TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

САД го предупредија Иран да не ги таргетира поради нападот во Сирија

Глас на Америка - 03.04.2024

САД денес го предупредија Иран да не им возвраќа за нападот врз комплексот на амбасадата на Иран во Сирија, велејќи му на Советот за безбедност на ОН дека нема претходно предупредување за нападот, за кој Техеран го обвини сојузникот на Вашингтон - ...

Ајатолахот Али Хамнеи: Израел ќе биде казнет за нападот во Дамаск

Фокус

Иран повика на состанок на Советот за безбедност на ОН откако израелски воздушен напад го уништи иранскиот конзулат во Сирија

Глас на Америка

Иран му се закани на Израел

МКД

Злосторството нема да остане без одговор – Иран се закани на Израел по нападот врз конзулатот во Дамаск

Телма

Иран му се закани на Израел

Скопје1

Срушен иранскиот конзулат во Дамаск при израелски воздушен напад

Глас на Америка

Слободен Печат Слободен Печат Вечер Прес Локално 4NEWS

Белата куќа негира американска вклученост во нападот на иранската амбасада во Дамаск

Нетпрес - 02.04.2024

Соединетите држави во вторникот тврдеа дека не биле вклучени во израелскиот воздушен напад врз депандансот во комплексот на иранската амбасада во сирискиот главен град Дамаск, во кој загинаа двајца ирански генерали и пет воени советници.

Загриженост од ескалација по нападот на иранската амбасада во Дамаск

Deutsche Welle

Официјален Техеран предупредува на можни одмазнички мерки по нападот врз иранската Амбасада во Дамаск

Бизнис Вести

ФОТО| Техеран повикува на „сериозен одговор“ од меѓународната заедница по нападот на иранската амбасада во Дамаск

Нетпрес

Иран се закани по израелскиот напад на конзулатот во Сирија: Ќе решиме за казната

Канал5

Официјален Техеран предупредува на можни одмазнички мерки по нападот врз иранската Амбасада во Дамаск

Слободен Печат

Техеран предупредува на можни одмазнички мерки по нападот врз иранската Амбасада во Дамаск

CivilMedia

Н.Македонија 24Инфо Антропол Zoom MakPress

Бројот на жртвите во израелскиот напад врз иранскиот конзулат во Сирија се зголеми на 13

Макфакс - 02.04.2024

Бројот на загинати во израелскиот воздушен напад врз иранскиот конзулат во Дамаск се искачи на 13, од кои седум се членови на Иранската револуционерна гарда (ИРГЦ), јави денеска иранската државна телевизија ИРИБ.

13 лица загинаа во иранскиот конзулат во Дамаск, соопшти Техеран

Р.С.Европа

Иран „го задржува правото да одговори“ на нападот врз конзулатот во Дамаск

Р.С.Европа

„Нема да остане без одговор“: Иранскиот претседател за израелскиот напад

Нетпрес

Иранскиот ајатолах Хамнеи и шефот на државата Раиси со остра осуда на нападот врз иранскиот конзулат во Дамаск

Бизнис Вести

Израел уништи ирански конзулат во Сирија, убиен е висок командант

МКД

Израел го уништи иранскиот конзулат во Сирија, убиле висок воен претставник

Канал5

Република Р.С.Европа Фактор Независен Денешен 24Инфо Рацин Алсат-М

Генералниот секретар на ОН го осуди нападот врз иранскиот конзулат во Сирија

Курир - 02.04.2024

„Генералниот секретар предупредува дека секое погрешно проценување може да доведе до ескалација на конфликтот во веќе нестабилниот регион, со разорни последици за цивилното население кое веќе трпи невидено страдање во Сирија, Либан, окупираните ...

Генералниот секретар на ОН го осуди нападот врз иранскиот конзулат во Сирија

CivilMedia

Генералниот секретар на ОН го осуди нападот врз иранскиот конзулат во Сирија

Zoom

Генералниот секретар на ОН го осуди нападот врз иранскиот конзулат во Сирија

Рацин

„Кукавичкиот потег нема да остане без одговор!“: Иран најави одмазда за убиството на генерал на Револуционерната гарда

Макфакс - 02.04.2024

Врховниот совет за национална безбедност на Иран одлучи дека ќе одговори на нападот на Израел врз иранскиот конзулат во сирискиот главен град Дамаск, во кој загинаа еден генерал и уште шест воени лица.

„Кукавичкиот потег нема да остане без одговор!“: Иран најави одмазда за убиството на генерал на Револуционерната гарда

Опсервер

„Кукавичкиот потег нема да остане без одговор!“: Иран најави одмазда за убиството на генерал на Револуционерната гарда

MTM

„Кукавичкиот потег нема да остане без одговор!“: Иран најави одмазда за убиството на генерал на Револуционерната гарда

Точка

„Кукавичкиот потег нема да остане без одговор!“: Иран најави одмазда за убиството на генерал на Револуционерната гарда

Centar