TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СДСМ поднесе измени на закони за да нема нов раст на функционерските плати

Р.С.Европа - 27.02.2024

Измени на шест закони со кои ќе се спречи зголемувањето на платите на функционерите, поднесе пратеничката група на СДСМ и коалиција. Со овие измени треба да бидат опфатени околу 1.060 именувани и избрани лица, соопшти на 27 февруари пратеникот на ...

СДСМ и коалицијата поднесоа измени на шест закони за да се спречи згоемувањето на платите на функционерите

Бизнис Вести

Костовски: СДСМ ги поднесе законските измени, нема да пораснат платите на функционерите

Канал5

СДСМ: Успеавме да најдеме закон со кој функционерските плати ќе останат под 2 илјади евра

Press24

СДСМ ги поднесе законските измени, тврдат дека нема да пораснат платите на функционерите

Локално

Законски измени за да се запре новото покачување на функционерските плати

Алсат-М

Ќе има ли регулација на функционерските плати - СДСМ поднеле предлози за законски измени

Скопје инфо

А1 On 24Инфо Бриф CivilMedia Frontline МКД +инфо Независен

Цените европски, а платите балкански, освен за функционерите

Р.С.Европа - 27.02.2024

Со 70 отсто зголемување на синдикалната потрошувачка кошничка за три години, цените веќе се на ниво како во западните земји, велат граѓани кои живеат во странство. Власта најави запирање на мерката за замрзнати цени.

Никој не може да им ги земе 78% на функционерите - денеска си поднесоа нов закон

Press24

Денар анализа: За седум години просечната плата пораснала за 16 илјади денари, но трошоците за основните потреби се зголемени за 25 илјади денари!

Денар

Минималната плата во Грција ги покажува огромните разлики меѓу вработените и работодавците

Слободен Печат

ПРОСЕЧНА ПЛАТА НЕ ЗЕМААТ НИ 50 ОТСТО ОД ВРАБОТЕНИТЕ – недостигот на работници ги зголемува платите, но дали се доволни?

Фактор

СДСМ се фали со покачување на минималната плата – Мицкоски: Некогаш четврт бурек со јогурт беше 50 денари, сега е 120

ТВ21

Живеачката стана луксуз – зошто власта се фали кога граѓаните едвај преживуваат?

Алфа

Centar Курир MTM Вечер Прес Скопје1 Press24 Lider Нетпрес

Кузеска: Со СДСМ просечната плата ќе биде 1.000 евра, минималната 600 евра

Press24 - 27.02.2024

Стабилност, извесна иднина и напредок во државата, е дел од новата програма на СДСМ. Никој не веруваше дека платите може толку да растат, а сега просечната плата е 650 евра. Значи тоа не се празни ветувања.

СДСМ: Со ДПМНЕ граѓаните имаат просечна плата 22.000 денари со СДСМ 40.000 денари, голема е разликата

Курир

СДСМ: Со ДПМНЕ граѓаните имаат просечна плата 22.000 денари со СДСМ 40.000 денари, голема е разликата

Centar

СДСМ: Со ДПМНЕ граѓаните имаат просечна плата 22.000 денари со СДСМ 40.000 денари, голема е разликата

Вести плус

СДСМ: Со ДПМНЕ граѓаните имаат просечна плата 22.000 денари со СДСМ 40.000 денари, голема е разликата

Lider

„Со ДПМНЕ граѓаните имаат просечна плата 22.000 денари, со нас 40.000 денари, голема е разликата“, вели СДСМ

Макфакс

„Со ДПМНЕ граѓаните имаат просечна плата 22.000 денари, со нас 40.000 денари, голема е разликата“, вели СДСМ

Опсервер

MTM Фокус Локално Press24

Бојчевски: Катастрофа е тоа што медицински кадар работи без пари и без договори, како да се хуманитарци

Слободен Печат - 26.02.2024

Медицински кадар во јавните здравствени установи со години работи со договор на определено време, а најексплицитен е случајот со Клиниката за уво нос и грло каде има вработена што 13 години е со договор на дело, вели за „Слободен печат“ Боби ...

НСЗР: Протест ако нема усогласување на платите со минималната плата

Телма

НСЗР ќе штрајкува ако платите не се усогласат со минималецот додека здравствените работници работат за тројца

MTM

Независниот синдикат на здравствени работници најавува протест доколку нема усогласување на нивните плати со минималната

Пулс24

Здравствени работници најавија протести заради платите

Радио МОФ

Ако нема усогласување на платите со минималецот ќе протестираме, најавуваат од Независниот синдикат на здравствени работници

Република

НСЗР ќе штрајкува ако платите не се усогласат со минималецот додека здравствените работници работат за тројца

Точка

Пулс24 Во Центар MakPress

Независниот синдикат на здравствени работници најавува штрајк доколку нема линеарно зголемување на платите

Сител - 25.02.2024

Протести за време на паузите, затворање на болниците и поликлиниките од 11 до 14 часот и генерален штрајк во здравството најавува независниот синдикат при КСОМ доколку во април паралелно со зголемената минимална плата за околу 2.300 денари линеарно ...

Ќе има протести доколку платите на здравствените работници не се усогласат со минималната плата

24 Вести

Има пари за апанажи ама нема за медицинските работници, независните синдикати најавија генерален штрајк од март

Алфа

ЌЕ ИМА ШТРАЈК ВО ЗДРАВСТВОТО Медицинските работници бараат повисоки плати

+инфо

Независниот синдикат на здравствените работници најавува протест

24 Вести

Здравствените работници најавуваат протести – бараат линеарно зголемување на нивните плати и решавање на вработувањата

ТВ21

Штрајк во здравството ако нема линеарно зголемување на платите за сите

Алсат-М

Мета