TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ковид биланс: 428 новозаразени и 10 починати

24 Вести - 18.10.2020

Нови 428 случаи на Ковид 19 и 10 починати е статистиката за последните 24 часа. Направени се 1853 тестирања, што е околу 23 насто. Починатите се на возраст од 53 до 87 години. Институтот за Јавно здравје регистрира 128 оздравени пациенти.

Ковид-19: Во болниците има 475 пациенти – двајца се на респиратор

360 степени - 18.10.2020

Во болниците во земјава во моментов се хоспитализирани 475 пациенти позитивни или суспектни на ковид-19. Од нив, само двајца се на респиратор и тие се хоспитализирани во Градската општа болница „8 Септември“ во Скопје.

Починаа нови 10 лица од Ковид-19, девет во болнички услови и еден дома

еМагазин - 18.10.2020

Министерство за здравство информира дека починати се 10 лица од Ковид-19, двајца пациенти од Скопје (60 и 66г), еден од Куманово (64г), двајца пациенти од Прилеп (57 и 87г) двајца од Тетово (75 и 53г), еден од Струга (55г), еден од Струмица (83г) и ...

Убава вест: Оздравени 128 од Ковид-19, најмногу од Скопје 57

еМагазин - 18.10.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 128 оздравени пациенти од: Скопје-57, Куманово-11, Штип-6, Прилеп-8, Тетово-8, Струга-2, Велес-2, Битола-2, Охрид-2, Гостивар-2, Струмица-7, Крива Паланка-1, Радовиш-6, Кочани-8, Валандово-1, Кичево-5.

Црн ден во Македонија – од коронавирус починаа 10 лица

ТВ21 - 18.10.2020

Министерството за здравство денеска информира дека во последните 24 часа од коронавирус се починати десет лица од кој двајца пациенти од Скопје (60 и 66г), еден од Куманово (64г), двајца пациенти од Прилеп (57 и 87г) двајца од Тетово (75 и 53г), ...

Десет за еден ден: Покрај бројот на новозаразени, се зголемува и бројката на починати од корона

Република - 18.10.2020

Десет лица починаа во последните 24 часа, а регистрирани се 428 случаи на ковид-19 од направени 1.853 тестирања, соопшти Министерството за здравство. Починати се двајца пациенти од Скопје (60 и 66г), еден од Куманово (64г), двајца пациенти од Прилеп ...

Нови 428 случаи на ковид-19, оздравеа 128 пациенти, починаа 10 лица

Мета - 18.10.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.853 тестирања, а се регистрирани се 428 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-200, Куманово-16, Дебар-2, Штип-9, Прилеп-29, Тетово-30, Струга-2, Велес-6, Битола-14, ...

Болниците се полнат: Каква е ситуацијата во Градска, Инфективна, Козле и останатите клиники низ земјава?

Centar - 18.10.2020

Во Инфективната клиника во последниот ден се примени 7 пациенти. Севкупно се хоспитализирани точно 100 пациенти. Додека пак на кислородна поддршка се 62 пациенти, а нема пациенти на механичка вентилација.

Ковид-19 галопира во Хрватска: Нови 819 случаи и девет починати пациенти во последните 24 часа

Слободен Печат - 18.10.2020

Во Хрватска во последните 24 часа се пријавени нови 819 случаи на ковид-19, починаа осум пациенти, а 491 се заведени како оздравени, соопшти Националниот штаб за цивилна заштита . Во земјата во моментот има 5.164 активни случаи, 548 лица се ...

Десет починати, 428 нови случаи на корона

Expres - 18.10.2020

Десет лица, починаа во изминативе 24 часа, информираше Министерството за здравство денеска: двајца пациенти од Скопје (60 и 66г), еден од Куманово (64г), двајца пациенти од Прилеп (57 и 87г) двајца од Тетово (75 и 53г), еден од Струга (55г), еден од ...

СКОПЈЕ И ДЕНЕС СО КАТАСТРОФАЛНИ БРОЈКИ: 8 општини со троцифрен број на ЗАБОЛЕНИ

Вечер - 18.10.2020

Во последните 24 часа се направени 1853 тестирања, а регистрирани се 428 нови случаи на ковид-19 од кои 200 се во Скопје, 16 во Куманово, Дебар-2, Штип-9, Прилеп-29, Тетово-30, Струга-2, Велес-6, Битола-14, Охрид-4, Кавадарци-17, Гостивар-5, ...

Алармантен број на заразени во Хрватска: Регистрирани над 800 нови случаи

Локално - 18.10.2020

Во изминатите 24 часа, во Хрватска беа регистрирани 819 нови случаи позитивни на коронавирусот, а осум лица починаа, објави Националниот штаб за цивилна заштита во Загреб. Во Загреб има 286 нови случаи на Ковид 19.

Бројот на новозаболени од Ковид-19 и натаму трицифрен, во Скопје активни 2.515 случаи

Опсервер - 18.10.2020

– Нови 594 случаи на Ковид-19 од 2.617 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминатите 24 часа. Во болнички услови починаа три лица, пациент од Куманово (70г), од Прилеп (67г) и еден пациент од Богданци ...

20% од интервенциите на Брзата помош во Скопје се поврзани со Ковид-19

Сител - 17.10.2020

Повеќе од 20 пациенти со коронавирус секој ден транспортира скопската Брза помош. Дел од нив имале потреба за специјалистички преглед, други пак неопходна хоспитализација на инфективната клиника или во “ГОБ 8” септември поради влошување на ...

Над 450 лица со ковид се лекуваат во болниците во земјава – 65 се на кислородна поддршка, три на респиратор

360 степени - 17.10.2020

Во болниците во земјава во моментов се наоѓаат 452 лица кои се лекуваат од ковид, од кои тројца се на респиратор. Во изминатите 24 часа примени се 11 нови на Инфективната клиника и 7 во „ 8 Септември“.

Болниците забрзано се полнат, денеска рекорден број на новозаразени

Centar - 17.10.2020

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 11 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 95 пациенти. На кислородна поддршка се 65 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација. Во болницата во Козле хоспитализирани се 9 деца и 9 мајки ...

22 проценти од тестираните се позитивни

Република - 17.10.2020

Денеска беа направени 2617 тестирања а 594 се позтивни на корона. Тоа значи дека позитивни се 22 проценти од тестираните. Со денешната статистика, вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 23 201, ...

Пациент прима терапија пред врата на болница – МЗ: Нема простор за паника, тоа беше барање на родителите

ТВ21 - 17.10.2020

Пациент се третира пред болницата во Струмица. На ова видео се гледа како лекарите му ја даваат терапијата пред влезот на објектот. Ова ги вознемири граѓаните кои се во паника – да не случајно се пополнил капацитетот на леглата.

Починаа тројца пациенти од Ковид-19, вкупната бројка е 824

еМагазин - 17.10.2020

Министерство за здравство информира дека се починати тројца пациенти од Ковид-19. Во болнички услови починати се 3 лица, пациент од Куманово (70г), од Прилеп (67г) и еден пациент од Богданци (75г). Вкупната бројка на починати е 824.

Коронавирусот галопира во земјата, нови 10 случаи во Охрид

OhridNews - 17.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19, од кои 10 во Охрид и 12 во Струга. Најмногу нови случаи има во Скопје, рекордни 303, Струмица 34, Тетово 26, Куманово 22, Прилеп 19, Битола 18, Кичево ...

Рекордни 594 нови случаи на ковид-19, вкупната бројка надмина 23.000

Мета - 17.10.2020

Денеска регистрирани рекорден број на заразени лица со корона вирус. Министерството за здравство дури вечерва ги соопшти резултатите од Институтот за јавно здравје за новите случаи на заболени од ковид-19.

БОЛНИЦИТЕ ЗАБРЗАНО СЕ ПОЛНАТ - Вкупно 452 пациенти се хоспитализирани

Фактор - 17.10.2020

Огромниот број новозаболени прави се поголем притисок врз болниците во земјава. Вкупно во болниците во земјава се хоспитализирани 452 пациент. Според информациите од Министерството за здравство, на Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени ...

Тројца починаа, Скопје со најголем број заразени

Република - 17.10.2020

Скопје е на врвот по заразени во последното деноноќие . 303 се заразени, а пак Куманово 22. Ова е најновиот биланс со короната во земјата. Тројца пациенти пак починаа, од Куманово (70г), од Прилеп (67г) и еден пациент од Богданци (75г)..

Еве зошто младо момче примало инфузија пред болничка врата

Република - 17.10.2020

Министерството за здравство ја разреши дилемата зошто младиот пациент примаше инфузија пред Струмичката болница. Оттаму објаснуваат дека не станува збор за преполнетост на болничкиот капацитет, туку на барање на родителите на младото момче, кое се ...

Се огласија од МЗ, еве зошто момчето во Струмица примало инфузија пред болницата

Курир - 17.10.2020

Министерството за здравство ја разреши дилемата зошто младиот пациент примаше инфузија пред Струмичката болница. Оттаму објаснуваат дека не станува збор за преполнетост на болничкиот капацитет, туку на барање на родителите на младото момче, кое се ...

Нов КОВИД рекорд: 594 заразени во 24 часа

Кајгана - 17.10.2020

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 во: - Скопје 303 - Куманово 22 - Дебар 5 - Штип 13 - Прилеп 19 - Тетово 26 - Струга 12 - Велес 17 - Битола 18 - ...

Нови 594 случаи со Ковид-19 Во Македонија, починаа тројца

Независен - 17.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2.617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на Ковид-19 во: – Скопје 303 – Куманово 22 – Дебар 5 – Штип 13 – Прилеп 19 – Тетово 26 – Струга 12 – Велес 17 – Битола 18 – Охрид 10 – Кавадарци 7 – Гостивар 12 – ...

Скопје рекордер: Дури 303 новозаразени со коронавирус

ТВ21 - 17.10.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-303, Куманово-22, Дебар-5, Штип-13, Прилеп-19, Тетово-26, Струга-12, Велес-17, Битола-18, ...

Нови 594 случаи на ковид-19, 165 оздравени, три починати лица

Вечер Прес - 17.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 303 – Куманово 22 – Дебар 5 – Штип 13 – Прилеп 19 – Тетово 26 – Струга 12 – Велес 17 – Битола 18 – Охрид 10 – Кавадарци 7 – Гостивар 12 – ...

594 нови случаи на Ковид 19, починати се 3 лица

24 Вести - 17.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 во: - Скопје 303 - Куманово 22 - Дебар 5 - Штип 13 - Прилеп 19 - Тетово 26 - Струга 12 - Велес 17 - Битола 18 - Охрид 10 - Кавадарци 7 - Гостивар 12 - ...

Состојба до 17.10.2020: Регистрирани нови 594 случаи, од кои 303 во Скопје

Црнобело - 17.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 во: - Скопје 303 - Куманово 22 - Дебар 5 - Штип 13 - Прилеп 19 - Тетово 26 - Струга 12 - Велес 17 - Битола 18 - Охрид 10 - Кавадарци 7 - Гостивар 12 - ...

РЕКОРДЕН БРОЈ НА ЗАРАЗЕНИ: Регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 во Македонија

Магазин - 17.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19! Во болнички услови починати се 3 лица, пациент од Куманово (70г), од Прилеп (67г) и еден пациент од Богданци (75г).

594 новозаболени, само во Скопје 303 случаи во последното деноноќие

Точка - 17.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 во: - Скопје 303 - Куманово 22 - Дебар 5 - Штип 13 - Прилеп 19 - Тетово 26 - Струга 12 - Велес 17 - Битола 18 - Охрид 10 - Кавадарци 7 - Гостивар 12 - ...

Бројката повторно висока, во изминатите 24 часа 594 новозаразени со Ковид-19

Фокус - 17.10.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на Ковид-1, а оздравени се 162 пациенти. Според Институтот за јавно здравје од вкупната бројка на позитивни од Скопје се ...

Тројца починати и рекордни 594 нови случаи на Ковид-19 од рекорден број тестирања, вкупниот број надмина 23 илјади

365 - 17.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 303 – Куманово 22 – Дебар 5 – Штип 13 – Прилеп 19 – Тетово 26 – Струга 12 – Велес 17 – Битола 18 – Охрид 10 – Кавадарци 7 – Гостивар 12 – ...

Нови 594 заразени со Ковид-19, оздравеа 162, починаа 3 лица

Локално - 17.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 303 – Куманово 22 – Дебар 5 – Штип 13 – Прилеп 19 – Тетово 26 – Струга 12 – Велес 17 – Битола 18 – Охрид 10 – Кавадарци 7 – Гостивар 12 – ...

594 нови случаи на Ковид-19, 3 починати

PressingTV - 17.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 303 – Куманово 22 – Дебар 5 – Штип 13 – Прилеп 19 – Тетово 26 – Струга 12 – Велес 17 – Битола 18 – Охрид 10 – Кавадарци 7 – Гостивар 12 – ...

594 нови случаи на Ковид 19 од кои 303 во Скопје од 2.617 тестирања

AKO - 17.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 303 – Куманово 22 – Дебар 5 – Штип 13 – Прилеп 19 – Тетово 26 – Струга 12 – Велес 17 – Битола 18 – Охрид 10 – Кавадарци 7 – Гостивар 12 – ...

МЗ: Регистрирани се рекордни 594 нови случаи на Ковид-19 и 3 починати

iPortal - 17.10.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 303 – Куманово 22 – Дебар 5 – Штип 13 – Прилеп 19 – Тетово 26 – Струга 12 – Велес 17 – Битола 18 ...

Рекордни 594 нови случаи на ковид-19, починати се три лица

ММС - 17.10.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-303, Куманово-22, Дебар-5, Штип-13, Прилеп-19, Тетово-26, Струга-12, Велес-17, Битола-18, ...

Скоро 600 нови случаи на ковид-19 за 24 часа

Мак. Весник - 17.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 303 – Куманово 22 – Дебар 5 – Штип 13 – Прилеп 19 – Тетово 26 – Струга 12 – Велес 17 – Битола 18 – Охрид 10 – Кавадарци 7 – Гостивар 12 – ...

На Инфективната клиника 65 пациенти се на кислородна поддршка, а во „8 Септември“ тројца заразени се на респиратор

Фокус - 17.10.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 594 новозаразени пациенти, на Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 11 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 95 пациенти. На кислородна поддршка се 65 пациенти, нема пациенти на механичка ...

Рекордот е поставен, алармот е вклучен: Дури 594 нови случаи на Ковид 19 за само еден ден

Поглед - 17.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 303, Куманово 22, Дебар 5, Штип 13, Прилеп 19, Тетово 26, Струга 12, Велес, Битола 18, Охрид 10,Кавадарци 7, Гостивар 12, Гевгелија 13, ...

Во земјава 594 нови корона случаи – Гостивар со 12 новозаразени, 3 оздравени

Gostivarpress.mk - 17.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19, информира Министерството за здравство. По градови: – Скопје 303 – Куманово 22 – Дебар 5 – Штип 13 – Прилеп 19 – Тетово 26 – Струга 12 – Велес 17 – ...

Убава вест: Оздравени 162 заразени од Ковид-19, најмногу во Скопје 79

еМагазин - 17.10.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 162 оздравени пациенти од: Скопје-79, Штип-8, Прилеп-6, Тетово-5, Струга-1, Велес-2, Битола-3, Кавадарци-2, Гостивар-3, Гевгелија-2, Струмица-12, Крива Паланка-6, Радовиш -1, Кочани-8, Пробиштип-1, ...

594 нови позитивни случаи на Ковид-19, во последните 24 часа починаа 3 лица

Алфа - 17.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 во: Во болнички услови починати се 3 лица, пациент од Куманово (70г), од Прилеп (67г) и еден пациент од Богданци (75г).

Од Ковид-19 во болница се лекуваат 452 пациенти

Независен - 17.10.2020

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 11 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 95 пациенти. На кислородна поддршка се 65 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација. Во болницата во Козле хоспитализирани се 9 деца и 9 мајки ...

Скопје рекордер: Дури 303 новозаразени со коронавирус

4NEWS - 17.10.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-303, Куманово-22, Дебар-5, Штип-13, Прилеп-19, Тетово-26, Струга-12, Велес-17, Битола-18, ...

20% од интервенциите на Брзата помош во Скопје се поврзани со Ковид-19

4NEWS - 17.10.2020

Повеќе од 20 пациенти со коронавирус секој ден транспортира скопската Брза помош. Дел од нив имале потреба за специјалистички преглед, други пак неопходна хоспитализација на инфективната клиника или во “ГОБ 8” септември поради влошување на ...

Пациент прима терапија пред врата на болница во Струмица

Скопје1 - 17.10.2020

Пациент се третира пред болницата во Струмица. На ова видео се гледа како лекарите му ја даваат терапијата пред влезот на објектот. Ова ги вознемири граѓаните кои се во паника – да не случајно се пополнил капацитетот на леглата.