TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЗЕМЈОТРЕСИ ВО РЕГИОНОТ: Се стресоа Србија, Грција и Босна

Фактор - 23.05.2020

Земјотреси денеска се регистрирани во Србија, Грција и БиХ. Земјотресот во Србија е со јачина од 2.5 степени, на 7 км од градот Бор. Потресот во БиХ е од 2.6 степени, со епицентар на 10 км од Бања Лука.

Попладнево Загреб повторно се стресе

24Инфо - 21.05.2020

Попладенво после 14 часот во Загреб е регистриран послаб земјотрес кој ги вознемирил граѓаните на хрватската престолнина. Новиот потрес бил со магнитуда од 1,7 степени според Рихтер. Според податоците на ЕМСЦ епицентарот бил на осум километри ...

СЕ СТРЕСЕ МАКЕДОНИЈА: Почувствуван земјотрес во Скопје

Фактор - 21.05.2020

Во Скопје по полноќ е почувствуван земјотрес. Земјотресот е почувствуван со интензитет од II-III степени според европската макросеизмичка скала. Епицентарот на потресот бил на 760 километри јужно од Скопје, во Средоземното Море со јачина од 5,8 ...