TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Си-ен-ен од болница во Њујорк: Ова не е „Вовед во анатомија“ – ова е живот

Независен - 09.04.2020

Во рок од 10 минути шест пациенти имаа срцев застој, а четворица умреа, известува Си-ен-ен за ситуацијата од една њујоршка болница. Болничкиот „Код 99“, сигнал кој известува дека на пациентот му е потребна реанимација, се огласи петпати за помлку од ...

КОВИД-19 може да го оштети срцето, дури и кај лица кои инаку не се срцеви болни

Panacea.mk - 09.04.2020

Новиот коронавирус може да ја влоши постоечката срцева болест или да предизвика срцеви проблеми кај здрави лица. К ОВИД-19 болест предизвикана од вирусот SARS-CoV-2, за неколку месеци се прошири во целиот свет и се уште не попушта.

Кај болните со КОВИД-19 на интензивна нега многу брзо се влошува состојбата

Сакам да кажам - 08.04.2020

Поради пандемијата на коронавирус, илјадници луѓе во светот, меѓу кои и британскиот премиер Борис Џонсон, се хоспитализирани во одделенијата за интензивна нега. На заболените пациенти со КОВИД-19 често им се потребни и респираторни машини.

Најголемиот дел хумани коронавируси се сезонски со најмногу случаи во зимо

Емитер - 08.04.2020

Според едно ново истражување спроведено од Школата за јавно здравје при Универзитетот во Мичиген, од вкупно седум коронавируси за коишто се знае дека имаат способност да инфицираат човек, четвори од нив предизвикуваат вообичаени респираторни ...

Поглед во одделенијата за интензивна нега во време на COVID-19

Кајгана - 08.04.2020

Велика Британија за едно деноноќие забележа рекордни 938 нови смртни случаи од коронавирус, со што вкупниот број на починати во земјата надмина 7.000 лица. Според британското Министерство за здравство, досега во земјата има аат 7.097 смртни случаи ...

Потресна исповед на медицинска сестра: „Кога некој ќе умре од корона, најлош е звукот...“

Точка - 08.04.2020

Откако изби пандемијата на коронавирусот, на социјалните мрежи секојдневно се споделуваат потресни сведоштва од медицинските работници. Сестрата Александра Мациас во подолга објава на Фејсбук ги опишала тешкотиите со кои се соочува секојдневно, ...

Во кои случаи коронавирусот може да стане смртоносен?

Слободен Печат - 08.04.2020

Кај многу луѓе заразени од коронавирус симптомите се класифицираат како „благи“, а тие успешно закрепнуваат без никакви агресивни терапии, пренесува Сан. Меѓутоа, одредени луѓе се животни загразени, односно кај нив се развиваат потешки симптоми на ...

Починаа двајца пациенти позитивни на Ковид-19, утврдени 18 нови случаи

Алсат-М - 08.04.2020

Двајца пациенти позитивни на коронавирусот починаа во последниве 24 часа, дознава Алсат. Едниод од починатите, како што и претходно информиравме, е од Куманово, а другиот, чии информации дополнително беа доставени, е од Кавадарци.

Пациентка што прележа Ковид 19 за Алфа: 12 дена имав температура, роднини и соседи ми носеа храна

Алфа - 08.04.2020

47-годишна пациентка која живее и работи во Скопје за Алфа раскажува како се избори со Корона вирусот. 12 дена имав температура, роднините и соседите ми носеа храна вели таа за Алфа. за неа Ковид 19 е минато или барем додека не покаже тестот дека е ...

15: Нови 18 случаи на корона кај нас, вкупно 617, од денес построг полицискиот час, продолжен притворот на двајцата ...

Frontline - 08.04.2020

Преглед на вестите во 15,00 часот. НОВИ 18 случаи на корона вирус денес во земјава. Бројката на заразени е 617. Од Клиниката за инфективни и фебрилни состојби во Скопје денеска се испишани 5 оздравени пациенти, кои по два негативни контролни бриса, ...

Руски лекари помагаат во лекување на заразените

Н.Македонија - 08.04.2020

Два тима руски воени лекари се вклучени во активностите на српското министерство за здравство во справување со заразените од коронавирусот. Руските лекари ќе бидат ангажирани во медицинскиот клинички центар „Д-р Драгиша Мишовиќ“, во главниот град на ...

Тања Кармзова Костиглиола: Вакцина против Ковид-19 оптимистички може да чекаме наесен

Слободен Печат - 08.04.2020

Не сум убедена дека масовното тестирање е најдобра опција, како што е случај во неколку други земји. Тоа чини, а не е веродостојно. Сметам дека Франција е во право кога предвидува масовно серолошко тестирање, вели Кармзова Костиглиола за „Слободен ...

Двајца починати и нови 18 заразени денеска во земјава

+инфо - 08.04.2020

Двајца пациенти позитивни на коронавирусот починаа во последниве 24 часа, дознава Алсат . Едниот од починатите е од Куманово, а другиот од Кавадарци, со што вкупниот број на починати досега изнесува 28 лица.

Почина пациент од Куманово заразен со коронавирус

Press24 - 08.04.2020

Пациент од Куманово заразен со коронаивурс почина во текот на изминатото деноноќие, дознава Алсат . Со тоа вкупниот број на починати лица, кај кои бил дијагностициран вирусот Ковид-19, во земјава достигна 27.

Еве како изгледаат белите дробови на заразен пациент од коронавирусот ВИДЕО

+инфо - 08.04.2020

Лекарите од Универзитетската болница Џорџ Вашингтон во САД на поинаков начин ја подигнуваат свеста од опасноста од коронавирусот. Имено, тие објавиле снимка на која е прикажан 3Д модел на белите дробови кај заразен пациент од ковид-19.

Почина пациент позитивен на Ковид-19

Алсат-М - 08.04.2020

Еден пациент со Ковид-19 почина во текот на изминатото деноноќие, дознава Алсат. Според нашите сознанија, станува збор за лице од Куманово. Со тоа вкупниот број на починати лица, кај кои бил дијагностициран вирусот Ковид-19, во земјава достигна 27.

Почина пациент од Куманово позитивен на Ковид-19

24Инфо - 08.04.2020

Пациент од Куманово со Ковид-19 почина во текот на изминатото деноноќие, дознава Алсат-М . Со тоа вкупниот број на починати лица, кај кои бил дијагностициран вирусот Ковид-19, во земјава достигна 27.

Почина пациент позитивен на коронавирус

Локално - 08.04.2020

Според информациите на Алсат , еден пациент од Куманово позитивен на Ковид-19 починал во текот на изминатото деноноќие. Со тоа вкупниот број на починати лица, кај кои бил дијагностициран вирусот Ковид-19, во земјава достигна ...

Лутаат ли пациенти со ковид-19 низ здравствениот систем? Млади завршуваат фатално

Слободен Печат - 08.04.2020

Пациентот од Кочани на 40-годишни кој почина на 06.04.2020 година бил целосно здрав, а според кажувањето на матичниот лекар антибиотик не пиел од 2017 година. Веста дека од коронавирус починал 40-годишен пациент кој нема никакви други заболувања, па ...

Коронавирусот не ги уништува само белите дробови, и друг орган е на удар!

Слободен Печат - 08.04.2020

Американските научници утврдиле дека ковид-19 може да предизвика и срцеви проблеми, дури и кај луѓето што претходно немале никакви проблеми од тој вид. Исто така, научниците предупредиле дека коронавирусот може да има кобни последици за луѓето што ...

Д-р Дејвид Хепберн, интензивец, објаснува како некој може да умре откако ќе се зарази со коронавирус ОДГОВОРОТ Е ...

Pedijatar.mk - 08.04.2020

„Ако овој опис на тоа како изгледа да се умре од коронавирус, не ве натера да останете дома, ништо нема, напиша британската ТВ „Канал 4“ пред да го објави видеото со д-р Хепберн, кој и самиот бил пациент заболен со коронавирус Д -р Дејвид Хепберн ...

Може ли да се тестирам дома за коронавирус? Лажат ли луѓето на епидемиолошките анкети? Има ли доволно кревети за сите ...

Panacea.mk - 08.04.2020

На адресата на Министерството за здравство секојдневно пристигнуваат најразлични прашање поврзани во КОВИД-19, но еве кои се најчесто поставуваните. Г раѓаните преку медиумите се информираат за сите новини, мерки, превенција и лекување на новиот ...

Страшна слика – Вака изгледаат белите дробови на заразен пациент од коронавирус

Убавина и Здравје - 08.04.2020

Докторите од Универзитетската болница Џорџ Вашингтон, ја подигнуваат свеста за опасноста од коронавирусот, па објавиле и ЦТ снимка од белите дробови на заразен пациент од ...

Во Дебар четири дена по ред нема нов случај со ковид-19

360 степени - 07.04.2020

Четири дена по ред во Дебар нема регистрирано нов случај на заразен пациент со ковид-19, покажуваат дневните билтени на Министерството за здравство. На 3 април здравствените власти последен пат информираа дека во Дебар има дијагностицирани пациенти ...

Со скафандери и маски здравствените работници го одбележаа Денот на здравјето

Телма - 07.04.2020

И по 24 часа зад маските, облечени во скафандери, на првата линија на фронтот во битката против Ковид 19, се здратсвените работници. (фотографии ) Вака изгледаат нивните лица откако ќе се ослободат од заштитната облека за да можат барем на кратко да ...

Борис Џонсон заврши на интензивна нега, Кина 24 часа нема починат пациент од Ковид-19

Телма - 07.04.2020

По, десет дена борба со болеста ковид-19, попушти здравјето на британскиот премиер Борис Џонсон. 55- годишниот Џонсон кој времето го минуваше во самоизолација од синоќа се наоѓа на клиниката за интензивна нега во една болница во Лондон.

Лекарите од Ломбардија со критика до локалните власти: Грешките на сите да им бидат пример

Нова ТВ - 07.04.2020

Лекарите во Ломбардија, италијанскиот регион најпогоден од пандемијата на коронавирус, ги критикуваа локалните власти за управување со кризата и предупредуваат дека грешките што ги направиле треба да послужат како пример за сите, пренесува Ројтерс.

Нови 29 заболени од коронавирусот и пет починати

Канал5 - 07.04.2020

Нови пет лица заболени од коронавирусот починаа во изминатото деноноќие, а 29 нови лица се позитивни на ковид – 19, соопшти Министерството за здравство. На Клиниката за инфективни болести во Скопје починале четворица – 52-годишен Кумановец, ...

Четири нови смртни случаи од Ковид-19 во земјава

Алсат-М - 07.04.2020

Починаа четири нови пациенти заболени од коронавирусот, дознава Алсат. Според нашите информации станува збор за пациенти од Куманово, Лабуништа (струшко), Челопек (тетовско) и еден од Штип.

Расте бројот на смртни случаи од коронавирус во државата

Сител - 07.04.2020

Нови 5 смртни случаи поради компликации од коронавирусот се регистрирани во Македонија последното деноноќие. Министерството за здравство соопшти дека двајца од починатите се од Куманово на 52 и 53-годишна возраст, едниот починал дома, а другиот на ...

Пет нови смртни случаи за 24 часа и 29 нови заболени – вкупно 599 лица со ковид-19

Нова ТВ - 07.04.2020

Пет нови смртни случаи како последица на вирусот ковид-19 во изминатите 24 часа, информираа Министерството за здравство (МЗ). Четири од нив се случија на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје – пациент од Куманово (52 ...

Лекарите во Велика Британија побарале од постарите лица да се откажат од респираторите во случај на зараза

Макфакс - 07.04.2020

Со оглед на брзиот раст на заболени од коронавирусот, британските лекари упатиле на одреден број постари пациенти со сериозни заболувања да потпишат документ со кој се откажуваат од правата на реанимација во случај да заболат од коронавирусот.

Една третина од болницата „8 Септември“ наменета за интервенции врз пациенти заразени со Ковид-19

Макфакс - 07.04.2020

Капацитетите на Градската општа болница 8 Септември се ставени во функција за потребите во справување со ширењето на инфекцијата на коронавирусот. Болницата, која досега беше наменета за пациенти, коишто беа сомнителни или позитивни на ...

Пациентот од Кратово кој синоќа почина во Ковид центарот во ГОБ 8-ми септември не бил позитивен на корона вирусот

Сител - 07.04.2020

Негативен бил тестот за корона вирус кај пациентот од Кратово кој синоќа почина во ГОБ 8-ми септември. Иако вчеравечер од болницата неофицијално го водеа како починат од Ковид-19, денеска официјално информираа дека тестот кај овој пациент бил ...

Интервју со докторката Весела Христовска: Корисни совети до граѓаните во битката против коронавирусот

Курир - 07.04.2020

Докторката Весела Христовска во интервју за КУРИР испраќа важни совети до граѓаните. Со неа разговаравме за начинот на заштита од коронавирусот, за тоа што граѓаните треба, а што не смеат да прават.

Докторите откриваат дали коронавирусот може да се пренесе преку сексуален пат

Слободен Печат - 07.04.2020

Иако не е докажано дека може, сепак треба да бидете внимателни… Пулмологот д-р Бранимир Несторовиќ зборуваше за тоа дали коронавирусот може да се пренесе преку сексуален пат… – Тоа не е докажано затоа што најголем дел од спермата е сочинета од ...

Хероите од Службата за брза помош кои први им помагаат на пациентите со коронавирус

24 Вести - 07.04.2020

Службата за итна медицинска помош е првото место каде што граѓаните се обраќаат за помош. Од појавата на корона вирусот во земјава, лекарите, медицинските сестри, шоферите и целиот персонал на оваа служба се првите кои што доаѓаат во контакт со ...

Би-би-си на Интензивна нега: Некои лекари и сестри овде не можат да издржат (ВИДЕО)

+инфо - 07.04.2020

„ BBC News “ доби пристап до одделот за интензивна нега на главната лондонска болница, при што можеше да заблежи како медицинскиот персонал ги третира сериозно болните пациенти со коронавирус.

Радикално чистење на респираторниот систем: Ова ги зајакнува белите дробови и го зголемува нивниот капацитет!

Убавина и Здравје - 07.04.2020

Пролетта е најповолниот период за чистење или лекување на респираторниот систем. Белите дробови вршат многу важни функции – тие отстрануваат јаглерод диоксид, го штитат организмот од навлегување на прашина и други штетни материи и што е најважно, ги ...

Руските воени лекари во Белград почнаа да примаат пациенти заразени со коронавирус

Руска реч - 07.04.2020

По дезинфекцијата на медицинскиот центар „Драгиша Мишовиќ“ руските воени лекари почнаа да примаат пациенти кај кои постои сомневање дека се заболени од корона, соопшти Министерството за одбрана на Русија.

Пет починати од коронавирус и 29 нови случаи

24Инфо - 07.04.2020

На Инфективната клиника починаа четворица пациенти заболени од коронавирус: 52-годишен од Куманово, 65-годишна пациентка од Лабуништа-Струга, жена на 62 години од тетовско Челопек и една 81-годишна од Штип.

Постарите пациенти во Британија се откажуваат од реанимација за да се спасат млади животи

+инфо - 07.04.2020

Во време на пандемијата од коронавирусот, британските лекари им нудат можност на повозрасните пациенти кои боледуваат од тешки болести да потпишат документ преку кој се одрекуваат од правото на реанимација во случај да бидат заразени од ковид-19.

Лекари отишле на журка, па се заразиле со коронавирус: Директорот на болницата бесен

+инфо - 07.04.2020

Една од најпрестижните болници во Јапонија упатила извинување поради тоа што 40 лекари, кои во неа стажираат, биле заедно на прослава, после што 18 од нив биле позитивни на тестот за коронавирус, пренесува „Ројтерс“.

Секоја болница во САД ќе третира пациенти со коронавирус

Глас на Америка - 07.04.2020

Секоја болница во САД наскоро може да третира случаи на коронавирус, вели владиниот Оддел за здравство во нов извештај. Во овој момент три од четири болници третираат сомнителни или потврдени случаи и се соочуваат со проблеми како недоволно заштитна ...

Во изминатите 24 часа регистрирани 29 новозаразени со коронавирус

Факултети - 07.04.2020

Во изминатите 24 часа се регистрирани 29 лица позитивни на коронавирусот, соопштија од Министерството за здравство. По градови, најмногу новозаразени има во Скопје – 15, а потоа следуваат Куманово со 7, Прилеп со 1, Струга со 3 и Кочани исто така 3.

Ин мемориам: Здравствени работници во светот кои починаа од Ковид-19

Вечер - 07.04.2020

Здравствените работници се на првата линија во борбата со коронавирусот, грижејќи се за пациентите заболени со Ковид-19, изложени на тешка и исцрпувачка работа, но и опасност од заразување.

7 април, вонредна состојба, ден 20: Дозволи за движење во полициски час, нови случаи на КОВИД-19, онлајн настава и ...

CivilMedia - 07.04.2020

Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) досега на претставници на институции или други категорија граѓани им издало вкупно 27 илјади дозволи за движење за време на полициски час, кој е на сила поради вонредната состојба со ...

Погледнете како се радуваат Италијанците кога сфаќаат дека ја победиле короната

+инфо - 07.04.2020

Италија продолжува лавовски да се бори со коронавирусот, иако токму оваа држава бележи најмногу жртви од сите земји во светот. Вкупниот број починати од почетокот на пандемијата во оваа земја изнесува нешто повеќе од 16.000 пациенти.

Како корона вирусот го напаѓа организмот?

Црнобело - 07.04.2020

Ако сакате да дознаете како точно корона вирусот го напаѓа организмот и ги убива луѓето, ова видео го има одговорот. Видеото почнува со виртуелна снимка од белите дробови на пациент од Вашингтон.