TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јункер: ЕУ да се отвори кон Западен Балкан за да нема нови војни

Макфакс - 17.04.2018

Претседателот на Европската Комисија, Жан-Клод Јункер изјави дека Европската Унија треба да се отвори кон прифаќањето на нови членки од Западен Балкан, за да се избегне ризикот од нови војни во регионот.

Јункер: На Западен Балкан му треба европска перспектива заради избегнување војна

+инфо - 17.04.2018

- Ако не им дадеме на државите од Западен Балкан нова надеж за членство во ЕУ, ризикуваме да ги обновиме војните од 90-тите години - изјави Јункер. Европската унија има потреба да прими нови членки од Западен Балкан со цел да се избегне ризик за ...

Македонија од утре домаќин на Првиот дигитален самит на Западен Балкан

Бриф - 17.04.2018

Македонија утре и задутре ќе биде домаќин на Првиот дигитален самит на земјите од Западен Балкан, кој е првиот од серијата настани од овој тип што ќе бидат организирани на годишно ниво. Самитот е дел од Берлинскиот процес и претставува можност за ...

ЕФБ: Декларација за европско партнерство со Балканот-се бара искреност и брзина

Либертас - 17.04.2018

Европското партнерство со Балканот мора да се темели на поискрени и потранспарентни односи кои ѝ даваат предност на демократската трансформација – се наведува во Декларацијата за европско партнерство со Балканот што беше промовирана синоќа во ...

Македонија ќе добиe препоракa за отворање пристапни преговори

Бриф - 17.04.2018

Европската комисија ќе објави денеска годишен извештај за напредокот во евроинтеграциите за државите од Западен Балкан, во кој Албанија и Македонија ќе добијат препораки за отворање пристапни преговори.

Могерини во Тирана ја почнува балканската турнеја

Р.С.Европа - 17.04.2018

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини со посетата на Тирана ја почнува турнејата во регионот во текот на која на претставници на Албанија, Македонија, Црна Гора и Србија ќе им го претстави годишниот ...

Денеска, објавување на извештајот на ЕК за напредокот во евроинтеграциите

Р.С.Европа - 17.04.2018

Европската комисија денеска ќе го објави годишниот извештај за напредокот во евроинтеграциите на земјите од Западен Балкан. Во него, според очекувањата на македонската влада, би требало да се содржи и пропраката за почеток на преговорите.

Могерини: Во интерес на ЕУ е да ја зајакне соработката со Западен Балкан

А1 On - 16.04.2018

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини оцени денеска дека во интерес на Унијата и земјите членки е соработка со Западен Балкан. Могерини наведе дека министрите за надворешни работи на 28 земји членки на ЕУ ...

Никола Димитров на 10 годишнината од формирањето на Европскиот фонд за Балканот во Белград

iPortal - 16.04.2018

Mинистерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, во Белград, соседна Србија се обрати на конференцијата организирана по повод 10 годишнината од основањето на организацијата – Европски фонд за Балканот, посветена на ...

ЕУ: Не може да има воено решение за Сирија

Курир - 16.04.2018

Сирија, Русија, Иран и Западен Балкан беа основните теми на Советот за надворешни работи на ЕУ, кој се одржа денеска во Луксенбург . Министрите остро го осудија користењето на хемиско оружје од страна на сириската власт.

Само 26 отсто Австријци ја сакаат Македонија во ЕУ, 41 отсто против

Точка - 16.04.2018

Австријците повеќе би ја сакале Босна во ЕУ, отколку било која друга држава од Западен Балкан, а најмалку Турција, покажува истражување спроведено воочи утрешното претставување на извештајот за напредок на земјите кандидати.

Сер Греам Вотсон: ЕУ мора да ја потисне руската пропаганда во Западен Балкан и итно да реагира

МКД - 16.04.2018

Перспективата за членство во ЕУ можеби веќе не е доволна за да осигури безбедност и стабилност на Западен Балкан и ЕУ треба да ја потисне руската пропаганда и подобро да го „прикаже“ своето ангажирање и влијанието на своето присуство во регионот, ...

Јункер: ЕУ да се отвори кон Западен Балкан за да нема нови војни

Слободен Печат - 17.04.2018

Претседателот на Европската Комисија, Жан-Клод Јункер изјави дека Европската Унија треба да се отвори кон прифаќањето на нови членки од Западен Балкан, за да се избегне ризикот од нови војни во регионот.

Могерини: Западниот Балкан е стратешки регион за Европа

А1 On - 16.04.2018

Западниот Балкан претставува стратешки регион за Европа и иако тој се уште не е целосно дел од ЕУ, сепак е Европа, изјави денеска високата претставничка на Унијата за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини.

Могерини: Западен Балкан претставува стратешки регион за Европа

Р.С.Европа - 16.04.2018

Високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Федерика Могерини изјави денеска дека Западен Балкан претставува стратешки регион за Европа и иако тој се уште не е целосно дел од Унијата, сепак е Европа.

Могерини: Западен Балкан е стратешки регион за Европа

Макфакс - 16.04.2018

Министрите за надворешни работи на ЕУ на состанок во Луксембург ќе разговараат за европската иднина на Западен Балкан. Шефицата на дипломатијата на ЕУ, Федерика Могерини, најави дека тоа ќе биде размена на мислења за како со партнерите од Западен ...

Во Австрија расте поддршката за прием на Западен Балкан во ЕУ

Орбис - 16.04.2018

Пред утрешното претставување на Извештајот за напредокот за држвите кандидати, во Австрија расте поддршката за прием на држави од Западен Балкан во ЕУ. Истовремено постои јасно одбивање за членство на Турција.

Во Брисел седница на Советот за надворешни работи на ЕУ

Р.С.Европа - 16.04.2018

Шефовите на дипломатиите на Европската унија на денешното засевање во Брисел, меѓу другото, ќе разговараат за Западен Балкан во рамките на подготовките за самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија на 17-ти мај 2018 година.

Јункер: На Западен Балкан му треба европска перспектива заради избегнување војна

Н.Македонија - 17.04.2018

Европската унија има потреба да прими нови членки од Западен Балкан со цел да се избегне ризик за нова војна во регионот, изјави денеска шефот на Европската комисија Жан Клод Јункер во Европскиот Парламент.

Могерини: Западен Балкан е стратешки регион за Европа

24Инфо - 16.04.2018

Министрите за надворешни работи на ЕУ на состанок во Луксембург ќе разговараат за европската иднина на Западен ...

ЕФБ: Декларација за европско партнерство со Балканот, се бара искреност и брзина

Мета - 17.04.2018

Европското партнерство со Балканот мора да се темели на поискрени и потранспарентни односи кои и даваат предност на демократската трансформација, се наведува во Декларацијата за европско партнерство со Балканот, која беше промовирана синоќа на ...

ЕК ќе го објави извештајот за напредокот на држави од Западен Балкан

Кајгана - 17.04.2018

Брисел, 17 април 2018 (МИА) – Европската комисија ќе објави денеска годишен извештај за напредокот во евроинтеграциите за државите од Западен Балкан, во кој Албанија и Македонија ќе добијат препораки за отворање пристапни преговори.

Денеска, објавување на извештајот на ЕК за напредокот во евроинтеграциите

Правдико - 17.04.2018

Европската комисија денеска ќе го објави годишниот извештај за напредокот во евроинтеграциите на земјите од Западен Балкан. Во него, според очекувањата на македонската влада, би требало да се содржи и пропраката за почеток на преговорите.

Могерини: Во интерес на ЕУ е да ја зајакне соработката со Западен Балкан

+инфо - 16.04.2018

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини оцени денеска дека во интерес на Унијата и земјите членки е соработка со Западен Балкан. Могерини наведе дека министрите за надворешни работи на 28 земји членки на ЕУ ...

ЕУ: Не може да има воено решение за Сирија

Независен - 16.04.2018

Сирија, Русија, Иран и Западен Балкан беа основните теми на Советот за надворешни работи на ЕУ, кој се одржа денеска во Луксенбург . Министрите остро го осудија користењето на хемиско оружје од страна на сириската власт.

Могерини: Западниот Балкан е стратешки регион за Европа

CivilMedia - 16.04.2018

Западниот Балкан претставува стратешки регион за Европа и иако тој се уште не е целосно дел од ЕУ, сепак е Европа, изјави денеска високата претставничка на Унијата за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини.

Могерини: Западен Балкан е стратешки регион за Европа

Sky - 16.04.2018

Министрите за надворешни работи на ЕУ на состанок во Луксембург ќе разговараат за европската иднина на Западен Балкан. Шефицата на дипломатијата на ЕУ, Федерика Могерини, најави дека тоа ќе биде размена на мислења за како со партнерите од Западен ...

Во Австрија расте поддршката за прием на Западен Балкан во ЕУ

CivilMedia - 16.04.2018

Пред утрешното претставување на Извештајот за напредокот за држвите кандидати, во Австрија расте поддршката за прием на држави од Западен Балкан во ЕУ. Истовремено постои јасно одбивање за членство на Турција.

Јункер: На Западен Балкан му треба европска перспектива заради избегнување војна

Стандард - 17.04.2018

Европската унија има потреба да прими нови членки од Западен Балкан со цел да се избегне ризик за нова војна во регионот, изјави денеска шефот на Европската комисија Жан Клод Јункер во Европскиот Парламент.

ЕФБ: Декларација за европско партнерство со Балканот, се бара искреност и брзина

Локално - 17.04.2018

Европското партнерство со Балканот мора да се темели на поискрени и потранспарентни односи кои и даваат предност на демократската трансформација, се наведува во Декларацијата за европско партнерство со Балканот, која беше промовирана синоќа на ...

ЕК ќе го објави извештајот за напредокот на држави од Западен Балкан

Сител - 17.04.2018

Европската комисија ќе објави денеска годишен извештај за напредокот во евроинтеграциите за државите од Западен Балкан, во кој Албанија и Македонија ќе добијат препораки за отворање пристапни преговори.

Могерини: Во интерес на ЕУ е да ја зајакне соработката со Западен Балкан

Локално - 16.04.2018

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини оцени денеска дека во интерес на Унијата и земјите членки е соработка со Западен Балкан. Могерини наведе дека министрите за надворешни работи на 28 земји членки на ЕУ ...

ЕУ: Не може да има воено решение за Сирија

Алсат-М - 16.04.2018

Сирија, Русија, Иран и Западен Балкан беа основните теми на Советот за надворешни работи на ЕУ, кој се одржа денеска во Луксенбург . Министрите остро го осудија користењето на хемиско оружје од страна на сириската власт.

Могерини: Западниот Балкан е стратешки регион за Европа

Сител - 16.04.2018

Западниот Балкан претставува стратешки регион за Европа и иако тој се уште не е целосно дел од ЕУ, сепак е Европа, изјави денеска високата претставничка на Унијата за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини.

ЛУКСЕМБУРГ: Иднината на Западен Балкан во рацете на министрите за надворешни работи на ЕУ

Фактор - 16.04.2018

Министрите за надворешни работи на ЕУ на состанок во Луксембург. Таму ќе се разговара за европската иднина на Западен Балкан. Шефицата на дипломатијата на ЕУ, Федерика Могерини, најави дека тоа ќе биде размена на мислења за како со партнерите од ...

Во Австрија расте поддршката за прием на Западен Балкан во ЕУ

А1 On - 16.04.2018

Пред утрешното претставување на Извештајот за напредокот за држвите кандидати, во Австрија расте поддршката за прием на држави од Западен Балкан во ЕУ. Истовремено постои јасно одбивање за членство на Турција.

Јункер: На Западен Балкан му треба европска перспектива заради избегнување војна

Сител - 17.04.2018

Европската унија има потреба да прими нови членки од Западен Балкан со цел да се избегне ризик за нова војна во регионот, изјави денеска шефот на Европската комисија Жан Клод Јункер во Европскиот Парламент.

ЕК ќе го објави извештајот за напредокот на држави од Западен Балкан

+инфо - 17.04.2018

Европската комисија ќе објави денеска годишен извештај за напредокот во евроинтеграциите за државите од Западен Балкан. Европската комисија ќе објави денеска годишен извештај за напредокот во евроинтеграциите за државите од Западен Балкан, во кој ...

Могерини: Во интерес на ЕУ е да ја зајакне соработката со Западен Балкан

Курир - 16.04.2018

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини оцени денеска дека во интерес на Унијата и земјите членки е соработка со Западен Балкан. Могерини наведе дека министрите за надворешни работи на 28 земји членки на ЕУ ...

Могерини: Западниот Балкан е стратешки регион за Европа

Локално - 16.04.2018

– Западниот Балкан претставува стратешки регион за Европа и иако тој се уште не е целосно дел од ЕУ, сепак е Европа, изјави денеска високата претставничка на Унијата за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини.

Могерини: Западен Балкан е стратешки регион за Европа

Точка - 16.04.2018

Министрите за надворешни работи на ЕУ на состанок во Луксембург ќе разговараат за европската иднина на Западен Балкан. Шефицата на дипломатијата на ЕУ, Федерика Могерини, најави дека тоа ќе биде размена на мислења за како со партнерите од Западен ...

Во Австрија расте поддршката за прием на Западен Балкан во ЕУ

Сител - 16.04.2018

Пред утрешното претставување на Извештајот за напредокот за држвите кандидати, во Австрија расте поддршката за прием на држави од Западен Балкан во ЕУ. Истовремено постои јасно одбивање за членство на Турција.

Јункер: На Западен Балкан му треба европска перспектива заради избегнување војна

А1 On - 17.04.2018

Европската унија има потреба да прими нови членки од Западен Балкан со цел да се избегне ризик за нова војна во регионот, изјави денеска шефот на Европската комисија Жан Клод Јункер во Европскиот Парламент.

ЕК ќе го објави извештајот за напредокот на држави од Западен Балкан

А1 On - 17.04.2018

Европската комисија ќе објави денеска годишен извештај за напредокот во евроинтеграциите за државите од Западен Балкан, во кој Албанија и Македонија ќе добијат препораки за отворање пристапни преговори.

Могерини: Во интерес на ЕУ е да ја зајакне соработката со Западен Балкан

Независен - 16.04.2018

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини оцени денеска дека во интерес на Унијата и земјите членки е соработка со Западен Балкан. Могерини наведе дека министрите за надворешни работи на 28 земји членки на ЕУ ...

Могерини: Западниот Балкан е стратешки регион за Европа

+инфо - 16.04.2018

Западниот Балкан претставува стратешки регион за Европа и иако тој се уште не е целосно дел од ЕУ, сепак е Европа, изјави денеска високата претставничка на Унијата за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини.