TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Предвремени избори во Франција: ризичната игра на Макрон

Deutsche Welle - 11.06.2024

Францускиот претседател распиша парламентарни избори токму во моментот кога се чини дека е најслаб во однос на екстремната десница. На која карта игра Емануел Макрон? Француската престолнина во понеделникот беше потресена од политичка бомба.

Три можни исходи од шокантните предвремени избори на Макрон

Независен

Анкетите предвидуваат победа на Ле Пен на француските предвремени избори

МКД

Предвремени избори во Франција: Опасно себепреценување на Макрон

Deutsche Welle

Макрон повлече опасен потег! Ширак го направи истото – па му се одби од глава: На народот му постави опасно прашање (фото)

Во Центар

ШТО СЛЕДУВА ПО ПОРАЗОТ НА МАКРОН : Нe очекува месец на голема драма

Во Центар

Што може да се случи по повикот на Макрон за предвремени избори во Франција?

Во Центар

А1 On Во Центар Пулс24 Пулс24 Пулс24 Точка

РИЗИЧНИОТ ПОТЕГ НА МАКРОН: Колку беше добро распишувањето на изборите и дали ќе има контраефект?

Фактор - 11.06.2024

Французите повторно ќе гласаат за три недели, на избори кои би можеле да се претворат во референдум за Емануел Макрон, а свој коментар за десницата на ЕУ даде новинарот Јакша Шќекиќ. Францускиот претседател Емануел Макрон ја имаше првата силна ...

Макрон на сè или ништо

Слободен Печат

И ВНУКАТА НА МАРИН ЛЕ ПЕН ЌЕ ГО РУШИ МАКРОН Францускиот лидер размислува за оставка додека му се спрема опозициски фронт

+инфо

Макрон оди на сè или ништо

МКД

Предвремени избори во Франција: Ле Пен им подава рака на конзервативците

Слободен Печат

Франција се подготвува за парламентарните избори

Нетпрес

„Екстремно коцкање“ на Емануел Макрон: Ризичен потег на францускиот претседател по колапсот на неговата партија на изборите за ЕП

Локално

Кумановски м. Локално Кумановски м. Бизнис Вести Канал5 А1 On ТВ21 Нетпрес

Левичарските партии во Франција заедно излегуваат на избори против Макрон и Ле Пен

А1 On - 11.06.2024

Француските левичарски опозициски партии најавија дека заеднички ќе номинираат кандидати на предвремените парламентарни избори подоцна овој месец за да се спротивстават на владата на претседателот Емануел Макрон и екстремно десничарското движење на ...

Левичарските партии во Франција заедно на избори против Макрон и Ле Пен

Независен

Берзите ги тресе нестабилноста во ЕУ

Кумановски м.

Имам доверба во францускиот народ дека ќе го направи најправедниот избор, вели Макрон

360 степени

ПРЕСВРТ ВО ЕУ, ПРЕДВОДИ ФРАНЦИЈА: предупредувачки сигнал за иднината, еве кои се победниците и поразени на изборите за ЕП

Фактор

Епилог од европските избори: „Свртувањето кон десно е неповолно за проширувањето и Македонија“

Локално

Макрон распиша избори во Франција по поразот во трката за Европскиот парламент

Р.С.Европа

Фокус Фокус МКД Слободен Печат Либертас Курир 365 Во Центар

Макрон: Нема да поднесам оставка

Скопје1 - 11.06.2024

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека нема намера да поднесе оставка без оглед на резултатите од претстојните парламентарни избори! Потсетуваме, Макрон во неделата вечерта ги распушти владата и парламентот, закажувајќи ...

Кој е 28-годишниот Бардела кој го победи Макрон и го натера да распише предвремени парламентарни избори

еМагазин

Избори за Европскиот парламент: Ризичната одлука на Емануел Макрон за предвремени избори

Скопје1

Макрон по тешкиот пораз на изборите на ЕП го распушта собранието и бара предвремени избори

ТВ21

Макрон изгуби на европските избори: Францускиот претседател го распушти Собранието и распиша предвремени избори

еМагазин

Франција: По земјотресот со распуштање на парламентот започнува брза изборна кампања

Кумановски м.

Макрон по поразот на десницата: Мојата единствена амбиција е да бидам корисен за нашата земја

Кумановски м.

Centar 360 степени Сакам да кажам Канал5 +инфо Слободен Печат Вечер Прес Фактор

Европа исплива надесно, политиките на Макрон потонаа

Н.Македонија - 11.06.2024

Две големи земји во ЕУ, Франција и Германија, се лакмусот за политичкото расположение во Европа – дека на овие избори партијата на Мари Ле Пен го порази „до нозе“ Макрон, а во Германија сигурна победа извојуваа демохристијаните (односно десниот ...

ИЗЛЕЗЕ ОД СЕНКАТА НА НЕЈЗИНИОТ ТАТКО И ГО ИЗВАДИ ОД ИГРА: Која е Марин Ле Пен која му ја зема фотелјата на Макрон?

Фактор

Макрон се коцка на предвремени избори за да се бори против бранот на екстремната десница

CivilMedia

Макрон го распушти Парламентот и закажа предвремени избори на 30 јуни

Либертас

Макрон го распушти Парламентот и закажа предвремени избори на 30 јуни

Рацин

Макрон го распушти Парламентот и закажа предвремени избори на 30 јуни

Курир

ВИДЕО | По големиот пораз Макрон го распушти парламентот, распиша избори

Во Центар

Денешен Бриф Н.Македонија CivilMedia Нова ТВ Република 24Инфо Пулс24

Макрон вели дека Французите „ќе го направат вистинскиот избор“

Либертас - 10.06.2024

Претседателот Емануел Макрон денеска нагласи дека е убеден дека Французите ќе го направат вистинскиот избор на предвремените избори што ги свика откако неговиот центристички сојуз беше поразен од екстремната десница на изборите за ЕУ.

Макрон вели дека Французите „ќе го направат вистинскиот избор“

Бизнис Вести

Макрон верува дека Французите „ќе го направат вистинскиот избор“

Слободен Печат

Макрон им се додворува на гласачите: Мојата единствена амбиција е да бидам корисен за нашата земја која толку многу ја сакам

Република

Макрон смета дека Французите „ќе го направат вистинскиот избор“

CivilMedia

Макрон вели дека Французите „ќе го направат вистинскиот избор“

Канал5

МАКРОН: Единствена амбиција ми е да бидам корисен за нашата земја која толку многу ја сакам

Денешен

Zoom MakPress