TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кинескиот ровер испрати селфи од Марс

Сакам да кажам - 11.06.2021

Кинескиот ровер „Журонг“ испрати голем број слики од Марс, вклучувајќи и селфи. Првото кинеско летало на Марс, каде што се спушти во мај, поставил безжична камера на почвата, по што малку се вратил наназад и направил фотографија.

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Кајгана - 11.06.2021

Кинеската вселенска агенција објави селфи од роверот на Марс, со платформата за слетување во позадина на која е истакната заставата на Кина. Роверот Zhurong ги сликаше и трагите кои ги остави на Црвената планета, а кинеската вселенска агенција ...

НАСА овозможи да го разгледаме Марс (ВИДЕО)

МКД - 11.06.2021

Роверот на НАСА Персевиренс, кој го истражува Марс, испрати на Земјата фасцинантни фотографии кои прикажуваат панорама од Црвената планета, а сега е можно и самите да го разгледаме Марс – преку интерактивно видео на американската вселенска агенција.

Kина објави нови фотографии од роверот Zhurong на Марс

Иновативност - 11.06.2021

Кина денес објави нови фотографии од кинескиот ровер на Марс која ја истражува површината на Црвената планета. Според локалните медиуми, тоа е знак дека нивната мисија е целосен успех. Роверот Zhurong, наречен според богот на огнот од кинеската ...

Објавени слики на кинескиот ровер на Марс

Денар - 11.06.2021

Кинеската вселенска агенција објави „селфи“ од роверот на Марс, со платформата за слетување во позадина на која е прикажано кинеското знаме, пренесоа агенциите. Роверот Журонг, именуван по кинескиот Бог на огнот, ги сликал и трагите кои ги оставил ...

Видео: Единствено искуство – NASA овозможува да „прошетаме“ по планетата Марс

Точка - 11.06.2021

Роверот на NASA „Perseverance“ кој ја истражува планетата Марс, на планетата Земја испрати неверојатни фотографии кои прикажуваат панорама на Црвената планета, а сега можно е сами да се „упатите“ на Марс - по пат на интерактивно видео кое го ...

НАСА објави ново видео од панорамата на Марс

Иновативност - 11.06.2021

НАСА објави ново видео на кое може подобро да се види површината на Црвената планета. Видеото е направено во делот на кратерот Езеро наречен Ван Зил Оуверлук, за кој научниците сметаат дека некогаш бил езеро.

НАСА со нова снимка ни овозможи прошетка на Марс (ВИДЕО)

Кумановски м. - 11.06.2021

Роверот на НАСА „Perseverance“, кој го истражува Марс, испрати фасцинантни фотографии на Земјата кои ја прикажуваат панорамата на Црвената планета, а сега е можно и самите да се „упатите“ кон Марс – преку интерактивно видео објавено од НАСА.

НАСА објави ново видео од Марс

Кајгана - 10.06.2021

Видеото настана во делот на кратерот Езеро под назив Van Zyl Overlook за кој научниците сметаат дека некогаш имало езеро. Ова видео го означува заминувањето на роверот од местото на слетување додека ја започнува научната фаза на најнапредната мисија ...