TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Касами на нова средба со Заев утринава, можно е решение до пладне

Фокус - 11.01.2019

Лидерот на едно од крилата на БЕСА, Биљал Касами и премиерот, Зоран Заев, за утринава имаат закажано нова средба на која се очекува да се дојде до решение како би се одблокирал процесот за уставни измени во Собранието.

Заев се уште во потрага по еден пратеник

А1 On - 11.01.2019

Премиерот се уште е во потрага по уште еден пратеник кој ќе го направи 2/3 мнозинство, неопходно за изгласување на уставните измени. Од Беса на Касами синоќа излегоа со дефинитивен став дека нивните двајца пратеници Теута Биљали и Фадил Зендели нема ...

Кои се двајцата „тврдокорни“ пратеници на Беса на Касами

еМагазин - 11.01.2019

Денеска во Собранието ќе има трет обид за гласање во финалната фаза за уставните измени, предвидени со Договорот од Преспа. Се уште нема официјална потврда дека Владата има обезбедено двотретинско мнозинство од најмалку 80 пратеници, а и понатаму ...

Трет ден неизвесност за уставните измени

Р.С.Европа - 11.01.2019

За денеска напладне е најавена собраниска седница за уставните измени. Ова е трет ден по ред во кој ќе се прават обиди за обезбедување на 80 гласа преку разговорите меѓу Владата и Беса на Биљаљ Касами, а од владиното мнозинство велат дека е отворена ...

Заев има мнозинство и без Беса

Независен - 11.01.2019

Преговорите меѓу премиерот Зоран Заев и крилото на Беса предводено од Билал Касами ни вчера не донесоа напредок, но владеачкото мнозинство ги има потребните 80 гласа и без двата пратеника на албанската опозициска партија.

Високи владини извори: Државјанството ќе биде македонско/граѓанин на Република Северна Македонија

Локално - 11.01.2019

Уставните измени во третата и финална фаза денеска повторно пред пратениците во Собранието во рамки на 75. седница, откако вчера закажаната седница беше одложена и презакажана за денеска во 12 часот.

Заев без поддршката од Беса: Нема 2/3 мнозинство за измените после кои ќе бидеме Северна Македонија

Фактор - 11.01.2019

Извесно е дека партијата Беса која делува како опозициска во Парламентот, нема да му даде поддршка на премиерот Зоран Заев и владеачката гарнитура за последната фаза од уставните измени. Точно напладне треба да почне седницата за уставни измени за ...

Беса на Гаши: Имаме јасен став, само Нато и ЕУ

Либертас - 11.01.2019

Пратениците и членови на Беса на Африм Гаши на нивните фејсбул профили објавија идентичен текст кој гласи: “Би ги замолиле медиумите да објават дека барањата се на Билал Касами, а не на Беса. Беса има јасен став.

Ружин: Дали БЕСА одработува за некоја друга страна?

Фокус - 10.01.2019

Професорот Нано Ружин смета дека тоа што е договорено меѓу страните во Договорот од Преспа не треба да се менува и го поставува прашањето дали БЕСА можеби одработува за некоја трета страна. -Заев настапи многу попустливо.

(Фото) Има ли договор со Беса?

Независен - 11.01.2019

Позитивни информации стигаат од страните што преговараат за постигнување двотретинско мнозинство за уставните измени. Извори од владеајачкото мнозинство брифираат дека се е готово и оти имаат барем 80 пратеници ќе гласаат за уставните измени.

Утре нов обид за двотретинско мнозинство

Телма - 10.01.2019

Утре нов обид за обезбедување 80 гласови за уставните измени. Собраниските клупи во текот на целиот ден останаа празни. Седницата се одложуваше неколку пати. Договор со БЕСА на Касами не се постигна.

Марковска: БЕСА го кочи процесот и уценува – Ружин: Дали БЕСА одработува за некоја друга страна?

Телма - 10.01.2019

„Заев многу ризикува кога во последен момент дозволува да се менуваат работите. Мора да разбере дека не можеш во животот на сите да им се допаѓаш и да бидеш попустлив. Оваа драмолетка со БЕСА е последица на лошото водење на преговориете“, смета ...

Собраниската седница одложена за утре – не попушта ниту Заев за државјанството, ниту БЕСА од своите барања

Сител - 10.01.2019

Седницата за уставни измени е одложена за утре. Не е постигнат договор помеѓу Владата и опозициската Беса за државјанството. Беса на Касами не отстапува од своето барање да се избрише зборот македонско оние кои не се Македонци.

Седницата за уставните измени одложена за утре во 12 часот, уште се преговара со Беса на Касами

Сакам да кажам - 10.01.2019

Собраниската седница за уставните измени согласно Договорт од Преспа со Грција, по неколку денешни одложувања, конечно е одложена за утре во 12 часот. Неофицијално, седницата што требаше да почне во 13 часот, не почна затоа што нема двотретинско ...

Поради барањата на Касами, Џафери ја одложи седницата за уставни измени за утре на пладне

Фокус - 10.01.2019

По две одложувања во текот на денешниот ден, спикерот Талат Џафери го закажа утре во 12 часот продолжението на седницата за усвојување на уставните амандмани, преку кои треба да се имплементира Преспанскиот договор и да се деблокираат евтоатланските ...

Критични моменти во Собранието – двотретинско мнозинство се уште нема

24 Вести - 10.01.2019

Интервенција во уставниот закон со кој би се вметнала актуелната формулација за државјанството која стои во документите кои се издаваат на албански јазик неофицијално е клучниот проблем меѓу Заев и Касами во предворието на уставните измени.

Беса го објави условот без кој нема да гласа за уставните измени

Нетпрес - 10.01.2019

Одложувањето на пленарната седница во четвртокот во македонското собрание за уставните промени е поради условите движењето Беса бара да бидат испполнети, објави во четвртокот вечерта телевизијата ТВ21 којашто дознава дека на премиерот Зоран Заев му ...

Уставните измени под знак прашалник – Заев и Касами никако да се договорат

ТВ21 - 10.01.2019

Судбината на гласањето на Уставните измени се уште е под знак прашалник. Премиерот Зоран Заев и лидерот на Беса, Биљал Касами никако да се договорат за амандманите на опозициската партија.

Ова е условот на Беса – ако не се прифати нема да гласаат ЗА уставните промени

ТВ21 - 10.01.2019

Одложувањето на пленарката за уставните промени е поради условите кои бара Беса да бидат исполнети. Според информациите на ТВ21 на Заев му недостигна уште еден глас за 2/3 мнозинство. ТВ21 ексклузивно дознава, што бараат од движењето Беса.

Државјанството не смее да се чепка!

AKO - 10.01.2019

Државјанството не смее да се чепка! Ова што го прави Касами од Беса е антиуставно, антидржавно и антимакедонско. Уште еднаш за тие што не разбираат или не сфаќаат, МАКЕДОНСКО е државјанство, а не етничка припадност.

Еве го условот од Беса, поради кој „запнаа“ преговорите помеѓу Беса и Заев

Скопје1 - 10.01.2019

Каде запнаа прговорите помеѓу премиерот Зоран Заев и Беса? Виси двотретинското мнозинство кое треба да ги изгласа уставните измени. За Беса спорен Предлог амандманот кој се однесува на државјанството, а тие се категорични дека доколку не им се ...

За утре одложена седницата за уставни измени, неизвесно двотретинското мнозинство

Мета - 10.01.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери, по двете одложувања денеска, продолжението на седницата на која треба да се расправа за финалната фаза од уставните измени предвидени со Договорот од Преспа помеѓу Македонија и Грција го закажа за утре во 12 ...

Заев и Касами сè уште без договор, неизвесен почетокот на седницата за уставните измени

Макфакс - 10.01.2019

Седницата за уставните измени, која беше закажана па одложена, денеска може и воопшто да не се одржи. Неофицијално, се остава простор за уште еден обид за постигнување договор на премиерот Заев со Беса на Касами кога претпладнево не успеале да ...

„Осумката“ од ВМРО-ДПМНЕ нема да гласа за уставните измени ако се прифатат брањата на БЕСА

Алсат-М - 10.01.2019

Независната пратеничка група на ВМРО ДПМНЕ нема да гласа за уставните измени доколку се прифатат барањата на Беса и инсистираат државјанството да остане само македонско, пренесува Телма повикувајќи се на извори од групата.

Независната пратеничка група на ВМРО ДПМНЕ нема да гласа за уставните измени доколку се прифатат барањата на Беса

Телма - 10.01.2019

Независната пратеничка група на ВМРО ДПМНЕ нема да гласа за уставните измени доколку се прифатат барањата на Беса и инсистираат државјанството да остане само македонско, брифираат за Телма извори од групата.

Беса: Не попуштаме, не гласаме ако Заев не ги прифати барањата

Независен - 10.01.2019

Преговорите меѓу премиерот Зоран Заев и Беса на Билал Касами и денеска тапкаат во место. Извори од владеачкото мнозинство во парламентот брифираат дека лидерот на СДСМ му кажал на Касами дека нема да ги прифати неговите барања, оставајќи им на ...

Ни денеска нема договор со Беса, Заев и Димитров ќе бијат уште една битка

+инфо - 10.01.2019

Договор не е постигнат ниту на денешната средба со преговарачкиот тим на Беса и премиерот Зоран Заев за предлозите на партијата на Билал Касами, која бара поинаков модалитет за државјанството и за заштита на дијаспората, дознаваме од извори во ...

Преговорите меѓу Заев и Касами го одложија стартот на седницата – ќе обезбеди ли премиерот 2/3 мнозинство

Алфа - 10.01.2019

Премиерот Заев ги пребројува пратениците за да си обезбеди двотретинско мнозинство за менување на Уставот – не знаел дали има 80 на своето конто. Покрај Беса на Касами која не отстапува од својот ултиматум околу државјанството дополнителна ...

Заглавија преговорите меѓу Заев и БЕСА

Алсат-М - 10.01.2019

Критични моменти во преговорите меѓу премиерот Заев и партискиот врв на БЕСА на Билал Касами. Како што дознава Алсат тешко веројатно е дека ќе се постигне договор. Како што дознава Алсат, Заев во Уставниот закон не го прифаќа определувањето на ...

Независните пратеници за ТВ21: Беса е кочничар на седницата за уставни промени

ТВ21 - 10.01.2019

Групата од осум независни пратеници кои во првата фаза дадоа зелено светло на уставните промени за ТВ21 велат дека тие не се кочничари за почеток на седницата за уставни промени. За ТВ21 потврдуваат дека движењето Беса е кочничар и бараат да се ...

Собраниската седница за уставни измени презакажана за утре во 12 часот

Опсервер - 10.01.2019

Собраниската седница на којашто требаше да почне последната трета фаза од уставните измени согласно Договорот од Преспа е презакажана за утре во 12 часот. Првично седницата денеска требаше да се одржи во 13 часот, а потоа беше одложена за 15 часот, ...

„Алсат“: БЕСА бара „државјанство на Македонија/државјанин на…“, Заев не прифаќа

365 - 10.01.2019

Преговорите меѓу премиерот Зоран Заев и партискиот врв на БЕСА на Билал Касами се во ќорсокак и тешко дека ќе се постигне договор, дознава „ Алсат “. Според неофицијални извори, Заев не го прифаќа барањето на БЕСА државјанството во Уставот да биде ...

Пропадна денот за уставни измени: Заев не се договори со БЕСА, нема доволно пратеници за гласање

Скопје1 - 10.01.2019

Откако повеќе пати беше закажувана и откажувана седницата на која требаше да се гласа за уставни измени, истата е презакажана за утре во 12 часот. Во текот на денот, премиерот Зоран Заев се обиде да ги убеди пратениците на БЕСА да гласаат за уставни ...

Заев на нови преговoри за мнозинство, одложена седницата

Макфакс - 10.01.2019

По одложувањето на седницата за уставни промени во 15 часот, јасно е дека премиерот Заев сè уште не успеал да го обезбеди потребното 2/3 мнозинство. Од Собранието не образложија зошто седницата се одлага.

Нема договор меѓу Заев и Касами, преговорите продолжуваат

24 Вести - 10.01.2019

Нема договор меѓу БЕСА и премиерот Зоран Заев, преговорите продолжуваат подоцна, неофицијално брифираат за ТВ 24 партиски извори. Неофицијално, она што е на маса е формулацијата која што е актуелна во пасошите на албански јазик, за државјанството, ...

Продолжуваат преговорите Беса-Заев, тешко да се постигне договор

Курир - 10.01.2019

Алсат дознава дека договор помеѓу движењето Беса и Владата тешко ќе се постигне. Изворите додаваат дека преговорите не пропаднале, но Заев се повлече од позициите од претходните два дена. Сега, како што дознава Алсат, Заев дури ни во Уставниот закон ...

Почетокот на седницата за уставните амандмани одложен за во 15 часот

365 - 10.01.2019

Иако почетокот на продолжението на 75. собраниска седница – на која на дневен ред се четирите уставни амандмани, беше закажан за во 13 часот, истата е одложена за во 15 часот. Директна причина за одложувањето се средбите на премиерот Зоран Заев со ...

„Осумката“ од ВМРО-ДПМНЕ нема да гласа за уставните измени ако се прифатат брањата на БЕСА

24Инфо - 10.01.2019

„Осумката“ од ВМРО-ДПМНЕ нема да гласа за уставните измени ако се прифатат брањата на БЕСА Независната пратеничка група на ВМРО ДПМНЕ нема да гласа за уставните измени доколку се прифатат барањата на Беса и инсистираат државјанството да остане само ...

Државјанството останува македонско, со БЕСА преговараме за формулацијата, вели Заев за уставните измени

Скопје1 - 10.01.2019

Премиерот Зоран Заев за преговорите со Беса на Биљал Касами вели дека се разговара околу техничката формулација на државјанството „македонско/граѓани на Република Северна Македонија“ во уставните измени, предвидени со Договорот од Преспа.

Каде греши “Беса”на Касами

Либертас - 10.01.2019

Опседнaти со својат моќ да го срушат договорот од Преспа, Касами и неговите поддржувачи ја држат целата нација во грч до последниот момент. Спремни биле да го срушат договорот ако сега веднаш не се промени Уставот и не им се гарантираат права на ...

Георгиевски: БЕСА не се поголеми патриоти од останатите албански партии

Фокус - 10.01.2019

Поранешниот премиер на Македонија, Љубчо Георгиевски, во синоќешното гостување на „24 анализа“ на ТВ 24, говореше за актуелните уставни измени во Собранието. Како што посочи тој, лошо е тоа што некои луѓе мислат дека е дојден крајот на Македонија.

БЕСА го аминуваше дневниот ред за уставните амандмани, но Касами и понатаму условува

Фокус - 10.01.2019

Пратениците на движењето БЕСА му дадоа зелено светло вчера на дневниот ред во Собранието за уставните амандмани. Сите пет пратениците на БЕСА гласале за утврдување на дневниот ред, кој беше донесен со вкупно 78 гласа „за“.

Денеска нова шанса за гласање на уставните амандмани, Касами не остапува од барањата на Беса

МКД - 10.01.2019

Собраниската седница на која треба да се донесат уставните амандмани како последна фаза од спроведувањето на Договорот од Преспа продолжува денеска во 13 часот, а според премиерот Зоран Заев сѐ уште не е обезбедено двотретинско мнозинство.

Заев остава простор за договор со Касами

AKO - 10.01.2019

Премиерот Зоран Заев не е сосема прецизен дали ќе го прифати условувањето од Биљал Касами од Беса и ќе им удоволи на барањата во пасошите на Албанците на стои придавката МАКЕДОНСКО во графата за државјанство, туку само граѓани на Република Северна ...

Трет ден неизвесност за уставните измени

Тера - 11.01.2019

За денеска напладне е најавена собраниска седница за уставните измени. Ова е трет ден по ред во кој ќе се прават обиди за обезбедување на 80 гласа преку разговорите меѓу Владата и Беса на Биљаљ Касами, а од владиното мнозинство велат дека е отворена ...

Љубчо до ВМРО-ДПМНЕ: Дајте два гласа за Беса да не го условува Заев

Скопје1 - 10.01.2019

Според извори од владејачкото мнозинство, разговорите со Беса до утрината не донеле резултат. Поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски дава совет како да се обезбедат 80 гласови.

Димитров: Цел ден сме во консултации, по секој разговор со Беса одиме кај другите

Фактор - 10.01.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров истакна дека преговорите со Беса бараат голем ангажман, затоа што потоа треба да се пеглаат односите и ставовите и со другите засегнати страни од планираното двотретинско мнозинство пред гласањето за ...

Касами демек голем фраер

еМагазин - 10.01.2019

Драмата со двотретинското мнозинство, потребно за завршувањето на процесот за промена на македонскиот Устав, предвидено со Договорот од Преспа, со кој меѓудругото Македонија треба да се вика Северна Македонија продлжува.

Беса „тврдокорни“ до крај: Како ќе успее да ги убеди Заев да гласаат „ЗА“?

Фактор - 10.01.2019

Опозициската Беса останува на ставот. Ако не се исполнат нивните барања тогаш нема ниту глас „ЗА“ за уставните измени. Ставот на кој стојат тврдокорно го потврдија и во гостувањата во медиуми.

Заев има мнозинство и без Беса

iPortal - 11.01.2019

Преговорите меѓу премиерот Зоран Заев и крилото на Беса предводено од Билал Касами ни вчера не донесоа напредок, но владеачкото мнозинство ги има потребните 80 гласа и без двата пратеника на албанската опозициска партија.