TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Гробот на Гоце како поле за зближување или разединување на Скопје и Софија?

Р.С.Европа - 03.02.2023

Затворени улици и многу полиција околу местото каде е погребан револуционерот Гоце Делчев, на годишнината од неговото раѓање. Гробот во црквата Свети Спас ќе го посетат делегации од Македонија и организирана група граѓани од Бугарија.

Силно обезбедување пред гробот на Гоце Делчев – Ковачевски: Нема влез во државата за провокатори

ТВ21

Комедија на грешки

Сакам да кажам

ФОТО+ВИДЕО: Полицијата строго го контролира просторот, голема е неизвесноста дали чествувањето на Гоце Делчев ќе помине мирно

Слободен Печат

Утре е роденден на Гоце Делчев, штета што од Циркусот нема да се види Полето

Бриф

Кај Гоце Делчев ќе се влегува само со најава и според распоред

Независен

Сите на штрек пред утрешното одбележување на роденденот на Гоце Делчев

МКД

Антропол Антропол Фактор еМагазин Фокус Локално Р.С.Европа Денешен

Трендафилов: Вархеји се надева следниот 4-ти февруари Пендаровски и Радев заедно ќе бидат на гробот на Гоце Делчев

Локално - 03.02.2023

Вархеји покажа разбирање за тоа што се случува меѓу Софија и Скопје и посочи дека ќе се заложи дека нема да се повторат слични ситуации. Тој зборувал со двајцата претседател и се надева дека следниот 4-ти февруари Румен Радев и Стево Пендаровски ...

Фондацијата „Македонија“ тврди дека бугарска полиција ќе ги чува во Скопје, иако Спасовски кажа дека нема потреба од помош

Фокус

Фондација Македонија: На гробот на Гоце за безбедноста ќе се грижат бугарски и македонски полицајци

Фактор

Бугарската Фондација „Македонија“ повикува на присуство на гробот на Делчев в сабота: Досега над 40 Бугари од Скопје потврдија дека ќе дојдат

360 степени

Бугарската „Фондација Македонија“: Дојдете в сабота на гробот на Делчев, ќе нѐ чуваат бугарски и македонски полицајци

Макфакс

Досега над 40 Бугари од Скопје потврдија присуство во сабота, тврдат од фондацијата „Македонија“

Локално

Бугарската „Фондација Македонија“: Дојдете в сабота на гробот на Делчев, ќе нѐ чуваат бугарски и македонски полицајци

24Инфо

Точка Lider +инфо Република Press24 Либертас 4NEWS Р.С.Европа

Софиски „Дневник“: Во бугарско-македонските тензии не е важно кој прв почнал, туку некој да запре

Слободен Печат - 03.02.2023

Политичките елити во Северна Македонија и Бугарија на моменти се однесуваат како да не ја забележуваат сложената ситуација во соседната земја, не ги „премеруваат“ своите реакции и се претвораат во взаемни заложници на нивните тешки ...

ДНЕВНИК: Бугарите до ноември во Уставот, Македонија се труди да го издржи притисокот и од други страни, а не само од Бугарија

Денешен

Стојко Стојков: Тензиите ќе ѝ користат на бугарската антимакедонска политика и ќе и наштетат на Македонија

Во Центар - 03.02.2023

Стојко Стојков од партијата на Македонците во Бугарија ОМО Илиден Пирин вели дека во сабота лично нема да дојде во Македонија да положи цвеќе на гробот на херојот Гоце Делчев во Скопје, но појаснува дека има Македонци од Бугарија кои се подготвуваат ...

Стојко Стојков: Тензиите би биле во корист на бугарската антимакедонска политика и на штета на Македонија

Фактор

Петковски: Бугарија и Македонија се сто години зад визиите на Гоце Делчев

Слободен Печат

Петковски во СТУДИО 10: И Бугарија и Македонија како држави се 100 години зад визиите на Гоце Делчев

24 Вести

Петковски во СТУДИО 10: И Бугарија и Македонија како држави се 100 години зад визиите на Гоце Делчев

Курир

НА МОИ 78 ГОДИНИ СЕ ПРАШУВАМ КАДЕ ПОГРЕШИВМЕ Тито Петковски сфатил дека Бугарија и Македонија се 100 години зад визиите на Гоце Делчев

+инфо

Петковски: И Бугарија и Македонија како држави се 100 години зад визиите на Гоце Делчев

Press24

Фокус Нетпрес Република 4NEWS 360 степени 24Инфо Локално +инфо

Полицијата го обезбедува просторот околу црквата Свети Спас, пристап ќе имаат само најавени делегации

Опсервер - 03.02.2023

Полицијата ги контролира пристапите до црквата Свети Спас, во рамки на засилените безбедносни мерки пред утрешното одбележување 151 година од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев.

Полицијата го обезбедува просторот околу црквата Свети Спас, пристап ќе имаат само најавени делегации

Zoom

Полицијата го обезбедува просторот околу црквата Свети Спас, пристап ќе имаат само најавени делегации

Либертас

Полицијата го обезбедува просторот околу црквата Свети Спас, пристап ќе имаат само најавени делегации

MakPress

ВАКА ДА ГО ЧУВАВМЕ ВО БАНИЦА, ГОЦЕ НИКОГАШ НЕМАШЕ ДА ЗАГИНЕ Специјалци со пушки стражарат околу црквата Свети Спас (ФОТО)

+инфо

Полицијата го обезбедува просторот околу црквата Свети Спас, пристап ќе имаат само најавени делегации

Кајгана

Полицијата го обезбедува просторот околу црквата Свети Спас, пристап ќе имаат само најавени делегации

ТВ21

Бриф ММС 4NEWS 365

Никола Жежов дециден: Делчев нема никакви допирни точки со бугарската историја

Пулс24 - 02.02.2023

„Моите истражувања низ архивите, прочитаната обемна литература, необјавени и објавни извори, укажуваат на тоа дека револуционерната дејност на Гоце Делчев нема никакви допирни точки со бугарската историја, освен само понекогаш неговото физичко ...

Жежов: Заедничкото чествување на Гоце Делчев има за цел да го прикаже како дел од заедничката историја која тие ја третираат како бугарска

Република

Груевски: Не случајно владата што ја предводев не постигна договор со Бугарија, ниту прифати „заедничка историја“ и заеднички чествувања

Скопје1

Жежов: Заедничкото чествување на Гоце Делчев има за цел да го прикаже како дел од заедничката историја која тие ја третираат како бугарска

PressingTV

ГРУЕВСКИ: Владата што ја предводев беше свесна што ќе се случи ако прифатиме договор со „заедничка историја“ со Бугарија

Денешен

Жежов: Заедничкото чествување на Гоце Делчев има за цел да го прикаже како дел од заедничката историја која тие ја третираат како бугарска

Нетпрес

ЗНАЕВМЕ ШТО ЌЕ БИДЕ АКО ПРИФАТЕВМЕ „ЗАЕДНИЧКА ИСТОРИЈА“ Груевски ја коментира ситуацијата со соседна Бугарија

+инфо

Нетпрес