TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Следната ЕК ќе работи на проширување од 2019 до 2024 година

Телма - 12.01.2018

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер изјави дека до крајот на овој мандат на Комисијата никој нема да влезе во ЕУ, бидејќи никој не ги исполнува условите за тоа. Но сепак, порача дека во следниот манднат на ЕК ќе се работи на ...

Бугарија официјално го презеде претседавањето со Европскиот совет

Алсат-М - 12.01.2018

На Западниот Балкан треба да му се даде јасна европска перспектива, со цел да не се повторат настаните од 90 – те. Ова е пораката на претседателот на Европската Комисија, Жан – Клод Јункер кон бугарскиот премиер Бојко Борисов, при официјалното ...

Јункер – Без јасна европска перспектива Западниот Балкан може да се врати во 90-тите

Р.С.Европа - 12.01.2018

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер предупреди на опасноста дека без јасна европска перспектива може да дојде до сериозно заострување на состојбите на Западниот Балкан. „Постои опасност во овој многу комплициран регион во Европа да ...

Јункер најавува следната ЕК да работи на проширување од 2019 до 2024 година

Алсат-М - 12.01.2018

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер вели дека до крајот на овој мандат на Комисијата никој нема да влезе во ЕУ бидејќи не се исполнети условите за тоа. Тој сепак, порачува дека во следниот манднат на ЕК секако дека ќе се работи на ...

Јункер: Нема да има нови членки во следните 6 години

Сител - 12.01.2018

Ниту една од земјите кандидатки за членство не ги исполнува критериумите за да може да се приклучи на унијата во следните шест години. Претседателот на европската комисија од Софија порачува дека мора да се внимава на земјите од западниот балкан, за ...

Јункер: Никој нема да влезе во Унијата до крајот на мојот мандат

24 Вести - 12.01.2018

Никој нема да влезе во Унијата до крајот на мојот мандат - порача претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер . Претседателот на Бугарија Бојко Борисов пак рече дека финансиските фондови се значајни за развој на ...

Западен Балкан- приоритет на бугарското претседателство со ЕУ

МРТ - 12.01.2018

Луѓето од Западен Балкан заслужуваат стабилност и просперитет, порача од Софија претседателот на Европскиот совет, Туск на свеченоста по повод бугарското претседателство со Европската унија во наредните шест месеци.

Јункер: Западен Балкан е главен приоритет на бугарското претседателство со ЕУ

Макфакс - 12.01.2018

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, денес изјави дека кога станува збор за ЕУ време е Балканот да се врати на дневен ред. Захариева истакна дека очекува оти Србија и Црна Гора ќе отворат уште повеќе поглавја за време на ...

„Хоризон 2020“: Половина од Македонците се евроскептици

24 Вести - 12.01.2018

Педесет проценти од Македонците се евроскептици – покажува истражувањето на „Хоризон 2020“ што е направено на програмата на Европската унија. Анализата, во однос на тоа како жителите на западен Балкан гледаат кон пристапувањето во Унијата покажала ...

Приоритет на ЕУ е Западен Балкан

Локално - 12.01.2018

Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева денеска изјави дека е крајно време Балканот да се врати на дневен ред. Таа вели дека очекува Србија и Црна Гора да отворат нови поглавја за време на бугарското претседателство со ...

Јункер: Бугарското претседавање со ЕУ може да ги нормализира односите со Турција...

Н.Македонија - 12.01.2018

Јункер: Бугарското претседавање со ЕУ може да ги нормализира односите со Турција Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер смета дека Бугарија, како претседател на Европскиот совет во следните шест месеци, може да има значајна улога во ...

Туск на Бугарски на свеченоста во Софија : Добро е што еден од приоритетите на бугарското претседателство е Западен ...

Канал5 - 11.01.2018

,,Кој ако не вие , потомците на Спартак сте достојни да ја заштитите европската перспектива на Балканот” , рече во обраќањето на Бугарски јазик претседателот на Европскиот совет , Доналд Туск во Софија .

Србите не веруваат во ЕУ, а за Албанците таа е добар концепт

Вечер - 11.01.2018

Најголемите евроскептици во Западен Балкан се Србите, покажува европското истражување, додека косовските граѓани, кои се сметаат за посебни, како и Албанија, се најмногу фокусирани на Европската унија (ЕУ).

50 отсто од Македонците сметаат дека ЕУ допринесува само за богатите и моќните

Кумановски м. - 12.01.2018

loading... Најголеми евроскептици на Западен Балкан се Србите, покажало истражувањето на програмата ЕУ „Хоризон“. Според истражувањето, граѓаните на Косово, кои во оваа истражување се сметаат како посебни, како и Албанија, најмногу се свртени кон ...

Србите најголеми евроскептици на Балканот, по нив следуваат Македонците

А1 On - 11.01.2018

Македонците, Србија, Црногорците и Босанците се со поделени мислења во однос на пристапувањето кон Европската унија, покажа последното истражување „Хоризон 2020“. Околу 60 отсто од испитаниците во Србија се евроскептици, оценувајќи дека од Унијата ...

50 проценти од Македонците се евроскептици

+инфо - 11.01.2018

Српските испитаници (60 отсто) се најголеми евроскептици, оценувајќи дека од Унијата имаат корист само оние кои се богати и моќни. Истражувањето „Хоризон 2020“ што е направено на програмата на Европската унија во однос на тоа како жителите на ...

Дали Македонците се евроскептици?

Фактор - 11.01.2018

Половина од Македонците се евроскептици. Истражувањето „Хоризон 2020“направено преку програмата на Европската унија за тоа како жителите на Западен Балкан гледаат кон пристапувањето во Унијата, покажа дека Македонците, Србите, Црногорците и ...

Брисел: Итните реформски приоритети клучни за Македонија

Deutsche Welle - 11.01.2018

Земјите од Западен Балкан мора да им дадат највисок приоритет на реформите во областа на владеење на правото, правосудството и основните права, велат во Европската комисија. ДВ дознава детали од работниот извештај на ЕК.

Јункер: мора да поставиме темели за прием на земјите од Западен Балкан

Р.С.Европа - 11.01.2018

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер изјави дека земјите од Западен Балкан заслужуваат перспектива за членство во ЕУ и оти таа мора да постави темели за нивен прием. „Земјите од Западен Балкан заслужуваат перспектива за пристап кон ...

Денеска почнува бугарското претседателство со ЕУ

МРТ - 11.01.2018

Церемонијата во главниот град на Бугарија ќе почне вечерва во 19 часот, по што ќе биде организирана свечена вечера. В петок членовите на ЕК ќе имаат средби со бугарските министри... Членови на Eвропската комисија и нејзиниот претседател Жан Клод ...

Јункер: Унијата нема да се шири до крајот на овој мандат на ЕК...

Н.Македонија - 12.01.2018

Јункер: Унијата нема да се шири до крајот на овој мандат ЕК Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер вели дека до крајот на овој мандат на Комисијата никој нема да влезе во ЕУ бидејќи не се исполнети условите за тоа.

Јункер: ЕУ нема да се проширува до 2024

Република - 12.01.2018

Ниту една од земјите кандидатки за членство не ги исполнува критериумите за да може да се приклучи на унијата во следните шест години. Претседателот на европската комисија од Софија порачува дека мора да се внимава на земјите од западниот балкан, за ...

Јункер: Западен Балкан е главен приоритет на бугарското претседателство со ЕУ

Вечер - 12.01.2018

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, денеска изјави дека кога станува збор за ЕУ време е Балканот да се врати на дневен ред. Захариева истакна дека очекува оти Србија и Црна Гора ќе отворат уште повеќе поглавја за време ...

Јункер: Да ја отвориме вратата за Западниот Балкан, за да не се повторат 90-тите

Канал5 - 12.01.2018

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева денеска изјави дека е крајно време Балканот да се врати на дневен ред. Захариева изјави дека очекува Србија и Црна Гора да отворат уште поглавја во текот на бугарското претседавање со ...

Јункер: Бугарското претседавање со ЕУ може да помогне во нормализирање на односите со Турција

А1 On - 12.01.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер смета дека Бугарија, како претседател на Европскиот совет во следните шест месеци, може да има значајна улога во нормализирање на односите меѓу Турција и ЕУ.

Србите најголеми евроскептици на Балканот, по нив следуваат Македонците

10без10 - 12.01.2018

Македонците, Србија, Црногорците и Босанците се со поделени мислења во однос на пристапувањето кон Европската унија, покажа последното истражување „Хоризон 2020“. Околу 60 отсто од испитаниците во Србија се евроскептици, оценувајќи дека од Унијата ...

Истражување: 50 проценти од Македонците се евроскептици

Стандард - 11.01.2018

Истражувањето „Хоризон 2020“ што е направено на програмата на Европската унија во однос на тоа како жителите на Западен Балкан гледаат кон пристапувањето во Унијата, покажа дека Македонците, Србите, Црногорците и Босанците се речиси со поделени ...

ЕУ: Македонија да продолжи со исполнување на договорот од Пржино и реформите

Алсат-М - 11.01.2018

Европската унија од власта и од опозицијата на Македонија очекува да продолжат со исполнување на политичкиот договор од Прижино, а истовремено од земјата се очекува да работи на итните реформски приоритети и на враќањето на евроинтеграцискиот пат, ...

Јункер најавува следната ЕК да работи на проширување од 2019 до 2024 година

+инфо - 12.01.2018

До крајот на овој мандат на Комисијата, пак, никој нема да влезе во ЕУ бидејќи не се исполнети условите за тоа. Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер вели дека до крајот на овој мандат на Комисијата никој нема да влезе во ЕУ бидејќи ...

Јункер: Не влегувате во ЕУ во следните 6 години

Вечер - 13.01.2018

Ниту една од земјите кандидатки за членство не ги исполнува критериумите за да може да се приклучи на унијата во следните шест години. Ниту една од земјите кандидатки за членство не ги исполнува критериумите за да може да се приклучи на унијата во ...

Јункер: Западен Балкан е главен приоритет на бугарското претседателство со ЕУ

Точка - 12.01.2018

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, денеска изјави дека кога станува збор за ЕУ време е Балканот да се врати на дневен ред. Захариева истакна дека очекува оти Србија и Црна Гора ќе отворат уште повеќе поглавја за време ...

Србите најголеми евроскептици на Балканот - на кое место се Македонците?

Press24 - 11.01.2018

Истражувањето „Хоризон 2020“ што е направено на програмата на Европската унија во однос на тоа како жителите на Западен Балкан гледаат кон пристапувањето во Унијата, покажа дека Македонците, Србите, Црногорците и Босанците се речиси со поделени ...

ЕУ: Македонија да продолжи со исполнување на договорот од Пржино и реформите

Press24 - 11.01.2018

Европската унија од власта и од опозицијата на Македонија очекува да продолжат со исполнување на политичкиот договор од Прижино, а истовремено од земјата се очекува да работи на итните реформски приоритети и на враќањето на евроинтеграцискиот пат, ...

Јункер најавува следната ЕК да работи на проширување од 2019 до 2024 година

Либертас - 12.01.2018

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер вели дека до крајот на овој мандат на Комисијата никој нема да влезе во ЕУ бидејќи не се исполнети условите за тоа. Тој сепак, порачува дека во следниот манднат на ЕК секако дека ќе се работи на ...

Јункер: Западен Балкан е главен приоритет на бугарското претседателство со ЕУ

Алфа - 12.01.2018

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, денеска изјави дека кога станува збор за ЕУ време е Балканот да се врати на дневен ред. Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, денеска изјави дека кога ...

Половина од Македонците се евроскептици

Слободен Печат - 11.01.2018

Истражувањето „Хоризон 2020“ што е направено на програмата на Европската унија во однос на тоа како жителите на Западен Балкан гледаат кон пристапувањето во Унијата, покажа дека Македонците, Србите, Црногорците и Босанците се речиси со поделени ...

ЕУ ја искара власта и опозицијата: Да продолжите со исполнување на договорот од Пржино

Телевизија Нова - 11.01.2018

– Европската унија од власта и од опозицијата на Македонија очекува да продолжат со исполнување на политичкиот договор од Прижино, а истовремено од земјата се очекува да работи на итните реформски приоритети и на враќањето на евроинтеграцискиот пат, ...

Јункер најавува следната ЕК да работи на проширување од 2019 до 2024 година

Слободен Печат - 12.01.2018

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер вели дека до крајот на овој мандат на Комисијата никој нема да влезе во ЕУ бидејќи не се исполнети условите за тоа. Тој сепак, порачува дека во следниот манднат на ЕК секако дека ќе се работи на ...

Јункер: Западен Балкан е главен приоритет на бугарското претседателство со ЕУ

Sky - 12.01.2018

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, денеска изјави дека кога станува збор за ЕУ време е Балканот да се врати на дневен ред. Захариева истакна дека очекува оти Србија и Црна Гора ќе отворат уште повеќе поглавја за време ...

Истражување: Србите најголеми евроскептици на Балканот...

Н.Македонија - 11.01.2018

Истражување: Србите најголеми евроскептици на Балканот Истражувањето „Хоризон 2020“ што е направено на програмата на Европската унија во однос на тоа како жителите на Западен Балкан гледаат кон пристапувањето во Унијата, покажа дека Македонците, ...

ЕУ: Македонија да продолжи со исполнување на договорот од Пржино и реформите

Канал5 - 11.01.2018

Европската унија од власта и од опозицијата на Македонија очекува да продолжат со исполнување на политичкиот договор од Прижино, а истовремено од земјата се очекува да работи на итните реформски приоритети и на враќањето на евроинтеграцискиот пат, ...

Истражување: Србите најголеми евроскептици на Балканот

Локално - 11.01.2018

– Истражувањето „Хоризон 2020“ што е направено на програмата на Европската унија во однос на тоа како жителите на Западен Балкан гледаат кон пристапувањето во Унијата, покажа дека Македонците, Србите, Црногорците и Босанците се речиси со поделени ...

Брисел: Итните реформски приоритети клучни за Македонија

Либертас - 11.01.2018

Земјите од Западен Балкан мора да им дадат највисок приоритет на реформите во областа на владеење на правото, правосудството и основните права, велат во Европската комисија. ДВ дознава детали од работниот извештај на ЕК.

Половина од жителите во Македонија се евроскептици

Нова ТВ - 12.01.2018

Истражувањето „Хоризон 2020“ што е направено на програмата на Европската унија во однос на тоа како жителите на Западен Балкан гледаат кон пристапувањето во Унијата, покажа дека Македонците, Србите, Црногорците и Босанците се речиси со поделени ...

ЕУ: Македонија да продолжи со исполнување на договорот од Пржино и реформите...

Н.Македонија - 11.01.2018

ЕУ: Македонија да продолжи со исполнување на договорот од Пржино и реформите Европската унија од власта и од опозицијата на Македонија очекува да продолжат со исполнување на политичкиот договор од Прижино, а истовремено од земјата се очекува да ...

Половина од Македонците не веруваат дека ќе влеземе во ЕУ

Вечер - 12.01.2018

Истражувањето „Хоризон 2020" што е направено на програмата на Европската унија во однос на тоа како жителите на Западен Балкан гледаат кон пристапувањето во Унијата, покажа дека Македонците, Србите, Црногорците и Босанците се речиси со поделени ...

ЕУ: Пристапните преговори за Македонија се можни само со сериозна работа на реформите

+инфо - 11.01.2018

Приоритет на реформите во правосудството, владеењето на правото и ЕУ нема да прави компромиси околу критериумите за членство, порача Коцијанчич. Европската унија од власта и од опозицијата на Македонија очекува да продолжат со исполнување на ...

Половина од Македонците се скептици кога е во прашање влегување на земјата во ЕУ

Скопје инфо - 12.01.2018

Истражувањето „Хоризон 2020“ што е направено на програмата на Европската унија во однос на тоа како жителите на Западен Балкан гледаат кон пристапувањето во Унијата, покажа дека Македонците, Србите, Црногорците и Босанците се речиси со поделени ...

За Македонија клучни се Пржинскиот договор и реформските приоритети

Нова ТВ - 11.01.2018

Европската унија од власта и од опозицијата на Македонија очекува да продолжат со исполнување на политичкиот договор од Прижино, а истовремено од земјата се очекува да работи на итните реформски приоритети и на враќањето на евроинтеграцискиот пат, ...

ЕУ: Македонија да продолжи со исполнување на договорот од Пржино и реформите

24 Вести - 11.01.2018

Европската унија од власта и од опозицијата на Македонија очекува да продолжат со исполнување на политичкиот договор од Прижино, а истовремено од земјата се очекува да работи на итните реформски приоритети и на враќањето на евроинтеграцискиот пат, ...