TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дончиќ собра 2,2 милиони долари за лекување на малиот Крис

Кајгана - 02.12.2019

Лука Дончиќ не само што е врвен кошаркар, туку е и човек со огромно срце. Кога дознал дека на 22-месечниот Крис од Словенија му се потребни 2 милиони долари за лекување од тешка болест, Дончиќ не размислувал два пати и со помош на пријателите собрал ...

Величината на Дончиќ се гледа во неговото скромно срце

Спортманија - 02.12.2019

Словенецот се вклучи во хуманитарната акција да спаси живот на двегодишно дете. Младата ѕвезда на Далас маверикс покажа дека е човек со големо срце. На вчерашната победа на Далас против Лејкерс во Лос Анџелес, Дончиќ имаше специјален гостин и ...

Далас ја прекина серијата од десет победи на ЛА Лејкерси

Сител - 02.12.2019

Дербито на вечерта во НБА лигата се одигра во Лос Анџелес каде тимот на Далас ја прекина низата од десет победи на Лејкерси. Составот од Тексас забележа триумф со 114-110, а Лука Дончиќ повторно беше на прагот да оствари трипл-дабл, за кој му ...

Рондо „заљубено“ гледаше како Дончиќ го уништува Лејкерс (ВИДЕО)

СуперСпорт - 02.12.2019

Далас Маверикс синоќа славеа во „Стејплс центарот“ против Лос Анџелес Лејкерс со 114-100, а на мечот доминираше Лука Дончиќ, кој постигна 27 поени, десет асистенции и девет скокови. Дончиќ беше во центар на внимание и по мечот поради интересно видео ...

Големиот Дончиќ има хумано срце: Израдува детенце од Словенија

Екипа - 02.12.2019

Покрај тоа што е неверојатен кошаркар, Лука Дончиќ покажа дека е и голем човек. Словенечкиот репрезентативец се вклучи во хуманитарната акција во својата земја за лечење на двeгодишниот Крис Зудич.

Дончиќ е голем човек: Собра два милиони долари за лекување на дете од Словенија!

СуперСпорт - 02.12.2019

Лука Дончиќ синоќа успеа да го урне незапирливиот Лос Анџелес Лејкерс, откако постигна 27 поени, 10 скокови и девет асистнеции, но надвор од паркетот направи уште поголем потег. Словенечкиот кошаркар пред мечот се најде во центар на внимание, откако ...

Леброн и понатаму е мој идол, Евролигата ми беше голема школа

Вечер - 02.12.2019

Најдобриот кошаркари на Далас, Лука Дончиќ, одигра уште една одлична партија во НБА лигата, овој пат на гостувањето кај еден од претендентите за титулата, екипата на Лос Анџелес Лејкерс. Тој беше најзаслужен за победата на својот тим запишувајќи 27 ...

Наклон до под: Дончиќ собрал 2,2 милиони долари за болно дете од Словенија

Gol.mk - 02.12.2019

Кошаркарскиот талент не е единствената позитивна карактеристика на Лука Дончиќ. Талентираниот кошаркар од Љубљана покажа голема хуманост за Крис, младо детенце од Словенија кое боледува од ретка генетска болест.

Видео: Лука Дончиќ собрал 2 мил. евра за лекување на дете од Словенија!!

Канал5 - 02.12.2019

Новата НБА ѕвезда, младиот Словенец Лука Дончиќ покажа дека не само што е голем кошаркар, дека е и човек со големо и хумано срце. Кошаркарот на Далас кога слушнал дека на 22- месечниот Крис Зудиќ за лекување од тешка болест му се потребни 2 милиони ...

Играчиште и човек со големо срце – Лука Дончиќ (Видео)

TopSport - 02.12.2019

Лука Дончиќ ја воодушевува светската кошаркарска јавност со своите парии во НБА лигата, а деновиве импресионираше и со својата човечност. Имено, малдиот Словенец помогнал да се соберат парични сретства од 2,2 милиони долари за помош на 22 месечно ...

Дончиќ го измами Леброн Џејмс и со тројка го замолкна „Стејплс“ (ВИДЕО)

Sport 1 - 02.12.2019

Лука Дончиќ имаше одличен настап против Лос Анџелес лејкерс, па му донесе триумф на Далас маверикс со 114-100, а еден потег во текот на мечот ги воодушеви навивачите. Леброн Џејмс се обиде да го запре Дончиќ при шут за тројка, иако тоа не беше ...

ВИДЕО: Ниту Леброн не му може ништо - тројка на Дончиќ за молк во „Стејплс Центар“

Gol.mk - 02.12.2019

Најголемата сензација во новата НБА сезона е Лука Дончиќ. Никој не очекуваше вакви бројки од младиот Словенец во неговата втора сезона во САД . Благодарение на него Далас има скор кој го води во плеј-офот, иако е рано да се зборува за доигрувањето.

Дончиќ и Далас ја прекинаа победничката серија на Лејкерс (ВИДЕО)

МКД - 02.12.2019

Дончиќ го предводеше Далас до победа над Лејкерс во Лос Анџелес од 114:100, на словенечкиот кошаркар му фалеше само еден скок за трипл-дабл учинок. Лос Анџелес Лејкерс во натпреварот влезе со десет победи по ред, но таа серија запре благодарение на ...

Дончиќ собрал 2,2 милиони долари за болно дете, па го победи идолот Леброн

Оff.net - 02.12.2019

Лука во моментов е најатрактивен кошаркар во најдобрата светска лига. Синоќа одново ја загреа глобалната сцена со дуел 1 на 1 против Леброн Џејмс на мечот Маверикс - ЛА Лејкерс кој неговиот Далас го доби 114:100.

Лука има огромно срце - собрал 2,2 милиони долари за помош на детенце од Словенија (ВИДЕО)

Sport 1 - 02.12.2019

Словенечкиот кошаркар Лука Дончиќ го предводеше Далас маверикс до триумф против страшниот Лос Анџелес лејкерс и Леброн Џејмс со 114-100, а притоа младиот играч покажа дека има големо срце.

Дончиќ му одржа лекција и на Леброн Џејмс и тоа среде Лос Анџелес (ВИДЕО)

Sport 1 - 02.12.2019

Кошаркарите на Далас маверикс успеаа да ја запрат одличната победничка серија на Лос Анџелес лејкерс, откако славеa со 114-100, а најдобар кај победниците беше одличниот Лука Дончиќ. Лејкерс добро го почнаа натпреварот и по првата четвртина имаа ...

Лејкерс го има потегот на мечот: Џејмс со одлична асистенција за лесни поени на Дејвис (ВИДЕО)

Sport 1 - 02.12.2019

Лос Анџелес лејкерс синоќа го запишаа третиот пораз сезонава, откако Далас маверикс славеше со 114-100. Лејкерс добро го почна мечот, но по првото полувреме следеше голем пад во играта и тоа го искористија Далас маверикс и Лука Дончиќ.

Дончиќ: Леброн и понатаму ми е идол

Слободен Печат - 02.12.2019

Словенецот е најзаслужен за победата на Далас над Лос Анџелес лејкерс. Лука Дончиќ натпреварот го заврши со 27 поени, 9 скокови и 10 асистенции и беше прво име во победата на неговиот тим од 114:100 над најдобриот тим во НБА, ЛА Лејкерс.

Дончиќ и Далас знаат како против Лос Анџелес Лејкерс (ВИДЕО)

Екипа - 02.12.2019

Со 21 поен од вкупните 27 во второто полувреме, Лука Дончиќ беше лидер во триумфот на Далас во дерби пресметката на Западната конференција со Лос Анџелес Лејкерс со 114-100. По 10 последовни победи, ова е прекин на серијата на „лејкерс“ за кои ова ...

Далас и Дончиќ му одржаа лекција на Лејкерс

Sport M - 02.12.2019

Далас триумфираше со 114-100 над Лејкерс, меч на кој беше одличен Лука Дончиќ (27 поени и 10 асистенции). Лејкерс го започнаа овој натпревар многу добро и по првата четвртина имаа водство од 20:25. Сепак.

Брилијантно: Акцијата Леброн – Дејвис која го одбележа мечот со Далас (ВИДЕО)

SportMedia - 02.12.2019

Лејкерси синоќа претрпеа пораз од Далас на свој терен, но играа добро на почетокот на мечот и во првиот дел. Токму од тука, тој дел, а и целиот натпревар го одбележа акцијата меѓу Леброн и Дејвис.

Дончиќ има големо срце: Донираше 2,2 милиони долари за лекување на малиот Крис

SportMedia - 02.12.2019

Пред дуелот меѓу ЛА Лејкерс и Далас, Лука Дончиќ го запозна малиот Кирс кој боледува од ретка болест, спинална мускулна атрофија. Словенецот донирал 2,2 милиони долари за негово лекување. Дончиж сакал да го запознае Крис, кој е родум од Копер.

(ВИДЕО) Дончиќ ги воодушеви сите: Собра над 2 милиони за помош на дете од Словенија

Спортклуб - 02.12.2019

Сите очи во НБА сезонава се вперени кон Лука Дончиќ, а има и зошто. Младиот Словенец игра неверојатно и бележи одлични резултати во дресот на Далас. Изминатата ноќ Дончиќ му зеде мерка и на големиот Леброн Џејмс и славниот Лос Анџелес Лејкерс откако ...

Чувај ја ако те гледа како Рондо Дончиќ (ВИДЕО)

Спортски - 02.12.2019

Далас Маверикс вчера славеа во Стејплс центарот против ЛА Лејкерси со 114:100. Кошаркарите на Далас со одлична игра вовторото полувреме успеаа да дојдат до победата и да им го нанесат третиот пораз на Лејкерси оваа сезона.

Дончиќ подобар од Леброн, Ленард и Џорџ го прегазија Вашингтон

SportMedia - 02.12.2019

Продолжуваат одличните партии на Лука Дончиќ, еден од најдобрите кошаркари во Светот во моментов. Тој синоќа со неговиот Далас победи на гостувањето кај ЛА Лејкерс, ставајќи го во сенка Леброн Џејмс. Далас стигна до победа од 114:100.

Дончиќ и Далас ја прекинаа серијата на Лејкерси! (ВИДЕО)

Спортски - 02.12.2019

Далас Маверикс ја прекина серијата на Лејкерси. Заостанувањето на полувремето Маверикс го надополнија со серија од 28:5 на стартот на второто полувреме тогаш проработе и Дончиќ па на крајот драма немаше па Далас се реваншираше за поразот после ...

Дончиќ ги сопре „жешките“ Лејкерси! (видео)

TopSport - 02.12.2019

Лука Дончиќ повторно имаше одлична партија со 27 поени, 10 асистенции и 9 скока за Далас маверикс да ги победат Лос Анџелес лејкерси на гости со 114:100 и да ја прекинат нивната одлична серија од десет победи.

(ВИДЕО) Дончиќ незапирлив: Словенецот кобен и за ЛА Лејкерс и Леброн

Спортклуб - 02.12.2019

Далас Маверикс на „крилјата“ на Лука Дончиќ продолжува да бележи одлични резултати откако изминатата ноќ славеше и над Лос Анџелес Лејкерс со 110-114. Со победата во „Стејплс центар“ тимот на Далас ја прекина низата од десет победи во низа на ...

Новицки призна дека погрешил околу проценката за Дончиќ

Спортманија - 02.12.2019

И најголемиот во историјата на Далас маверикс е шокиран од 20-годишниот Словенец кој веќе е суперѕвезда во НБА. Игрите кои ги прикажува Лука Дончиќ во НБА лигата, изненадуваат многумина кои не гопознаваат добро, па дури и Дирк Новицки, најголемата ...

НБА: Дончиќ и Далас ја прекинаа победничката серија на ЛА Лејкерс (видео)

OhridNews - 02.12.2019

Кошаркарите на Далас ја прекинаа победничката серија на Лос Анџелес Лејкерс триумфирајќи во „Степлс центарот“ со 114-100 во еден од најинтересните натпревари кои се одиграа синоќа во НБА лигата.

Дончиќ сам ги сруши Лејкерси

Република - 02.12.2019

Во кошаркарската НБА лига, рано утрово се одиграа 12 натпревари, а за истакнување се десеттата победа по ред за Лос Анџелес лејкерс, и новото феноменално издание на младиот Словенец, Лука Дончиќ.

ВИДЕО: Дончиќ ги понижи Леброн и Лејкерси во нивниот дом

Gol.mk - 02.12.2019

„Бајката“ на Лука Дончиќ во НБА лигата продолжува. Вечерва словенечкиот генијалец ја предводеше својата екипа до голема победа во „Стејплс центар“ против Лос Анџелес Лејкерс , кој ја прекина серијата од десет победи.

Лејкерс и Леброн на колена пред маестралниот Дончиќ (видео)

Спортманија - 02.12.2019

Му се направи мерак на одличниот Лука - „Тресна“ тројка во негов стил преку раката на неговиот идол, па стави крај на серијата од 10 победи на Езерџиите Далас е само третиот тим кој успеа да го надигра моментално најефикасниот состав во НБА лигата, ...

Дончиќ ги сопре „жешките“ Лејкерси! (видео)

Макфакс - 02.12.2019

Лука Дончиќ повторно имаше одлична партија со 27 поени, 10 асистенции и 9 скока за Далас маверикс да ги победат Лос Анџелес лејкерси на гости со 114:100 и да ја прекинат нивната одлична серија од десет победи.

Лука сам играше против Лејкерс

PressingTV - 02.12.2019

Во кошаркарската НБА лига, рано утрово се одиграа 12 натпревари, а за истакнување се десеттата победа по ред за Лос Анџелес лејкерс, и новото феноменално издание на младиот Словенец, Лука Дончиќ.

Лука има огромно срце – собрал 2,2 милиони долари за помош на детенце од Словенија (ВИДЕО)

Курир - 02.12.2019

Словенечкиот кошаркар Лука Дончиќ го предводеше Далас маверикс до триумф против страшниот Лос Анџелес лејкерс и Леброн Џејмс со 114-100, а притоа младиот играч покажа дека има големо срце.

Шампион со големо срце: Дончиќ собра 2 милиони за лекување на дете!

Спортски - 02.12.2019

Новата НБА ѕвезда, Лука Дончиќ покажа дека не само што е голем кошаркар, туку и човек со големо и хумано срце. Дончиќ блеска на терените во НБА лигата, но надвор од паркетот направи уште поголем потег со кој го воодушеви целиот свет.

Големиот Дончиќ направи голем хуман гест- израдува детенце од Словенија

Нетпрес - 02.12.2019

Покрај тоа што е неверојатен кошаркар, Лука Дончиќ покажа дека е и голем човек. Словенечкиот репрезентативец се вклучи во хуманитарната акција во својата земја за лечење на двeгодишниот Крис Зудич.