TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Криминални пропусти стојат зад трагедијата во Ласкарци

Независен - 15.03.2019

Возачот на автобусот, кој однесе во смрт 15 луѓе што тој ден тргнале од работа или од факултет се враќале од Скопје кон Гостивар, возел со 99 километри на час. Кај селото Ласкарци изгубил контрола над управувачот, односно воланот.

Притвор И за возачот на автобусот кој возел побрзо од дозволеното при што загинаа 15 патници кај Ласкарци

Сакам да кажам - 14.03.2019

Судија на претходна постапка му одреди притвор и на возачот на автобусот кој се преврте кај селото Ласкарци на автопатот Скопје-Тетово на 13 февруари, при што загинаа 15 патници, а една патничка уште се бори за живот.

Одреден притвор за газдата на „Дурмо турс“, осомничен во истрагата за автобуската несреќа кај Ласкарци

Сакам да кажам - 14.03.2019

Судија на претходна постапка одреди мерка притвор на сопственикот на компанијата „Дурмо турс“ кој е првоосомничен во истрагата на Основното јавно обвинителство Скопје за сообраќајната несреќа кај Ласкарци која се случи на 13 февруари и во која ...

Технички пропусти и возачка грешка причина за автобуската несреќа кај Ласкарци

Алсат-М - 14.03.2019

Брзината и лошата состојба на кочниците се причина за трагичната несреќа кај село Ласкарци што се случи минатиот месец. Тахографот бил наместен да ја прикрива реалната брзина на автобусот.

Седум лица осомничени за автобуската несреќа - технички пропусти на автобусот однесе во смрт 15

Сител - 14.03.2019

Неисправните сопирачки и недозволената брзина од 99 км на час се главните причини за несреќата кај Ласкарци. По едем месец од трагедијата во која загинаа 15 патници а 39 завршија во болница, обвинителството поведе постапка за 7 лица.

Приведени возачот и сопственикот на „Дурмо турс“ – брзината и сопирачките причини за несреќата кај Ласкарци

ТВ21 - 14.03.2019

Неприлагодената брзина, техничко неисправните сопирачки на автобусот и манипулирањето со тахографот се причините за кобната сообраќајка кај Ласкарци, во која загинаа 15 лица. Ова го покажала истрагата на Основното јавно обвинителство, по сите ...

Трагедијата во Ласкарци на пат кон судска разврска

Deutsche Welle - 14.03.2019

Македонската полиција го уапси сопственикот на фирмата Дурмо турс, возачот на автобусот кој се преврте и уште пет лица под сомневање дека се одговорни за сообраќајната несреќа во која загинаа 15 патници.

ОБВИНИТЕЛСТВОТО ГИ СООПШТИ ПРИЧИНИТЕ ЗА НЕСРЕЌАТА КАЈ ЛАСКАРЦИ: Возачот возел брзо, сопирачките неисправни

Вечер - 14.03.2019

Скопското обвинителство отвори истрага за кобната несреќа и приведе шест лица кои се сомничат за тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот Недозволената брзина на движење и нецелосната исправност на сопирачките на автобусот на ...

Рајчев: Автобусот на „Дурмо турс“ се движел пребрзо, возел со неисправни кочници

Алфа - 14.03.2019

Преголема брзина и нецелосното функционирање на кочниците на автобусот „Дурмо турс“ е главната причина за несреќата што се случи кај Ласкарци, на 13 февруари, каде загинаа 15 лица. Истрагата на Јавното обвинителство утврдила дека автобусот се движел ...

Рајчев: Бил штелуван инструментот за автоматско мерење на брзината на возилото

Телма - 14.03.2019

Недозволената брзина и неисправните сопирачки се причините поради кои автобусот на Дурмо Турс излета од патот кај село Ласкарци, поради што обвинителството приведе шест лица, меѓу нив возачот и сопственикот на компанијата Дурмо Турс.

Автобусот на „Дурмо турс“ имал уред за манипулација со брзината

ММС - 14.03.2019

Седум лица се лишени од слобода и се наоѓаат во полициска станица во Скопје, за автобуската несреќа што се случи на 13 –ти минатиот месец кај селото Ласкарци. Во текот на денешниот ден лицата ќе бидат изнесени пред судија на претходна постапка.

За незгодата кај Ласкарци првоосомничен е сопственикот на „Дурмо трус“, па раководителот, па лицата од техничкиот ...

Бриф - 14.03.2019

Неисправните уреди за сопирање на автобусот и возењето над дозволената брзина, се главните причини за несреќата кај Ласкарци, поради што ОЈО Скопје поведе постапка против шест лица, кои се осомничени за „тешки дела против безбедноста на луѓето и ...

Шестмина се сомничат за тешки дела против безбедноста на луѓето, едно лице за несовесно работење

Gostivarpress.mk - 14.03.2019

Од седумте лица, уапсени во врска со несреќата кај Ласкарци, шестмина се сомничат за тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот, додека од едно лице ќе се бара одговорност за несовесно работење во службата.

Обвинителството: Брзината на возење и неисправноста на сопирачките причини за автобуската несреќа кај Ласкарци

Академик - 14.03.2019

Републичкото јавно обвинителство поведе истражна постапка за повеќе лица во врска со сообраќајната несреќа што се случи кај Ласкарци, во која загинаа 15 граѓани. Според Обвинителството, возачот на автобусот возел со недозволена брзина од 99 ...

ОЈО за несреќата кај Ласкарци: Возачот возел брзо-сопирачките биле нецелосно исправни

Нова ТВ - 14.03.2019

Скопското Обвинителството бара притвор за шест лица за автобуската несреќа кај Ласкарци. Меѓу ние е и сопственикот на „Дурмо турс“, раководителот на фирмата, возачот и лица кои дале одобрение за техничката исправност на автобусот кои се вработени во ...

Уапсени газдата на „Дурмо турс“, возачот и уште петмина за автобуската несреќа кај Ласкарци

Сакам да кажам - 14.03.2019

Уапсени се седум лица за автобуската несреќа кај селото Ласкарци што се случи на 13 февруари и во која загинаа 15 патници. Осомничени за тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот се сопственикот на компанијата „Дурмо турс“, ...

Седум лица приведени за автобуската несреќа кај Ласкарци

Радио МОФ - 14.03.2019

Сопственикот и раководителот на „Дурмо Турс“, возачот и уште четири лица одговорни за техничкото одржување на автобусот се приведени поради автобуската несреќа кај селото Ласкарци во која, пред еден месец, животот го загубија 15 лица.

Несреќа кај Ласкарци: Возачот возел со недозволена брзина и го манипулирал тахографот, седуммина приведени

365 - 14.03.2019

Главната причина за излетувањето на автобусот на Дурмо Турс кај Ласкарци е тоа што возачот возел со недозволена брзина од 99 километри на час, соопшти обвинителот Сашо Рајчев на пресот на Јавното обвинителство.

Обвинителството бара да се отвори истрага за шест од седум приведени за автобуската несреќа кај Ласкарци

Телма - 14.03.2019

Седум лица се приведени за автобуската несреќа кај селото Ласкарци, во која загинаа 15 луѓе. Обвинителството бара да се отвори истрага за шест од нив, а за седмото лице бара мерка на претпазливост.

Седуммина се лишени од слобода за тешката сообраќајна автобуска несреќа кај Ласкарци

AKO - 14.03.2019

ОЈО поднесе кривични пријави за седум лица за предизвикување на тешката сообраќајна несреќа на автобусот на Дурмо турс кај селото Ласкарци, во која загинаа 15, а се повредени 39 од патниците.

Главна причина за сообраќајката кај Ласкарци е недозволена брзина и неисправност на кочниците

iPortal - 14.03.2019

Главна причина за сообраќајката кај Ласкарци е недозволена брзина, поради која возачот изгубил контрола над возилото и неисправност на кочниците, кои функционирале само делумно, а не според пропишаниот стандард, информираше ОЈО.

Седмообвинетиот за автобуската несреќа дал потврда за тахографот без да ги направи сите проверки

ТВ21 - 14.03.2019

Седмото лице кое е опфатено во истрагата за несреќата на автобусот кај Ласкарци, е она кое дало потврда дека тахографот е исправен, а притоа истрагата покажала дека на него бил инсталиран уред за манипулација.

Брзината и неисправност на сопирачките главна причина за несреќата кај Ласкарци

Алсат-М - 14.03.2019

Неприлагодена брзина и делумна неисправност на сопирачките се главните причини за автобуската несреќа кај Ласкарци во која загинаа 15 лица. Извештајот од експертизата денеска ги објавија од Јавното ...

Биле евидентирани пропусти во сопирачките на автобусот, но издадена дозвола дека автобусот е исправен

ТВ21 - 14.03.2019

И покрај тоа што на двата последни технички пргледи пред несреќата на автобусот, бил евидентирани пропусти во системот за кочење, сепак, техничкиот преглед издал дозвола дека автобусот е исправен.

ОЈО: Главна причина за несреќата е недозволена брзина и неисправност на сопирачките

Скопје1 - 14.03.2019

Јавниот обвинител на Основното јавно обвинителство Скопје, Сашо Рајчев на прес-конференција ги презентира информациите за текот на постапката во врска со автобуската несреќа кај Ласкарци. Седум лица се приведени за автобуската несреќа кај селото ...

Автобусот на „Дурмо турс“ се движел пребрзо, со 100 км/ч, изгубил контрола

Независен - 14.03.2019

Несоодветната брзина и нецелосното функционирање на сопирачките се причина за несреќата што се случи кај Ласкарци, на 13 февруари, во која загинаа 15 лица. Истрагата на Јавното обвинителство утврдила дека автобусот се движел со брзина од 100 км/ч и ...

Рајчев: Возачот на автобусот кај Ласкарци возел со 99 км на час поради што изгубил контрола

Фокус - 14.03.2019

Обвинителството денеска поведе истражна постапка за шест лица за автобуската несреќата кај Ласкарци, во која загинаа 15 граѓани. Меѓу осомничените е и возачот, за кој обвинителот Сашо Рајчев истакна дека водел со недозволена брзина односно со 99 км ...

(Видео) Неисправни сопирачки и голема брзина главни причини за несреќата кај Ласкарци

Макфакс - 14.03.2019

Неисправни сопирачки на автобусот и недозволена брзина на движење, како и пропусти во работењето на компанијата, се главните причини за несреќата кај Ласкарци, што се случи на 13 февруари, а во која загинаа 15 лица, соопшти обвинителот Сашо Рајчев ...

Возачот возел со брзина поголема од дозволената, не зборувал на телефон

ТВ21 - 14.03.2019

Во истрагата за автобуската несреќа било утврдено дека возачот возел со брзина поголема од дозволената за автобуси. Според јавниот обвинител Рајчев, пропуст на возачот е и отворањето на уредот за манипулација на тахографот.

ОЈО Скопје: Големата брзина и лошите сопирачки причина за несреќата кај Ласкарци

Алфа - 14.03.2019

Основното јавно обвинителство Скопје денес на прес-конференција соопшти детали за страшната сообраќајна несреќа која се случи кај с. Ласкарци. Надлежниот јавен обвинител Сашо Рајчев соопшти дека во текот на истрагата е утврдено дека шоферот го ...

Неисправните сопирачки и брзото возење главни причини за несреќата кај Ласкарци

ММС - 14.03.2019

Неисправните уреди за сопирање на автобусот и возењето над дозволената брзина се главните причини за несреќата кај Ласкарци, поради што ОЈО поведе постапка против седум лица, кои се приведени во полициска станица.

Бил инсталиран уред за манипулација со тахографот на автобусот кој се преврте кај Ласкарци

ТВ21 - 14.03.2019

Јавниот обвинител Сашо Рајчев денеска откри дека истрагата покажа неипсравност во тахографот на автобусот, со кој се мери брзината на возење. Имено, раководителот во правното лице сопственик на автобусот овозможил да се инсталира уред со кој ќе се ...

Лишени од слобода сопственикот и раководителот на „Дурмо Турс“, лица од техничкиот преглед и возачот

ТВ21 - 14.03.2019

Јавниот обвинител Сашо Рајчев денеска откри дека шест лица се на испитување и ќе бидат во притвор, а уште едно лице ќе има мерки на претпазливост за несреќата кај Ласкарци. „Истрагата е поведена кон шест лица, плус едно седмо лице.

Уапсени се седум лица за автобуската несреќа кај Ласкарци – брзо возење и неисправност на сопирачките главна причина

Gostivarpress.mk - 14.03.2019

Седум лица се приведени во врска со кобната автобуската несреќа која се случи на 13 февруари, на автопатот Скопје-Тетово, близу селото Ласкарци, информираше јавното обвинителство на денешната прес конференција.

Шестмина во притвор за несреќата во Ласкарци, манипулирале со тахографот и сопирачките

Фактор - 14.03.2019

Јавното обвинителство денеска објави дека пест лица, вклучувајќи го и сопственикот на „Дурмо турс“ и возачот на автобусот од фаталната несреќа кај Ласкарци, се во притвор а истражна постапка покажа дека тие манипулирале со тахографот да покажува ...

Обвинителство: Возачот возел со 99 км/час, сопирачките не работеле…

Бриф - 14.03.2019

Обвинителството денеска поведе истражна постапка за шест лица за автобуската несреќата кај Ласкарци, во која загинаа 15 граѓани. Меѓу осомничените е и возачот, за кој обвинителот Сашо Рајчев истакна дека водел со недозволена брзина односно со 99 км ...

Главна причина за сообраќајката кај Ласкарци е недозволена брзина и неисправност на кочниците

Либертас - 14.03.2019

Главна причина за сообраќајката кај Ласкарци е недозволена брзин, поради која возачот изгубил контрола над возилото и неисправност на кочниците, кои функционирале само делумно, а не според пропишаниот стандард, информираше ОЈО. Пресот е во тек.

Притвор и за возачот на автобусот на „Дурмо турс“ кој се преврте кај село Ласкарци

Вечер - 14.03.2019

Судија на претходна постапка му одреди притвор и на возачот на автобусот кој се преврте кај селото Ласкарци на автопатот Скопје-Тетово на 13 февруари, при што загинаа 15 патници, а една патничка уште се бори за живот.

Приведени возачот и сопственикот на „Дурмо турс“ – брзината и сопирачките причини за несреќата кај Ласкарци

4NEWS - 15.03.2019

Неприлагодената брзина, техничко неисправните сопирачки на автобусот и манипулирањето со тахографот се причините за кобната сообраќајка кај Ласкарци, во која загинаа 15 лица. Ова го покажала истрагата на Основното јавно обвинителство, по сите ...

Рајчев: Возачот на „Дурмо турс“ го манипулирал тахографот да не ја покажува реалната брзина

Press24 - 14.03.2019

Возачот на автобусот на „Дурмо турс“ возел со брзина од 99 километри на час, иако на автопатот било дозволено возење со 80 километри, и го активирал уредот за манипулација на тахографот за да не ја прикаже вистинската брзина на движење, покажало ...

Кочниците и брзината причини за автобуската несреќа кај Ласкарци

Р.С.Европа - 14.03.2019

Нецелосната исправност на кочниците на автобусот и брзината со која возел возачот е причината за автобуската несреќа кај с Ласкарци во која загинаа 15 лица. Основното јавно обвинителство информираше дека се приведени седум лица меѓу кои се ...

Можел ли возачот да ја знае брзината со која вози, Рајчев изјави дека било манипулирано и со тахографот?!

Бриф - 14.03.2019

Седум лица меѓу кои и сопственикот на компанијата „Дурмо турс“ и возачот на автобусот се приведени во врска со сообраќајната незгода кај скопско Ласкарци што се случи на минатиот месец, а во која загинаа 15 лица.

Седмообвинетиот за автобуската несреќа дал потврда за тахографот без да ги направи сите проверки

4NEWS - 14.03.2019

Седмото лице кое е опфатено во истрагата за несреќата на автобусот кај Ласкарци, е она кое дало потврда дека тахографот е исправен, а притоа истрагата покажала дека на него бил инсталиран уред за манипулација.

ВИДЕО: Неисправни сопирачки и голема брзина главни причини за несреќата кај Ласкарци

А1 On - 14.03.2019

Неисправни сопирачки на автобусот и недозволена брзина на движење, како и пропусти во работењето на компанијата, се главните причини за несреќата кај Ласкарци, што се случи на 13 февруари, а во која загинаа 15 лица, соопшти обвинителот Сашо Рајчев ...

Неисправните сопирачки и брзото возење главни причини за несреќата кај Ласкарци

Република - 14.03.2019

Неисправните уреди за сопирање на автобусот и возењето над дозволената брзина се главните причини за несреќата кај Ласкарци, поради што ОЈО поведе постапка против седум лица, кои се приведени во полициска станица.

ОЈО: Недозволена брзина и неисправни сопирачки причини за несреќата кај Ласкарци

Мета - 14.03.2019

Едномесечната истрага на Основното јавно обвинителство Скопје за автобуската несреќа кај Ласкарци во која загинаа 15 лица утврдила дека возењето со брзина над дозволената, како и техничката неисправност на автобусот на „Дурмо Турс“ се главните ...

Автобусот возел со 99 км на час, а имале проблем и сопирачките – Обвинителството ги откри првите индиции за ...

Centar - 14.03.2019

На специјалната прес конференција, прва од ваков вид, по страшната сообраќајка кај Ласкарци, Јавното обвинителство објави дека е поведена истражна постапка за шест лица. Како што информираше јавен обвинител Сашо Рајчев, меѓу осомничените е и возачот ...

Приведени седум лица за несреќата кај Ласкарци

Р.С.Европа - 14.03.2019

Обвинителството денеска поведе истражна постапка за шест лица за автобуската несреќата кај Ласкарци, во која загинаа 15 граѓани. Приведени се седум лица, но за шестте е поведена истрага, додека за седмото лице се бара мерка за претпазливост.

Неисправните сопирачки и брзото возење главни причини за несреќата кај Ласкарци

Денар - 14.03.2019

Неисправните уреди за сопирање на автобусот и возењето над дозволената брзина, се главните причини за несреќата кај Ласкарци, поради што ОЈО Скопје поведе постапка против шест лица, кои се осомничени за „тешки дела против безбедноста на луѓето и ...

Приведени се газдата на „Дурмо турс“, возачот и уште пет лица за несреќата кај Ласкарци

CivilMedia - 14.03.2019

Седум лица се приведени за автобуската несреќа кај селото Ласкарци, во која загинаа 15 луѓе, на 13 февруари. Обвинителството бара да се отвори истрага за шест од нив, а за седмото лице бара мерка на претпазливост.