TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Граѓаните кои купиле станови кај „Имес“ може да бидат спокојни

+инфо - 20.03.2019

Граѓаните кои купиле станови во зградите на земјиштето помеѓу Илинденска и кејот на Вардар, во скопски Карпош, каде претходно се наоѓаше ресторанот „Имес“, можат да бидат спокојни. Начинот на отуѓување на ова земјиште е предмет во најновата истрага ...

Притвор ама дома за лидерот на Гром кој заедно со фирмата Гром е под истрага за продажба на државно земјиште во Карпош

Телма - 19.03.2019

Од утро до мрак- целодневна работа во судот за 9-мината осомничени меѓу кои и екс градоначалникот на Карпош Стевче Јакимовски. Сите се осомничени за злоупотреба на службена положба, за два случаи на незаконска легализација на времени објекти, при ...

Јакимовски осомничен за бесправна легализација на бараки

Канал5 - 19.03.2019

Легализирал бараки како да се дивоградби. Поранешниот градоначалник на Карпош и лидер на Гром Стевчо Јакимовски е осомничен дека во периодот од 2011 до 2017 година им овозможил на три фирми и на едно физичко лице да се стекнат со градежно земјиште ...

Eкс градоначалникот на Карпош Јакимовски во домашен притвор

Р.С.Европа - 19.03.2019

Јавното обвинителство бараше притвор за осомничениот поранешен градоначалник на општина Карпош Стевчо Јакимовски, но судот го одби таквото барање. Судот вечерва одлучи на поранешниот градоначалник на општина Карпош и актуелен претседател на ...

Јакимовски осомничен за бесправна легализација и откуп на земјиште

Канал5 - 19.03.2019

Јакимовски и уште четири лица се осомничени за бесправна легализација и откуп на земјиште. Одделот за сузбивање на организиран криминал и корупција на МВР до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе ...

Јакимовски незаконски им овозможил имотна корист на фирмите „Гром промет“, „Емаг“ и „Дот мебел“

Фокус - 19.03.2019

Фирмите „Гром промет ДООЕЛ“, „Емаг ДООЕЛ Скопје“, „Дот мебел ДООЕЛ“ и физичко лице со иницијали Т.К. се опфатени во истрагата на Министерството за внатрешни работи, во рамки на која беше денеска приведен поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо ...

Стевчо Јакимовски во куќен притвор

Нова ТВ - 19.03.2019

Одреден е куќен притвор за поранешниот градоначалник на Карпош Стевчо Јакимовски поради злоупотреби со легализација на градежни објекти и државно земјиште. Обвинителството за организиран криминал бараше притвор, но поради здравствени причини му е ...

ВИДЕО: Куќен притвор за Стевчо Јакимовски

А1 On - 19.03.2019

Судечкиот совет во Кривичниот суд во Скопје по повеќе од 12 часа од почнувањето на распитот му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на општина Карпош Стевчо Јакимовски. Одземена му е и патната исправа.

Купувале по 450 денари од квадрат, иако реалната цена била 300 евра

Фактор - 19.03.2019

Времените монтажни објекти на булевар Илинденска во општина Карпош не смеело да бидат предмет на продажба на трите фирми-претприемачи, објави Тони Ангеловски, портпаролот на МВР на денешната прес-конференција по приведувањето на поранешниот ...

Јакимовски осомничен за бесправна легализација и откуп на земјиште

Н.Македонија - 19.03.2019

Одделот за сузбивање на организиран криминал и корупција на МВР до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривични пријави против поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски и уште четири лица ...

Јакимовски продавал државно земјиште на својата фирма „Гром промет“ по ниска цена, а потоа го препродавал за ...

iPortal - 20.03.2019

Екс градоначалникот на скопската општина Карпош и актуелен претседател на партијата ГРОМ од денеска е во куќен притвор поради злоупотреби на службената положба за легализација на градежни објекти и продажба на државно земјиште.

(Видео) Како Јакимовски им овозможувал на фирми да добиваат државно земјиште по багателни цени

Макфакс - 19.03.2019

Во периодот од 2011 до 2017 година, вработени во Општина Карпош на чело со тогашниот градоначалник Стевчо Јакимовски впишувале легализирале бараки во сопственост на фирми и на тој начин им овозможувале да се стекнат со државно земјиште по багателни ...

Јакимовски осомничен за бесправна легализација и откуп на земјиште

А1 On - 19.03.2019

Одделот за сузбивање на организиран криминал и корупција на МВР до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривични пријави против поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски и уште четири лица ...

Како Јакимовски им овозможувал на фирми да добиваат државно земјиште по багателни цени

Точка - 19.03.2019

Во периодот од 2011 до 2017 година, вработени во Општина Карпош на чело со тогашниот градоначалник Стевчо Јакимовски впишувале легализирале бараки во сопственост на фирми и на тој начин им овозможувале да се стекнат со државно земјиште по багателни ...

Јакимовски осомничен за бесправна легализација и откуп на земјиште

Локално - 19.03.2019

Одделот за сузбивање на организиран криминал и корупција на МВР до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривични пријави против поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски и уште четири лица ...

(Видео) Куќен притвор за Стевчо Јакимовски

Макфакс - 19.03.2019

Судечкиот совет во Кривичниот суд во Скопје по повеќе од 12 часа од почнување на распитот му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски. Причините за одредување мерка куќен притвор е поради можност од ...

МВР: Јакимовски осомничен за бесправна легализација и откуп на земјиште

Press24 - 19.03.2019

Одделот за сузбивање на организиран криминал и корупција на МВР до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривични пријави против поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски и уште четири лица ...

Куќен притвор за Стевчо Јакимовски

Точка - 19.03.2019

Судечкиот совет во Кривичниот суд во Скопје по повеќе од 12 часа од започнување на распитот му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на општина Карпош Стевчо Јакимовски. Причините за одредување мерка куќен притвор е поради можност од ...

Јакимовски осомничен за незаконска легализација и откуп на земјиште

Нетпрес - 19.03.2019

Одделот за сузбивање на организиран криминал и корупција на МВР до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривични пријави против поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски и уште четири лица ...

Зградите при крај, Јакимовски под истрага

Независен - 20.03.2019

Зградите што се градат во општина Карпош на земјиштето за кое се гони поранешниот градоначалник Стевчо Јакимовски, се при крај. Работниците веќе ја привршуваат градбата и не беа изненадени од новинарските екипи.

(Видео) МВР: Јакимовски осомничен за бесправна легализација и откуп на земјиште – незаконски им овозможил имотна корист ...

1tv - 19.03.2019

Фирмите „Гром промет ДООЕЛ“, „Емаг ДООЕЛ Скопје“, „Дот мебел ДООЕЛ“ и физичко лице со иницијали Т.К. се опфатени во истрагата на Министерството за внатрешни работи, во рамки на која беше денеска приведен поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо ...

Јакимовски префлен од старата во новата зграда на Кривичниот суд во Скопје

Независен - 19.03.2019

Поранешнот градоначанк на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски предмалку е префрлен од старата во новата зграда на Кривичниот суд. Во придружба на полицаец Јакимовски пред новинарите извикна „ќе ги тепаме, не им се плашиме“, симболично покажувајќи два ...

(Видео) МВР: Јакимовски осомничен за бесправна легализација и откуп на земјиште – незаконски им овозможил имотна корист ...

Либертас - 19.03.2019

Фирмите „Гром промет ДООЕЛ“, „Емаг ДООЕЛ Скопје“, „Дот мебел ДООЕЛ“ и физичко лице со иницијали Т.К. се опфатени во истрагата на Министерството за внатрешни работи, во рамки на која беше денеска приведен поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо ...

„Гром Промет”, “Дот мебел” и „Емаг“ осомничени за малверзациите во Карпош

24Инфо - 19.03.2019

Одделот за сузбивање на организиран криминал и корупција на МВР до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривични пријави против поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски и уште четири лица ...

На иста адреса се лоцирани сите три фирми опфатени во истрагата против Јакимовски

Фокус - 19.03.2019

Фирмите „Гром промет ДООЕЛ“, „Емаг ДООЕЛ Скопје“, „Дот мебел ДООЕЛ“ и физичко лице со иницијали Т.К. се опфатени во истрагата на Министерството за внатрешни работи, во рамки на која беше денеска приведен поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо ...

Јакимовски осомничен за бесправна легализација и откуп на земјиште

Сител - 19.03.2019

Одделот за сузбивање на организиран криминал и корупција на МВР до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривични пријави против поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски и уште четири лица ...

МВР: Јакимовски осомничен за бесправна легализација и откуп на земјиште

Република - 19.03.2019

Одделот за сузбивање на организиран криминал и корупција на МВР до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривични пријави против поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски и уште четири лица ...

(ВИДЕО) Ангеловски: Кривична пријава за злоупотреба на службена положба и овластување против Јакимовски и уште 8 лица

Бриф - 19.03.2019

Одделoт за сузбивање на организиран криминал и корупција на МВР до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, а поради постоење основа сомнение за сторено кривично дело – “злоупотреба на службена положба и ...

МВР: Кривична пријава за злоупотреба на службена положба и овластување

Академик - 19.03.2019

„Одделот за сузбивање на организиран криминал и корупција на МВР до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, а поради постоење основа сомнение за сторено кривично дело – злоупотреба на службена положба и ...

Јакимовски овозможил бесправна легализација на бараки и откуп на државно земјиште во Карпош

1tv - 19.03.2019

Поранешниот градоначалник на Карпош Стефчо Јакимовски и уште четворица општински службеници од 2011 до 2017 година за фирми легализирале бараки, овозможувајќи им да се стекнат со државно земјиште по драконски ниски цени.

МВР: Јакимовски е осомничен за бесправна легализација и откуп на земјиште

МКД - 19.03.2019

Одделот за сузбивање на организиран криминал и корупција на МВР до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривични пријави против поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски и уште четири лица ...

„Ќе ги тепаме, не им се плашиме“, викаше Јакимовски пред новинарите

+инфо - 19.03.2019

Поранешнот градоначанк на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски предмалку е префрлен од старата во новата зграда на Кривичниот суд. Во придружба на полицаец Јакимовски пред новинарите извикна „ќе ги тепаме, не им се плашиме“, симболично покажувајќи два ...

Јакимовски кон новинарите: Ќе ги тепаме, не им се плашиме!

Фокус - 19.03.2019

Поранешнот градоначанк на општина Карпош, Стевчо Јакимовски предмалку е префрлен од старата во новата зграда на Кривичниот суд. Во придружба на полицаец Јакимовски пред новинарите извикна „ќе ги тепаме, не им се плашиме“, симболично покажувајќи два ...

Детали од МВР: Јакимовски осомничен за бесправна легализација и откуп на земјиште

еМагазин - 19.03.2019

Одделот за сузбивање на организиран криминал и корупција на МВР до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривични пријави против поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски и уште четири лица ...

Јакимовски префлен од старата во новата зграда на Кривичниот суд во Скопје

24 Вести - 19.03.2019

Поранешниот градоначаник на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски предмалку е префрлен од старата во новата зграда на Кривичниот суд. Во придружба на полицаец Јакимовски пред новинарите извикна „ќе ги тепаме, не им се плашиме“, симболично покажувајќи ...

Јакимовски префлен од старата во новата зграда на Кривичниот суд во Скопје

Либертас - 19.03.2019

Поранешнот градоначанк на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски предмалку е префрлен од старата во новата зграда на Кривичниот суд. Во придружба на полицаец Јакимовски пред новинарите извикна „ќе ги тепаме, не им се плашиме“, симболично покажувајќи два ...

Освен лидерот на ГРОМ, кривична добија и управителот на “ГРОМ Промет” ДООЕЛ Скопје и уште седум други лица

iPortal - 19.03.2019

Оддел за сузбивање на организиран криминал и корупција на МВР до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, а поради постоење основа сомнение за сторено кривично дело – “злоупотреба на службена положба и ...

(ВИДЕО) Како Стевчо Јакимовски и екипата им овозможувале на фирми да купуваат земјиште по екстремно ниска цена

Centar - 19.03.2019

Оддел за сузбивање на организиран криминал и корупција на МВР до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, а поради постоење основа сомнение за сторено кривично дело – “злоупотреба на службена положба и ...

Куќен притвор за Јакимовски

AKO - 19.03.2019

Судот му одреди куќен притвор на Стевче Јакимовски. Одделot за сузбивање на организиран криминал и корупција на МВР до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, а поради постоење основа сомнение за сторено кривично ...

Судот одреди мерка куќен притвор за Стевчо Јакимовски

Вечер - 19.03.2019

Судот му одреди мерка куќен притвор на поранешниот градоначалник на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски, кој заедно со уште четири лица е осомничен дека сториле кривично дело злоупотреба на службена положба и овластување, во периодот од 2011 до 2017 ...

Домашен притвор за Стевчо Јакимовски - Ова се деталите

Press24 - 19.03.2019

Судот му одреди мерка куќен притвор на поранешниот градоначалник на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски, кој заедно со уште четири лица е осомничен дека сториле кривично дело злоупотреба на службена положба и овластување, во периодот од 2011 до 2017 ...

Судот одреди мерка куќен притвор за Стевчо Јакимовски

Опсервер - 20.03.2019

Судот му одреди мерка куќен притвор на поранешниот градоначалник на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски, кој заедно со уште четири лица е осомничен дека сториле кривично дело злоупотреба на службена положба и овластување, во периодот од 2011 до 2017 ...

Судот одреди мерка куќен притвор за Стевчо Јакимовски

Сител - 20.03.2019

Судот му одреди мерка куќен притвор на поранешниот градоначалник на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски, кој заедно со уште четири лица е осомничен дека сториле кривично дело злоупотреба на службена положба и овластување, во периодот од 2011 до 2017 ...

Стевче Јакимовски во куќен притвор: Кои се фирмите и по какви цени ги купувале државните земјишта во Карпош?

Скопје инфо - 20.03.2019

Судот му одреди мерка куќен притвор на поранешниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, кој заедно со уште четири лица е осомничен дека сториле кривично дело злоупотреба на службена положба и овластување, во периодот од 2011 до 2017 ...

Кривична пријава за злоупотреба на службена положба и овластување

Опсервер - 20.03.2019

Оддел за сузбивање на организиран криминал и корупција на МВР до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, а поради постоење основа сомнение за сторено кривично дело – “злоупотреба на службена положба и ...