TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вардар денеска против Хајдук ја почнува серијата „тестови“ во Анталија

Вардар - 20.01.2020

Вардар против Хајдук од Сплит, денеска почнува со серијата на пријателски натпревари на подготовките во Анталија. „Црвено-црните“ ќе ги одмерат силите со тимот од Сплит денеска во 15 часот, на комплексот „Мардан“ во Анталија.

Фотографија на денот: Водици на Волга

Deutsche Welle - 20.01.2020

Големиот христијански празник Богојавление според Јулијанскиот календар традиционално значи и пливање по крстот- без оглед колку е ладно. А ретко каде е поладно отколку овде во Волгоград, рускиот град наречен по огромната река на чие крајбрежје се ...

Денеска од 15 часот во Анталија: Вардар на мегдан со хрватскиот гигант Хајдук…

SportMedia - 20.01.2020

Денеска есенскиот првак во ПМФЛ ќе стартува со контролните натпревари во Анталија. Првиот ривал на Вардар е сплитски Хајдук, гигантот во хрватскиот фудбал, член на некогашната „голема четворка“ во екс – СФРЈ.

Православните верници го прославуваат Богојавление ширум регионот и во Русија

Сител - 19.01.2020

Православните верници го прославуваат Богојавление ширум Русија и во регионот. Во Русија се одржа традиционалното капење во студена вода која претходно е осветена, со што верниците се чистат од гревовите. А во Србија и Црна Гора се фрлаше крстот.

Како Русите го прославуваат Богојавление?

Скопје24 - 19.01.2020

Православните верници го слават празникот Богојавление со традиционално капење. Православните христијани на 19ти јануари го одбележуваат овој празник. Овој празник се проследува со капење во студена вода.

Руските верници се капеа и на -30 степени

24 Вести - 19.01.2020

Големиот христијански празник Богојавление - Водици се облежува и во светот. Најмасовно овој празник се прославува во Русија. Православните христијани, традиционално влегуваа во осветените води, во реките и во езерата ширум земјата, дури и на места, ...

Богојавление: Руските и македонските традиции за здравје и бериќет

Руска реч - 19.01.2020

Богојавление (мак. Водици; руски Крещение Господне) е последниот од зимските православни христијански празници кој се празнува на 19 јануари. Russia Beyond ви раскажува за традициите и обичаите за овој празник кај македонскиот и кај рускиот народ.

Традицијата за Водици продолжи во Воска

OhridNews - 19.01.2020

Богојавление-Водици, денот на Христовото крштевање и оваа година традиционално по 24-ти пат се одбележа пред хотелот „Мизо“ во населбата Воска. Најсреќен помеѓу 30-тина капачи кои се фрлија во водите на Охридското езеро беше Јован Јолакоски, кој прв ...

Фото галерија: Празникот Водици прекрасно одбележан во Охрид

OhridNews - 19.01.2020

Големиот празник Богојавление Водици беше одбележан во сите цркви и градови низ државата, но како и секоја година, највеличенствено беше одбележан во Охрид. Празничната атмосфера низ своите објективи ја доловија Анамарија Момироска и Емил Јовановиќ.

Марио Димитријевски по петти пат го фаќа крстот во општина Илинден

Press24 - 19.01.2020

Со осветување на водите на езерото на хотелот Белви, што го извршија свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“, жителите на Општина Илинден во празнична атмосфера го одбележаа големиот христијански православен празник Богојавление – Водици.

Во име на Владата, Шекеринска му подари пригоден подарок на Христијан Ниновски кој оваа година го фати крстот

Press24 - 19.01.2020

По повод христијанскиот празник Богојавление - Водици, владина делегација предводена од заменичката на претседателот на Владата и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска во чиј состав беа и министерката за финансии, Нина Ангеловска и ...

„Вардарци” го прославија Водици во водите на Средоземното Море

+инфо - 19.01.2020

Фудбалерите на македонскиот шампион Вардар го одбележаа православниот празник Богојавление-Водици во водите на Средоземното Море. Тие ги одработуваат подготовките во Анталија, Турција, а веќе од утре ги започнуваат пријателските натпревари, најпрво ...

Земавте ли вчера осветена вода: Еве што треба да направите со неа

Скопје24 - 19.01.2020

Водата која се зема од црквите и езерата и реките на вчерашниот ден се смета за света, посебна и лековита. Богојавленската вода никогаш не се расипува. Нејзина особина е со години да остане свежа, вкусна и лековита.

Горан Зашов го фати богојавленскиот крст во Кочанска Река

Press24 - 19.01.2020

Младиот Горан Зашов од Кочани имаше најмногу среќа меѓу триесет и двете момчиња да го извади светиот крст од водите на Кочанска Река на одбележувањето на празникот Богојавление – Водици. На чинот на осветувањето присуствуваа голем број граѓани и ...

Македонците кои живеат во Данска го одбележаа Водици (ФОТО+ВИДЕО)

Курир - 19.01.2020

Македонците кои живеат во Данска и оваа година го одбележаа големиот христијански празник Богојавление – Водици со фрлање на крстот во водите на Балтичкото море во Копенхаген. Од десетината млади луѓе кои учествуваа во чинот, оваа година учествуваше ...

ФОТО: „Вардарци“ во водите на Средоземното море го прославија Водици

Екипа - 19.01.2020

Вардаровите фудбалер го одбележаа големиот христијански празни Богојавление, или Водици, во водите на Средоземното море. „Црвено-црните“ во моментов ги реализираа подготовките во Анталија, па од таму испратија честитка за сите православни верници… ...

Шекеринска: Во овие моменти сакаме да ги упатиме пораките на среќа и успех во година во која очекуваме добри вести за ...

Press24 - 19.01.2020

Кристијан Ниневски беше најсреќен меѓу 140-те верници кои скокнаа во водите на Вардар по светиот крст на централната манифестација за големиот христијански празник Богојавление – Водици во центарот на Скопје и го извлече крстот од осветените води.

Премиерот Спасовски по повод Водици во Кочани: Да ја обновиме и зајакнеме духовната зрелост и смирено и со љубов да си ...

24Инфо - 19.01.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски денеска присуствуваше на чествувањето на големиот христијански празник Богојавление – Водици во Кочани, во придружба на министерот за земјоделство, шумарство и ...

Николовски: На сите верници им го честитам празникот Водици, да се почитуваме, да продолжиме да правиме добро

Press24 - 19.01.2020

Драго ми е што денеска на овој голем христијански празник сум дел од манифестациите коишто се одржуваат во Штип во Истокот, и од тука во име на СДСМ сакам на сите да го честитам овој празник, кажа генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски.

Спасовски: Сите политички субјекти да бидат на висина на задачата за новиот закон за јавно обвинителство

Независен - 19.01.2020

Премиерот Оливер Спасовски не очекува застој во носењето на новиот закон за јавно обвинителство, при што порача дека е неопходна соработка на вклучени страни во процесот. При неговиот престој во Кочани по повод празникот Богојавление – Водици, тој ...

Вардарци од Анталија: Бог се јави!

Спортски - 19.01.2020

Фудбалерите на Вардар во овие моменти се во Анталија каде што се подготвуваат за вториот дел од сезоната. Денес големиот христијански празник „Водици“ па вардарци го празнуваа во ...

Вардарци од Анталија: Бог се јави!

Бриф - 19.01.2020

Големиот христијански празник „Водици“ вардарци го празнуваа во Анталија. Фудбалерите на Вардар во овие моменти се подготвуваат за вториот дел од сезоната во ...

Богојавление – Водици 2020

Скопје инфо - 19.01.2020

Фрлање на крстот во реката Вардар по повод верскиот празник Богојавление – Водици ...

Столе Коцев го фати светиот крст во село Сачево!

Струмица Денес - 19.01.2020

Православните христијани во Македонија денеска го слават празникот Богојавление – Водици. Во храмовите на Македонската Православна Црква се одржуваат литургии, а денеска традиционално се фрла крстот во македонските реки, езера и водни површини.

ФОТО: Вардарци на свој начин го честитаа Водици

SportMedia - 19.01.2020

Вардаровите фудбалери денеска го честитаа верскиот празник Водици влегувајќи во водите на Медитеранот. Речиси сите играчи на најтрофејниот македонски тим се бањаа во Средоземното море, и на тој начин на сите верници им го честитаа денешниот празник.

Денеска именден празнуваат: Богдан, Богдана, Јордан, Данчо, Јорданка, Јоана, Јован..

Скопје24 - 19.01.2020

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици. Овој ден се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна на свети Јован, кој оттогаш се нарекува Крстител.

Богојавление-Водици: Урнебесни видеа од фаќањето на крстот низ Македонија

еМагазин - 19.01.2020

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици. Традиционално, во реките се положуваат крстови, а оној што ќе го фати светиот крст се верува дека ќе го следи благослов и среќа во текот на целата година.

Околу 130 верници ќе скокаат по крстот во Вардар (ВИДЕО)

Слободен Печат - 19.01.2020

Пред илјадниците насобрани граѓани на кејот на Вардар се обрати поглаварот на МПЦ, г.г. Стефан. Во центарот на Скопје почна централната манифестација по повод православниот празник Богојавление -Водици.

ВИДЕО: Како Русите го прославуваат Богојавление - три пати нуркаат во студената вода

Press24 - 19.01.2020

Православните верници го слават празникот Богојавление со традиционално капење. Православните христијани на 19. јануари го одбележуваат овој празник, кој е проследен со капење во студена вода.

Заев на сите православни верници им го честита празникот Богојавление

iPortal - 19.01.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев на сите православни верници им го честиташе празникот Богојавление Христово. – На сите наши граѓани православни верници им го честитам големиот празник, кога се раѓаме повторно во верата наша, кога веруваме во ...

Заев и Мицкоски се сретнаа за Водици во Охрид

Локално - 19.01.2020

Лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицкоски се сретнаа на пристаништето во Охрид, каде двајцата присуствуваа на осветувањето на водите на Охридско Езеро по повод празникот Богојавление Водици, објави Охрид1 .

Заев од Охрид „Овој празник е верба за нов почеток, верба доброто“

Скопје1 - 19.01.2020

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев присуствуваше на чествувањето на големиот христијански празник Богојавление – Водици во Охрид кој денеска беше преполн со верници и гости кои во голем број присуствуваа на традиционалното фрлање на крстот.

Гоце Атанасовски го извади крстот од осветените води на Каменичка Река

Курир - 19.01.2020

Помеѓу дваесетината момчиња кои денес во чест на Водици скокнаа по светиот Крст во водите на Каменичка Река во Македонска Каменица најсреќен и највешт беше Гоце Атанасовски. Од страна на локалните власти среќниот фаќач на крстот доби и соодветни ...

(ВИДЕО) Русите три пати нуркаат во вода,еве како се слави Богојавление во Русија

Скопје1 - 19.01.2020

Православните верници го слават празникот Богојавление со традиционално капење. Според народната традиција – во очи на Богојавление верниците во Русија три пати нуркаат во вода. Погледнете како русите го прославуваат Богојавление..

(ФОТО) Мицкоски и Заев се сретнаа на Водици во Охрид

Либертас - 19.01.2020

Лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицкоски се сретнаа на пристаништето во Охрид, каде двајцата присуствуваа на осветувањето на водите на Охридско Езеро по повод празникот Богојавление Водици, објави Охрид1 .

Мицкоски: Празникот Водици годинава нека биде симбол за обновата на Република Македонија

Макфакс - 19.01.2020

Христијанските вредности, љубовта, добрината, хуманоста и проштевањето нека ни бидат ѕвезда водилка во нашите животи, истакнува во својата честитка по повод православниот празник Богојавление – Водици, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Честитка од претседателот Пендаровски по повод христијанскиот празник Богојавление – Водици

Опсервер - 19.01.2020

– Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, архиепископот охридски и ...

Премиерот Спасовски за Водици во Кочани, Шекеринска и Ангеловска во Скопје

Опсервер - 19.01.2020

– Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, по повод големиот христијански празник Богојавление Водици ќе присуствува на чинот на свеченото фрлање на крстот во Кочанска река.

Спасовски: Со оптимизам и добра волја секој од нас да даде придонес за заедничка подобра иднина

Фактор - 19.01.2020

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, по повод верскиот празник Богојавление - Водици, упати писмо со честитки до Г.Г. Стефан, Архиепископ на Македонската православна црква - Охридска архиепископија и на Јустинијана Прима, до клирот на МПЦ-ОА, и до ...

Во Скопје се пријавиле 140 граѓани за учество на манифестацијата „Водици 2020“

еМагазин - 19.01.2020

Како и во минатите години, за денешниот празник Водици, најмасовно се очекува да биде во Скопје и во Охрид. Во Скопје се пријавени 140 граѓани за учество на манифестацијата „Водици 2020“. Централната манифестација во Скопје ќе се одржи напладне, ...

Православните верници го слават Богојавление – Водици: Бог се јави, навистина се јави

еМагазин - 19.01.2020

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици, што се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна на свети Јован, кој оттогаш се нарекува Крстител.

КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска е Богојавление – Водици

Денешен - 19.01.2020

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 6 јануари. Денеска е Богојавление (Водици). Овој празник е еден од најголемите христијански празници. Познато е дека се празнувал уште во вториот век од христијанската ера.

Фото: Величенствена атмосфера во Охрид, Петар Грашо претпразнично го исполни градскиот плоштад

OhridNews - 18.01.2020

Илјадници граѓани и гости вечерва го исполнија централниот плошдат во Охрид, каде во очи празникот Богојавление – Водици, концерт одржа познатиот хрватски музичар Петар Грашо. Тие уживаа во најголемите хитови на Грашо, кој до максимум ја загреа ...

Честитка од македонското друштво „Илинден" по повод Водици

Канал5 - 18.01.2020

Богојавление е настан што просветлува и не поучува на прочистувањето кога постои вистинската верба, се наведува во честитката. Македонското друштво „Илинден", со седиште во Тирана и огранокот за Голо Брдо, упатија честитка до поглаварот на МПЦ-ОА, ...

Се е подготвено за верската манифестација Богојавление Водици во Охрид

Сител - 18.01.2020

Се е подготвено за големата верска манифестација Богојавление Водици во Балканскиот Ерусалим. Празнувањето ке започне со утрински богослужби и литургија во црквите , а во 10 часот на градскиот пристаниште чесниот крст ќе се фрла во водите на ...

Во Тетово денеска се фрлаше крст: Најсреќен беше Томислав кој го фати осветениот крст

Press24 - 18.01.2020

Во тетовската црква „Света Богородица“ се одбележа празникот Водокрст, ден пред Богојавление Водици. По светата литургија, во црковниот базен во дворот во црквата се изврши Водосвет и спуштање на Светиот крст.

Осветените води носат бериќет

Н.Македонија - 18.01.2020

„Бог се јави. Навистина се јави“ е поздравот со кој верниците на 19 јануари секоја година го честитаат празникот Богојавление-Водици. Овој ден се прославува во сите земји што имаат православно христијанско население и веќе два милениума се смета за ...

Сто и педесет водичарски кумови ќе ги благословат жителите во Кичевско

Н.Македонија - 18.01.2020

Водичарските кумови од сите села во Кичевско ќе се соберат во црковниот храм „Свети Петар и Павле“ во Кичево, на утрена богослужба и т.н. богојавленски часови, по што ќе следува големиот Богојавленски водосвет.

Празнувањето на Богојавление во кумановско

Kumanovo News - 18.01.2020

Како што бележи Светото Писмо, по крштевањето на Исус Христос во водите на Јордан, се отвориле небесата, Светиот Дух слетал на него во вид на гулаб, а Отецот посведочил пред луѓето и рекол: „Ти си мојот возљубен син, кој е по мојата Волја“.

И тогаш реки народ доаѓале на празникот: Водици во Охрид во 1941 година (ВИДЕО)

Скопје24 - 18.01.2020

Видеоснимка стара 79 години од традиционалното фрлање на крстот во водите на Охридското Езеро за големиот христијански празник Богојавление – Водици. Празниците и традицијата треба да се негуваат.