TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кој е Грег Бекер: Директорот на SVB ги продал своите акции две недели пред банкротот на банката и извлекол 3,6 милиони ...

Денар - 18.03.2023

Silicon Valley Bank банкротираше минатиот петок, само 24 часа откако нејзиниот извршен директор лично им кажа на клиентите дека нивните пари се безбедни во банката. Откако банката била ликвидирана, првиот човек на финансиската институција, Грег ...

Бајден тврди дека банкарската криза стивнала

Слободен Печат - 18.03.2023

По неодамнешниот колапс на американските банки „Silicon Valley“ и „Signature Bank“, американскиот претседател Џо Бајден изјави дека банкарската криза стивнала. Поради минатонеделниот финансиски колапс, вредноста на акциите на берзите падна за ...

Како САД и светот за 72 часа избегнаа целосен крах на банкарскиот систем

Вечер Прес - 17.03.2023

Беше петок наутро, а бран на јавна паника почна да се шири околу една од водечките финансиски институции во технолошката индустрија. Американската министерка за финансии, Џенет Јелен, нагласи дека кога банките доживуваат финансиски загуби, „тоа е и ...

ИТНО БАРААТ КУПУВАЧИ: Матичната компанија под која работеше Bank of Silicon Valley пред банкрот

Фактор - 17.03.2023

SVB Group поднесе барање за реорганизација под судски надзор како дел од стечајната заштита. Се вели дека банката бара купувачи за своите средства, неколку дена откако нејзината поранешна банкарска единица во Силиконската долина беше преземена од ...

„SVB Financial“ побара заштита од банкрот

Денар - 17.03.2023

Матичната банка на „Silicon Valley Bank“, „SVB Financial Group“, во петокот соопшти дека поднела барање за заштита од банкрот и планира реорганизација на Поглавјето 11 под надзор на судот за да бара купувачи за нејзините средства, објавија ...

БАЈДЕН ГО ПОВИКА КОНГРЕСОТ: Дајте им на регулаторите поголема моќ над банките

Денар - 17.03.2023

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска го повика американскиот Конгрес да им даде на регулаторите на банките поголеми овластувања над банкарскиот сектор, што, меѓу другото, подразбира и поголеми казни за шефовите на пропаднатите банки.

Сопственикот на Банката на Силиконската долина пред банкрот

Локално - 17.03.2023

„SVB Group“ денеска поднесе барање за организација под судски надзор во рамките на заштитата од стечај. Како што пренесува „Ројтерс“, банката сака да бара купувачи за својот имот, неколку дена откако нејзината поранешна банкарска единица беше ...

Како САД и светот за 72 часа избегнаа целосен крах на банкарскиот систем

OhridNews - 17.03.2023

Беше петок наутро, а бран на јавна паника почна да се шири околу една од водечките финансиски институции во технолошката индустрија. Американската министерка за финансии, Џенет Јелен, нагласи дека кога банките доживуваат финансиски загуби, „тоа е и ...

Како САД и светот за 72 часа избегнаа целосен крах на банкарскиот систем

Бриф - 17.03.2023

Нова МИА Беше петок наутро, а бран на јавна паника почна да се шири околу една од водечките финансиски институции во технолошката индустрија. Американската министерка за финансии, Џенет Јелен, нагласи дека кога банките доживуваат финансиски загуби, ...

Матичната компанија под која работеше Банката на Силиконската долина – пред банкрот

Вечер Прес - 17.03.2023

SVB групацијата поднесе барање за реорганизација под судски надзор во рамки на заштитата од стечај. Се наведува дека банката бара купувачи за својот имот, неколку дена откако нејзината поранешна единица Банката на Силиконската долина (SVB)беше ...

Бајден: Банкарската криза се смири

Бизнис Вести - 18.03.2023

Американскиот претседател Џо Бајден, по неодамнешниот колапс на американските банки „Силиконска долина“ (Silicon Valley) и Signature Bank, изјави дека банкарската криза се смирила. Поради минатонеделниот финансиски колапс, вредноста на акциите на ...

Бајден: Банкарската криза се смири

ТВ21 - 18.03.2023

Американскиот претседател Џо Бајден, по неодамнешниот колапс на американските банки „Силиконска долина“ (Silicon Valley) и Signature Bank, изјави дека банкарската криза се смирила. Поради минатонеделниот финансиски колапс, вредноста на акциите на ...

Бајден: Банкарската криза се смири

Опсервер - 18.03.2023

– Американскиот претседател Џо Бајден, по неодамнешниот колапс на американските банки „Силиконска долина“ (Silicon Valley) и Signature Bank, изјави дека банкарската криза се смирила. Поради минатонеделниот финансиски колапс, вредноста на акциите на ...

Бајден: Банкарската криза се смири

MakPress - 18.03.2023

Американскиот претседател Џо Бајден, по неодамнешниот колапс на американските банки „Силиконска долина“ (Silicon Valley) и Signature Bank, изјави дека банкарската криза се смирила. Поради минатонеделниот финансиски колапс, вредноста на акциите на ...

Бајден: Банкарската криза се смири

Сител - 18.03.2023

Американскиот претседател Џо Бајден, по неодамнешниот колапс на американските банки „Силиконска долина“ (Silicon Valley) и Signature Bank, изјави дека банкарската криза се смирила. Поради минатонеделниот финансиски колапс, вредноста на акциите на ...

Бајден: Банкарската криза се смири

24 Вести - 18.03.2023

Американскиот претседател Џо Бајден, по неодамнешниот колапс на американските банки „Силиконска долина“ (Silicon Valley) и Signature Bank, изјави дека банкарската криза се смирила. Поради минатонеделниот финансиски колапс, вредноста на акциите на ...

Бајден: Банкарската криза се смири

Кајгана - 18.03.2023

Американскиот претседател Џо Бајден, по неодамнешниот колапс на американските банки Silicon Valley и Signature Bank, изјави дека банкарската криза се смирила. Поради минатонеделниот финансиски колапс, вредноста на акциите на берзите падна за неколку ...

Бајден: Банкарската криза се смири

Вечер Прес - 18.03.2023

Американскиот претседател Џо Бајден, по неодамнешниот колапс на американските банки „Силиконска долина“ (Silicon Valley) и Signature Bank, изјави дека банкарската криза се смирила. Поради минатонеделниот финансиски колапс, вредноста на акциите на ...

Бајден: Банкарската криза се смири

24Инфо - 18.03.2023

Американскиот претседател Џо Бајден, по неодамнешниот колапс на американските банки „Силиконска долина“ (Silicon Valley) и Signature Bank, изјави дека банкарската криза се смирила. Поради минатонеделниот финансиски колапс, вредноста на акциите на ...

Бајден: Банкарската криза се смири

Канал5 - 18.03.2023

Американскиот претседател Џо Бајден, по неодамнешниот колапс на американските банки „Силиконска долина“ (Silicon Valley) и Signature Bank, изјави дека банкарската криза се смирила. Поради минатонеделниот финансиски колапс, вредноста на акциите на ...

Бајден – Банкарската криза се смири

Р.С.Европа - 18.03.2023

Американскиот претседател Џо Бајден, по неодамнешниот колапс на американските банки „Банката на Силиконската долина“и „Сигничр банк“, изјави дека банкарската криза се смирила. Поради минатонеделниот финансиски колапс, вредноста на акциите на берзите ...

Банкарската криза се смири, тврди Бајден

Н.Македонија - 18.03.2023

Американскиот претседател Џо Бајден, по неодамнешниот колапс на американските банки „Банката на Силиконската долина“ и „Сигничр банк“, изјави дека банкарската криза се смирила. Поради минатонеделниот финансиски колапс, вредноста на акциите на ...

БАЈДЕН: Банкарската криза се смири

Денешен - 18.03.2023

Американскиот претседател Џо Бајден, по неодамнешниот колапс на американските банки „Банката на Силиконската долина“ и „Сигничр банк“, изјави дека банкарската криза се смирила. Поради минатонеделниот финансиски колапс, вредноста на акциите на ...

ГОЛЕМИОТ ГРЕГ БЕКЕР ОД ИНДИЈАНА ДО КАЛИФОРНИЈА: Директорот на SVB профитираше 3,6 милиони пред колапсот на банката

Фактор - 19.03.2023

SVB банкротираше минатиот петок, само 24 часа откако нејзиниот извршен директор лично им кажа на клиентите дека нивните пари се безбедни во банката. Откако банката била ликвидирана, првиот човек на оваа финансиска институција Грег Бекер испратил ...