TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Костадиновска-Стојчевска: Поезијата на Шопов е моќен глас на македонската култура која денеска одекна во УНЕСКО

Локално - 21.03.2023

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска престојуваше во Париз, Франција, каде што во седиштето на УНЕСКО се одржа културна програма по повод одбележувањето на 100-годишнината од раѓањето на великанот на македонската лирика, ...

Поистоветувањето со немоќните му дава сила на Ацо Шопов да не молчи пред неправдите, рече Пендаровски во УНЕСКО во Париз на стогодишнината од раѓањето на поетот

Сакам да кажам

Урошевиќ: Со творештвото на Шопов македонската поезија прави исклучителен скок

Канал5

Пендаровски: Во Париз го чествуваме знаменитиот македонски поет Ацо Шопов

Вечер Прес

Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура објави нов превод на антологиската песна „Љубов“ од Ацо Шопов на француски јазик

Република

Пендаровски од Париз: Шопов ја разреши дилемата – на нашето време поезијата му е потребна повеќе од било кога порано

Локално

Костадиновска-Стојчевска ќе се обрати во седиштето на УНЕСКО во Париз

Независен

Макфакс Опсервер Press24 Frontline MakPress Република Вечер Прес Бизнис Вести

Гевин Бредли е добитник на наградата „Мостови на Струга“, а Влада Урошевиќ на „Златен венец“ за 2023 година

Радио МОФ - 21.03.2023

Ирскиот поет Гевин Бредли за неговата стихозбирка „Страв од разделба“ е добитник на наградата „Мостови на Струга“ за најдобра меѓународна дебитантска поетска книга, а македонскиот писател и поет Влада Урошевиќ е добитник на главната награда на ...

Гевин Бредли годинашен лауреат на наградата „Мостови на Струга“, Влада Урошевиќ на „Златен венец“

MakPress

Гевин Бредли годинашен лауреат на наградата„Мостови на Струга“, Влада Урошевиќ на „Златен венец

Канал5

Гевин Бредли годинашен лауреат на наградата „Мостови на Струга“

Либертас

Гевин Бредли годинашен лауреат на наградата „Мостови на Струга“, Влада Урошевиќ на „Златен венец“

Опсервер

Ирскиот поет Гевин Бредли со неговата стихозбирка „Страв од разделба“ е годинешниот добитник на наградата „Мостови на Струга“

Република

Влада Урошевиќ е добитник на „Златен венец“, ирскиот поет Гевин Бредли лауреат на „Мостови на Струга“,

МКД

Frontline Нова ТВ +инфо Бриф

Пендаровски на средба со Азуле: Македонија придава големо значење на соработката со УНЕСКО

Слободен Печат - 21.03.2023

Претседателот Стево Пендаровски денеска се сретна со генералната директорка на УНЕСКО, Одре Азуле , по повод 30-годишнината од членството на Македонија во организацијата. На средбата, како што информира Кабинетот на претседателот се дискутирало за ...

Средба на Пендаровски со генералната директорка на УНЕСКО, Одре Азуле

Курир

Пендаровски се сретна со генералната директорка на УНЕСКО, Одре Азуле

Независен

Пендаровски се сретна со генералната директорка на УНЕСКО, Одре Азуле

Република

Средба на претседателот Пендаровски со генералната директорка на УНЕСКО, Одре Азуле

Канал5

Средба на Пендаровски со Одре Азуле, генералната директорка на УНЕСКО

Нетпрес

Средба на претседателот Пендаровски со генералната директорка на УНЕСКО

Опсервер

Lider Фокус Вечер Прес Centar Локално

Претседателот Пендаровски се обрати на чествувањето на јубилејот „Сто години од раѓањето на Ацо Шопов“ во УНЕСКО во ...

Centar - 21.03.2023

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Париз се обрати на отворањето на меѓународниот симпозиум во рамки на чествувањето на јубилејот „Сто години од раѓањето на Ацо Шопов (1923 – 1982)“, што се одржува под негово покровителство во соработка со ...

Пендаровски ќе се обрати на меѓународен симпозиум во чест на Ацо Шопов во седиштето на УНЕСКО

Независен

Пендаровски во Париз по повод одбележувањето на 100-годишнината од раѓањето на Ацо Шопов

Слободен Печат

Претседателот Пендаровски во посета на Париз по повод одбележувањето на 100-годишнината од раѓањето на Ацо Шопов

Бизнис Вести

УНЕСКО и Пендаровски во Париз ќе одбележат 100 години од раѓањето на Ацо Шопов

Фокус

Претседателот Пендаровски во посета на Париз по повод одбележувањето на 100-годишнината од раѓањето на Ацо Шопов

Нова ТВ

Претседателот Пендаровски во посета на Париз по повод одбележувањето на 100-годишнината од раѓањето на Ацо Шопов

Во Центар

Опсервер Курир Frontline Либертас ТВ21 Локално Независен Нетпрес

Прогласување на лауреатите на СВП и поетско читање по повод 21 март, Светскиот ден на поезијата

Република - 20.03.2023

НУМ „Струшки вечери на поезијата“, Македонскиот П.ЕН Центар, Друштвото на писатели на Македонија и Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ заеднички организират свечен настан по повод 21 март, Светскиот ден на поезијата и ...

Утре ќе бидат соопштени лауреатите на СВП

Независен

Прогласување на лауреатите на Струшките вечери на поезијата и поетско читање по повод Светскиот ден на поезијата

Опсервер

Прогласување на лауреатите на СВП и поетско читање по повод Светскиот ден на поезијата

Независен

Прогласување на лауреатите на Струшките вечери на поезијата и поетско читање по повод Светскиот ден на поезијата

Телма

Прогласување на лауреатите на СВП и поетско читање по повод Светскиот ден на поезијата

24 Вести

Прогласување на лауреатите на Струшките вечери на поезијата и поетско читање по повод Светскиот ден на поезијата

Кајгана

Курир Frontline OhridNews Република MakPress Канал5 Нетпрес

Живо-УНЕСКО во Париз ја чествува 100-годишнината од раѓањето на Ацо Шопов

Канал5 - 21.03.2023

Во седиштето на УНЕСКО во Париз, Франција, денеска започна целодневна програма во чест на 100-годишнината од раѓањето на великанот на македонската лирика, Ацо Шопов. Одбележувањето на јубилејот е дел од Календарот на важни меѓународни јубилеи ...

Следете во живо: УНЕСКО во Париз ја чествува 100-годишнината од раѓањето на Ацо Шопов

Република

УНЕСКО во Париз ја чествува 100-годишнината од раѓањето на Ацо Шопов

Frontline

УНЕСКО во Париз ја чествува 100-годишнината од раѓањето на Ацо Шопов

Радио МОФ

(Во живо) УНЕСКО во Париз ја чествува 100-годишнината од раѓањето на Ацо Шопов

Независен

УНЕСКО во Париз ја чествува 100-годишнината од раѓањето на Ацо Шопов

Нова ТВ

Пендаровски: Прославуваме два големи јубилеи, 100 години од раѓањето на Шопов и 30 години членство во УНЕСКО

CivilMedia

Centar Екран