TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

По новиот корона-рекорд: Меркел предлага затворање на барови, кина, театри...

Deutsche Welle - 28.10.2020

Поради рекордниот број на новозаразени од ковид, германската влада денеска пред сојузните покраини ќе претстави план со кој ќе се затвораат рестораните и баровите, а социјалните собири ќе бидат строго ограничени.

Германија со дневен рекорд од речиси 15.000 новозаболени од Ковид-19

А1 On - 28.10.2020

Германија во изминатите 24 часа потврди 14.964 новозаразени случаи со коронавирус, соопшти Институтот за контрола на болести „Роберт Кох“, што претставува најголем дневен пораст во земјата од почетокот на пандемијата.

Германија со рекордни 15.000 новозаразени со коронавирус, Меркел решена да воведе рестрикции за да се спаси Божиќ

Сакам да кажам - 28.10.2020

Ангела Меркел денеска ќе побара од премиерите на 16-те сојузни држави да се согласат со затворањето на рестораните и баровите, додека Германија бележи нов рекорд на бројот на нови случаи на коронавирус.

Германија затвора сè освен училиштата и градинките

Макфакс - 28.10.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел сака состанок со премиерите на 16 германски покраини за затворање на рестораните и кафулињатa што ќе започне на 4 ноември. Тоа ќе биде последниот во низата обиди да се запре ширењето на коронавирусот.Сепак, ...

Меркел сака да ги затвори сите локали…

Expres - 28.10.2020

Германската канцеларка побара состанок со премиерите на 16-те германски покраини за затворање на рестораните и кафулињата од 4 ноември. Во Германија, во последните 24 часа се потврдени 14.964 нови случаи на коронавирус, што е највисок дневен биланс ...

Во Германија се затвора сè: Меркел пред одлука за најдрастичните мерки

Точка - 28.10.2020

Што се однесува до рестораните, таму ќе може само да се купува храна и да се понесе, но нема да може да се седи внатре. Германската канцеларка Ангела Меркел, сака состанок со премиерите на 16 германски покраини за затворање на ресторани и кафулиња ...

Меркел предупредува: Германскиот здравствен систем е пред „пукање“

Слободен Печат - 28.10.2020

Канцеларката Ангела Меркел предупреди дека германскиот здравствен систем би можел да дојде до колапс, доколку бројот на новозаболени со ковид-19 продолжи неконтролирано да расте. Таа за денеска закажа состанок на највисоко ниво на кој треба да се ...

Германија затвора сè, освен градинките и училиштата

Кајгана - 28.10.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел сака состанок со премиерите на 16 германски покраини за затворање на рестораните и кафулињата почнувајќи од 4 ноември, како обид да го запре ширењето на коронавирусот.

(ВИДЕО) Вучиќ повторно хит на социјалните мрежи, учи германски од говор на Меркел

еМагазин - 28.10.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ повторно е хит на социјалните мрежи. На Инстаграм објави видео во кое вели дека искористил говор на германската канцеларка Ангела Меркел за да научи германски јазик.

Германија најавува лесен карантин, Меркел ги повика Германците да бидат подисциплинирани

Сакам да кажам - 27.10.2020

Ангела Меркел им порача на Германците да бидат подисциплинирани и да се држат до она што го знаат за коронавирусот, додека земјата се бори со тешкиот втор бран на ширењето на заразата и се најавува дополнително заострување на мерките.

ВИДЕО | Откако Лавров го извиси, Вучиќ учи германски: Од говорот на Меркел научил неколку фрази

Слободен Печат - 27.10.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ на официјалниот Инстаграм профил објави видео снимка во која го слуша говорот на германската канцеларка Ангела Меркел и така учи германски јазик. Вучиќ во таа прилика се обрати на сите кои сакаат да научат ...

Меркел бара затворање на рестораните и баровите во Германија

Deutsche Welle - 27.10.2020

Германците се подготвуваат за нов сет ограничувања на јавниот живот по големиот раст на бројот на новозаразени од коронавирус. Медиумите јавуваат дека канцеларката Ангела Меркел притиска за нов „локдаун“.

Вучиќ прозборе германски: Фала многу на вашето внимание ВИДЕО

+инфо - 27.10.2020

Претседателот на Србија Александар Вучиќ објави дека го искористил говорот на германската канцеларка Ангела Меркел за да научи германски јазик.Тој на видеото кое го објави на Инстаграм вели дека Меркелка сите ја слушаат со внимание во Европа, па и ...

Германски министер: Имаме експоненцијален раст, наскоро и 20 илјади новозаразени дневно

Точка - 27.10.2020

Бројот на заразени со коронавирус во Германија би можел до крајот на оваа седмица да достигне 20 илјади заразени дневно, изјави германскиот министер за економија, Петер Алтмајер. „Овде станува збор за експоненцијален раст .

Германија се подготвува за нова корона-стратегија, Меркел планира да воведе лесна блокада

Опсервер - 27.10.2020

Поради зголемениот број на пациенти со коронавирус во Германија, последните денови животот на граѓаните е прилично ограничен. Во некои делови на земјата е воведен строг карантин, а се чини дека планот е да се воведе блокада низ целата земја.

Германија се подготвува за нова корона-стратегија, Меркел планира да воведе лесна блокада

Вечер - 27.10.2020

Поради зголемениот број на пациенти со коронавирус во Германија, последните денови животот на граѓаните е прилично ограничен. Во некои делови на земјата е воведен строг карантин, а се чини дека планот е да се воведе блокада низ целата земја.

Германија се подготвува за нова корона-стратегија, Меркел планира да воведе лесна блокада

Сител - 27.10.2020

Поради зголемениот број на пациенти со коронавирус во Германија, последните денови животот на граѓаните е прилично ограничен. Во некои делови на земјата е воведен строг карантин, а се чини дека планот е да се воведе блокада низ целата земја.

Германија се подготвува за нова корона-стратегија, Меркел планира да воведе лесна блокада

MTM - 27.10.2020

Поради зголемениот број на пациенти со коронавирус во Германија, последните денови животот на граѓаните е прилично ограничен. Во некои делови на земјата е воведен строг карантин, а се чини дека планот е да се воведе блокада низ целата земја.

Германија се подготвува за нова корона-стратегија, Меркел планира да воведе лесна блокада

24Инфо - 27.10.2020

Поради зголемениот број на пациенти со коронавирус во Германија, последните денови животот на граѓаните е прилично ограничен. Во некои делови на земјата е воведен строг карантин, а се чини дека планот е да се воведе блокада низ целата земја.

Германија се подготвува за нова корона-стратегија

Н.Македонија - 27.10.2020

Поради зголемениот број на пациенти со коронавирус во Германија, последните денови животот на граѓаните е прилично ограничен. Во некои делови на земјата е воведен строг карантин, а се чини дека планот е да се воведе блокада низ целата земја.

Германија се подготвува за нова корона-стратегија, Меркел планира да воведе лесна блокада

Centar - 27.10.2020

Поради зголемениот број на пациенти со коронавирус во Германија, последните денови животот на граѓаните е прилично ограничен. Во некои делови на земјата е воведен строг карантин, а се чини дека планот е да се воведе блокада низ целата земја.

Германија бележи нов рекорд, речиси 15.000 заразени за 24 часа

Фокус - 28.10.2020

Според институтот „Роберт Кох“, во Германија во изминатите 24 часа се потврдени 14.964 нови случаи на зараза, а уште 85 лица починале од ковид-19. Ангела Меркел денеска ќе побара од премиерите на 16-те сојузни држави да се согласат со затворањето на ...

Германија затвора сè, освен училиштата и градинките

Опсервер - 28.10.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел сака состанок со премиерите на 16 германски покраини за затворање на рестораните и кафулињатa што ќе започне на 4 ноември. Тоа ќе биде последниот во низата обиди да се запре ширењето на коронавирусот.Сепак, ...

Германија затвора сè, освен училиштата и градинките

Вечер - 28.10.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел сака состанок со премиерите на 16 германски покраини за затворање на рестораните и кафулињатa што ќе започне на 4 ноември. Тоа ќе биде последниот во низата обиди да се запре ширењето на коронавирусот.Сепак, ...

Германија затвора сè освен училиштата и градинките

24Инфо - 28.10.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел сака состанок со премиерите на 16 германски покраини за затворање на рестораните и кафулињатa што ќе започне на 4 ноември. Тоа ќе биде последниот во низата обиди да се запре ширењето на коронавирусот.Сепак, ...

Меркел пред одлука за најстроги мерки: Германија затвора сè, освен училиштата и градинките

Press24 - 28.10.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел сака состанок со премиерите на 16 германски покраини за затворање на рестораните и кафулињатa што ќе започне на 4 ноември. Тоа ќе биде последниот во низата обиди да се запре ширењето на коронавирусот.Сепак, ...

Германија затвора сè освен училиштата и градинките

Н.Македонија - 28.10.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел сака состанок со премиерите на 16 германски покраини за затворање на рестораните и кафулињатa што ќе започне на 4 ноември. Тоа ќе биде последниот во низата обиди да се запре ширењето на коронавирусот.Сепак, ...

Германија ги затовра рестораните и кафеата.Остануваат отворени училиштата и градинките

Либертас - 28.10.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел сака состанок со премиерите на 16 германски покраини за затворање на рестораните и кафулињатa што ќе започне на 4 ноември. Тоа ќе биде последниот во низата обиди да се запре ширењето на коронавирусот.Сепак, ...

Германија со дневен рекорд од речиси 15.000 новозаболени од Ковид-19

24Инфо - 28.10.2020

Германија во изминатите 24 часа потврди 14.964 новозаразени случаи со коронавирус, соопшти Институтот за контрола на болести „Роберт Кох”, што претставува најголем дневен пораст во земјата од почетокот на пандемијата.

Со речиси 15.000 заболени со ковид-19, Германија забележа нов дневен рекорд

+инфо - 28.10.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел бара состанок со премиерите на 16 германски покраини за затворање на рестораните и кафулињата, почнувајќи од 4 ноември. Германија во изминатите 24 часа потврди 14.964 новозаразени случаи со коронавирус, соопшти ...

ВРИЕ ВО ГЕРМАНИЈА – дневен рекорд од речиси 15.000 новозаболени од Ковид-19

Курир - 28.10.2020

Германија во изминатите 24 часа потврди 14.964 новозаразени случаи со коронавирус, соопшти Институтот за контрола на болести „Роберт Кох“, што претставува најголем дневен пораст во земјата од почетокот на пандемијата.

Германија со дневен рекорд од речиси 15.000 новозаболени од Ковид-19

ТВ21 - 28.10.2020

Германија во изминатите 24 часа потврди 14.964 новозаразени случаи со коронавирус, соопшти Институтот за контрола на болести „Роберт Кох“, што претставува најголем дневен пораст во земјата од почетокот на пандемијата.

Германија со дневен рекорд од речиси 15.000 новозаболени од Ковид-19

Опсервер - 28.10.2020

– Германија во изминатите 24 часа потврди 14.964 новозаразени случаи со коронавирус, соопшти Институтот за контрола на болести „Роберт Кох“, што претставува најголем дневен пораст во земјата од почетокот на пандемијата.

Германија со дневен рекорд од речиси 15.000 новозаболени од Ковид-19

24 Вести - 28.10.2020

Германија во изминатите 24 часа потврди 14.964 новозаразени случаи со коронавирус, соопшти Институтот за контрола на болести „Роберт Кох“, што претставува најголем дневен пораст во земјата од почетокот на пандемијата.

Германија со дневен рекорд од речиси 15.000 новозаболени од Ковид-19

Кумановски м. - 28.10.2020

Германија во изминатите 24 часа потврди 14.964 новозаразени случаи со коронавирус, соопшти Институтот за контрола на болести „Роберт Кох“, што претставува најголем дневен пораст во земјата од почетокот на пандемијата.

Германија затвора сè освен училиштата и градинките

MTM - 28.10.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел сака состанок со премиерите на 16 германски покраини за затворање на рестораните и кафулињатa што ќе започне на 4 ноември. Тоа ќе биде последниот во низата обиди да се запре ширењето на коронавирусот.Сепак, ...

Германија се подготвува за нова корона-стратегија, Меркел планира да воведе лесна блокада

Макфакс - 27.10.2020

Поради зголемениот број на пациенти со коронавирус во Германија, последните денови животот на граѓаните е прилично ограничен. Во некои делови на земјата е воведен строг карантин, а се чини дека планот е да се воведе блокада низ целата земја.