TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вкус кој ќе ве воодушеви: Батаци во фолија

Gotvi.mk - 12.07.2018

Едноставен, а вкусен ручек – батаци во фолија. Состојки: 2 кг пилешки батаци 200 гр маслини 150 гр домати 30 гр лук 20 гр сол 1 гр бибер 2 гр босилек 2 гр магдонос 200 мл маслиново масло 500 гр ориз 150 гр кромид 70 мл месна супа Начин на ...

Слабејте со полн желудник

+инфо - 12.07.2018

Не станува збор за некое волшебно средство за слабеење, ниту пак станува збор за трик. Едноставно, ако сакате да ги стопите масните наслаги, јадете печурки. Еве нешто повеќе за оваа диета со печурки Влакната во печурките ја подобруваат работата на ...

Брза лисната пита со тиквички и моцарела

Мои рецепти - 12.07.2018

Во тава со сосема малку масло ставете ги тиквичките исецкани на тенки парчиња и лукот. Пропржете додека подомекнат малку тиквичките. Посолете и наросете малку бибер. Оставете ги тиквичките малку да се подоладат.

Печени компири со лимон и мајчина душица

Попара - 12.07.2018

Состојки 2 лажици мајчина душица ситно сецкана 50 мл. маслиново масло 1 кг. компири 1 лимон Упатство Излупете ги компирите и исецкајте ги на големи коцки. Загрејте ја рерната на 200 степени.

Џиновски печурки пронајдени во Црна Гора

Макфакс - 12.07.2018

Белграѓанката, Злата Пауновиќ, вчера на Жабјак, Црна Гора, пронашла џиновска печурка тешка околу 6 килограми. Печурката може да се јаде само кога е млада, односно додека месото и е бело. Поради специфичниот облик, овој вид печурка тешко може да се ...

Компир-вулкан: Феноменален специјалитет што сигурно не сте го пробале досега

Убавина и Здравје - 12.07.2018

Нема да го заборавите компирот полнет на овој начин Најдобрите јадења од компир настануваат така што го издлабувате компирот, па го полните со нешто вкусно. Во овој случај, станува збор за непогрешливата комбинација од кашкавал и тенки резанки шунка ...

Поховани печурки

Gotvi.mk - 11.07.2018

Вкусно предјадење готово за миг! Состојки: 500 гр мешани печурки 3 јајца 200 гр презла брашно сол бибер масло тартар сос Начин на подготовка: Печурките исечкајте ги на малку подебели парчиња.

Ова е најбрзиот начин: Еве како да излупите компири за само 10 секунди (Видео)

Gotvi.mk - 11.07.2018

Со цел да го скратите времето кое го поминувате лупејќи компири, ви препорачуваме едноставен трик. Исечете ги компирите по цела должина, но така што само ќе ја засечете кората, а потоа ставете ги во лонец со врела вода и оставете ги неколку секунди ...

Мусака со тиквици

Репортер - 11.07.2018

Потребни состојки: 3 тиквици со средна големина 5 јајца 200-300 гр фета сирење 200 мл кисела павлака 1 чаша од 2 дл масло 1 чаша од 2 дл гриз 4 лажици бело брашно прашок за печиво сол по вкус кашкавал по желба Начин на подготовка: Изрендајте ги ...

Компир-вулкан: Феноменален специјалитет кој сигурно не сте го пробале досега

Точка - 12.07.2018

Најдобрите јадења од компири настануваат така што го длабите компирот, па го полните со нешто неодоливо вкусно. Во овој случај, станува збор за непогрешлива комбинација од кашкавал и тенки парчиња шунка или сланина.

Летен оброк готов за 20 минути: Запечени тиквици од рерна со сирење и презла

Gotvi.mk - 10.07.2018

Јадењето можете да го послужите како прилог или како самостален летен оброк. Состојки: 2 лажици маслиново масло 1 мала шолја кромид исечкан на ленти 1 мала шолја пиперки исечкани на ленти 1 чешне лук, изгмечено 1/4 шолја бело вино сол 1,5 шолја ...

Вкусен ручек: Пилешко со сланина и рузмарин

Gotvi.mk - 10.07.2018

Ова пикантно и вкусно јадење се подготвува многу едноставно и брзо… Состојки: 4 лажички лук во прав 4 парчиња пилешко филе 4 поголеми парчиња сланина или 8 помали сол бибер Начин на подготовка: Лукот во прав посипете го по пилешкото месо и посолете ...

Излупете компири за само 10 секунди

Скопје24 - 11.07.2018

Со цел да го скратите времето кое го поминувате лупејќи компири, ви препорачуваме едноставен трик. Исечете ги компирите по цела должина, но така што само ќе ја засечете кората, а потоа ставете ги во лонец со врела вода и оставете ги неколку секунди ...