TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Претставници на Владата ќе одат на годишнината од пучот во Турција

Нова ТВ - 14.07.2017

На настанот за одбележување на годишнината од „пучот“ во Турција ќе присуствуваат официјални претставници на Владата. Ваков одговор добивме од портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски на прашањето дали премиерот Зоран Заев ќе присуствува на ...

Одбележување на годишнината од пучот во Турција во Македонија

Алсат-М - 14.07.2017

Одбележувањето на годишнината од пучот во Турција преку разни активности во Македонија, за турската амбасадорка во земјата Тулин Еркал Кара не претставува надминување на руското политичкото влијание, ниту мешање во внатрешните работи на Македонија.

Турската амбасадорка: „ФЕТО“ сѐ уште е активна во Македонија

Стандард - 14.07.2017

Амбасадорката на Република Турција во Скопје, Тулин Еркал Кара, на прес-конференција по повод првата годишнина од обидот за државен удар во Турција на 15 јули лани, истакна дека т.н. организација „ФЕТО“ не дејствува само во Турција, туку оваа ...

Турска амбасада: Премиерот Заев ќе дојде на манифестацијата за одбележување на пучот во Турција

24 Вести - 14.07.2017

Турската амбасада во Скопје најави серија на манифестации во земјава со што ќе се одбележи годишнината од несупешниот државен удар во Турција. Амбасадорката Тулин Еркал кара рече дека Анкара од новата влада ќе побара исполнување на барањата на ...

Една година по обидот за пуч: Ердоган во зенитот на моќта

Deutsche Welle - 14.07.2017

Пред една година, пучистите сакаа да го соборат Ердоган. Но, денес турскиот претседател е помоќен од кога било. Владата сака да ја инсценира годишнината како празник на демократијата, опозицијата зборува за диктатура.

Заев ќе оди на прославата за годишнина од пучот во Турција?

Фокус - 14.07.2017

На настанот за одбележување на годишнината од „пучот“ во Турција ќе присуствуваат официјални претставници на Владата, изјави за НОВА ТВ портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски на прашањето дали премиерот Зоран Заев ќе присуствува на одбележувањето ...

Ердоган: Ако Турција не беше правна држава, илјадници предавници ќе беа закопани

Стандард - 14.07.2017

Десетици илјади предавници ќе беа закопани во различни делови на Турција, ако таа не беше правна држава, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, цитиран од агенцијата Анадолија.

Годишнина од неуспешниот обид за државен удар во Турција

ТВ21 - 14.07.2017

Турската амбасада во Република Македонија по повод годишнината од неуспешниот обид за државен удар во Турција на 15 јули 2016 година организира повеќе активности и комеморации во чест на жртвите.

Годишнина од неуспешниот обид за државен удар во Турција

Канал5 - 14.07.2017

Турската амбасада во Република Македонија по повод годишнината од неуспешниот обид за државен удар во Турција на 15 јули 2016 година организира повеќе активности и комеморации во чест на жртвите.

Турција ја бира Русија пред НАТО: Ердоган подготвува 2,5 милијарди долари...

Точка - 14.07.2017

Преговорите околу купувањето на против-воздушниот систем С-400 „Триумф“ помеѓу Москва и Анкара интензивно се водат, а според некои извори, цената би можела да се движи околу 2,5 милијарди долари.

Турција ќе купи од Русија два С-400 „Триумф“

Руска реч - 14.07.2017

Властите на Турција решија да купат од Русија два ракетни система „Триумф“ С-400 за 2,5 милијарди долари, соопшти извор во Анкара. Според првичниот договор, Турција ќе добие два система С-400 во 2018 година, а потоа ќе добие можност самостојно да ...

Турција, една година од неуспешниот пуч

Р.С.Европа - 14.07.2017

На полноќ во февруари годинава Ибархим Кабоглу дозна дека е цел на мерките што турските власти ги презедоа за неуспешниот државен удар во минатата година. „Господине вие сте во декретот“, му рекол колегата на 67 годишниот професор по уставно право ...

Пиштол вперен во главата на Ердоган: Турскиот претседател веднаш нареди апсење на режисерот на овој контроверзен филм

Точка - 14.07.2017

Турската полиција го уапси режисерот Али Авчи кој што е заслужен за снимањето на биографскиот филм „Шеф“ за турскиот претседател Ердоган, како и филмот „Будење“ за настаните околу воениот пуч во Турција на 15-ти јули минатата година.

Една година по неуспешниот обид за пуч во Турција, Ердоган е на врвот на власта

Локално - 14.07.2017

Минатогодишниот неуспешен обид за преврат само ја зацврсти власта на Ердоган. Неговата влада ја одбележува годишнината како празник на демократијата, додека опозицијата предупредува за се поголемата диктатура ДПА – Берлин Во една тивка летна ноќ ...

(ВИДЕО) Турската амбасадорка: Премиерот Заев ќе дојде на манифестацијата за одбележување на пучот во Турција

Либертас - 14.07.2017

Турската амбасада во Скопје најави серија на манифестации во земјава со што ќе се одбележи годишнината од несупешниот државен удар во Турција. Амбасадорката Тулин Еркал кара рече дека Анкара од новата влада ќе побара исполнување на барањата на ...

Една година по обидот за пуч: Ердоган во зенитот на моќта

Либертас - 14.07.2017

Пред една година, пучистите сакаа да го соборат Ердоган. Но, денес турскиот претседател е помоќен од кога било. Владата сака да ја инсценира годишнината како празник на демократијата, опозицијата зборува за диктатура, пишува Дојче веле .

„Пучот“ во Турција ја преокупира цела Македонија

Алсат-М - 13.07.2017

Пучот во Турција, контроверзен и ден денес за западниот свет, наоѓа простор за рекламирање и кампања и во Македонија. Голем број рекламни билборди ги преплавија улиците во местата населени главно со Албанци, но и главниот град во делот населен со ...

Како обидот за пуч ги промени германско-турските односи

Deutsche Welle - 13.07.2017

Од обидот за пуч во Турција, на 15 јули 2016 година, односите меѓу Германија и Турција сѐ повеќе се влошуваат. Кои се најголемите точки на раздор меѓу двете земји? Обидот за пуч во Турција на 15 мај 2016 година не само што ја разниша ...

Билборди во Скопје го слават неуспешниот пуч во Турција како победа на демократијата

Либертас - 13.07.2017

На неколку локации во Скопје осамнаа билборди со натписот „15 јули – Демократијата победи”, кои ја слават годишнината од неуспешниот обид за воен удар во Турција. Нивното поставување наиде на критики во јавноста, бидејќи како демократски се ...

Провокативна содржина: Скопје преплавено со билборди со турска политичка позадина

Таратур - 13.07.2017

Скопје вчера осамна преплавено од билборди со политичка содржина која е туѓа на нашата внатрешна ситуација. Од содржината станува очигледно дека се работи за турска политичка пропаганда во врска со минатогодишниот обид за државен удар со кој ...

Ердоган: Укинувањето на вонредната состојба во Турција не е на дневен ред

Идивиди - 13.07.2017

Анкара, 12 јули 2017 (МИА) - Вонредната состојба во Турција, воведена по обидот за преврат пред речиси една година, би можела да биде укината „во не така далечна иднина", но засега тоа не е на дневен ред, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип ...

Уапсен режисерот на филмот за Ердоган, бил поврзан со Ѓулен

Стандард - 13.07.2017

Турската полиција уапси истакнат филмски режисер, кој го создаде филмот за обидот за преврат против претседателот Реџеп Таип Ердоган, соопштија државните медиуми. Според агенцијата „Анадолија“ Али Авчи бил уапсен под сомнение за врски со движењето ...

Германија ги предупреди своите граѓани во Турција заради годишнината од обидот за преврат

Стандард - 13.07.2017

Германија упати предупредување до своите граѓани кои се наоѓаат на турска територија по повод престојната годишнина од обидот за преврат на 15 јули 2016-та, објави електронското издание на весникот „Хуриет“.

Една година по неуспешниот обид за пуч во Турција, Ердоган е на врвот на власта

Алфа - 14.07.2017

Минатогодишниот неуспешен обид за преврат само ја зацврсти власта на Ердоган. Неговата влада ја одбележува годишнината како празник на демократијата, додека опозицијата предупредува за се поголемата диктатура Во една тивка летна ноќ пред очекуваните ...

Една година по обидот за пуч: Ердоган во зенитот на моќта

Локално - 14.07.2017

Пред една година, пучистите сакаа да го соборат Ердоган. Но, денес турскиот претседател е помоќен од кога било. Владата сака да ја инсценира годишнината како празник на демократијата, опозицијата зборува за диктатура.

Годишнина од неуспешниот обид за државен удар во Турција

А1 On - 14.07.2017

Турската амбасада во Република Македонија по повод годишнината од неуспешниот обид за државен удар во Турција на 15 јули 2016 година организира повеќе активности и комеморации во чест на жртвите.

Како обидот за пуч ги промени германско-турските односи

Либертас - 13.07.2017

Од обидот за пуч во Турција, на 15 јули 2016 година, односите меѓу Германија и Турција сѐ повеќе се влошуваат. Кои се најголемите точки на раздор меѓу двете земји, анализира Дојче веле . Обидот за пуч во Турција на 15 мај 2016 година не само што ја ...

Поставени билборди во Скопје кои го слават неуспешниот пуч во Турција како победа на демократијата – Фото

Скопје24 - 13.07.2017

На неколку локации во Скопје осамнаа билборди со натписот „15 јули – Демократијата победи”, кои ја слават годишнината од неуспешниот обид за воен удар во Турција. Нивното поставување наиде на критики во јавноста, бидејќи како демократски се ...

Годишнина од неуспешниот обид за државен удар во Турција

Сител - 14.07.2017

Турската амбасада во Република Македонија по повод годишнината од неуспешниот обид за државен удар во Турција на 15 јули 2016 година организира повеќе активности и комеморации во чест на жртвите.

Кара: Претходната влада сакаше, ама министерот не дозволи затворање на училиштата поврзани со Ѓулен

Либертас - 14.07.2017

На новинарско прашање дали разговарале со новата Влада за затворање на училишта и медиуми во Македонија кои турската влада ги поврзува со Фетула Ѓулен, турската амбасадорка во Македонија Тулин Еркал Кара, посочи дека со претходната влада била ...