TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Apple го напушта производството на електрични автомобили, се свртува кон вештачка интелигенција

4NEWS - 27.02.2024

Американскиот технолошки гигант Apple најави дека ќе ги прекине напорите за проектот за производство на електрични автомобили и дека вработените во овој сектор ќе се фокусираат на продуктивни проекти за вештачка интелигенција.

Како „Мајкрософт“ заработува пари?

Независен - 27.02.2024

Во текот на изминатата деценија, приходите на „Мајкрософт“ се зголемија повеќе од двојно, поттикнати од клучните линии на производи како што е неговата интелигентна облак инфраструктура. Дополнително, „Мајкрософт“ минатата година го лансираше својот ...

Вредноста на компанијата NVIDIA се зголеми за 277 милијарди долари за само еден ден

Канал5 - 27.02.2024

NVIDIA е доминантен играч на пазарот за производство на чипови, но во последните недели растот на компанијата бил толку брз што наскоро би можела да стане највредната компанија во светот. Компанијата е во центарот на најсовремениот развој на ...

Како да препознаете дека сте натпросечно интелигентна личност

Попара - 27.02.2024

Ако некогаш сте се сомневале колку сте интелигентни, тоа всушност може да биде знак дека веќе сте над просекот. Овој феномен е познат како ефектот Данинг-Кругер. Но, постојат некои други знаци кои укажуваат дека сте натпросечно интелигентна личност.

Експерт тврди дека не сме далеку од клиничко тестирање на лекови развиени од вештачката интелигенција

Точка - 27.02.2024

Дел од луѓето ќе ја разберат моќта и силата на вештачката интелигенција кога оваа технологија ќе развие лекови за некои од денешните сериозни болести, тврди експерт за вештачка интелигенција.

АМЕРИКАНСКИОТ МИЛИЈАРДЕР СО НЕОЧЕКУВАН СОВЕТ ДО МЛАДИТЕ: „Компјутерџиите нека размислуваат за друга кариера, оваа ...

Фактор - 27.02.2024

Основачот и извршен директор на Nvidia, мултимилијардерот Џенсен Хуанг, еден од најбогатите луѓе во светот со нето богатство од речиси една милијарда американски долари, е најповикан да коментира за иднината што неговата компанија помага да се ...

Мета ќе формира тим за борба против злоупотребата на Ал за време на изборите во ЕУ

Во Центар - 27.02.2024

Мета ќе создаде тим за справување со дезинформации и злоупотреба на вештачката интелигенција (ВИ) во пресрет на изборите за Европскиот парламент. Потегот на технолошкиот гигант доаѓа во услови на загриженост за мешање во изборите и погрешна содржина ...

Вештачка интелигенција на факултетите има, правила нема

Призма - 27.02.2024

Алатките на вештачката интелигенција масовно се користат меѓу македонските студенти, но факултетите и универзитетите немаат формални правила или препораки за тоа како да се употребува и како да не се злоупотребува оваа нова технологија.

Gartner предвидува дека класичното пребарување ќе се намали за една четвртина до 2026 година

Порта - 27.02.2024

Gartner објави предвидување дека до 2026 година, обемот на прашања на пребарувачите ќе се намали за 25 проценти. Ова намалување ќе биде директна последица на зголемената употреба на чет-ботови со вештачка интелигенција и други виртуелни агенти.

Дали акциите на Nvidia можат да продолжат да растат? Еве што велат аналитичарите

Денар - 27.02.2024

Потрошувачката на вештачка интелигенција предизвика скок на цената на акциите на Nvidia бидејќи инвеститорите влијаат на растечката побарувачка за нејзините полупроводнички чипови. Позицијата на Nvidia како водечки снабдувач на чипови специјално ...

Google најавува 25 милиони евра за унапредување на вештачката интелигенција во Европа

Порта - 27.02.2024

Google вети инвестиција од 25 милиони евра за да им помогне на луѓето во Европа да научат да користат вештачка интелигенција. „Развијте знаење, вештини и самодоверба“ Технолошкиот гигант отвора можност за социјални претприемачи и непрофитни ...

Microsoft објави принципи за поттикнување на иновациите и конкуренцијата во вештачката интелигенција

Локално - 27.02.2024

Претседателот на Microsoft, Бред Смит, во понеделникот објави серија принципи за поттикнување на иновациите и конкуренцијата во вештачката интелигенција (ВИ) како признание за улогата на компанијата како лидер на пазарот во технологијата, потег што ...

Друштвените мрежи пред испит од вештачката интелигенција на европскитe избори

IT.mk - 26.02.2024

Брзиот развој на вештачката интелигенција носи нови досега непоминати предизвици за друштвените мрежи и нивното влијание врз демократските процеси. Изборите кои во јуни ќе се одржат во Европската Унија ќе ги стават пред сериозен испит друштвените ...

Мета формира тим за борба против лажни содржини создадени со вештачка интелигенција пред изборите во ЕУ во јуни

24Инфо - 26.02.2024

Сопственикот на Фејсбук и Инстаграм, Мета, најави дека ќе формира тим за борба против лажните содржини создадени со вештачка интелигенција (АИ) на социјалните мрежи во пресрет на изборите за Европскиот парламент на 6-9 јуни.

Секој може да биде програмер со помош на вештачка интелигенција, тврди шефот на фирма за напредни чипови

24Инфо - 26.02.2024

Секој може да биде развивач со помош на вештачка интелигенција (ВИ), изјави денеска извршниот директор на Нвидиа, Џенсен Хуанг на форумот Computex во Тајпеј. Тој најави дека светот влегува во „нова ера на компјутери“ во која програмерите повеќе нема ...

Технолошките гиганти ја третираат Украина како лабораторија за воено тестирање на вештачката интелигенција

Република - 26.02.2024

Најголемите светски технолошки компании „Мајкрософт“, „Амазон“, „Гугл“, „Старлинк“ и „Клирвју“ го искористија конфликтот во Украина за да ги тестираат способностите на своите призводи, вклучувајќи ги и системите за препознавање лица, пипшува ...

Сообраќајот на интернет-пребарувачите ќе се намали за 25 отсто до 2026 година поради вештачката интелигенција

Хитпортал - 26.02.2024

Луѓето сѐ повеќе ќе бараат одговори од генеративните алатки за вештачка интелигенција, а не од интернет-пребарувачите како „Гугл“, тврди американската компанија „Гартнер“. Во својата нова анализа тврди дека сообраќајот на интернет-пребарувачите ќе ...

Во Кина создадено првото дете со вештачка интелигенција

Деца - 26.02.2024

Кинеските научници неодамна го објавија создавањето на првото дете во светот со вештачка интелигенција. Откриено на изложбата „Граници на општа вештачка интелигенција“ во Пекинг, кон крајот на јануари, Тонг Тонг, или малото девојче, е виртуелен ...

Производителот на чипови Nvidia достигна вредност од 2 трилиони долари

Иновативност - 26.02.2024

Американската компанија Nvidia достигна вредност од 2 трилиони долари на Њујоршката берза. Со ова производителот на чипови од Калифорнија ја капитализираше огромната побарувачка за технологија за вештачка интелигенција.

Шефот на Nvidia: Деца, не се плеткајте со програмирањето

BiznisPRO - 26.02.2024

Nvidia, компанијата за графички картички која оттогаш стана гигант за вештачка интелигенција, се приклучи на клубот на компании вредни повеќе од милијарда американски долари. Нејзиниот основач и извршен директор, Јенсен Хуанг, сега е еден од ...

Светски берзи: NVIDIA ја потврди титулата најважна компанија во светот

BiznisPRO - 26.02.2024

Изминатата недела донесе нови рекордни вредности на пазарите во Европа, САД и Јапонија, а во фокусот на оптимистичкото расположение беше корпоративното соопштение на дизајнерот на чипови, NVIDIA, што повторно ги надмина зголемените очекувања на ...

Шефот на Nvidia: Деца, не се плеткајте со програмирањето

Во Центар - 26.02.2024

Nvidia, компанијата за графички картички која оттогаш стана гигант за вештачка интелигенција, се приклучи на клубот од милијарди долари. Нејзиниот основач и извршен директор, Јенсен Хуанг, сега е еден од најбогатите луѓе во светот, со нето богатство ...

Шефот на Nvidia порачува: Деца, тргнете се од програмирањето

Денар - 26.02.2024

Nvidia, компанијата за графички картички која во меѓувреме стана гигант за вештачка интелигенција, се приклучи на клубот на компании вредни повеќе од еден трилион американски долари. Нејзиниот основач и извршен директор, Џенсен Хуанг, сега е еден од ...