TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мијалков се појави кај Русковска: Никогаш нема да побегнам

Deutsche Welle - 23.02.2021

Додека цела држава е на нозе и го бара поради бегство, поранешниот шеф на тајната полиција дојде во судот за да го подигне решението за куќен притвор. Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков по кој неколку дена трае потрага поради наводно ...

За Спасовски одговорноста и оставките се триумф на криминалот

Телма

Спасовски отфрли одговорност за бегството на Мијалков и презентираше хронологија на настаните

Канал5

Спасовски за бегството на Мијалков: Има приведени, пронајдени се предмети, земени се изјави, се проверуваат „кртови“…

360 степени

Спасовски верува дека Мијалков е сè уште во земјава, но не знае дали имал двојно државјанство

360 степени

Поднесена интерпелација за Спасовски, ќе се бара и недоверба на влада

Телма

Спасовски: Оние кои не постапиле соодветно за овој случај, мора да понесат одговорност

ТВ21

Алсат-М Р.С.Европа ТВ21 +инфо ТВ21 Press24 360 степени Република

„Со оставка не ги решаваме проблемите, само ќе дојде до триумф на криминалците“, рече Спасовски

ТВ21 - 23.02.2021

Оливер Спасовски рече дека за некој да понесе одговорност мора да има одговорност. Тој уште еднаш напомена дека МВР постапила согласно барањата. „Јас кажав во однос на личната одговорност, не само моја, туку на било кој.

Не сум жртва на криминалец – Министерот Спасовски не чувствува одговорност да поднесе оставка

ММС

Спасовски не чувствува одговорност за бегството на Мијалков и не дава оставка

Фокус

Спасовски не се чувствува одговорен за бегството на Мијалков за да поднесе оставка

МКД

Спасовски: Оставката нема да ги реши проблемите, само ќе дојде до триумф на криминалците

Сител

Спасовски не чувствува одговорност: Одговорноста мораме да ја бараме во непостоењето на системот, во иднина ќе имаме исти вакви бекства!

Курир

Спасовски: Не сум јас одговорен за Мијалков и не поднесувам оставка – има кртови на ВМРО-ДПМНЕ во институциите

Press24

Точка Press24 +инфо Нетпрес Фактор Фактор Локално MakPress

Не поднесувам оставка, тоа би било триумф на криминалците, кажа Спасовски по бегството на Мијалков

Сакам да кажам - 23.02.2021

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски не чувствува одговорност и нема намера да поднесе оставка за бегството на обвинетиот Сашо Мијалков. На денешната прес-конференција, тој кажа дека полицијата веднаш постапувала по известувањата од ...

Спасовски: Не вперувам прст кон никого, можевме да го следиме Мијалков само со судска наредба

ТВ21

Спасовски: Според сите проценки Мијалков е во државата, ги повика Судот и ЈО да одговорат на сите прашања

OhridNews

Обвинител уште во петокот му кажал на член од Владата дека постои можност Мијалков да побегне, откри Спасовски

Фокус

Спасовски: Не чувствувам одговорност за бегството на Мијалков, системот не ни чини

+инфо

Носењето на оставка нема да ги реши проблемите, па чија сака нека е, смета Спасовски

Република

Обвинител уште во петокот на член на владата му кажал дека Мијалков се спрема да бега, вели Спасовски

Либертас

24Инфо Нетпрес Скопје инфо Опсервер Press24 iPortal Frontline Сител

Спасовски отфрли одговорност за бегството на Мијалков и презентираше хронологија на настаните

360 степени - 23.02.2021

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, не чувствува одговорност за бегството на Сашо Мијалков и рече дека одговорноста треба да се бара во системот кој треба да се среди. „За да се чувствува одговорност значи дека треба да направите ...

Спасовски вината за бегството на Мијалков ја лоцира во нефункционалниот систем

Телма

Спасовски: По информацијата за можно бегство имаше прикриено полициско делување, но за следење на Мијалков МВР немаше наредба од Обвинителството

МКД

Спасовски: Одговорност мора да има, граѓаните бараат правда и таа мора да се обезбеди

Frontline

Спасовски со хронолошка анализа за бегството на Мијалков, ги повика Судот и ЈО да одговорат на сите прашања

iPortal

Спасовски: Одземени се телефони, документација и други предмети, претресени се три стана на Мијалкови

Press24

Како побегнал Мијалков – хронолошка анализа на МВР

Независен

Нова ТВ Вечер Прес Фокус Кајгана Опсервер Граѓански збор еМагазин Глас на Америка

Ако се обединат, ќе добијат повеќе општини – Беса и ДУИ подготвени за соработка, АА-ААА со прашалници

ТВ21 - 23.02.2021

Движењето Беса се подготвува сама да настапи на локалните избори, но остава отворена врата за соработка со албанските партии, особено во општините со кои може да раководат Албанци, доколку се спојат гласовите, вели првиот човек на Беса, Биљал Касами.

Касами во обид да земе пратеници од опозицијата? – Реџепи се пошегува: Да не преминале Села и Гаши таму?

ТВ21

Касами: Немаме договор со СДСМ за заеднички настап на локалните избори

360 степени

Касами: Двајца пратеници од опозицијата ќе бидат дел од парламентарното мнозинство

ТВ21

Министерот Спасовски ја одложи најавената прес конференција

Press24 - 23.02.2021

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ја одложи за половина час прес конференцијата која првично беше најавена во 14:30 часот. И Владата и Министерството за внатрешни работи првично ја закажаа прес конференцијата во 14:30 за што беше ...

Прес-конференцијата на Спасовски презакажана за во 15:00 часот

Сител

Оливер Спасовски закажа прес-конференција денес во 14:30

Сител

Прес конференцијата на Оливер Спасовски презакажана за 15 часот

24Инфо

Министерот Спасовски ја одложи најавената прес конференција

Вечер Прес

ВМРО-ДПМНЕ го оцени пресот на Спасовски како патетичен и паничен: Власта два дена знаела дека Мијалков ќе бега и не ...

Слободен Печат - 23.02.2021

Патетична и панична е оценката на ВМРО-ДПМНЕ за прес-конференција на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски во неговото прво излегување во јавност по бегството на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков .

ВМРО-ДПМНЕ: Што треба да се случи за да Спасовски чувствува одговорност, власта знаела дека ќе бега и не го спречила, оставка веднаш

MakPress

ВМРО-ДПМНЕ: Што треба да се случи за да Спасовски чувствува одговорност, власта знаела дека ќе бега и не го спречила, оставка веднаш!

Курир

Што треба да се случи за да Спасовски чувствува одговорност, власта знаела дека ќе бега и не го спречила

24Инфо

ВМРО-ДПМНЕ прашува: Што треба да се случи за Спасовски да чувствува одговорност, власта знаела дека ќе бега и не го спречила

ТВ21

ВМРО-ДПМНЕ: Власта знаела цели два дена дека Мијалков ќе бега и не преземала ништо за да го спречи

Сител

Што треба да се случи за да Спасовски чувствува одговорност, власта знаела дека ќе бега и не го спречила, оставка веднаш!

Опсервер

360 степени 360 степени Канал5 Либертас Вечер Прес

Касами: За бегството на Мијалков одговорна е и Владата, одговорност мора да има

Press24 - 22.02.2021

БЛидерот на Беса, Биљал Касами, во врска со бегањето на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков рече дека во Македонија треба да се биде подготвен за се. „Во Македонија треба да се биде подготвен за се, искуството не научи дека не треба да сме ...

Беса ќе бара одговорност за бегството на Мијалков

Скопје1

Касами: Оливер Спасовски да објасни како се случи бегството, ќе бараме одговорност од него

Курир

Касами: Оливер Спасовски да објасни како се случи бегството, ќе бараме одговорност од него

Press24

Еден од главните партнери на Заев бара одговорност од Спасовски

Expres

Касами -За бегството на Мијалков ке бараме одговорност од владата и институциите

Либертас

Касами: Ако Спасовски не одговори каде е Мијалков, бараме оставка

Република

Нетпрес МКД Нова ТВ Мак. Весник MakPress ТВ21 ТВ21 ТВ21

Мицкоски: Додека Спасовски се фали колку казни напишал на народот, Мијалков го пуштија да избега со милионите

ТВ21 - 23.02.2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска на прес-конференција уште еднаш побара оставка од владата. Тој истакна дека Оливер Спасовски немал храброст да се појави пред јавноста, додека Заев се „препелкал“ пред граѓаните.

Мицкоски: Додека Спасовски се фали колку казни напишал на народот, Мијалков го пуштија да избега со милионите

PressingTV

Мицкоски: Додека Спасовски се фали колку казни напишал на народот, Мијалков го пуштија да избега со милионите

Press24

Арсовски за бегството на Мијалков: Со овој случај се пушта низ вода Спасовски

Фокус - 22.02.2021

Во вечерашното издание на дебатната емисија „Што не е јасно“ гостуваше портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски кој се на актуелните случувања во врска со бегањето на некогашниот шеф на тајната полиција, Сашо Мијалков.

Арсовски: Зоран Заев и Оливер Спасовски се главни виновници за бегството на Мијалков

24Инфо

Арсовски: Зоран Заев и Оливер Спасовски се главни виновници за бегството на Мијалков

Press24

Арсовски: После ваквите случувања неминовна е оставката на Заев и Спасовски, бидејќи тие се директно одговорни за ова бегство

Република

Арсовски: Зоран Заев и Оливер Спасовски се главни виновници за бегството на Мијалков

Скопје1

Заев и Спасовски се главните виновници за бегството на Мијалков

Нетпрес

Арсовски: Заев да даде оставка поради бегството на Мијалков, но низ вода ќе го пушти само Спасовски

+инфо

Опсервер MakPress Курир

Пировска за бегството за Мијалков: Ако физички бил следен, како одеднаш исчезнал?

Либертас - 22.02.2021

Директорката на Хелсиншкиот комитет, Уранија Пировска, коментирајќи го бегството на Сашо Мијалков, во вечерашното гостување на емисијата „360 степени“ вели дека институциите должат многу одговори на јавноста околу скандалот.

Пировска: Ако Мијалков физички бил следен, како одеднаш исчезнал

Press24

Пировска: Институциите должат многу одговори на јавноста околу скандалот

Република

Пировска за бегството за Мијалков: Ако физички бил следен, како одеднаш исчезнал?

360 степени

Пировска: И jас извикував нема правда- нема мир, испадна дека никој не лежи освен Јанкулоска

Локално - 22.02.2021

Тоа што се случи денес, покажа дека кај граѓаните постои огромнa количина на бес, поради тоа зашто во Македoнија не се случи спроведувањето на правдата, вели директорката на Хелсиншкиот комитет, Уранија Пировска, коментирајќи го бегството на Сашо ...

Пировски: Испадна дека освен Јанкулоска никој не лежи, или лежат на некоја плажа

Press24

Пировска: Испадна дека освен Јанкулоска никој не лежи, или лежат на некоја плажа

360 степени

Коалицијата стабилна, се ниша мнозинството?!

Вечер Прес - 23.02.2021

Со слична реторика, дека водат преговори и дека имаат обезбедено двајца- тројца пратеници повеќе на нивна страна и власта и опозицијата деновиве се сè посамоуверени во партиските математики.

На кои пратеници фрлил око Касами? – Власта и опозицијата сѐ уште се фалат за мнозинството

ТВ21

Проф. Најчевска: Јас сега веднаш би ја ослободила Гордана Јанкуловска

Опсервер - 22.02.2021

Јас сега веднаш би ја ослободила Гордана Јанкуловска. Само таа имаше мадиња да не побегне туку да си отслужи казна затвор. И очигледно само таа нема испокрадено толку многу за да си обезбеди добар живот во ...

Само Јанкуловска имаше мади*а да не побегне, туку да си ја отслужи казната

Мак. Весник

Најчевска: Јас би ја ослободила Гордана Јанкуловска, оти само таа не побегна

Press24 - 22.02.2021

Универзитетската професорка Мирјана Најчевска на својот Фејсбук профил напиша дека сега треба да се ослободи поранешната министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, бидејќи, како што вели, само таа имала храброст да не побегне и да се ...

Пировска: Испадна дека никој не лежи освен Јанкулоска

Фокус - 22.02.2021

Директорката на Хелсиншкиот комитет, Уранија Пировска, во врска со бегството на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, на „360 степени“ изјави дека граѓаните се бесни поради неспроведувањето на правдата во земјава.