TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Почна митингот "Македонија силна"

Вест - 18.05.2015

Под мотото "Македонија силна", со патриотски песни и зурли почна митингот на владејачката ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“. Десетици илјади граѓани со знамиња и обележја на ВМРО се распоредени од Порта „Македонија“, покрај ...

Шест илјади прилепчани тргнаа на собирот на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје

24 Вести - 18.05.2015

Околу шест илјади прилепчани, членови и симпатизери на ВМРО ДПМНЕ, и многу неопределени граѓани, како што тврдат од прилепскиот општински комитет вечерва од 17 часот со автобуси и комби возила тргнаа на митингот на владеачката партија што ќе се ...

Последни подготовки за митингот на ВМРО - ДПМНЕ

Телма - 18.05.2015

Бината е подготвена, оградата излепена со плакати, озвучувањето се штима. Ваква е атмосферата пред порта македонија каде ќе се одржи вечерашниот митинг на владеачката партија. И покрај тоа што до стартот има неколку часови еден од најверните ...

(ВИДЕО) Се исполнија ли најавите за поголем митинг од вчерашниот?

А1 On - 18.05.2015

ВМРО –ДПМНЕ најави поголем митинг од вчерашниот, но дали овие најави се исполнија? Луѓе имаше од почетокот на Жена парк до крајот на Градската болница. И покрај притисоците и наредбите за задолжително присуство на вработените во администрација, ...

Колони се ближат кон Скопје: сѐ е подготвено за митингот „Македонија силна!“

Deutsche Welle - 18.05.2015

Пред Тримфалната порта е поставена големата бина од која вечерва ќе се обрати премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Се е подготвено за почетокот на митингот под мотото „Македонија силна!“, во организација на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За ...

Тргна караванот на ВМРО ДПМНЕ од Штип

Телма - 18.05.2015

Тргна караванот на ВМРО ДПМНЕ од Штип на кој што околу 2 500 членови и симпатизери на ВМРО ДПМНЕ ќе присуствуваат на вечерашниот митинг во Скопје, кој се одржува под мототот Македонија Силна.

Според методологијата на Курир, на митингот има 21.000 луѓе!

+инфо - 18.05.2015

Користејќи иста методологија со која порталот Курир изброја 20.000 луѓе на митингот на СДСМ пред Владата, ФБ профилот „Криминалите на ВМРО-ДПМНЕ“ пресмета колку луѓе има на вечерашниот митинг.

Над 2.400 членови на ВМРО-ДПМНЕ од Охрид тргнаа кон Скопје

Телма - 18.05.2015

На најавениот н ароден митинг што вечерва во Скопје го организира ВМРО-ДПМНЕ, ќе присуствуваат 2.400 членови и симпетизери на владејачката партија од Охрид, кои попладнево со организиран превоз и автомобили се упатија кон главниот град.

(ГАЛЕРИЈА) Масовна излезеност на собирот на ВМРО-ДПМНЕ

Фактор - 18.05.2015

Приврзаниците на владеачката партија во голем број излегоа вечерва да му дадат поддршка на актуелниот премиер Никола Груевски. Митингот се одржува под слоганот „Македонија е силна“, а насобраните на плоштадот и улиците пред Собранието извикуваат ...

Стевчо Јакимовски – ѕвезда на митингот на ДПМНЕ!

+инфо - 18.05.2015

Ѕвезда на овој митинг несомнено ќе биде лидерот на ГРОМ и градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски. Се случи незамисливото. Тој вечерва говореше на митинг на ВМРО-ДПМНЕ, со остри зборови на критика за својата поранешна партија.

Фото: Над 90.000 народ пред Собрание

Вечер Прес - 18.05.2015

Огромен број на македонски граѓани вечерва излегоа пред македонското Собрание. Фотографиите покажуваат дека вечерва се одржува најмасовниот митинг во историјата на Македонија, пишува Курир.

ФОТО: Над 90.000 граѓани- најголем митинг во Македонија

Press24 - 18.05.2015

Над 90.000 граѓани присутни во моментов на собирот пред Собрание. Во секој момент бројката расте и уште ќе расте...се проценува дека уште 10-20илјади пристигнуваат во моментот.Голем број на граѓани се на влезовите од Скопје во автобуси поради застој ...

Бетмен велит: Кој прв ќе попушти?

Телеграф - 18.05.2015

Апелирам наредното вакво пребројување да се одржи на почитко место на кое ќе нема потреба од диригирање на движењето на луѓето за да делуваат помасовно, ниту ќе има можност со скратување на перспективата да се манипулира со бројката Вчера митинг ...

Пред Собрание, започна митингот под мотото „Македонија силна”

Точка - 18.05.2015

Пред малку, започна големиот митинг пред Собрание во организација на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“. Со патриотски песни, тапани и зурли, а потоа и со химната на Република Македонија, започна митингот под мотото „Македонија силна”, ...

(Фото) Масовен митинг на ВМРО ДПМНЕ: „Македонија силна„

еМагазин - 18.05.2015

Десетици илјадни граѓани од целата земја вечерва присуствуваат на митингот на ВМРО ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ во центарот на Скопје под мотото „Македонија силна„. На митингот ќе се обрати и премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола ...

Убедливо најголем митинг во Македонија, над 90.000 граѓани/ФОТО

Lider - 18.05.2015

Над 90 000 граѓани присутни во моментов на собирот. Во секој момент бројката расте и уште ќе расте. Се проценува дека уште 10-20 илјади пристигнуваат во моментот. Голем број на граѓани се на влезовите од Скопје во автобуси заради застојот на ...

Привршуваат подготовките за вечерашниот митинг

Телма - 18.05.2015

Покани за вечерашниот голем митинг, бина која се монтира, ограда која го одбележува просторот до каде може да се стои. Таква е сликата од утрово во центарот на Скопје. Просторот пред македонското собрание веќе се подготвува за собирот кој го ...

Најголемиот митинг во историјата на Македонија – над 90.000 граѓани

Република - 18.05.2015

Вечерва ВМРО-ДПМНЕ одржува голем народен собир Под мотото „Македонија силна!“. Според бројот на насобрани граѓани во центарот на Скопје ова е најголемиот митинг во историјата на Македонија. Првичните проценки се дека има над 90.000 граѓани.

(ФОТО) Бината наместена, луѓе полека пристигаат пред Собрание!

Фактор - 18.05.2015

Подготовките за вечерашниот митинг кој треба да започне за помалку од еден час се готови. Бината пред Триумфалната капија во центарот на главниот град е наместена, а граѓани ширум Скопје и земјава полека пристигаат на збирното место пред Собрание.

Димовски: Очекуваме многукратно повеќе луѓе од вчера

Телма - 18.05.2015

ВМРО - ДПМНЕ се подготвува за вечерашниот митинг пред Собранието. „Македонија е силна“ е мотото под кое ќе се одржи собирот со почеток во 20 часот, а кој е најавен како приказ на единство и подршка на државата.

Ставрески: Вечерашниот митинг ќе биде најмасовен во овие 25 години на независна Македонија

Курир - 18.05.2015

Македонија вечерва е на нозе, реки од народ од сите населени места, од сите села и градови од Македонија се слеваат кон Скопје и очекуваме овој вечерашен митинг којшто ќе биде најмасовен во овие 25 години на независна Македонија, да испрати силни ...

(ВИДЕО) Атмосфера пред почетокот на митингот на ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 18.05.2015

Илјадници граѓани се насобраа прес Собранието на Република Македонија каде присуствуваат на народниот собир кој го организира ВМРО-ДПМНЕ. Покрај од Скопје, народот пристигнуваше од сите градови во ...

Масовен митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје

+инфо - 18.05.2015

Масовен митинг на ВМРО-ДПМНЕ, на кој присуствуваат неколку десетици илјади граѓани, почнува вечерва во Скопје. Целта на митингот под мотото „Македонија силна!“ е да демонстрира поддршка на народот за власта.

Македонија24 – ЖИВО од митингот на ВМРО ДПМНЕ

МК News - 18.05.2015

Македонија24 – линк во ЖИВО од митингот на ВМРО ДПМНЕ ...

45 автобуси од штипско ќе тргнат за Скопје на митинг

Телма - 18.05.2015

Општинските комитети на ВМРО ДПМНЕ од источниот регион ги прават последните подготовки за вечерашниот митинг за подршка на Владата. Претседателот на штипскиот комитет Никола Мицевски вели дека од Штип попладнево во 17 часот и 30 минути за Скопје ќе ...

Приврзаниците на ВМРО-ДПМНЕ пристигнуваат во Скопје

+инфо - 18.05.2015

Првите автобуси и возила од внатрешноста со приврзаници на ВМРО-ДПМНЕ почнаа да пристигнуваат во Скопје. Тие ќе учествуваат на митингот под мотото „Македонија силна!“, на кој, на бината под Триумфалната капија, ќе говори премиерот Никола Груевски.

Се подготвува просторот за митингот на ВМРО-ДПМНЕ

Алсат-М - 18.05.2015

Доцна синоќа со отстранување на семафорот поставен пред Собранието, почнаа подготовките за митингот на ВМРО-ДПМНЕ. Митингот на партијата на власт се одржува вечерва. А, веќе денеска на местото каде претходно стоеше семафорот поставена е партиската ...

(ВИДЕО) Последна подготовка пред митингот

Репортер - 18.05.2015

На само половина час пред почетокот на митингот на ВМРО-ДПМНЕ, бината е подготвена, оградата излепена со плакати, озвучувањето се штима. Исто како и претходните случувања деновиве, и вечерва десетици новинарски екипи се подготвуваат да го следат ...

Обновено + фото: Поддржувачи на ВМРО ДПМНЕ од Охрид ќе присуствуваат на народниот митинг во Скопје

OhridNews - 18.05.2015

Со организиаран превоз и автомобили, 2400 членови и симпaтизери на владејачката партија од Охрид, попладнево заминаа за Скопје, каде ќе присуствуваат на најавениот голем народен митинг што вечерва го организира ВМРО ДПМНЕ.

Е ОВА Е НАРОД: Најголемиот митинг во историјата на независна Македонија (ФОТО)

Курир - 18.05.2015

Нема никакви дилеми дека вечерва пред Собранието ќе се одржи најмасовниот митинг во историјата на независна Македонија. Во секој момент се очекува да започне народниот собир за „СИЛНА МАКЕДОНИЈА“, а првите слики се импозантни, маса од народ во ...

Прилепчани масовно заминаа за Скопје

Н.Македонија - 18.05.2015

Прилепчани масовно и организирано со околу 50 автобуси, комбиња и со приватни возила заминаа за Скопје за поддршка на големиот сенароден митинг што ќе се одржи вечерва во Скопје М-р Никола Димески, претседател на ОК на ВМРО ДПМНЕ изрази голема ...

Митинг за останување на Груевски на власт

Р.С.Европа - 18.05.2015

Под мотото Македонија силна, а во организација на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата За подобра Македонија, вечерва пред македонското собрание се одржува провладин митинг. Ден по анти-владиниот протест за оставка на Владата, вечерва во 20 часот ќе се одржи ...

Битола, Охрид, Велес… на митингот тргнаа граѓани од секое ќоше на Македонија (ФОТО)

Република - 18.05.2015

Илјадници граѓани од секој дел на Македонија попладнево тргнаа кон Скопје. Полни автобуси, возови и автомобили се упатуваат кон главниот град, каде вечерва владејачката ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи голем митинг пред македонското Собрание.

Поддржувачите на ВМРО-ДПМНЕ почнаа да се движат пред Собрание

Репортер - 18.05.2015

Поддржувачите на ВМРО-ДПМНЕ кои вечерва ќе го одржат големиот митинг пред Собранието на Република Македонија почнаа да се движат кон закажаното место „Беко“ од каде ќе се упатат пред ...

СДСМ Охрид: Ги тераат родителите до 15 часот да си ги земат децата за да одат на митинг

+инфо - 18.05.2015

Никола Груевски и врхушката на власта во Охрид деновиве вршат невиден притисок и тортура врз дел од вработените во државната и јавната администрација, обвини СДСМ Охрид. „Луѓето се принудуваат по секоја цена да земат учество на митингот на ...

За бината на ВМРО-ДПМНЕ пред Собранието се отстранија семафорите

24 Вести - 18.05.2015

За митингот на ВМРО-ДПМНЕ пред Собранието, синоќа се пресекоа семафорите пред „Триумфалната порта“. Официјално објаснување за потегот нема, но според инфрмациите што ги објавија дел од порталите, семафорите биле отранети по сугестија на фирмата што ...

Директорот на Онкологија: Јас ќе одам на митингот вечер, а вработените сами си знаат

+инфо - 18.05.2015

На вработените на Клиниката за онкологија им било кажано дека треба да одат на митингот што вечерва го организира ВМРО-ДПМНЕ, дознава Плусинфо. - Секретарката на клиниката во име на директорот оди од човек на човек и кажува дека во 18.30 часот треба ...

2500 луѓе тргнуваат од Штип на митингот на ВМРО ДПМНЕ

Канал 77 - 18.05.2015

За разлика од опозицијата, штипскиот огранок на ВМРО ДПМНЕ немаше никаков проблем да обезбеди автобуски превоз за вечерашниот митинг за поддршка на владата. Од повеќе пунктови од Штип во 17.30 часот ќе тргнат 45 автобуси и седумдесетина автомобили ...

Ховит дојде да ја види бината за вечерашниот митинг

+инфо - 18.05.2015

Европарламентарецот Ричард Ховит, еден од тројцата во ЕП кои се медијатори на преговорите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, денеска појде да види како се подготвува теренот за вечерашниот митинг на коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ пред Собранието на Република ...

Колку луѓе имаше на вчерашниот митинг? Гугл знае

МКД - 18.05.2015

Како што и се очекуваше, најинтересното нешто по вчерашниот митинг беа и се бројките. Колку народ имаше на митингот? Објавените и проценетите бројки се навистина различни. Во зависност од тоа со кои партиски очила се гледа.

Ричард Ховит виде каде ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг

Локално - 18.05.2015

Европарламентарецот Ричард Ховит, кој е и еден од посредниците за решавање на политичката криза и за смирување на односите помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, денеска беше пред Собранието на Република Македонија за да види каде ќе се одржи вечерашниот митинг ...

Ќе заклучуваш оценки ако треба и во автобус, ама на митингот мора да одиш

+инфо - 18.05.2015

Владејачката партија ги вложува сите напори на митингот што треба да се случи вечерва да постигне што поголема масовност, за да го фрли во сенка протестот што вчера го организираа невладините организации и опозициските партии, а на кој, според некои ...

ФОТО: Погледнете како изгледа просторот пред Собрание 4 часа пред големиот митинг

Press24 - 18.05.2015

Погледнете како изгледа просторот пред собрание пред големиот митинг на ...

ГАЛЕРИЈА: Се готви просторот пред Собрание за вечершниот митинг на ВМРО-ДПМНЕ

Press24 - 18.05.2015

Европратеникот Ричард Ховит во друштво на координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски и министерот за здравство Никола Тодоров, го посети местото каде што вечерва ќе се одржи митингот на ...

Денеска митинг на ВМРО-ДПМНЕ пред Собрание

Тера - 18.05.2015

„Македонија силна!“ е мотото на вечерашниот митинг на ВМРО-ДПМНЕ што ќе се одржи во 20 часот пред пред Собранието на Република ...

Отстранет семафор пред Порта Македонија (ФОТО)

+инфо - 18.05.2015

Отстранет е семафорот на пешачкиот премин пред Порта Македонија како дел од подготовките за протестот на ВМРО-ДПМНЕ што ќе се одржи вечерва во 20 часот пред Собранието на Македонија. Порталот „Репортер“ објави видео снимка од тргнувањето на ...

Членството на ВМРО-ДПМНЕ од Охрид масовно ќе патува на вечерашниот митинг во Скопје

Sky - 18.05.2015

Општинското раководство на ВМРО-ДПМНЕ веќе неколку денови го мобилизира членството за вечерашниот митинг во Скопје. Во општинскиот комитет на партијата најавуваат масовно присуство. Според нивните најави, организирано, главно со автобуси, како и со ...

Заради митингот на власта, се отстрануваат и семафори

Sky - 18.05.2015

Поради контра митингот на владејачката партија кој треба да се одржи кај собранието биле отстранети семафорите кои се наоѓаат кај Триумфалната капија, тврдат граѓани. Покрај тоа денес била поставена и ограда кај Жена парк, со цел приврзаниците на ...

ВИДЕО: Погледнете колкава бина се мести за вечерашниот митинг на ВМРО-ДПМНЕ

Press24 - 18.05.2015

ВМРО-ДПМНЕ ги прави подготовките за вечерашниот митинг пред ...