TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ковачевски за Канал 5: Северна Македонија е фактор на стабилност на Балканот

24Инфо - 18.03.2023

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5, истакна дека Северна Македонија сериозно го зајакнува позиционирањето во меѓународни рамки и е конструктивен актер за зачувување на стабилноста и соработката на Балканот.

Ковачевски за Канал 5: Северна Македонија е фактор на стабилност на Балканот

Бриф

Ковачевски за Канал 5: Северна Македонија е фактор на стабилност на Балканот

Курир

Ковачевски за Канал 5: Македонија организатор на решавачки политички настан на Балканот

Канал5

Ковачевски: Северна Македонија е фактор на стабилност на Балканот

Слободен Печат

Ковачевски: Cеверна Македонија е фактор на стабилност на Балканот

Република

Ковачевски за Канал 5: Северна Македонија е фактор на стабилност на Балканот

Lider

Чекорење по работ

Н.Македонија - 18.03.2023

Македонија беше првата земја од регионот што на 9 април 2001 година во Луксембург потпиша Спогодба за стабилизација и асоцијација со Европската Унија, на тој начин трасирајќи го сопствениот пат за членство во Унијата како една од двете стратегиски ...

Ковачевски гледа можност за членство во ЕУ до 2030 година

Р.С.Европа

Ковачевски: Пред нас е можноста за членство во ЕУ до 2030 година

Локално

Ковачевски од Советот за стабилизација и асоцијација: По отворените преговори, пред нас е можноста за членство во ЕУ до 2030 година

Frontline

Ковачевски од Советот за стабилизација и асоцијација во Скопје: Настан со историска димензија, по отворените преговори, пред нас е можноста за членство во ЕУ до 2030 година

24Инфо

Ковачевски вели дека пред нас е можноста за членство во ЕУ до 2030 година

Слободен Печат

(Видео) Ковачевски: Пред нас е можноста за членство во ЕУ до 2030 година

Макфакс

Сител Курир Бизнис Вести Опсервер Канал5 ТВ21 MakPress 24 Вести

ЕУ со јасна поддршка за уставните измени како следен исчекор на нашите евроинтерграции

Опсервер - 18.03.2023

– Властите во земјава се заложија за успешна реализација на сите потребни активности со цел натамошно динамизирање на пристапниот процес и одржување на втората меѓувладина конференција со ЕУ.

Борел и Вархеји потсетија кои се домашните задачи на Македонија на патот кон ЕУ

Фактор

Борел од Скопје: Вашата иднина е во ЕУ, ја добивте најдобрата зделка

Во Центар

Македонија ќе стане членка на ЕУ – Борел со порака: Оваа година е клучна, подобра понуда нема да има

ТВ21

Борел: Уставни измени за интеграција во ЕУ

Алсат-М

„Мислам дека е јасно“: Борел за обврската да се усвојат уставните измени

Независен

Две децении по Спогодбата за стабилизација и асоцијација се уште далеку од ЕУ

Р.С.Европа

Р.С.Европа Независен Сител Frontline Бриф 360 степени Алсат-М Република

Вархеји: Членството во ЕУ може да дојде и пред 2030 година, сè зависи од испораката на реформите

360 степени - 17.03.2023

„Како прво секогаш сум оптимист за членство во ЕУ. Тоа ми е дел од описот на работното место. Одговорот е – да, апсолутно сум оптимист. Кажавте 2030 година , тоа јас не можам да го кажам, може да биде порано, може да биде подоцна, сè зависи од ...

Вархеји оптимист: Можност за членство на Македонија во ЕУ до 2030 година, Борел ни порача да ги спроведеме реформите

Алфа

Вархеји оптимист за Северна Македонија во ЕУ до 2030 година: Се зависи од испораката од ваша страна

Centar

Вархеји оптимист во однос на можноста за членство во ЕУ до 2030.

Бизнис Вести

Вархеји: Северна Македонија ќе стане членка на ЕУ

Фокус

Вархеји оптимист во однос на можноста за членство во ЕУ до 2030.

Канал5

Вархеји оптимист во однос на можноста за членство во ЕУ до 2030.

Опсервер

Скопје инфо Слободен Печат Либертас Бриф Курир ТВ21 CivilMedia MakPress

Борел и Вархеји во Скопје: Реформите и уставните измени мора да се спроведат со забрзано темпо

Deutsche Welle - 17.03.2023

ЕУ на состанокот на Советот за стабилизација и асоцијација во Скопје и порача на земјата да продолжи со истрагите, гонењето и правосилните пресуди во случаи на корупција на високо ниво Оптимистички пораки и поддршка за беа испратени во петокот во ...

Вархеји: Владата треба да ги забрза реформите за интеграција во ЕУ

Алсат-М

Ковачевски: Северна Македонија практикува европски вредности и немаме сомнеж дека одиме по исправниот пат

Бизнис Вести

Борел: Со одржување на состанокот на ССА сакаме да покажеме колку го цениме прогресот на Македонија

Опсервер

С. Македонија ќе стане членка на ЕУ, потврди Вархеји

Локално

Македонија ќе стане членка на ЕУ, потврди Вархеји

Република

Борел во Скопје: Со одржување на состанокот на ССА сакаме да покажеме колку го цениме прогресот на Северна Македонија

Пулс24

Вечер Прес Frontline Канал5 24Инфо Во Центар +инфо Н.Македонија Канал5

Независност и непристрасност на судскиот систем – ЕУ со порака државата да ја гони корупцијата и на високо ниво

Макфакс - 17.03.2023

Денеска во Скопје Советот за стабилизација и асоцијација помеѓу ЕУ и Северна Македонија го одржа својот 16-ти состанок. На состанокот претседаваше премиерот Димитар Ковачевски. Во делегацијата беа и Бојан Маричиќ, вицепремиер и Бујар Османи, ...

С Македонија да ги засили истрагите во случаите на корупција, вклучително и на високо ниво, препорача ЕУ

360 степени

Советот на СА прв пат одржа состанок во Македонија со што се потенцира целосната и недвосмислена посветеност за членство на Западен Балкан во ЕУ

Република

Независност и непристрасност на судскиот систем-ЕУ со порака државата да ја гони корупцијата и на високо ниво

Centar

Заедничко соопштение по 16-от состанок на Советот за стабилизација и асоцијација помеѓу ЕУ и Македонија

Опсервер

Државата да обезбеди независност, професионалност и непристрасност на судскиот систем, порачаа Борел и Вархеји

еМагазин

Заедничко соопштение по 16-от состанок на Советот за стабилизација и асоцијација помеѓу ЕУ и Македонија

MakPress

Канал5 CivilMedia