TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија има силни евро лобисти во Словенија и Германија

24 Вести - 17.05.2018

ЕУ да не молчи и да им каже на земјите кандидатки за членство дали е подготвена за ново проширување. Македонија е една од земјите која влева оптимизам особено по позитивниот извештај од ЕК но не смее да се изостави фактот дека евроскептицизам ...

Кучан: ЕУ да покаже колку е способна за прием на нови членки

Телма - 17.05.2018

Поранешниот претседател на Словенија, Милан Кучан изрази надеж дека Самиот во Софија ќе ги откочи интеграциските процеси за земјите од Западен Балкан кои беа блокирани поради неможноста за продлабочување на внатрешните односи меѓу земјите членки во ...

Конференција, “Европа и балканските земји”

Алсат-М - 17.05.2018

Независно од декларативните изјави, Европската Унија моментално не е подготвена да прими нови членки поради внатрешните проблеми со кои се соочува, изјави во Скопје поранешниот претседател на Словенија, Милан Кучан.

Спорот со Грција не е рационален

Н.Македонија - 17.05.2018

Дејан Азаски Првиот претседател на самостојна Република Словенија, Милан Кучан, е во посета на Република Македонија и денеска треба да одржи предавање на годишната меѓународна конференција за европски интеграции на темата „Европа и Балканот“, во ...

Кучан: ЕУ отворено да им каже на земјите-кандидати колку е способна за прием на нови членки

Стандард - 17.05.2018

Процесот на проширување на ЕУ пред се зависи од способноста на земјите кандидатки да ги исполнат условите за членство, но зависи и од способноста на Унијата да се отвори за нови членки. Би било чесно тоа на земјите-кандидатки отворено да им се каже, ...

Кучан: Македонија не го цени доволно Глигоров

Независен - 17.05.2018

„Мислам дека во Македонија не се ценат доволно заслугите и делата на првиот претседател Киро Глигоров. Дали можеше да направи повеќе? Секој период има свои предизвици, тој во секој момент се трудеше и успеваше да го извлече најдоброто за Македонија.

Кучан: ЕУ отворено да им каже на земјите-кандидати колку е способна за прием на нови членки

Вечер - 17.05.2018

Процесот на проширување на ЕУ пред се зависи од способноста на земјите кандидатки да ги исполнат условите за членство, но зависи и од способноста на Унијата да се отвори за нови членки. Би било чесно тоа на земјите-кандидатки отворено да им се каже, ...

Меѓународна научна конференција „Европа и Балканот“ во Скопје

Локално - 17.05.2018

Меѓународна научна конференција за европските интеграции „Европа и Балканот” по 13-ти пат ќе се одржи денеска во Скопје, во организација на Универзитетот Американ Колеџ Скопје. На отворањето, како што е најавено, ќе се обрати државниот секретар на ...

Средба Џафери-Кучан: Самитот во Софија ќе ги откочи интеграциските процеси

А1 On - 16.05.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска оствари средба со поранешниот претседател на Република Словенија, Милан Кучан. На средбата, присуствуваа и пратениците од Пратеничката група за соработка со Парламентот на ...

Џафери се сретна со Кучан

Независен - 16.05.2018

Претседателот на Собранието, Талат Џафери денеска оствари средба со поранешниот претседател на Словенија, Милан Кучан, на која било изразено задоволство од одличните односи меѓу двете земји.

Поранешниот претседател на Словенија Милан Кучан во посета на Македонија

24 Вести - 16.05.2018

Поранешниот претседател на Словенија Милан Кучан денеска и утре ќе престојува во посета на Македонија. Кучан ќе има повеќе средби во Скопје, меѓу кои и со претседателот Ѓорге Иванов и со претседателот на Собранието Талат Џафери.

Кучан: ЕУ отворено да им каже на земјите-кандидати колку е способна да прими нови членки

Фокус - 17.05.2018

Процесот на проширување на ЕУ пред се зависи од способноста на земјите кандидатки да ги исполнат условите за членство, но зависи и од способноста на Унијата да се отвори за нови членки. Би било чесно тоа на земјите-кандидатки отворено да им се каже, ...

Кучан: ЕУ отворено да им каже на земјите-кандидати колку е способна за прием на нови членки

24 Вести - 17.05.2018

Процесот на проширување на ЕУ пред се зависи од способноста на земјите кандидатки да ги исполнат условите за членство, но зависи и од способноста на унијата да се отвори за нови членки. Би било чесно тоа на земјите-кандидатки отворено да им се каже, ...

Меѓународна научна конференција „Европа и Балканот“ во Скопје

Канал5 - 17.05.2018

Меѓународна научна конференција за европските интеграции „Европа и Балканот” по 13-ти пат ќе се одржи денеска во Скопје, во организација на Универзитетот Американ Колеџ Скопје. На отворањето, како што е најавено, ќе се обрати државниот секретар на ...

Кучан: Македонија покажа решителност, ЕУ и НАТО да го исполнат својот дел од задачата

Вечер - 16.05.2018

Претстојниот Самит во Софија ќе ги откочи интеграциските процеси за земјите од Западен Балкан кои беа блокирани поради неможноста за првенствено продлабочување на внатрешните односи меѓу земјите членки во ЕУ, што следствено требаше да доведе до ...

Поранешниот претседател на Словенија Милан Кучан во посета на Македонија

Сител - 16.05.2018

Поранешниот претседател на Словенија Милан Кучан денеска и утре ќе престојува во посета на Македонија. Кучан ќе има повеќе средби во Скопје, меѓу кои и со претседателот Ѓорге Иванов и со претседателот на Собранието Талат Џафери.

Кучан: ЕУ отворено да им каже на земјите-кандидати колку е способна за прием на нови членки

А1 On - 17.05.2018

Процесот на проширување на ЕУ пред се зависи од способноста на земјите кандидатки да ги исполнат условите за членство, но зависи и од способноста на Унијата да се отвори за нови членки. Би било чесно тоа на земјите-кандидатки отворено да им се каже, ...

Меѓународна научна конференција „Европа и Балканот“ во Скопје

Сител - 17.05.2018

Меѓународна научна конференција за европските интеграции „Европа и Балканот” по 13-ти пат ќе се одржи денеска во Скопје, во организација на Универзитетот Американ Колеџ Скопје. На отворањето, како што е најавено, ќе се обрати државниот секретар на ...

Кучан: Македонија покажа решителност, ЕУ и НАТО да го исполнат својот дел од задачата

Нова ТВ - 16.05.2018

Претстојниот Самит во Софија ќе ги откочи интеграциските процеси за земјите од Западен Балкан кои беа блокирани поради неможноста за првенствено продлабочување на внатрешните односи меѓу земјите членки во ЕУ, што следствено требаше да доведе до ...

Кучан во посета на Македонија

Стандард - 16.05.2018

Поранешниот претседател на Словенија Милан Кучан денеска и утре ќе престојува во посета на Македонија. Кучан ќе има повеќе средби во Скопје, меѓу кои и со претседателот Ѓорге Иванов и со претседателот на Собранието Талат Џафери.

Кучан: ЕУ отворено да им каже на земјите-кандидати колку е способна за прием на нови членки

Канал5 - 17.05.2018

Процесот на проширување на ЕУ пред се зависи од способноста на земјите кандидатки да ги исполнат условите за членство, но зависи и од способноста на Унијата да се отвори за нови членки. Би било чесно тоа на земјите-кандидатки отворено да им се каже, ...

Меѓународна научна конференција „Европа и Балканот“ во Скопје

Стандард - 17.05.2018

Меѓународна научна конференција за европските интеграции „Европа и Балканот” по 13-ти пат ќе се одржи денеска во Скопје, во организација на Универзитетот Американ Колеџ Скопје. На отворањето, како што е најавено, ќе се обрати државниот секретар на ...

Кучан: Македонија покажа решителност, ЕУ и НАТО да го исполнат својот дел од задачата

Стандард - 16.05.2018

Претстојниот Самит во Софија ќе ги откочи интеграциските процеси за земјите од Западен Балкан кои беа блокирани поради неможноста за првенствено продлабочување на внатрешните односи меѓу земјите членки во ЕУ, што следствено требаше да доведе до ...

Поранешниот претседател на Словенија Милан Кучан во посета на Македонија

Вечер - 16.05.2018

Поранешниот претседател на Словенија Милан Кучан денеска и утре ќе престојува во посета на Македонија. Кучан ќе има повеќе средби во Скопје, меѓу кои и со претседателот Ѓорге Иванов и со претседателот на Собранието Талат Џафери.

Кучан: ЕУ отворено да им каже на земјите-кандидати колку е способна да прими нови членки

Либертас - 17.05.2018

Процесот на проширување на ЕУ пред се зависи од способноста на земјите кандидатки да ги исполнат условите за членство, но зависи и од способноста на Унијата да се отвори за нови членки. Би било чесно тоа на земјите-кандидатки отворено да им се каже, ...

Меѓународна научна конференција „Европа и Балканот“ во Скопје

А1 On - 17.05.2018

Меѓународна научна конференција за европските интеграции „Европа и Балканот” по 13-ти пат ќе се одржи денеска во Скопје, во организација на Универзитетот Американ Колеџ Скопје. На отворањето, како што е најавено, ќе се обрати државниот секретар на ...

Кучан со подршка за Македонија: ЕУ и НАТО да го исполнат својот дел од задачата

Локално - 16.05.2018

Претстојниот Самит во Софија ќе ги откочи интеграциските процеси за земјите од Западен Балкан кои беа блокирани поради неможноста за првенствено продлабочување на внатрешните односи меѓу земјите членки во ЕУ, што следствено требаше да доведе до ...

Поранешниот претседател на Словенија Милан Кучан во посета на Македонија

Курир - 16.05.2018

Поранешниот претседател на Словенија Милан Кучан денеска и утре ќе престојува во посета на Македонија. Кучан ќе има повеќе средби во Скопје, меѓу кои и со претседателот Ѓорге Иванов и со претседателот на Собранието Талат Џафери.

Кучан: Македонија покажа решителност, ЕУ и НАТО да го исполнат својот дел од задачата

+инфо - 16.05.2018

Претстојниот Самит во Софија ќе ги откочи интеграциските процеси за земјите од Западен Балкан кои беа блокирани поради неможноста за првенствено продлабочување на внатрешните односи меѓу земјите членки во ЕУ, што следствено требаше да доведе до ...

Поранешниот претседател на Словенија Милан Кучан во посета на Македонија

А1 On - 16.05.2018

Поранешниот претседател на Словенија Милан Кучан денеска и утре ќе престојува во посета на Македонија. Кучан ќе има повеќе средби во Скопје, меѓу кои и со претседателот Ѓорге Иванов и со претседателот на Собранието Талат Џафери.

Кучан: Македонија покажа решителност, ЕУ и НАТО да го исполнат својот дел од задачата

Слободен Печат - 16.05.2018

Претстојниот Самит во Софија ќе ги откочи интеграциските процеси за земјите од Западен Балкан кои беа блокирани поради неможноста за првенствено продлабочување на внатрешните односи меѓу земјите членки во ЕУ, што следствено требаше да доведе до ...

Поранешниот претседател на Словенија Милан Кучан во посета на Македонија

CivilMedia - 16.05.2018

Поранешниот претседател на Словенија Милан Кучан денеска и утре ќе престојува во посета на Македонија. Кучан ќе има повеќе средби во Скопје, меѓу кои и со претседателот Ѓорге Иванов и со претседателот на Собранието Талат Џафери.

Кучан: Македонија покажа решителност, ЕУ и НАТО да го исполнат својот дел од задачата

Либертас - 16.05.2018

Претстојниот Самит во Софија ќе ги откочи интеграциските процеси за земјите од Западен Балкан кои беа блокирани поради неможноста за првенствено продлабочување на внатрешните односи меѓу земјите членки во ЕУ, што следствено требаше да доведе до ...

Поранешниот претседател на Словенија Милан Кучан во посета на Македонија

+инфо - 16.05.2018

Поранешниот претседател на Словенија Милан Кучан денеска и утре ќе престојува во посета на Македонија. Кучан ќе има повеќе средби во Скопје, меѓу кои и со претседателот Ѓорге Иванов и со претседателот на Собранието Талат Џафери.

Кучан: Македонија покажа решителност, ЕУ и НАТО да го исполнат својот дел од задачата

Канал5 - 16.05.2018

Претстојниот Самит во Софија ќе ги откочи интеграциските процеси за земјите од Западен Балкан кои беа блокирани поради неможноста за првенствено продлабочување на внатрешните односи меѓу земјите членки во ЕУ.

Поранешниот претседател на Словенија Милан Кучан во посета на Македонија

Канал5 - 16.05.2018

Поранешниот претседател на Словенија Милан Кучан денеска и утре ќе престојува во посета на Македонија. Кучан ќе има повеќе средби во Скопје, меѓу кои и со претседателот Ѓорге Иванов и со претседателот на Собранието Талат Џафери.

Кучан: Сега е ред на ЕУ да покаже решителност за прием на Македонија

Фокус - 16.05.2018

Претстојниот Самит во Софија ќе ги откочи интеграциските процеси за земјите од Западен Балкан кои беа блокирани поради неможноста за првенствено продлабочување на внатрешните односи меѓу земјите членки во ЕУ, што следствено требаше да доведе до ...

Поранешниот претседател на Словенија Милан Кучан во посета на Македонија

Либертас - 16.05.2018

Поранешниот претседател на Словенија Милан Кучан денеска и утре ќе престојува во посета на Македонија. Кучан ќе има повеќе средби во Скопје, меѓу кои и со претседателот Ѓорге Иванов и со претседателот на Собранието Талат Џафери.

Кучан: Македонија покажа решителност, ЕУ и НАТО да го исполнат својот дел од задачата

Сител - 16.05.2018

Претстојниот Самит во Софија ќе ги откочи интеграциските процеси за земјите од Западен Балкан кои беа блокирани поради неможноста за првенствено продлабочување на внатрешните односи меѓу земјите членки во ЕУ, што следствено требаше да доведе до ...

Кучан: Македонија покажа решителност, ЕУ и НАТО да го исполнат својот дел од задачата

Н.Македонија - 16.05.2018

Претстојниот Самит во Софија ќе ги откочи интеграциските процеси за земјите од Западен Балкан кои беа блокирани поради неможноста за првенствено продлабочување на внатрешните односи меѓу земјите членки во ЕУ, што следствено требаше да доведе до ...