TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Гоце Делчев со кече“ – зборуваат историчарите

ТВ21 - 04.07.2020

„Да се вратат доколку имаат малку почит за нивната татковина и за нивниот патриот Гоце Делчев и да видат дека Гоце Делчев со кече (бела капа) држел говор пред Албанците“, истакна Али Ахмети.

Вака ДУИ планира да дојде до премиер Албанец

365 - 04.07.2020

ДУИ и нејзиниот лидер Али Ахмети немаат намера да се повлечат од барањето за прв премиер Албанец. Лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, пак, тврдат дека нема да прифатат вакво условување. И покрај тоа, од ДУИ се цврсто убедени дека идејата е остварлива.

Ахмети: А, зошто да не инсистираме на премиер Албанец?

24 Вести - 04.07.2020

Зошто сега да не биде премиер Албанец? И ние сме граѓани на оваа држава, ова е наша држава, ова е наша татковина, и ние сакаме да ги покажеме нашите способности за управување со неа, вели во интервју за радио Слободна Европа, лидерот на ДУИ Али ...

Србов за Алфа : Ахмети го навреди македонскиот народ

Алфа - 04.07.2020

Нова политичка игра непосредно пред изборите? Лидерот на ДИУ, Али Ахмети, објаснувајќи ја заложбата за прв македонски премиер Албанец се повика на Гоце Делчев дека носел кече додека држел говори пред Албанците.

Ахмети: Зошто да не инсистираме на премиер Албанец?

Фокус - 04.07.2020

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети во интервју за Радио Слободна Европа повторно го постави прашањето кое веќе неколку седмици циркулира низ јавноста во Северна Македонија – зошто во државата да нема Албанец премиер? „Зошто да не инсистираме?! Значи, јас ...

Ахмети - А, зошто да не инсистираме на премиер Албанец?

Р.С.Европа - 04.07.2020

Зошто сега да не биде премиер Албанец, да преземе одговорност? И ние сме граѓани на оваа држава, ова е наша држава, ова е наша татковина, и ние сакаме да ги покажеме нашите способности за управување со неа, вели во интервју за РСЕ, лидерот на ДУИ ...

Хајредини: Дури и Гоце Делчев, со белата капа на главата, да стане од гроб, и по 15 јули нема да има премиер Албанец

CivilMedia - 04.07.2020

поентира: 2 јули, 2020 Не е правилно и логично “надпартискиот кандидат” за премиер да падне толку ниско, со тоа што во медиумите пред граѓаните би се појавил заедно со некои си партиски кандидати.

Гоце Делчев не носел кече, но покрај Манлихера, носел пенкало со кое ја менувал околината и се борел за Македонија

Република - 04.07.2020

Гоце Делчев не носел кече, но покрај Манлихера, носел пенкало, затоа што бил и даскал. Со тоа пенкало ја менувал околината и се борел за Македонија, вели Игор Јанушев, носител на листата на ВМРО ДПМНЕ во изборната единица 3, одговарајќи му на Али ...

Али Ахмети не отстапува од премиер -Албанец

Expres - 04.07.2020

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, не отстапува од ставот дека е сега дојдено време за премиер Албанец, дека ДУИ ќе биде клучниот фактор за формирање на идната влада и дека предложениот Насер Зибери е вистинскиот избор: „(тој е)…поборник за сите прашања ...

Преглед на вести во 9 часот: Јанушев ги вознемири сите жени во државава, историчарите Албанци првпат слушаат дека Гоце ...

Frontline - 04.07.2020

ЦАРОВСКА: Она што го слушнавме од Јанушев ги вознемири сите жени во државата. ИСТОРИЧАРИТЕ Албанци од Ахмети првпат слушнале дека Гоце Делчев носел кече. АХМЕТИ: Гоце Делчев со кече на глава држел говор пред Албанците и ги обединувал Македонците.

ДУИ ќе условува формирање Влада со премиер Албанец, задолжително изучување на албански јазик за сите и гласање со ...

AKO - 04.07.2020

,,Ние не сме од вчера за да ветиме нешто што не можеме да го оствариме“, рече вчера во интервју за К5, Бујар Османи од ДУИ. Тој на својот ФБ профил нотираше 10 барања како услов за формирање на идната Влада, со оглед на тоа дека, според него, без ...

Ахмети: Следете го примерот на Гоце Делчев- тој соработуваше со албанските револуционери!

Магазин - 04.07.2020

На вчерашната трибина во Скопје, албанската партија ДУИ продолжи да ја промовира својата изборна програма која главно се темели за гласање на Албанец премиер на Македонија. Во својот говор вчера, лидерот на ДУИ Али Ахмети се осврна на дејноста на ...

Османи го открива планот на ДУИ како да се оствaри идејата за Албанец премиер !?

Нетпрес - 03.07.2020

ДУИ и нејзиниот лидер, Али Ахмети немаат намера да се повлечат од барањето за прв премиер Албанец. И покрај негувањата и цврстите ставови од двајцата претенденти за премиерската функција, лидерите на СДСМ и ВМРО ДПМНЕ, Заев и Мицкоски дека нема да ...

Историчарите Албанци од Ахмети првпат слушнале дека Гоце Делчев носел кече

Либертас - 03.07.2020

Изјавата на претседателот на ДУИ, Али Ахмети, дека Гоце Делчев во некои прилики ставал кече на главата, изненади дел од Албанците историчари, објави „Лајм“, пренесе А1он. „Тоа нема никаква смисла.

Ахмети: Гоце Делчев со кече на главата држел говори пред Албанците!

Expres - 04.07.2020

Објаснувајќи ја заложбата на ДУИ за прв македонски премиер Албанец, нејзиниот лидер Али Ахмети се повика на – Гоце Делчев! „Со Гоце Делчев соработувале албански патриоти и заедно работеле со Македонците за да ги решаваат проблемите на сите граѓани.

Ахмети: Гоце Делчев држел говор пред Албанците со бело кече

Фокус - 03.07.2020

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска од Камениот мост се наврати на минатото и порача дека Гоце Делчев соработувал со албански и македонски патриоти и дека не се кае за тоа што изјавил дека треба да се почитува неговата мисија, односно како што вели ...

КОЛУМНА НА ДИМИТАР ГРУМАР: Алија Ахмети му подари кече на Гоцета Делчев

Денешен - 03.07.2020

Димитар Грумар Нонстоп вртам на мобилниот телефон на Гоцета Делчев и исто толку време го слушам милозвучниот глас на неговата автоматска телефонската секретарка: „Корисникот моментно е неодстапен!“ Па, ми дообјаснува:„Го исклучил апаратот или е ...

Ахмети го посочи Гоце Делчев како пример за соработка на албанските и македонските патриоти

Телма - 03.07.2020

Еден од врвните приоритети на Насер Зибери, доколку стане премиер, ќе биде промена и усогласување на државните симболи, особено на химната. Тоа, според него, би значело вклучување и на дел од културното наследство и традицијата на Албанците во ...

Османи: Иста ваква хистерија имаше за избор на претседател на Собранието

Слободен Печат - 03.07.2020

ДУИ е фронтмен на позитивните движења во државава- рече Османи. Малцинската влада што се најавува меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ е изборна реторика, рече вицепремиерот од редовите на ДУИ, Бујар Османи на вечерашната дебата на „Само интервју“.

Османи: После 15-ти јули Македонија ќе има премиер Албанец, тоа го знаевме уште по изборот на Џафери во Собрание

Курир - 03.07.2020

Вицепремиерот за евроинтеграции, Бујар Османи во вечерашното гостување во „Само интервју“ на Канал 5 вели дека не нагаѓа, туку знае дека по 15-ти јули Македонија ќе има прв премиер Албанец.

Ахмети: Гоце Делчев држел говори пред Албанците со кече на главата, со него соработувале албански патриоти

Слободен Печат - 03.07.2020

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на вечерашниот митинг рече дека Гоце Делчев соработувал со Албански и Македонски патриоти, пренесе ТВ21 додавајќи дека не се кае за тоа што изјавил дека треба да се почитува неговата мисија, односно како што вели тој – ...

Бујар Османи: „По 15-ти јули Македонија ќе го има првиот премиер Албанец“

Точка - 03.07.2020

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи во вечерашното гостување во „Само интервју“ на Канал 5, изјави дека знае дека по 15-ти јули Македонија ќе има прв премиер Албанец. Османи вели дека идејата за премиер Албанец не е нова, дека за неа ДУИ се ...

Османи: Прашањето за Албанец премиер е за постигнување еднавост во државата

Нетпрес - 03.07.2020

Вицепремиерот за евроинтеграции, Бујар Османи во вечерашното гостување во „Само интервју“ на Канал 5 вели дека по 15-ти јули Македонија ќе има прв премиер Албанец. Османи вели дека идејата за премиер Албанец не е нова, дека за неа ДУИ се ...

Османи: Малцинската влада е изборна реторика, ДУИ ќе биде клучен фактор

+инфо - 03.07.2020

ДУИ ќе биде клучен фактор, изборна реторика е малцинската влада што се најавува меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, смета Бујар Османи од ДУИ кој вечерва беше гостин во „Само интервју“ на Канал 5. – Прашањето за Албанец премиер не е етничко барање, туку за ...

Ахмети: Гоце Делчев со кече на глава држел говор пред Албанците и ги обединувал Македонците

Локално - 03.07.2020

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на вечерашниот митинг рече дека Гоце Делчев соработувал со албански и македонски патриоти, додавајќи дека не се кае за тоа што изјавил дека треба да се почитува неговата мисија, однсоно како што вели тој – делчевизмот, ...

Ахмети: Гоце Делчев со кече на глава држел говор пред Албанците и ги обединувал Македонците

Frontline - 03.07.2020

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на вечерашниот митинг рече дека Гоце Делчев соработувал со албански и македонски патриоти, додавајќи дека не се кае за тоа што изјавил дека треба да се почитува неговата мисија, односно како што вели тој – делчевизмот, ...

Ахмети тврди дека Гоце Делчев со кече држел говор пред Албанците

Фактор - 03.07.2020

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети вечерва изјави дека Гоце Делчев соработувал со албански и македонски патриоти и дека не се кае затоа што изјавил дека треба да се почитува неговата мисија, односно како што вели тој – делчевизмот, јави ТВ21.

Ахмети: Гоце Делчев со кече на глава држел говор пред Албанците и ги обединувал Македонците заедно да работат за оваа ...

4NEWS - 03.07.2020

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на вечерашниот митинг рече дека Гоце Делчев соработувал со Албански и Македонски патриоти, јавува репортерот на додавајќи дека не се кае за тоа што изјавил дека треба да се почитува неговата мисија, однсоно како што вели ...

Али Ахмети: На вистинските наследници на Гоце Делчев не им пречи Албанец премиер

Макфакс - 03.07.2020

Денес, претседателот на Демократската Унија за Интеграција Али Ахмети заедно со првиот Албански кандидат за премиер Насер Зибери во рамките на кампањата за предвремените парламентарни избори кои ќе се одржат на 15 јули, одржаа собир кај Камениот ...

Али Ахмети: На вистинските наследници на Гоце Делчев не им пречи Албанец премиер

Вечер - 03.07.2020

Денес, претседателот на Демократската Унија за Интеграција Али Ахмети заедно со првиот Албански кандидат за премиер Насер Зибери во рамките на кампањата за предвремените парламентарни избори кои ќе се одржат на 15 јули, одржаа собир кај Камениот ...

Ахмети: Нека разберат Гоце Делчев со кече на глава зборувал пред Албанците

Република - 03.07.2020

Со кампањата денеска продолжија и партиите од албанскиот политички блок во Македонија. ДУИ продолжи да ја промовира својата програма каде која главно се темели дека е дојдено време Албанец да биде премиер на Македонија.

Ахмети: Делчев со кече на глава држел говор пред Албанците, на неговите вистинските наследници не им пречи Албанец ...

МКД - 03.07.2020

Денес, претседателот на Демократската Унија за Интеграција Али Ахмети заедно со првиот Албански кандидат за премиер Насер Зибери во рамките на кампањата за Предвремените парламентарни избори кои ќе се одржат на 15 јули, одржаа собир кај Камениот ...

Али Ахмети: Гоце Делчев носел кече

Мак. Весник - 03.07.2020

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на вечерашниот митинг на Камениот мост се осврна на ликот и делото на Гоце Делчев.. Тој рече дека Гоце Делчев носел кече , кога им се обраќал на Албанците. Оцени дека во Македонија се прават обиди за обединување за да се ...

Али Ахмети: На вистинските наследници на Гоце Делчев не им пречи Албанец премиер

Н.Македонија - 03.07.2020

Денес, претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, заедно со првиот албански кандидат за премиер, Насер Зибери, во рамките на кампањата за предвремените парламентарни избори, кои ќе се одржат на 15 јули, одржа собир кај Камениот ...

Ахмети: Кандидатурата за премиер Албанец не само што ќе ја зајакне стабилноста и безбедноста на земјата, ќе има и ...

Опсервер - 03.07.2020

Скопје, 3 јули 2020 () – Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети заедно со првиот албански кандидат за премиер, Насер Зибери во рамките на кампањата за предвремените парламентарни избори на 15 јули, одржаа собир кај Камениот ...

Али Ахмети: Нека разберат, Гоце Делчев со кече на глава зборувал пред Албанците!

Курир - 03.07.2020

Со кампањата денеска продолжија и партиите од албанскиот политички блок во Македонија. ДУИ продолжи да ја промовира својата програма каде која главно се темели дека е дојдено време Албанец да биде премиер на Македонија.

Ахмети: Кандидатурата за премиер Албанец не само што ќе ја зајакне стабилноста и безбедноста на земјата, ќе има и ...

Либертас - 03.07.2020

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети заедно со првиот албански кандидат за премиер, Насер Зибери во рамките на кампањата за предвремените парламентарни избори на 15 јули, одржаа собир кај Камениот мост во Скопје.

Ахмети: Кандидатурата за премиер Албанец не само што ќе ја зајакне стабилноста и безбедноста на земјата, ќе има и ...

24Инфо - 03.07.2020

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети заедно со првиот албански кандидат за премиер, Насер Зибери во рамките на кампањата за предвремените парламентарни избори на 15 јули, одржаа собир кај Камениот мост во Скопје.

Ахмети: Денес ја бараме функцијата на премиерот, утре и на претседателот на државата

360 степени - 03.07.2020

Лидерот на ДУИ, на собир кај Камениот мост во Скопје, оцени дека македонските политичари се хомогенизираат само за премиерот да биде Албанец, наместо да имаат почит кон Гоце Делчев, кој, како што рече, држел говор пред Албанци со бела капа ...

Ахмети: Кандидатурата за премиер Албанец не само што ќе ја зајакне стабилноста и безбедноста на земјата, ќе има и ...

Вечер Прес - 03.07.2020

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети заедно со првиот албански кандидат за премиер, Насер Зибери во рамките на кампањата за предвремените парламентарни избори на 15 јули, одржаа собир кај Камениот мост во Скопје.

Денес сакаме премиер, утре претседател на државата

Република - 03.07.2020

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети и првиот етнички Албанец – кандидат за премиер Насер Зибери одржаа собир кај Камениот мост во Скопје. Ахмети истакна дека чекор по чекор се прават големите дела и дека секогаш од нивна ...

Ахмети му стави кече на Гоце Делчев

Скопје1 - 03.07.2020

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска од Камениот мост се наврати на минатото и порача дека Гоце Делчев соработувал со албански и македонски патриоти и дека не се кае за тоа што изјавил дека треба да се почитува неговата мисија, односно како што вели ...

Историчарите Албанци од Ахмети првпат слушнале дека Гоце Делчев носел кече

Frontline - 04.07.2020

Изјавата на претседателот на ДУИ, Али Ахмети, дека Гоце Делчев во некои прилики ставал кече на главата, изненади дел од Албанците историчари, објави „Лајм“, пренесе А1он . „Тоа нема никаква смисла.

Али Ахмети: На вистинските наследници на Гоце Делчев не им пречи Албанец премиер

MTM - 04.07.2020

Денес, претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, заедно со првиот албански кандидат за премиер, Насер Зибери, во рамките на кампањата за предвремените парламентарни избори, кои ќе се одржат на 15 јули, одржа собир кај Камениот ...

Јанушев: Гоце не носел кече туку малихера и пенкало со кое го менувал светот

Expres - 04.07.2020

Гоце Делчев не носел кече, но покрај Манлихера, носел пенкало, затоа што бил и даскал. Со тоа пенкало ја менувал околината и се бopел за Македонија, вели Игор Јанушев, носител на листата на ВМРО ДПМНЕ во изборната единица 3, одговарајќи на изјавата ...

Јанушев: Гоце Делчев не носел кече, носел пенкало со кое ја менувал околината и се борел за Македонија

Курир - 04.07.2020

Гоце Делчев не носел кече, но покрај Манлихера, носел пенкало, затоа што бил и даскал. Со тоа пенкало ја менувал околината и се борел за Македонија, напиша на Фејсбук носителот на листа во ИЕ 3 од ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев.

Ахмети не се откажува од премиерот Албанец

Независен - 04.07.2020

Нашите барања се легитимни, денеска Премиер, утре Претседател на државата: Али Ахмети Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, не отстапува од ставот дека е сега дојдено време за премиер Албанец, дека ДУИ ќе биде клучниот фактор за формирање на идната влада и ...

Јанушев: Гоце Делчев не носел кече, носел пенкало со кое ја менувал околината и се борел за Македонија

Нетпрес - 04.07.2020

Гоце Делчев не носел кече, но покрај Манлихера, носел пенкало, затоа што бил и даскал. Со тоа пенкало ја менувал околината и се борел за Македонија, напиша на Фејсбук носителот на листа во ИЕ 3 од ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев.

Хајредини за „кечето“ на Гоце: Само корумпираните Албанци да не останат на власт!

Expres - 04.07.2020

Ниту премиер, ниту претседател на државата Албанец и после 15 јули нема да имаме, дури и Гоце Делчев, со белата капа на главата, да стане од гроб. Да се надеваме само на власт да не останат корумпираните Албанци, кои биле и ќе бидат прифатливи и за ...

Ахмети: И ние сме граѓани на оваа држава, зошто да не инсистираме на премиер Албанец?

Слободен Печат - 04.07.2020

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети во интервју за Радио Слободна Европа, повторно го постави прашањето – зошто во државата да нема Албанец премиер? – Зошто да не инсистираме?! Значи, јас очекувам одговор од тие што велат: Зошто ние бараме премиер Албанец и ...