TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Самит во Тирана: „Руската агресија останува најголема закана за Европа“

Глас на Америка - 28.02.2024

„Руската агресија останува најголема закана за европската безбедност, потврда на поддршката за територијалниот интегритет и суверенитет на Украина, повик за зголемување на меѓународната поддршка за властите во Киев“ – ова се само дел од заклучоците ...

Зеленски со лидерите на Балканот: „Сакаме заедно да произведуваме оружје“

Фокус

Зеленски предложи одржување на украинско-балкански форум за одбранбените индустрии

Локално

Зеленски: Не смее да постои Европа со различни достоинства каде некој заслужува суверенитет, а некој не

Локално

Зеленски ќе претседава со самит во Тирана на кој ќе бара поголема поддршка од земјите од Југоисточна Европа

Сакам да кажам

Зеленски: Руските загуби учат дека „агресијата не дава и не може да даде резултати“

Глас на Америка

Рускиот министер за одбрана: Убивме 444 илјади украински војници

Скопје1

Оff.net Слободен Печат Н.Македонија Глас на Америка Бриф 4NEWS Zoom Локално

Зеленски по средбата со Вучиќ: И се заблагодарив на Србија за помошта и поддршката за Украина

Рацин - 28.02.2024

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на платфорната Х сподели детали од средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ, по самитот Украина-Југоисточна Европа, што се одржа денеска во Тирана.

Зеленски по средбата со Вучиќ: И се заблагодарив на Србија за помошта и поддршката за Украина

Локално

Зеленски по средбата со Вучиќ: Ѝ се заблагодарив на Србија за помошта и поддршката за Украина

365

Зеленски по средбата со Вучиќ: И се заблагодарив на Србија за помошта и поддршката за Украина

Курир

Зеленски по средбата со Вучиќ: И се заблагодарив на Србија за помошта и поддршката за Украина

Во Центар

Зеленски по средбата со Вучиќ: И се заблагодарив на Србија за помошта и поддршката за Украина

Нетпрес

Зеленски по средбата со Вучиќ: И се заблагодарив на Србија за помошта и поддршката за Украина

Либертас

Зеленски: Украина и земјите од Балканот треба заедно да произведуваат оружје, важно е Путин да загуби

Макфакс - 28.02.2024

Украинскиот претседател Владимир Зеленски предложи денеска на Самитот во Тирана да се создаде специјален форум за одбранбената индустрија меѓу Украина и балканските земји и презентираше предлог за заедничко производство на муниција.

Зеленски предложи Украина и балканските земји заеднички да произведуваат муниција

Бизнис Вести

Зеленски: Украина доби само 30 отсто од ветените гранати од ЕУ

MakPress

Зеленски предложи Украина и балканските земји заеднички да произведуваат муниција

Рацин

Зеленски предложи Украина и балканските земји заеднички да произведуваат муниција

Курир

Зеленски: Балканските земји и Украина заеднички да произведуваат муниција

Сител

Зеленски предлага Украина и балканските земји заеднички да произведуваат муниција

Нова ТВ

Frontline Независен Во Центар 24Инфо Канал5 Пулс24 Денешен Zoom

Кулеба од Тирана: Албанија целосно ја заслужува интеграцијата во ЕУ

Frontline - 28.02.2024

Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, од Тирана пред Самитот Украина – Југоисточна Европа, изјави дека Албанија целосно ја заслужува интеграцијата во Европската унија, посакувајќи тоа да се случи што поскоро.

Албански медиуми: Тирана под зголемена безбедност за посетата на Зеленски; историјат на односите помеѓу Албанија и Украина; можни се напади врз полицијата и општинските објекти на северот на Косово

CivilMedia

Албанија ја увери Украина дека ќе ја поддржи „Формулата за мир“ на Зеленски

CivilMedia

Зеленски пристигна во Тирана за самитот Украина-Југоисточна Европа

Бриф

📸 Зеленски пристигна во Тирана, ќе учествува на самит заедно со лидери од Западен Балкан

Локално

Зеленски пристигна во Тирана за самитот Украина-Југоисточна Европа

24 Вести

Зеленски пристигна во Тирана за самитот Украина-Југоисточна Европа

Канал5

Frontline Frontline Рацин

Рама: Колку што ЕУ му треба на Западниот Балкан, толку и регионот и треба на Унијата

Бизнис Вести - 28.02.2024

Европска Унија го сфати значењето на Западниот Балкан за нејзината безбедност, откако се соочивме со заедничкиот непријател – рускиот претседател Владимир Путин, изјави албанскиот премиер Еди Рама во интервју за бриселскиот портал „Еурактив“.

Рама: Колку што ЕУ му треба на Западниот Балкан, толку и регионот и треба на Унијата

Рацин

Рама: Колку што ЕУ му треба на Западниот Балкан, толку и регионот и треба на Унијата

Н.Македонија