TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Политички хаос - Собранието се уште работи, но со „тргни, застани“

Глас на Америка - 14.02.2020

Собранието продолжува да функционира „тргни-застани“, повеќе паузи, отколку ефективна работа, а до распуштање на парламентот закажано за в недела, мнозинството „турка“ да се донесат неколку клучни закони, како и да се расправа за барањето за ...

Собранието од 19 часот ќе работи без паузи се додека не се распушти

Фокус - 14.02.2020

Претседателот на Собранието Талат Џафери соопшти дека од 18.00 до 19.00 часот ќе трае паузата од расправата за предлог законот за јавното обвинителство, а по 19.00 часот ќе продолжи и ќе трае без прекин додека Парламентот не биде распуштен.

ДУИ вели дека нема проблем со СДСМ, ќе ги поддржи сите закони со цел распуштање на Собранието

Алсат-М - 14.02.2020

Ден по „заканите“ на СДСМ за формирање ново парламентарно мнозинство доколку не се гласаат за важните закони, ситуацијата изгледа посмирена. Премиерот Оливер Спасовски повика законите да се донесат, а потоа да се распишат изборите.

Заев: Верувам дека законите ќе се донесат и Собранието навреме ќе се распушти

Канал5 - 14.02.2020

Дали политичката драма околу Законот за јавното обвинителство ќе заврши в недела со распуштање на Собранието? СДСМ и ДУИ тврдат дека нема криза во владината коалиција. Заев денсска изјави дека најавата од генералниот секретар Николовски за ново ...

Власта го крши договорот што падна во Вила Водно – Пендаровски молчи

Алфа - 14.02.2020

Претседателот на државата Стево Пендаровски без реакција затоа што власта го крши договорот за избори на 12 април што падна во Вила Водно. По последните ултиматуми на владините функционери оти без донесување на реформските закони ќе нема предвремени ...

(Видео) Заев: Верувам дека важните закони ќе бидат донесени и Собранието навреме ќе се распушти

Макфакс - 14.02.2020

Верувам дека ќе се донесат законите. Денеска тргнаа работите, верувам дека навистина како и да ги гледате работите деловнички со одговорноста на сите пратеници од власта и од опозицијата законите може да се донесат односно да се гласа.

Заев очекува донесени закони и распуштање на Собранието, но и преговара со други партии по кавгата со ДУИ

Сител - 14.02.2020

СДСМ не планира и не сака да формира ново мнозинство, но ако мора, тоа нема да биде проблем Вчера генералниот секретар на СДСМ Љупчо Николовски преку социјални мрежи му се закани на ДУИ дека ако не продолжи тактизирањето во Собранието тие ќе си ...

СДСМ и ДУИ тврдат дека нема криза во владината коалиција.

Канал5 - 14.02.2020

Дали политичката драма околу Законот за Јавното обвинителство ќе заврши в недела со распуштање на Собранието. СДСМ и ДУИ тврдат дека нема криза во владината коалиција. Заев денеска изјави дека Фејсбук најавата од генералниот секретар Николовски дека ...

Заев: Верувам дека законите ќе се донесат, Собранието навреме ќе се распушти и изборите ќе се одржат на 12 април

А1 On - 14.02.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска во Неготино изрази уверување дека законите ќе се донесат, дека Собранието навреме ќе се распушти, а предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 12 април.

Парламентарен состав за трауматично носење закони

Р.С.Европа - 14.02.2020

Донесување на закони во последен момент, по скратена постапка, во тензична атмосфера, со меѓусебни политички обвинувања и партиски тактизирања. Ова е сликата по која ќе остане запаметен актуелниот пратенички состав, кој за два дена ќе биде распуштен.

Сите договорени закони мора да се донесат пред да се распушти Собранието, вели Спасовски

Сакам да кажам - 14.02.2020

Техничкиот премиер Оливер Спсовски кажа дека ставот на неговата партија СДСМ е дека сите законски решенија за кои што се договорени, како Законот за Јавно обвинителство, мора да се донесат пред да се распушти Собранието.

ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ не можат сами да го распуштат Собранието

360 степени - 14.02.2020

Гласовите со кои располагаат владејачката ДУИ и опозициската ВМРО-ДПМНЕ не се доволни за да се распушти парламентот, за што треба да гласаат најмалку 61 пратеник. ДУИ има десет пратеници, додека гласачкиот „капацитет“ на коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ е ...

Спасовски: Со ДУИ имаме коректни релации, пред избори секогаш има тензии

Фокус - 14.02.2020

Премиерот во техничката влада, Оливер Спасовски порачува дека мора во Собрание да се донесат сите законски решенија кои се договорени, па потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори.

Митрески: Ајде да ги изгласаме важните закони и веднаш да го распуштиме Собранието

Press24 - 14.02.2020

Факт е дека ВМРО-ДПМНЕ завчера ги одложуваше комисиите за петок 14 февруари а бара избори на 12 април, порача денеска во Собранието коориднаторот на пратеничката група на СДСМ Јован Митрески, на седницата на чиј дневен ред меѓудругото, е и предлог ...

Митрески: Да не се блокираат законите за ЈО, не се нарушени односите со ДУИ

Канал5 - 14.02.2020

Не смее одново да се блокира и опструира донесувањето на законите за ЈО и за Советот на ЈО кои се темелот на реформите во правосудството и гарантираат неселективна правда и одговорност за сите.

Спасовски: Нема распуштање на Собранието без да се донесат законите

Алсат-М - 14.02.2020

Приоритет е да се донесат законите, а не да се оди на избори и тоа треба да биде примарно за сите политички партии, не може приоритет да биде било каков политички интерес, рече техничкиот премиер Оливер Спасовски и додаде: „Релациите со ДУИ се ...

Спасовски: Да се донесат законите, а потоа да се распушти Собранието

Макфакс - 14.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски изјави дека прво треба да се донесат во Собранието сите закони, коишто се важни за граѓаните, па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори. Тој нагласи дека сите законски решенија, пред се законот за ЈО, ...

Митрески: Никој не смее да се дрзне да блокира и опструира, Законот за ЈО и другите важни закони да се донесат

Сител - 14.02.2020

Денеска пред пратениците е Законот за јавно обвинителство кој е темел на реформите во правосудството и кој гарантира неселективна правда и одговорност за сите. Правниот систем добива трајно решение без потреба од специјални институции и ад хок ...

Митрески: Никој не смее да се дрзне да го блокира Законот за Јавно обвинителство

Локално - 14.02.2020

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески на прес конференција побара сите законски решенија кои се битни за граѓаните, вклучувајќи го Законот за Јавно обвинителство да бидат донесени пред распуштање на Собранието.

Митрески: Пратениците да си ја завршат својата работа, да се донесат законите, па потоа да се распушти Собранието

Канал5 - 14.02.2020

Ние како пратеничка група веќе кажавме дека имаме закони кои треба да ги донесеме пред распуштање на Собранието, за да се одржат изборите на 12 април. Тоа се Законот за АВМУ и законот за одбрана, законот за исплата на плата за професорите.

Спасовски: Парламентот нема да се распушти без да се донесат законите

+инфо - 14.02.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски утрово изјави дека најпрво ќе мора да се донесат законските решенија, а дури потоа да се распушти парламентот, алудирајќи на Законот за Јавно обвинителство кој ќе се носи денеска.

Собраниски или парламентарни избори?

Н.Македонија - 14.02.2020

Најнапред ја имам обврската да бидам искрен пред себе и пред читателите. Текст со слична содржина каква што ќе прочитате подолу сум објавил пред собраниските избори, во октомври 2016 година, во тогашниот весник „Дневник“.

Изборите станаа понеизвесни од законот за јавно обвинителство

Независен - 14.02.2020

„Ставот на СДСМ за распуштање на Собранието е јасен – прво да се донесат сите законски решенија што се договорени и кои што се важни за иднината на земјата. Законите мора да бидат донесени пред распуштање на Собранието“, изјави утрово премиерот ...

Спасовски: Нема распуштање на Собранието без донесени закони

Frontline - 14.02.2020

Техничкиот премиер оцени дека кога доаѓаат избори секогаш има тензии, кои, како што рече, се само собирање политички поени. Премиерот Оливер Спасовски вели дека прво треба да се донесат во Собранието сите закони, коишто, како што изјави денеска, се ...

Спасовски: Договорените закони да се донесат пред распуштање на Собранието

Н.Македонија - 14.02.2020

Сите закони што се многу битни за граѓаните прво треба да се донесат во Собранието, пред неговото распуштање, па дури потоа да се оди на избори, истакна премиерот на техничката влада Оливер Спасовски, одговарајќи на новинарски прашања по посетата на ...

Спасовски: Мора да се донесат законите за кои сме договорени, потоа да се распушти Собранието

360 степени - 14.02.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски порача дека Собранието не треба да се распушти пред да се донесат закажаните закони. Ваквата негова изјава доаѓа по вчерашните турбуленции во законодавниот дом каде спикерот Талат Џафери ја презакажа седницата за ...

Спасовски: Носење на сите закони, па потоа распуштање на парламентот (ВИДЕО)

ТВ21 - 14.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски, денеска при посетатана студентскиот дом „Гоце Делчев“ изјави дека најпрво ќе мора да се донесат законските решенија, па потоа да се распушти парламентот, алудирајќи на Законот за ЈО кој ќе се носи денеска.

Ескалира кавгата СДСМ – ДУИ: Закани за ново парламентарно мнозинство и откажување на предвремените избори

Нетпрес - 13.02.2020

Неможноста да се дојде до сигурни 80 пратенички гласови кои ќе го поддржат владиниот предлог закон за јавно обвинителство предизвика драматични тензии меѓу владини коалиционери СДСМ и ДУИ.

Собранието ќе се распушти в недела на пладне

Press24 - 13.02.2020

Собранискиот состав ќе се распушти в недела на пладне, неофицијално од собраниски извори дознава Пресс24. Во меѓувреме, 135-та собраниска седница на чиј дневен ред е предлог Законот за ЈО доцни речиси еден час.

Закажана седница за распуштање на Собранието

Expres - 13.02.2020

Седницата за распуштање на Собрание е закажана за недела во 12 часот се дознава од собраниски извори. Од тогаш ќе има точно 60 до одржување на предвремените избори. Парламентот според најавата требаше да биде распуштен денеска но по договорот на ...

СДСМ бега од договорот, Спасовски вели: Нема распуштање на Собранието без да се донесат законите

Курир - 14.02.2020

Приоритет е да се донесат законите, а не да се оди на избори и тоа треба да биде примарно за сите политички партии, не може приоритет да биде било каков политички интерес, рече техничкиот премиер Оливер Спасовски и додаде: „Релациите со ДУИ се ...

Спасовски: Приоритет е да се донесат законите, а не да се оди на избори

Слободен Печат - 14.02.2020

Приоритет е да се донесат законите, а не да се оди на избори и тоа треба да биде примарно за сите политички партии, не може приоритет да биде било каков политички интерес, рече техничкиот премиер Оливер Спасовски, при посета на посетатана ...

Спасовски: Прво да се донесат законите, па ќе се распушти Парламентот

Нетпрес - 14.02.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски утрово изјави дека најпрво ќе мора да се донесат законските решенија, а дури потоа да се распушти парламентот, алудирајќи на Законот за Јавно обвинителство кој ќе се носи денеска.

Спасовски: Распуштање на Собраниетo нема без носење на законите

Телма - 14.02.2020

Приоритет е да се донесат законите а не да се оди на избори и тоа треба да биде примарно за сите политички партии. Не може приоритет да биде било каков политички интерес, изјави техничкиот премиер Оливер Спасовски по синоќешното одложување на ...

Спасовски: Прво законите, па да се оди на избори

Локално - 14.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски вели дека прво треба да се донесат во Собранието сите закони, коишто, како што изјави денеска, се многу битни за граѓаните, па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори.

Спасовски: Да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори

А1 On - 14.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски вели дека прво треба да се донесат во Собранието сите закони, коишто, како што изјави денеска, се многу битни за граѓаните, па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори.

Спасовски: Да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори

24Инфо - 14.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски вели дека прво треба да се донесат во Собранието сите закони, коишто, како што изјави денеска, се многу битни за граѓаните, па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори.

Спасовски: Да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори

24 Вести - 14.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски вели дека прво треба да се донесат во Собранието сите закони, коишто, како што изјави денеска, се многу битни за граѓаните, па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори.

Спасовски: Да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори

Сител - 14.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски вели дека прво треба да се донесат во Собранието сите закони, коишто, како што изјави денеска, се многу битни за граѓаните, па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори.

Спасовски: Нема распуштање на Собранието без донесени закони

CivilMedia - 14.02.2020

„Ние мора прво да ги донесеме законите кои се исклучително важни за оваа држава и потоа треба да одиме на избори. Тоа е ставот кој го имаме и како Влада и како партија, од првиот момент до денеска.

Спасовски: Да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори

Вечер Прес - 14.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски вели дека прво треба да се донесат во Собранието сите закони, коишто, како што изјави денеска, се многу битни за граѓаните, па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори.

Спасовски: Да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори

iPortal - 14.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски вели дека прво треба да се донесат во Собранието сите закони, коишто, како што изјави денеска, се многу битни за граѓаните, па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори.

Спасовски: Да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори

Канал5 - 14.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски вели дека прво треба да се донесат во Собранието сите закони, коишто, како што изјави денеска, се многу битни за граѓаните, па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори.

Спасовски: Да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори

Press24 - 14.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски вели дека прво треба да се донесат во Собранието сите закони, коишто, како што изјави денеска, се многу битни за граѓаните, па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори.

Спасовски: Да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори

Бриф - 14.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски вели дека прво треба да се донесат во Собранието сите закони, коишто, како што изјави денеска, се многу битни за граѓаните, па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори.

Спасовски: Со ДУИ имаме коректни релации

Тера - 14.02.2020

Премиерот во техничката влада, Оливер Спасовски порачува дека мора во Собрание да се донесат сите законски решенија кои се договорени, па потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори.

И Спасовски бега од избори: Парламентот нема да се распушти без да се донесат законите

Република - 14.02.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски утрово изјави дека прво ќе мора да се донесат законските решенија, а дури потоа да се распушти парламентот, алудирајќи на Законот за Јавно обвинителство кој ќе се носи денеска.

Прво да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори, порача Спасовски

МКД - 14.02.2020

Во Собранието прво треба да се донесат сите закони кои што се многу битни за граѓаните па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори, порача премиерот Оливер Спасовски, но не го коментираше евентуалното формирање ново парламентарно ...

Спасовски: Да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори

ММС - 14.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски вели дека прво треба да се донесат во Собранието сите закони, коишто, како што изјави денеска, се многу битни за граѓаните, па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори.

Спасовски: имаме коректни односи со ДУИ

Р.С.Европа - 14.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски вели дека прво треба да се донесат во Собранието сите закони, коишто, како што изјави денеска, се многу битни за граѓаните, па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори.