на кандидатот за комесар за проширување, Оливер Вархелји, пренесуваат од комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент, каде кандидатот беше сослушан утрово.

Вархелји не го помина тестот за еврокомесар

Press24 - 14.11.2019

Европратениците не се задоволни од настапот на кандидатот за комесар за проширување, Оливер Вархелји, пренесуваат од комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент, каде кандидатот беше сослушан утрово.

Оливер Вархелји сака решение за Белград и Приштина во текот на 2020-та

Либертас - 14.11.2019

Кандидатот за комесар за проширување и соседска политика, Оливер Вархелји, на денешниот распит пред европратениците изјави дека еден од неговите приоритети, доколку биде потврден на оваа функција, ќе биде успешно заклучување на дијалогот помеѓу ...

Европратениците против Вархелји да биде еврокомесар за проширување

Р.С.Европа - 14.11.2019

Европратениците не се задоволни од настапот на кандидатот за комесар за проширување, Оливер Вархелји, пренесуваат од комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент, каде кандидатот беше сослушан утрово.

Вархелји не го помина тестот за еврокомесар

Фокус - 14.11.2019

Европратениците не се задоволни од настапот на кандидатот за комесар за проширување, Оливер Вархелји, пренесуваат од комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент, каде кандидатот беше сослушан утрово.

Вархелји не го помина тестот за еврокомесар

MakPress - 14.11.2019

Европратениците не се задоволни од настапот на кандидатот за комесар за проширување, Оливер Вархелји, пренесуваат од комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент, каде кандидатот беше сослушан утрово.

Вархелји не го помина тестот за еврокомесар (КРГ)

Опсервер - 14.11.2019

Европратениците не се задоволни од настапот на кандидатот за комесар за проширување, Оливер Вархелји, пренесуваат од комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент, каде кандидатот беше сослушан утрово.