TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ќе се намалуваат патните трошоци на пратениците и министрите?!

Телма - 12.01.2018

Патните трошоци на пратениците, министрите и на другите именувани лица, ќе се намалат за најмалку една третина од сегашната сума, доколку бидат усвоени измените што денеска ги предложи пратеничката група на СДСМ до Собранието.

Тунтев: Патните трошоци ги земавме бидејќи се реални трошоци

Нова ТВ - 12.01.2018

Образложувајќи ги предлозите за измени на Законот за плата и други надоместоци за пратениците и другите избрани и именувани лица и Законот за пратеници , координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев, на брифинг со новинарите денеска, ...

СДСМ предлага намалување на патните трошоци,но ќе чека да се врати ВМРО ДПМНЕ

24 Вести - 12.01.2018

Пратениците од власта денеска до Собранието доставиле конкретни законски измени за патните трошоци, но сепак за гласање ќе ги чекаат и колегите од ВМРО-ДПМНЕ. Предлагаат најмалку за половина или од 30% на 15отсто да се намали надоместокот за литар ...

Законски предлози за намалување на надоместокот за патните трошоци на пратениците

Академик - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ и здружената коалиција денеска до Собранието доставиja предлози за законски измени на Законот за плата и другите надоместоци на избрани и именувани функционери и на Законот за пратениците, со кои се предлага намалување на ...

СДСМ предложи намалување на патните трошоци на пратениците

Р.С.Европа - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ денеска предложи измени на два закона со цел намалување на патните трошоци на пратениците и други избрани и именувани функционери за користење на сопствено возило во службени цели и за отстранување на сите можности за ...

СДСМ предлага да се намалат патните трошоци за пратениците (ВИДЕО)

+инфо - 12.01.2018

СДСМ предлага патарини да се плаќаат само со личните кредитни картички и како доказ покрај фискалната сметка да се достави и потврдата дека е платено. Пратеничката група на СДСМ денеска доставила иницијатива и предлози за законски измени кои ако се ...

СДСМ предлага намалување на патните трошоци на пратениците

МКД - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ предлага намалување на патните трошоци на пратениците, информираше координаторот на пратеничката група Томислав Тунтев на денешниот брифинг со новинарите. Предлог-законот на СДСМ предвидува надоместокот, односно висината ...

СДСМ предлага намалување на патните трошоци за пратениците

Нова ТВ - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ до Собранието поднесе два предлог закони за дефинирање на патните трошоци или престојот на пратениците, информираше денеска на брифинг со новинарите, координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев.

СДСМ предлага да се намалат патните трошоци за пратениците

+инфо - 12.01.2018

СДСМ предлага патарини да се плаќаат само со личните кредитни картички и како доказ покрај фискалната сметка да се достави и потврдата дека е платено. Пратеничката група на СДСМ денеска доставила иницијатива и предлози за законски измени кои ќе ако ...

СДСМ поднесе предлози до Собранието за намалување на патните трошоци и злоупотребите со сметки од патарини

Сакам да кажам - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ до Собранието поднесе предлог закони за измени на Законот за плата и други надоместоци на избрани и именувани лица и Законот за пратеници со кои што се намалуваат патните трошоци за најмалку една третина.

По низата јавни реакции, СДСМ предлага намалување на надоместокот за патни трошоци

Канал 77 - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ денеска до Собранието доставува предлог измени на два закона со кои се регулира исплатата на надомест за трошоците за престој и превоз на пратениците кои патуваат со сопствено возило.

СДСМ предлага законски измени за намалување на патните трошоци на пратениците...

Н.Македонија - 12.01.2018

СДСМ предлага законски измени за намалување на патните трошоци на пратениците Пратеничката група на СДСМ денеска предложи измени на два закона со цел намалување на патните трошоци на пратениците.

СДСМ поднесе предлози за намалување на патните трошоци за пратениците

Press24 - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ до Собранието поднесе два предлог закони за дефинирање на патните трошоци или престојот на пратениците. За ова информираше денеска координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев.

СДСМ предлага намалување на патните трошоци за пратениците

Вечер - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ поднесе инцијатива за намалување на патните трошоци на пратениците, информираше координаторот Томислав Тунтев на денешниот брифинг со новинарите. Како што рече Тунтев, со нивната иницијатива се предлага патните трошоци од ...

Собранискиот кворум и загадениот воздух во фокусот на дневните весници

Р.С.Европа - 11.01.2018

Опозицијата бојкотира, но и пратениците од владејачкото мнозинство не доаѓаат на собраниските седници, па нема кворум за работа, пишуваат медиумите. Тие пишуваат и за спорот за името и за загадениот воздух.

И Ахмети се појави во Собрание за да се обезбеди кворум за Законот за јазици

Фокус - 11.01.2018

На седница во Собранието денеска дојде и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, кој често како пратеник отсуствува од собраниските седници. Појавувањето на Ахмети во Собранието денеска се должи на потребата да се обезбеди кворум за изгласување на повеќе ...

„Животот“ ја претрка „Подобра Македонија“ во Парламентот

+инфо - 11.01.2018

Коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ во моментов има три пратеници помалку односно 48, додека власта и покрај излегувањето на Алијансата го задржа мнозинството. Неколку селења од еден во друг собраниски ред, преминувања од власт во опозиција и обратно доведоа ...

Бојкотот може да заврши со судир во ВМРО-ДПМНЕ!?

Слободен Печат - 11.01.2018

За многу брзо време ќе се одблокира работата на Собранието, бидејќи ако опозициската ВМРО-ДПМНЕ продолжи со својот препознатлив тренд на однесување, тогаш голема е веројатноста да се случи сериозна поделба во партијата, предвидуваат експертите.

Тунтев: Патните трошоци ги земавме бидејќи се реални трошоци

Press24 - 12.01.2018

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев образложувајќи ги предлозите за измени на Законот за плата и други надоместоци за пратениците и другите избрани и именувани лица и Законот за пратеници, на брифинг со новинарите денеска ...

Тунтев: Патните трошоци за пратениците да се намалат за половина (Видео)

Слободен Печат - 12.01.2018

„Пратеничката група на СДСМ и здружената коалиција денеска до Собранието достави Предлог-закони за измени на Законот за плата и другите надоместоци на избрани и именувани функционери и на Законот за пратениците, со кои се предлага намалување на ...

СДСМ предлага намалување на патните трошоци за пратениците

10без10 - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ до Собранието поднесе два предлог закони за дефинирање на патните трошоци или престојот на пратениците, информираше денеска на брифинг со новинарите, координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев.

СДСМ предложи намалување на пратеничките патни трошоци

Слободен Печат - 12.01.2018

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев, на брифинг со новинарите информираше дека се поднесени два предлог-закони за дефинирање на патните трошоци и престојот на пратениците.

СДСМ предлага законски измени за намалување на патните трошоци на пратениците

24 Вести - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ денеска предложи измени на два закона со цел намалување на патните трошоци на пратениците. Предлогот, како што истакна координаторот на пратеничката група Томислав Тунтев, го опфаќа престојот и превозот на пратениците и ...

СДСМ предлага намалување на патните трошоци за пратениците

Сител - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ поднесе инцијатива за намалување на патните трошоци на пратениците, информираше координаторот Томислав Тунтев на денешниот брифинг со новинарите. Како што рече Тунтев, со нивната иницијатива се предлага патните трошоци од ...

Тунтев за патните трошоци: Не сме наплатиле се што ни следува

Фокус - 12.01.2018

На новинарско прашање на НОВА, доколку намерата е да се биде пример, зошто како пратеничка група СДСМ не се откажале од надоместокот за патните трошоци за изминатите четири месеци, додека да се донесат измените кои ги предлагаат, ТомиславТунтев вели ...

СДСМ поднесе предлог-закони за намалување на патните трошоци(видео)

AKO - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ и здружената коалиција денеска до Собранието достави Предлог-закони за измени на Законот за плата и другите надоместоци на избрани и именувани функционери и на Законот за пратениците, со кои се предлага намалување на ...

ОТКАКО ЈАВНОСТА СЕ ЈАВИ СО КРИТИКИ: СДСМ предлага измени на Законот за патни трошоци

Фактор - 12.01.2018

Поради патните трошоци првично беа негативно критикувани пратениците од ВМРО ДПМНЕ додека пратениците кои се бунтуваа на истата тема, скршнаа од патот и го фатија правецот на колегите опоненти.

СДСМ предлага законски измени за поголема контрола врз патните трошоци на пратениците

Фокус - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ до Собранието поднесе два предлог закони за дефинирање на патните трошоци или престојот на пратениците, информираше денеска на брифинг со новинарите, координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев.

СДСМ предлага законски измени за намалување на патните трошоци на пратениците

Алсат-М - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ денеска предложи измени на два закона со цел намалување на патните трошоци на пратениците. Предлогот, како што истакна координаторот на пратеничката група Томислав Тунтев, го опфаќа престојот и превозот на пратениците и ...

СДСМ предлага намалување на патните трошоци за пратениците

Либертас - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ поднесе инцијатива за намалување на патните трошоци на пратениците, информираше координаторот Томислав Тунтев на денешниот брифинг со новинарите. Како што рече Тунтев, со нивната иницијатива се предлага патните трошоци од ...

СДСМ предлага законски измени за поголема контрола врз патните трошоци на пратениците. Еве како

iPortal - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ до Собранието поднесе два предлог закони за дефинирање на патните трошоци или престојот на пратениците, информираше денеска на брифинг со новинарите, координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев.

СДСМ со предлог, законски измени за намалување на патните трошоци

ТВ21 - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ предложи измени на два закона со цел намалување на патните трошоци на пратениците. Предлогот, како што истакна координаторот на пратеничката група Томислав Тунтев, го опфаќа престојот и превозот на пратениците и други ...

СДСМ предлага намалување на патните трошоци за пратениците

Точка - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ поднесе инцијатива за намалување на патните трошоци на пратениците, информираше координаторот Томислав Тунтев на денешниот брифинг со новинарите. Како што рече Тунтев, со нивната иницијатива се предлага патните трошоци од ...

СДСМ предлага законски измени за намалување на патните трошоци на пратениците

Канал5 - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ денеска предложи измени на два закона со цел намалување на патните трошоци на пратениците. Предлогот, како што истакна координаторот на пратеничката група Томислав Тунтев, го опфаќа престојот и превозот на пратениците и ...

СДСМ предлага намалување на патните трошоци за пратениците

Локално - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ поднесе инцијатива за намалување на патните трошоци на пратениците, информираше координаторот Томислав Тунтев на денешниот брифинг со новинарите. Како што рече Тунтев, со нивната иницијатива се предлага патните трошоци од ...

СДСМ предлага намалување на патните трошоци за пратениците

Стандард - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ денеска предложи измени на два закона со цел намалување на патните трошоци на пратениците. Kоординаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев, соопшти дека измените се однесуваат на законот за плати и недоместоци ...

(Видео) СДСМ поднесе предлог за намалување на патните трошоци за пратениците

Макфакс - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ поднесе инцијатива за намалување на патните трошоци на пратениците, информираше координаторот Томислав Тунтев на денешниот брифинг со новинарите. Како што рече Тунтев, со нивната иницијатива се предлага патните трошоци од ...

СДСМ предлага намалување на патните трошоци за пратениците

МРТ - 12.01.2018

За таа цел, потребно е менување на Законот за плати на именувани функционери и Законот за пратеници, рече Тунтев. Би биле прифаќани само фискални сметки платени со личната платежна картичка на пратеникот.

СДСМ поднесе иницијатива за намалување на патните трошоци за пратениците

Мета - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ поднесе инцијатива за намалување на патните трошоци на пратениците, информираше координаторот Томислав Тунтев на денешниот брифинг со новинарите. Со иницијативата се предлага патните трошоци од 30 отсто од цената на ...

СДСМ предложи законски измени за намалување на патните трошоци на пратениците

еМагазин - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ денеска предложи измени на два закона со цел намалување на патните трошоци на пратениците. Предлогот, како што истакна координаторот на пратеничката група Томислав Тунтев, го опфаќа престојот и превозот на пратениците и ...

СДСМ со историски потег кој не е виден досега од владејачка партија

Sky - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ поднесе инцијатива за намалување на патните трошоци на пратениците, информираше координаторот Томислав Тунтев на денешниот брифинг со новинарите. Како што рече Тунтев, со нивната иницијатива се предлага патните трошоци од ...

ВИДЕО: СДСМ за патните трошоци ќе чека да се вратат ВМРО-ДПМНЕ во Собранието

А1 On - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ поднесе инцијатива за намалување на патните трошоци на пратениците, нинформираше координаторот Томислав Тунтев на денешниот брифинг со новинарите. Како што рече Тунтев, со нивната иницијатива се предлага патните трошоци од ...

СДСМ поднесе иницијатива за намалување на патните трошоци за пратениците

Локално - 12.01.2018

Пратеничката група на СДСМ поднесе инцијатива за намалување на патните трошоци на пратениците, информираше координаторот Томислав Тунтев на денешниот брифинг со новинарите. Со иницијативата се предлага патните трошоци од 30 отсто од цената на ...