TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Николовски: Со дополнителната субвенција за предадено грозје, исплативме над 1 милион евра кон 6.240 лозари

Centar - 14.02.2020

По повод денешниот празник свети Трифун, заштитникот на лозарите, генералниот секретар на СДСМ Љупчо Николовски беше во посета на Тиквешкиот регион, како најпознат по производството на вино.

Спасовски: Владата го реши наследениот проблем на лозарите

Press24 - 14.02.2020

Оливер Спасовски, заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанствo Трајан Димковски и повеќе владини претставници , денескa беа во посета на тиквешкиот регион по повод празникот Свети Трифун, заштитникот на лозарите и винарите.

(ВИДЕО) Заев во посета на Тиквешкиот регион: Низ конкретни мерки се грижиме за лозарите

А1 On - 14.02.2020

Претседателот на СДСМ заедно со генералниот секретар Љупчо Николовски денеска е во посета на Тиквешкиот регион. Во рамки на агендата, Заев и Николовски беа во посета на винарницата „Тиквеш“ каде се сретнаа со лозари и производителите на вино од овој ...

Николовски: Владата предводена од СДСМ покажа што е вистинска грижа за лозарите

Бриф - 14.02.2020

Празникот на заштитникот на лозарите Св. Трифун го одблежуваме во Неготино! Владата предводена од #СДСМ покажа што е вистинска грижа за лозарите, постојано ги следиме нивните потреби. Вкупно 66,2 милиони денари се исплатија на 6.240 лозари за ...

Св. Трифун во скопско Ајватовци: Празникот на лозарите се одбележува со домашно вино (ГАЛЕРИЈА)

Слободен Печат - 14.02.2020

Во скопско Ајватовци денеска се одбележува Св. Трифун – заштитник на лозарите, преку вински саем кој во дворот на црквата „Свети Трифун“ по седми пат се одржува. Еден од производителите на домашно вино, Трајче Трајковски рече дека интерес за ...

Димковски: Се слави македонското вино, бренд и белег по кои сме познати и почитувани во светот

Frontline - 14.02.2020

Димковски рече дека за да ги направиме нашите вина и винската индустрија уште поконкурентни во светски рамки мора да вложуваме во лозарството. Денеска го славиме нашето македонско вино, нашиот бренд и белег по кои сме познати и почитувани во светот.

(галерија)Амбасадори, политичари и бизнисмени закројуваа лозје

ММС - 14.02.2020

Американската Брнс и британската амбасадорка Галовеј, државниот врв и бизнисмени ВВ „Тиквеш“ и годинава, на винскиот локалитет „Лепово“, ја продолжи традицијата на симболичното закројување на лозјата во чест на Св.

(Галерија) Спасовски кроеше лозје кај Светозар Јаневски

еМагазин - 14.02.2020

ВВ „Тиквеш“ и годинава, на винскиот локалитет „Лепово“, ја продолжи традицијата на симболичното закројување на лозјата во чест на Св.Трифун, заштитникот на лозарите и винарите. Свечениот чин на закројување го извршија техничкиот Оливер Спасовски, ...

„Скопски агол“: Во Ајватовци Свети Трифун се одбележува со закројување лозје и саем на вино

Слободен Печат - 14.02.2020

Има интерес за домашното вино. Имаме одличен производ кој вреди да се проба. Манифестацијата е одлична- вели производителот на домашно вино, Трајче Трајковски. Дворот на црквата „Свети Трифун“ во скопско Ајватовци е едно од местата каде што денеска ...

Прилепчани прават домашно вино за душа и за свој мерак преку домашни, тајни рецепти

Сител - 14.02.2020

Есента е работна, а зимата, пролетта и летото се за уживање во доброто старо домашно вино. Прилепчани имаат вековна традиција за која знаат големите производители, кавадарчани и неготинчани, наесен од сопствените мали семејни лозја берат или ...

Спасовски и Димковски традиционално ги закроија лозјата во Тиквешкиот регион

Скопје1 - 14.02.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски придружуван од министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски и други владини претставници, денеска, по повод православниот празник Св.

Спасовски, Царовска и Димковски во тиквешкиот регион на закројување на лозите

Слободен Печат - 14.02.2020

По традиционалната церемонија на закројување, планирана е заедничка прошетка и посета на изложбените штандови во центарот на Кавадарци. Премиерот Оливер Спасовски, вицепремиерката Мила Царовска и министерот за земјоделство, шумарство и ...

Се одржа седмиот по ред „Саем на домашно вино“ во Општина Илинден

Курир - 14.02.2020

Во присуство на голем број граѓани, во населеното место Ајватовци, во Општина Илинден, по седми пат се одржа традиционалниот „Саем на домашно вино“. Во изборот на најдобро домашно приготвено вино на традиционален начин, учествуваа дванаесетмина ...

Спасовски, Царовска и Димковски во тиквешкиот регион на закројување на лозите

Сител - 14.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски, вицепремиерката Мила Царовска и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски, денеска ќе го посетат тиквешкиот регион. Спасовски и Димковски ќе присуствуваат на традиционалното закројување на ...

На Свети Трифун се закројува лозјето, ама и со чаша вино се искажува љубов

Вечер Прес - 13.02.2020

Македонија е позната по производство на квалитетни вина, но Македонците не се големи љубители на виното. Според статистичките податоци во просек годишно се пијат 2,2 литри вино. За разлика од нас, Словенците пијат по 50 литри вино по глава на жител ...

„Саем на домашно вино“ во Општина Илинден

Курир - 13.02.2020

На 14 февруари, со почеток во 9:00 часот во населеното место Ајватовци, во Општина Илинден по седми пат ќе се одржи традиционалниот „Саем на домашно вино“. На овој своевиден вински фестивал на којшто ќе учествуваат повеќемина винопроизводители од ...

„Саем на домашно вино“ во Општина Илинден

Скопје инфо - 13.02.2020

На 14 февруари, со почеток во 9:00 часот во населеното место Ајватовци, во Општина Илинден по седми пат ќе се одржи традиционалниот „Саем на домашно вино“. На овој своевиден вински фестивал на којшто ќе учествуваат повеќемина винопроизводители од ...

„Саем на домашно вино“ во Општина Илинден

Нетпрес - 13.02.2020

На 14 февруари, со почеток во 9:00 часот во населеното место Ајватовци, во Општина Илинден по седми пат ќе се одржи традиционалниот „Саем на домашно вино“. На овој своевиден вински фестивал на којшто ќе учествуваат повеќемина винопроизводители од ...

Традиционален „Саем на домашно вино“ утре во Ајватовци

Вечер Прес - 13.02.2020

Утре, со почеток во 9 часот, во населеното место Ајватовци, во Општина Илинден по седми пат ќе се одржи традиционалниот „Саем на домашно вино“. Ќе учествуваат повеќемина винопроизводители од општина Илинден, по што ќе биде извршен избор на најдобро ...

Седми Саем на домашно вино во Општина Илинден

Курир - 14.02.2020

Традиционалниот Саем на домашно вино денеска по седми пат ќе се одржи во населеното место Ајватовци, Општина Илинден, во рамките на одбележувањето на големиот верски празник и празник на лозарите – Свети Трифун.

Седми Саем на домашно вино во Општина Илинден

Опсервер - 14.02.2020

– Традиционалниот Саем на домашно вино денеска по седми пат ќе се одржи во населеното место Ајватовци, Општина Илинден, во рамките на одбележувањето на големиот верски празник и празник на лозарите – Свети Трифун.

Седми Саем на домашно вино во Општина Илинден

Сител - 14.02.2020

Традиционалниот Саем на домашно вино денеска по седми пат ќе се одржи во населеното место Ајватовци, Општина Илинден, во рамките на одбележувањето на големиот верски празник и празник на лозарите – Свети Трифун.

Прилепчани прават домашно вино со тајни рецепти ФОТО

+инфо - 14.02.2020

Есента е работна, а зимата, пролетта и летото се за уживање во доброто старо домашно вино. Прилепчани имаат вековна традиција за која знаат големите производители, кавадарчани и неготинчани, наесен од сопствените мали семејни лозја берат или ...

Вековна традиција со тајни рецепти за правење домашно вино за „душа“

Слободен Печат - 14.02.2020

Приказната за прилепските лозја и вина има вековна историја. Есента е работна, а зимата, пролетта и летото се за уживање во доброто старо домашно вино. Прилепчани имаат вековна традиција за која знаат големите производители, кавадарчани и ...

Прилепчани прават домашно вино за душа и за свој мерак преку домашни, тајни рецепти

Денар - 14.02.2020

Есента е работна, а зимата, пролетта и летото се за уживање во доброто старо домашно вино. Прилепчани имаат вековна традиција за која знаат големите производители, кавадарчани и неготинчани, наесен од сопствените мали семејни лозја берат или ...

Прилепчани прават домашно вино за душа и за свој мерак преку домашни, тајни рецепти

Курир - 14.02.2020

Есента е работна, а зимата, пролетта и летото се за уживање во доброто старо домашно вино. Прилепчани имаат вековна традиција за која знаат големите производители, кавадарчани и неготинчани, наесен од сопствените мали семејни лозја берат или ...

Прилепчани прават домашно вино за душа и за свој мерак преку домашни, тајни рецепти

Опсервер - 14.02.2020

– Есента е работна, а зимата, пролетта и летото се за уживање во доброто старо домашно вино. Прилепчани имаат вековна традиција за која знаат големите производители, кавадарчани и неготинчани, наесен од сопствените мали семејни лозја берат или ...

Спасовски, Царовска и Димковски во тиквешкиот регион на закројување на лозите

Канал5 - 14.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски, вицепремиерката Мила Царовска и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски, денеска ќе го посетат тиквешкиот регион. Спасовски и Димковски ќе присуствуваат на традиционалното закројување на ...

Седми Саем на домашно вино во Општина Илинден

24 Вести - 14.02.2020

Традиционалниот Саем на домашно вино денеска по седми пат ќе се одржи во населеното место Ајватовци, Општина Илинден, во рамките на одбележувањето на големиот верски празник и празник на лозарите – Свети Трифун.

Спасовски, Царовска и Димковски во тиквешкиот регион на закројување на лозите

Локално - 14.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски, вицепремиерката Мила Царовска и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски, денеска ќе го посетат тиквешкиот регион. Спасовски и Димковски ќе присуствуваат на традиционалното закројување на ...

Спасовски, Царовска и Димковски во тиквешкиот регион на закројување на лозите

Вечер Прес - 14.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски, вицепремиерката Мила Царовска и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски, денеска ќе го посетат тиквешкиот регион. Спасовски и Димковски ќе присуствуваат на традиционалното закројување на ...

Спасовски, Царовска и Димковски во тиквешкиот регион на закројување на лозите

Бриф - 14.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски, вицепремиерката Мила Царовска и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски, денеска ќе го посетат тиквешкиот регион. Спасовски и Димковски ќе присуствуваат на традиционалното закројување на ...

Традиционалниот Саем на домашно вино денеска по седми пат ќе се одржи во Општина Илинден

MakPress - 14.02.2020

Традиционалниот Саем на домашно вино денеска по седми пат ќе се одржи во населеното место Ајватовци, Општина Илинден, во рамките на одбележувањето на големиот верски празник и празник на лозарите – Свети Трифун.

Колку литри вино се пие во Македонија на годишно ниво?

Женски магазин - 14.02.2020

Виното е вториот најизвезуван производ по тутунот од Македонија. Земјава има 24 000 хектари лозови насади и на годишно ниво македонските винарии произведуваат околу 100 милиони литри, ставајќи ја земјата на 25-то место во светот.

Премиерот Спасовски на закројување на лозаови насади кај Јанчев во Кавадарци

Фокус - 14.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски, вицепремиерката Мила Царовска и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски, денеска ќе го посетат тиквешкиот регион. Спасовски и Димковски ќе присуствуваат на традиционалното закројување на ...

Тајните рецепти на прилепчани за домашно вино за душа

MakPress - 14.02.2020

Есента е работна, а зимата, пролетта и летото се за уживање во доброто старо домашно вино. Прилепчани имаат вековна традиција за која знаат големите производители, кавадарчани и неготинчани, наесен од сопствените мали семејни лозја берат или ...

Оливер Спасовски и Зоран Заев закроија винови лози

Слободен Печат - 14.02.2020

Денеска го славиме нашето македонско вино, нашиот бренд и белег по кои сме познати и почитувани во светот. Вака изјави министерот за земјоделство Трајан Димковски по закројувањето на винови лози во месноста Лепово на винаријата „Тиквеш”.

Се слави македонското вино, бренд и белег по кои сме познати и почитувани во светот

iPortal - 14.02.2020

– Денеска го славиме нашето македонско вино, нашиот бренд и белег по кои сме познати и почитувани во светот. Вака изјави министерот за земјоделство Трајан Димковски по закројувањето на винови лози во месноста Лепово на винаријата „Тиквеш“.

Димковски: Се слави македонското вино, бренд и белег по кои сме познати и почитувани во светот

Канал5 - 14.02.2020

Денеска го славиме нашето македонско вино, нашиот бренд и белег по кои сме познати и почитувани во светот. Вака изјави министерот за земјоделство Трајан Димковски по закројувањето на винови лози во месноста Лепово на винаријата „Тиквеш".

Димковски: Се слави македонското вино, бренд и белег по кои сме познати и почитувани во светот

А1 On - 14.02.2020

Денеска го славиме нашето македонско вино, нашиот бренд и белег по кои сме познати и почитувани во светот. Вака изјави министерот за земјоделство Трајан Димковски по закројувањето на винови лози во месноста Лепово на винаријата „Тиквеш“.

Заев закрои лоза во лозјето на „Тиквеш“

+инфо - 14.02.2020

Димковски рече дека за да ги направиме нашите вина и винската индустрија уште поконкурентни во светски рамки мора да вложуваме во лозарството. Денеска го славиме нашето македонско вино, нашиот бренд и белег по кои сме познати и почитувани во светот.

Димковски: Се слави македонското вино, бренд и белег по кои сме познати и почитувани во светот

MakPress - 14.02.2020

Денеска го славиме нашето македонско вино, нашиот бренд и белег по кои сме познати и почитувани во светот. Вака изјави министерот за земјоделство Трајан Димковски по закројувањето на винови лози во месноста Лепово на винаријата „Тиквеш“.

Во чест на Св. Трифун – празникот на лозарите и винарите Свечено закроени лозјата на ВВ „Тиквеш“

Опсервер - 14.02.2020

– ВВ „Тиквеш“ и годинава, на винскиот локалитет „Лепово“, ја продолжи традицијата на симболичното закројување на лозјата во чест на Св. Трифун, заштитникот на лозарите и винарите. Свечениот чин на закројување го извршија претседателот на Владата, ...

Заев закрои лоза во лозјето на „Тиквеш“

Либертас - 14.02.2020

Денеска го славиме нашето македонско вино, нашиот бренд и белег по кои сме познати и почитувани во светот. Вака изјави министерот за земјоделство Трајан Димковски по закројувањето на винови лози во месноста Лепово на винаријата „Тиквеш“.

Спасовски и Димковски традиционално ги закроија лозјата во Тиквешкиот регион

Press24 - 14.02.2020

Оливер Спасовски придружуван од министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски и други владини претставници, денеска, по повод православниот празник Св. Трифун, присуствуваа на традиционалното закројување на лозовите насади ...

Димковски: Се слави македонското вино, бренд и белег по кои сме познати и почитувани во светот

Вечер Прес - 14.02.2020

Денеска го славиме нашето македонско вино, нашиот бренд и белег по кои сме познати и почитувани во светот. Вака изјави министерот за земјоделство Трајан Димковски по закројувањето на винови лози во месноста Лепово на винаријата „Тиквеш“.

Во чест на Св. Трифун, премиерот  закројуваше лозја во Лепово

Вечер Прес - 14.02.2020

Tехничкиот премиер Оливер Спасовски, придружуван од лидерот на СДСМ, Зоран Заев и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, денеска присуствуваа на традиционалната манифестација на симболичното закројување на лозјата ...

Во Ајватовци се одржа седмиот по ред „Саем на домашно вино“

MTM - 14.02.2020

Во присуство на голем број граѓани, во населеното место Ајватовци, по седми пат се одржа традиционалниот „Саем на домашно вино“, информираат од Општина Илинден. Во изборот на најдобро домашно приготвено вино на традиционален начин, учествуваа ...

Заев во посета на Тиквешкиот регион: Низ конкретни мерки се грижиме за лозарите

Макфакс - 14.02.2020

Претседателот на СДСМ заедно со генералниот секретар, Љупчо Николовски, денеска е во посета на Тиквешкиот регион. Во рамки на агендата, Заев и Николовски беа во посета на винарницата „Тиквеш“ каде се сретнаа со лозари и производителите на вино од ...