TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Неуспешна лидерска средба: Оваа ноќ не им беше ден!

Вечер - 11.09.2019

Главен проблем и понатаму останува именувањето на шеф на Обвинителството за организиран криминал во кое би се инкорпорирало СЈО, истрагите отворени по истекот на рокот, 30 јуни 2017 година предвиден со Пржинскиот договор и користењето на т.н.

Дали криминалот на ВМРО-ДПМНЕ и „Рекет“ се клучните проблеми?

Р.С.Европа - 11.09.2019

По седумчасовната средба за Законот за Јавно обвинителство, договор нема, власта и опозицијата меѓусебно се обвинуваат, но и оставаат простор за нови средби и можен компромис. Амнестија, криминал, корупција - ова се единствените слични зборови кои ...

Мицкоски тврди дека ги поседува сите искази за „Рекет“-од Обвинителството не коментираат

Нова ТВ - 11.09.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес конференција рече дека ги поседува сите искази кои повиканите лица ги дале во Обвинителството за организиран криминал за случајот „Рекет“ и покажа документи за кои тврдеше дека се ...

(ВИДЕО) Имаме искази за „Рекет“ доставени од свиркачи

Алсат-М - 11.09.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната партиска прес конференција откри дека до нив се доставени искази за случајот „Рекет“, напоменувајќи дека во нив го нема неговото име, но има имиња на луѓе од власта, не сакајќи да открие детали.

Заев не сака договор за обвинителството за да не одговара за „Рекет“, „Рекет 2“, „Рекет 3“ и „Рекет 4“, вели Мицкоски

Сакам да кажам - 11.09.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа дека синоќешните преговори за Законот за јавно обвинителство пропаднале затоа што премиерот Зоран Заев сака да задржи контрола врз обвинителството и, како што кажа тој, таа контрола му треба на Заев за ...

Мицкоски мавташе со искази за „Рекет“

Слободен Печат - 11.09.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната партиска прес-конференција откри дека до нив свиркач доставил искази за случајот „Рекет“, напоменувајќи дека во нив го нема неговото име, но има имиња на луѓе од власта, не сакајќи да открие ...

(ВИДЕО) Мицкоски: Заев дојде на лидерска со цел да не се постигне договор

А1 On - 11.09.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи по вчерашната лидерска средба која траеше речиси седум часа, а на која не беше постигнат договор со премиерот Зоран Заев, за законот за Јавно Обвинителство со што би се решила судбината на СЈО.

Мицкоски по Лидерската: Заев се дрзна да ме обвини за Рекет а вмешани се имиња од власта

Press24 - 11.09.2019

Лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, по неуспешната Лидерска средба која траеше седум часа во Собранието, на прес-конференција ги кажа сите предлози на власта. - Заев предложи ново Обвинителство на исто ниво со она на Русковска, а обвинителот ...

(ВИДЕО) Мицкоски: Заев сакаше ново СЈО што нема да го гони криминалот на актуелната власт

360 степени - 11.09.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека ставот на неговата партија е дека законите дозволуваат обвинителите на СЈО да можат да ги застапуваат досегашните обвиненија, но од матичните обвинителства, во кои, според него, треба да се ...

Мицкоски: Главната борба е Заев и власта да се заштитат од одговорност за криминалот

Мета - 11.09.2019

Вистина е дека главната борба е да се заштити Зоран Заев и луѓето од власта од одговорност за криминалите, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес-конференција по повод неуспешната лидерска средба.

Мицкоски: Заев не сака да се дојде до Кирацовски, ниту до Ременски

+инфо - 11.09.2019

Тој сака контрола врз новото обвинителство а тоа му треба за да не одговора и за Рекет, но богами и за Рекет 2, Рекет 3, Рекет 4..., тендерите на Рашковски, рече Мицкоски. Планот на Заев е да не се постигне договор.

(Видео) Мицкоски: Нивната целокупна работа може да стане предмет на истрага на обвинителство

1tv - 11.09.2019

По прес конференцијата на премиерот Зоран Заев, се огласи и лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски, кој обвини за лаги од епски размери. Заев на својата прес конференција рече дека Мицкоски за време на лидерската одбивал решение за СЈО и за ...

Свиркачи ѝ ги дале на ВМРО-ДПМНЕ исказите за „Рекет“ дадени пред Русковска

+инфо - 11.09.2019

Свиркачи во ВМРО-ДПМНЕ ги донеле исказите кои ги дале лица пред обвинителката Вилма Русковска, како и резултатите од наредбите за вештачење во случајот „Рекет“, изјави денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Мицкоски: Заев си купи уште некој месец, но сега или потоа, одговорност ќе има

ТВ21 - 11.09.2019

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ го искажа својот став околу вчерашната неуспешна лидерска средба со СДСМ и премиерот Зоран Заев. Тој рече дека токму Заев не сака да се донесе законот за ЈО, со тоа што ќе си купи уште малку време.

ВМРО ДПМНЕ ги има вештачењата и исказите дадени кај Русковска за „Рекет“

ММС - 11.09.2019

По тврдењето на премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција дека „Рекет“ води директно до Христијан Мицковски, претседателот на ВМРО ДПМНЕ рече дека нема да го тужи за клевета, но ќе објави материјали.

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ги има исказите и вештачењата за „Рекет“

360 степени - 11.09.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, вели дека премиерот неосновано на вчерашната лидерска средба го обвинувал дека истрагата за „Рекет“ води до него. Мицкоски тврди дека располага со исказите на сведоците во „Рекет“ и вештачењата кои ги ...

Мицкоски: Имаме сознанија за „Рекет 1“, „Рекет 2“, „Рекет 3“

PressingTV - 11.09.2019

Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски на денешната прес конференција покажа материјали кои укажуваат на можна вмешаност на лица од власта во случаи за корупција, односно за „Рекет 1“, Рекет 2, „Рекет 3“.

Мицкоски: Свиркачи кај нас донесоа искази за случајот „Рекет“, во нив има имиња од власта (ВИДЕО)

ТВ21 - 11.09.2019

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ денеска откри дека до нивната партија се доставени искази за случајот „Рекет“. Тој напомена дека во нив има имиња на власта, не сакајќи да открие детали.

Мицкоски: Свиркачи ни дадоа документи за вмешаноста на власта во „Рекет“

24Инфо - 11.09.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на прес конференција одговори на обвинувањата на премиерот Зоран Заев дека истрагата за „Рекет“ водат кон лидерот на опозицијата, дека партијата од свиркачи во истражните институции добиле документи од ...

„Рекет“ да остане кај Рускоска, а новото обвинителство да не ги истражува досегашните криминали на Заев и Владата

Република - 11.09.2019

Нам не ни треба нов закон за да продолжат предметите. И според постоечкиот закон откако ќе ги преземе предметите, Јовески може да ги распредели кај истите обвинители и тие да си продолжат.

Мицкоски со детали: Заев сакаше „Рекет“ да остане кај Рускоска и сакаше новиот оддел да не ги гони досегашните скандали ...

Курир - 11.09.2019

Зоран Заев го одби предлогот на ВМРО-ДПМНЕ да новиот обвинител и новото обвинителство се занимава со корупција на избрани и именувани лица без разлика кога тој криминал е сторен, обелодени лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Заев: „Рекет“ води кај Мицкоски

+инфо - 11.09.2019

Лично јас мислам дека „Рекет“ води кај Мицкоски. Лично јас мислам, ама не е битно што мислам јас, одговори Заев на прашање да го коментира ст атусот на пратеникот Антонио Милошоски дека премиерот да не бил нервозен во врска со „Рекет“ синоќа ќе се ...

(ВИДЕО) Заев: Истрагата за „Рекет“ води кај Мицкоски

А1 On - 11.09.2019

На денешната прес-конференција, премиерот Зоран Заев коментирајќи го фејсбук статусот на еден од преговарачите на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, кажа дека лично смета дека истрагата за предметот „Рекет“, води кај претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, ...

Заев: „Рекет" води кај Мицкоски

Press24 - 11.09.2019

Премиерот Зоран Заев на прес-конференција одговори на обвинувањата на Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ, дека немало договор на лидерската зошто тој се плашел од рекет и бил нервозен за случајот.

Заев: Истрагата за „Рекет “ води кај Мицкоски

Локално - 11.09.2019

На денешната прес-конференција, премиерот Зоран Заев коментирајќи го фејсбук статусот на еден од преговарачите на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, кажа дека лично смета дека истрагата за предметот „Рекет“, води кај претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, ...

Мицкоски направи пресврт, објави дека ги има записниците од „Рекет“: Тука го нема моето име, но има имиња од власта!

Курир - 11.09.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денес одржа прес-конференција на која говореше за синоќешната лидерска средба и за причините поради кои не е постигнат договор. На обвинувањата од Заев во врска со случајот „Рекет“, Мицкоски направи тотален ...

Мицкоски: Заев се препотуваше и црвенееше само за да задржи контрола врз обвинителството, за да не одговара за рекет

Курир - 11.09.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на прес-конференција денес говореше за синоќешната лидерска средба и за причината што не е постигнат договор. -Вчера пред мене беа луѓе кои не сакаат владеење на правото, не сакаат правда и бегаат од ...

Мицкоски ги има записниците од „Рекет“: Моето име го нема, но има имиња на луѓе од власта

Република - 11.09.2019

Зоран Заев го одби нашиот предлог новиот обвинител во новото обвинителство да се занимава со корупција на избрани и именувани лица без разлика кога тој криминал е сторен, откри лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на прес-конференција по ...

Дали Заев има сознанија од истрагата или нервозата „зборува“ дека „Рекет“ води до Мицкоски

еМагазин - 11.09.2019

Лично мислам дека истрагата за „Рекет“ води кај Мицкоски, ама тоа е мое лично мислење. Јас можам да мислам што сакам, истрагата треба да покаже каде води предметот. Ова денеска го одговори премиерот Зоран Заев на прес-конференцијата посветена на ...

Заев: Рекет води кон Мицкоски

Фактор - 11.09.2019

Предметот рекет води кај Мицкоски, но тоа е мое лично мислење, истрагата ќе покаже се, рече Зоран Заев денеска прашан како коментира тврдење на Антонио Милошоски според кое н емало договор на лидерската зошто тој се плашел од рекет и бил нервозен за ...

ЈО: Немаме пријава од бизнисмен за „Рекет“ со компромитирачки снимки

Р.С.Европа - 10.09.2019

Во Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал досега не е пристигната пријава од бизнисмен за изнуда или друго кривично дело поврзано со наводни компромитирачки видео материјали.

Арсовски:Истрагата за случајот „Рекет“ е девалвирана и компромитирана

Канал5 - 10.09.2019

Обвинителството не ја води според процедурите, туку свесно ја развлекува и ја турка под тепих. Сведоци сме изминатиов период на низа неправилности во целата истрага додека ја води обвинителството.

Мицкоски: Имаме искази за „Рекет“, ни ги доставија „свиркачи“

Expres - 11.09.2019

На денешната прес конференција, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски соопшти дека ги поседува сите искази од лицата кои биле повикани и ги дале во Обвинителството за организиран криминал за случајот „Рекет“ и покажа документи за кои тврдеше ...

Мицкоски: Заев сака контрола врз обвинителството оти се плаши од Рекет 1, Рекет 2, Рекет 3...

Р.С.Европа - 11.09.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, изјави дека се што било изнесено од власта во врска со синоќешната лидерска средба е лага, а со прес-конференцијата, премиерот Зоран Заев се обидел да ги скрие вистинските причини за непостигнувањето ...

(Видео) Мицкоски: Планот на Заев беше да не се постигне договор

Макфакс - 11.09.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се огласи по вчерашната лидерска средба која траеше речиси седум часа, а на која не беше постигнат договор со премиерот Зоран Заев за законот за Јавно обвинителство со што би се решила судбината на СЈО.

Мицкоски: Заев сака амнестија, можеби имаме нови „бомби“

CivilMedia - 11.09.2019

Власта сака Законот за јавно обвинителство да ги опфати нелегално снимените разговори од 2008 до 2015 година, а ние велиме да важи без рок. Можеби ние имаме материјали од сега, нелегално снимени, кои можат да бидат индиции за сторен криминал.

Мицкоски: Заев не сака да се дојде до Кирацовски, ниту до Ременски

Вечер - 11.09.2019

Планот на Заев е да не се постигне договор. Тој сака контрола врз новото обвинителство а тоа му треба за да не одговора и за Рекет, но богами и за Рекет 2, Рекет 3, Рекет 4…, тендерите на Рашковски.

Мицкоски: Свиркач ги донесе во ВМРО ДПМНЕ изјавите на сведоци од истрагата за Рекет

Либертас - 11.09.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, вели дека премиерот неосновано на вчерашната лидерска средба го обвинувал дека истрагата за „Рекет“ води до него. Мицкоски тврди дека располага со исказите на сведоците во „Рекет“ и вештачењата кои ги ...

Мицкоски: Свиркачи кај нас донесоа искази за случајот „Рекет“, во нив има имиња од власта (ВИДЕО)

4NEWS - 11.09.2019

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ денеска откри дека до нивната партија се доставени искази за случајот „Рекет“. Тој напомена дека во нив има имиња на власта, не сакајќи да открие детали.

ВМРО-ДПМНЕ: Ќе одговараат и оние кои наместо да го гонат го амнестираат криминалот

Курир - 10.09.2019

Нов ден, нов cкандал. Аферата рекет зема нови димензии кои имплицираат вмешаност на разузнавачките служби во рекетот и нивна злоупотреба за прибавување на милионски суми финансиска корист.

Заев: „Рекет” води кон Мицкоски

24Инфо - 11.09.2019

Премиерот Зоран Заев на прес-конференција одговори на обвинувањата на Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ, дека немало договор на лидерската зошто тој се плашел од „Рекет“ и бил нервозен за случајот.

Мицкоски: Свиркачи ни ги дадоа записниците од „Рекет“, а таму има имиња од власта!

Нетпрес - 11.09.2019

На обвинувањата од премиерот Зоран Заев дека случајот „Рекет“ води кон Христијан Мицкоски, лидерот на опозицијата истакна дека нема да го тужи поради оваа невистина. Но, го предупреди дека свиркачи во ВМРО-ДПМНЕ ги донеле исказите кои се дадени кај ...

Мицковски: Немаше договор бидејќи Заев сака озаконување на криминалот во сопствените редови

Нетпрес - 11.09.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на прес-конференција денес говореше за синоќешната лидерска средба и за причината зошто не е постигнат договор. Вели дека СДСМ и нивните мегафони синоќа и од утрово изнеле лаги, кои имаат за цел ...

Стоилковски: Скандалозно е однесувањето на Обвинителството и на судот

Либертас - 09.09.2019

Скопје, 9 септември 2019 И повторно медиумите и социјалните мрежи вријат со нов скандал поврзан со рекетарскиот октопод. Според објавеното, доверливи информации од безбедносна служба незаконски биле изнесувани за со нив да се уценува познат ...

Заев: Ако Мицкоски тврди дека истрагата за „Рекет” води до мене, јас тврдам дека води до него

1tv - 11.09.2019

На денешната прес конференција по лидерската средба, премиерот Зоран Заев одговори на обвинувањата на Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ дека не можеле да се договорат затоа што тој стравувал од случајот „Рекет“.

Доверливи информации од безбедносна служба незаконски биле изнесувани за со нив да се уценува познат бизнисмен

Република - 09.09.2019

И повторно медиумите и социјалните мрежи вријат со нов скандал поврзан со рекетарскиот октопод, ова денеска на прес-конференција го истакна Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ. , потенцира Стоилковски.

(Видео) Арсовски : Истрагата за случајот „Рекет“ е девалвирана и компромитирана

Макфакс - 10.09.2019

Истрагата за случајот „Рекет“ е девалвирана и компромитирана.Обвинителството не ја води според процедурите, туку свесно ја развлекува и ја турка под тепих, изјави Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

Мицкоски: Заев сака контрола врз обвинителството оти се плаши од Рекет 1, Рекет 2, Рекет 3….

Тера - 11.09.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, изјави дека се што било изнесено од власта во врска со синоќешната лидерска средба е лага, а со прес-конференцијата, премиерот Зоран Заев се обидел да ги скрие вистинските причини за непостигнувањето ...

Мицкоски: Заев предложи предметите на СЈО да ги преземе обвинител на предлог на опозицијата

Слободен Печат - 11.09.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски рече дека премиерот Зоран Заев на вчерашната лидерска средба предложил да се формира ново обвинителство за висока корупција кое ќе го води обвинител на предлог на опозицијата и кое ќе ги преземе и предметите ...

Мицкоски од свиркач ги добил изјавите на сведоци од истрагата за „Рекет“

Локално - 11.09.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, денеска на прес соопшти дека премиерот Зоран Заев неосновано на вчерашната лидерска средба го обвинувал дека истрагата за „Рекет“ води до него. Мицкоски тврди дека располага со исказите на сведоците во ...