TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ременски не чувствува вина за случајот „Рекет“

Алсат-М - 10.10.2019

Пратеничката Фросина Ременски откако даде исказ во Кривичниот суд пред судија на претходна постапка за случајот „Рекет“, во изјава за медиумите рече дека не чувствува вина и оти очекува Обвинителството да го докаже тоа што и го става на товар.

ШТО ЗНАЧИ „РЕКЕТ“ ЗА РЕМЕНСКИ: Во партија замрзната, во Собрание одмрзната

Слободен Печат - 10.10.2019

Таа нема да биде разрешена од партиските функции, туку членството ќе и биде замрзнато, поради начелото на презумција на невиност, објаснуваат од СДСМ. Пратеничката и потпретседателка во Собранието, Фросина Ташевска Ременски, останува на овие функции ...

Ременски: Ќе си поднесам оставка ако поднесат и другите пратеници против кои има кривични постапки

Фокус - 10.10.2019

Не чувствувам вина, рече пратеничката Фросина Ременски, која утринава се појави на распит во Кривичниот суд, како осомничена во проширената истрага за „Рекет“ на Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција.

Не чувствувам вина, рече потпретседателката на Собранието Фросина Ременски осомничена за „рекет“

Сакам да кажам - 10.10.2019

Потпретседателката на Собранието Фросина Ташевски-Ременски утринава прва излезе од тројцата осомничени во „Рекет“ за кои денеска треба судот да одлучи дали ќе им ги одзеде пасошите. „Јас и кога давав исказ како лице кое треба да даде определени ...

СДСМ за осомничената колешка Фросина Ременски: Ќе бидат исклучени од партијата виновните во „Рекет“

+инфо - 10.10.2019

Ако СДСМ реши да ја исклучи осомничената Фросина Ременски, таа ќе може да побара да се врати во партијата ако ја докаже својата невиност, дури после една ...

(ВИДЕО) Ременски: Не чувствувам вина за случајот „Рекет“

А1 On - 10.10.2019

Пратеничката и експретседателка на Собранието Фросина Ременски по еден час поминат кај судијата на претходна постапка за случајот „Рекет“, изјави дека не чувствува вина и дека ќе соработува со обвинителството со цел целосно да се расчисти случајот.

Арсовски: Ременски мора да се повлече од функцијата пратеник за да овозможи истрагата да се одвива без никакви ...

Курир - 10.10.2019

СДСМ не е политичка, туку рекетарска организација. Раководството на партијата, почнувајќи од претседателот Зоран Заев е длабоко инволвирано во криминал. Сега гледаме дека длабоко во криминал се заглавени и неговите поранешни потпретседатели и ...

Ременски: Не чувствувам вина!

+инфо - 10.10.2019

Ременски изјави дека ќе соработува со обвинителството за целосно расчистување на случајот, но дека нема намера да поднесе оставка од функциите сѐ додека не се докаже нејзината вина. Пратеничката Фросина Ременски рекла дека не чувствува вина за ...

Ременски: Не чувствувам вина, да се прави разлика меѓу „Рекет“ и Меѓународниот сојуз

ТВ21 - 10.10.2019

Фросина Ременски денеска беше во Обвинителството за организиран криминал и висока корупција да даде изјава откако вчера беше објавено дека истрагата за „Рекет“ е проширена и на Меѓународниот Сојуз на Бојан Јовановски – Боки 13.

Ременски се изјасни за невина, на премиерот не му се лути ако ја исклучи од партија

Фактор - 10.10.2019

Воопшто не му е лута на лидерот на партијата кој најави нејзино исклучување по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“. Фросина Ременски која доаѓа од владеачката партија стана осомничена. Имено, пратеничката Ременски отфрли вина.

Ременски рече дека не чувствува вина за „Рекет“

Локално - 10.10.2019

Потпретседателката на Собранието Фросина Ременски по распитот во Кривичниот суд, изјави дека не чувствува вина за случајот „Рекет’. Вчера се прошири истрагата за овој предмет, а пратеничката потврди дека нема намера да поднесе оставка од функциите ...

Ременски пристигна во судот како осомничена во „Рекет“

Н.Македонија - 10.10.2019

Пратеничката Фросина Ременски, моментно се наоѓа пред судија во Кривичниот суд за случајот „Рекет“. Судијката треба да одлучи дли ќе одреди некоја мерка за претпазливост на Ременски, по барање на обвинителката Вилма Русковска.

Ременски не се чувствува виновна

Слободен Печат - 10.10.2019

Очекувам ОЈО да го докажето тоа што ми го става на терет, вели потпретседателката на Собрание Не се чувствувам виновна по однос на обвинението. Јас очекувам ОЈО да го докажето тоа што ми го става на терет.

Фросина Ременски се појави во Кривичниот суд за „Рекет“

А1 On - 10.10.2019

Пратеничката Фросина Ременски се појави во Кривичниот суд пред судија на претходна постапка за проширената истрага за случајот „Рекет“. Судијката на претходна постапка ќе треба да одлучи ќе и одреди некоја од мерките на претпазливост, што ги бара ...

Ременски, како осомничена во „Рекет“, пристигна во Кривичниот суд

Фокус - 10.10.2019

Пратеничката Фросина Ременски во моментот е во Кривичниот суд, пред судија на претходна постапка, дознава неофицијално „Фокус“. Судијката на претходна постапка треба да одлучи дали ќе и одреди некоја од мерките на претпазливост, кои ги бара ...

Ременски даде исказ во Кривичен суд за случајот „Рекет“

Алсат-М - 10.10.2019

Пратеничката Фросина Ременски во Кривичниот суд се произнесе пред судија на претходна постапка во врска со случајот „Рекет“. Во Судот денеска треба да се јават уште неколку лица осомничени во проширената постапка за овој случај.

Дали партијата е над државата? Од Ременски ќе се бара партиска оставка, ама не и државна?

Курир - 10.10.2019

Фросина Ременски, која е осомничена во случајот Рекет за перење на пари стекнати од рекетирање на бизнисмени во изјава пред Кривичниот суд изјави дека не планира да си даде оставка од функцијата потпретседател на Собранието, бидејќи како што рече ...

Ременски бега од одговорност: Не си давам оставка од потпретседател на Собранието, тоа не е партиска функција

Курир - 10.10.2019

Потпретседателката на СДСМ и Собранието на Република Македонија, Фросина Ременски, која е осомничена во новата истрага за случајот Рекет, за перење на пари преку Меѓународниот Сојуз на Боки 13, стекнати на криминоген начин, преку рекетирање на ...

Ременски на распит во суд за „Рекет“

Слободен Печат - 10.10.2019

Фросина Ременски, пратеничката во Собранието на Македонија денеска дојде во Кривичен суд да даде исказ пред судија на претходна постапка како осомничена во аферата “Рекет”. Според обвинителката Вилма Рускоска обвинителството за Ременски од судијата ...

Денеска обвинение за „Рекет“- Јовески најави дека предметот не е затворен

Нова ТВ - 10.10.2019

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција Вилма Русковска синоќа најави деке денеска ќе биде поднесено обвинение за случајот „Рекет“. Случајот од вчера доби нов тек откако истрагата се прошири на уште четири лица, за ...

Ременски пристигна во судот

Либертас - 10.10.2019

Фросина Ременски, пратеничката во Собранието, пристигна во Кривичен суд и ќе треба да се произнесе пред судија на претходна постапка, откако вчера Обвинителството објави дека Ременски, како и неколку други физички лица, се нови осомничени во ...

Дали Ременски ќе си поднесе оставка како пратеникот Павле Богоевски

Курир - 10.10.2019

Пратеничката и потпретседателка на Собранието, Фросина Ременски пред неколку месеци во врска со аферата која излезе во јавноста со пратеникот Павле Богоевски, на социјалните мрежи напиша дека тој со својата оставка поради таа афера покажал дека ...

Денеска обвинение за „Рекет”, новите осомничени викнати во суд

Слободен Печат - 10.10.2019

Денеска исказ ќе треба да дадат потпретседателката на Собранието Фросина Ременски, Миле Јовановски таткото на Бојан Јовановски и соработничката на Боки 13, Кристина Карајованова. Новоосомничените кои се опфатени со предлогот за определување мерки за ...

Ременски пристигна во Кривичен суд, ќе и биде одземен пасошот

ТВ21 - 10.10.2019

Фросина Ременски, пратеничката во Собранието, пристигна во Кривичен суд и ќе треба да се произнесе пред судија на претходна постапка, откако вчера Обвинителството објави дека Ременски, како и неколку други физички лица, се нови осомничени во ...

Ременски во Кривичен како осомничена за „Рекет“

Expres - 10.10.2019

Пратеничката Фросина Ременски, во Кривичен суд ќе се произнесе пред судија на претходна постапка, откако вчера Обвинителството објави дека Ременски, како и неколку други физички лица, се нови осомничени во случајот „Рекет“.

Манчевски: Покажуваме дека системот функционира, чекаме обвинение за Ременски за соодветна постапка во партијата

Независен - 10.10.2019

Фото: Б. Грданоски Потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски смета дека најпрво треба да се добие обвинението за Фросина Ременски за случајот „Рекет“ за потоа да се преземат соодветните внатрепартиски постапки.

Манчевски: Прво обвинение за Ременски, па внатрепартиски постапки

Слободен Печат - 10.10.2019

Ние покажуваме и докажуваме дека системот функционира, вели потпретседателот на СДСМ и министер за ...

Каков имот пријавила осомничената за „Рекет“, Фросина Ременски

еМагазин - 10.10.2019

И потпреседателката на македонското Собрание и пратеничка на владејачката СДСМ, Фросина Ременски се најде на листата со осомничени за мега-скандалот „Рекет“. еМагазин го разгледа нејзиниот анкетен лист кој го доставила до Државната комисија за ...

Ќе остане ли Ременски потпретседател на Собранието откако беше осомничена во „Рекет“?

еМагазин - 10.10.2019

Можно ли е одземање на мандатот на потпретседателката на македонското Собрание Фросина Ременски откако вчера против неа беше отворена истрага поради сомнение дека учествувала во шемата за изнуда на средства од бизнисмени во аферата позната како ...

Фросина Ременски „ќе лета“ од партијата на Заев

Фактор - 10.10.2019

Премиерот Зоран Заев, откако ОЈО информираше дека потпретседателката на Собранието и функционер на владејачката СДСМ, Фросина Ременски, е нова осомничена за аферата со Рекет, рече дека ќе остане на својата позиција и ќе ја исклучи од сите партиски ...

Што изјави Фросина Ременски пред да биде осомничена за „Рекет“?

еМагазин - 10.10.2019

Пратеничката Фросина Ременски, која е осомничена за усчество во аферата „Рекет“ на 4 септември повеќе од два часа даваше исказ во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција за се што е поврзано со овој случај.

Куќа од 300 м2 во Скопје, имоти и во Крива Паланка – анкетниот лист на Ременски

Република - 10.10.2019

Во анкетниот лист кој го Фросина Ременски го доставила до Државната комисија за спречување корупција кога станала пратеник, како заеднички имот со сопругот пријавила куќа во Скопје, од 300 метри квадратни, како и земјиште од 483 м2, исто така во ...

Последниот статус на Фросина Ременски – вчера од Берово пишува за невозможното

Република - 10.10.2019

Јавното обвинителство денеска објави дека истрагата за „Рекет“ ја проширува за уште 5 нови лица, меѓу кои е и еден функционер, за кој веднаш во јавноста се рашири информација дека станува збор за пратеничката и потпретседателка на Собранието Фросина ...

Зијадин Села: Заев ја отстранува Ременски, а осомничениот Бујар Османи му е вицепремиер

IRL - 09.10.2019

Претседателот на Алијансата на Албанците, Зијадин Села во вечерашното издание на емисијата 24 анализа рече дека премиерот Зоран Заев е контрадикторен со денешата најава дека ќе ја отстрани Фросина Ременски поради сомневањата за „Рекет“, а Бујар ...

Села: Заев ќе ја отстранува Ременски, а Османи кој е осомничен за корупција му е вицепремиер

Фокус - 09.10.2019

Претседателот на Алијансата на Албанците, Зијадин Села во вечерашното интерјву на ТВ 24 вели дека премиерот Зоран Заев е контрадикторен со денешата најава дека ја отстрани Фросина Ременски поради сомневањата за „Рекет“, а Бујар Османи кој е ...

Заменичката на Боки 13 стигна во судот, обвинителството бара притвор

МКД - 09.10.2019

Заменик-претседателката на невладината организација Меѓународен сојуз, Јасна Мандиќ, вечерва со полициска придружба пристигна во Кривичниот суд. Обвинителството за гонење организиран криминал денеска отвори нова истрага за случајот „Рекет“ и бара ...

Нова истрага за фирмите поврзани со „Рекет“

Алсат-М - 09.10.2019

Вилма Рускоска ја прошири истрагата за „Рекет“. Нови четворица осомничени заедно со Боки 13 се мета на истрага за измама и перење пари преку хуманитарната организација „Меѓународен сојуз“ чиј основач е токму Бојан Јовановски.

Парите од „Рекет“ најдени, еден осомничен сака спогодба со Обвинителството

360 степени - 09.10.2019

Утре обвинителката Вилма Русковска ќе поднесе обвинение за истрагата за „Рекет“ и ќе побара продолжување на мерката притвор за Боки 13, Катица Јанева и Зоран Милески – Кичеец. Таа вели дека остануваат истите квалификации за осомничените.

Случајот Рекет се проширува на ,,Меѓународниот сојуз‘‘ и на нови 4 физички лица, меѓу нив и Фросина Ременски

Сител - 09.10.2019

Боки 13, неговите најблиски соработници и пратеничката Фросина Ременски се под истрага за активностите на Меѓународниот сојуз на Јовановски. Според обвинителството, со измами успеале да прибават скоро 1 милион евра од двајца бизнисмени.

Пратеничкиот имунитет не ја штити Ременски од кривична одговорност

IRL - 09.10.2019

Актуелната пратеничка и потпретседателка во Собранието на Република Северна Македонија, Фросина Ременски е една од осомничените во рамките на новата истрага поврзана со Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски, отворена од Обвинителството за гонење ...

Заев најави разрешување на Ременски, во СДСМ очекуваат и пратеничка оставка

24 Вести - 09.10.2019

Фросина Ременски освен со партиските функции најверојатно ќе треба да се збогува со пратеничкиот мандат, и потпретседателската фотелја во законодавниот дом. Дека од Бихаќка најверојатно ќе биде времено отсратнета јавно ја извести нејзиниот лидер ...

Со метлата или на неа

CivilMedia - 09.10.2019

пишува: Сега, дури сега, дури допрва Фросина Ременски ќе летала од СДСМ. Професорката по безбедност, истрагата ќе потврди или ќе негира, но обвинителството натаму упатува, е меѓу оние што финансиски се обезбедувале и преку рекет.

Ременски ќе остане без пасошот

Република - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Русковска вечерва изјави дека за пратеничката Фросина Ременски се превземени мерки на претпазливост. Таа објасни дека за Ременски, како и за другите осомничени во проширената истрага од предметот Рекет, рече дека се барани само ...

Заев чека да види што има обвинителството за Ременски

AKO - 09.10.2019

,,Кога некое лице ќе биде осомничено или обвинето, тогаш ја применуваме мерката санкции, времено да биде отстрането од функцијата за да може реално да си ја даде својата одбрана“-рече премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање во Влада.

Ременски не прима новинари во кабинетот – Заев најавува рекет – метла

Телма - 09.10.2019

Потпретседателката на Собранието Фросина Ременски Ташевска беше во кабинетот, но не прифати средба со нас. Првин имаше состанок, а потоа од нејзината канецларија излегоа координаторот на пратеничката група на СДСМ Јован Митроски и пратеникот Диме ...

Ременски осомничена за измама, Заев ќе ја отстранува од СДСМ

Deutsche Welle - 09.10.2019

Пет лица, меѓу нив и пратеничката и потпретседателка на Собранието, Фросина Ременски се меѓу осомничените во новата истрага на ЈО поврзана со фирмите на Бојан Јовановски. Потпретседателката на Собранието од редовите на СДСМ, Фросина Ременски е меѓу ...

Ќе открие ли Ременски каде се парите од рекетот?

Нетпрес - 09.10.2019

Потпретседателката на Собранието и пратеник на СДСМ, Фросина Ременски денеска напладне беше во собраниските клупи кога од Јавното обвинителство соопштија дека меѓу осомничените во истрагата за „Рекет“ е и функционер кој го придружувал Бојан ...

Фросина Ременски со последниот статус се „тагнала“ во Берово

Бриф - 09.10.2019

Јавното обвинителство денеска објави дека истрагата за „Рекет“ ја проширува за уште нови лица, меѓу кои е и еден функционер. Премиерот Зоран Заев денеска на прес конференција истакна дека без разлика за кој станува збор, секој што направил криминал ...

Ременски од седница се повлекла во својот кабинет

Фактор - 09.10.2019

Потпретседателката на Собранието Фросина Ременски, во моментот кога изби веста дека е новоосомничено лице во новата истрага за Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски ја напуштила собраниската седница и се повлекла во својот кабинет, објави Телма.

Дали на Ременски и стигна сметката за блискоста со Боки 13?

Локално - 09.10.2019

Јавноста „се крена“ откако денес се обелодени дека Фросина Ташевска Ременски, потпретседателката на Собранието и пратеничка од редовите на СДСМ, е една од осомничените во аферата Рекет. Неофицијално, веста дека Ременски ќе биде дел од проширената ...