TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Новинарка остана без око , откако полицијата ја погодила со гумен куршум на протестот во Минеаполис (ВИДЕО)

Канал5 - 31.05.2020

Новинарите во неколку американски градови биле цел на напади на полицијата и демонстрантите кои ги претепале, а полицајците ги апсиле и пукале во нив на протестите што се шират деновиве поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд.

„Нема правда, нема мир“ во Лондон и Берлин, поради убиството во Минеаполис

Нетпрес - 31.05.2020

Стотици демонстранти се собраа во неделата во Лондон и во Берлин за да искажат солидарност со демонстрантите во САД во протестите поради смртта на афроамериканецот Џорџ Флојд при апсење во Минеаполис на почетокот од седмицата.

„Правда за Џорџ“ и во Бундеслигата

TopSport - 31.05.2020

Главна вест во САД е убиството на црномурниот Џорџ Флојд во Минеаполис од страна на полициски службеник. Убиството повторно ја актуализира темата за третманот што го имаат афро-американците од страна на полицијата.

Новинарите цел на напади од сите страни на протестите во САД

Нетпрес - 31.05.2020

Новинарите во повеќе американски градови биле цеч на напади и од полицијата и демонстрантиет кои ги тепале, апселе и пукале врз нив на протестите кои се шират цела седмица поради полициското убиство на афроамериканецот Џорџ Флојд во Минеаполис.

Полицајци клекнаа пред демонстрантите во Мајами и побараа прошка

AKO - 01.06.2020

Демонстрациите во САД не стивнуваат по полициската бруталност врз Афроамериканецот Џорџ Флојд за време на апсењето, по што тој почина. Демонстрациите се проширија низ цела Америка, а немили сцени го обиколија светот.

САД почна да брои жртви од масовните анти-расистички протести, што ескалираа во последното деноноќие

Сител - 31.05.2020

САД почна да брои жртви од масовните анти-расистички протести, што ескалираа во последното деноноќие. Се протестира ширум целата држава. Откако толпата во Лос Анџелес запали неколку полициски автомобили, полицијата возврати со солзавец и гумени ...

Масовни протести во повеќе американски градови и покрај прогласениот полициски час

Телма - 31.05.2020

Бесот на американските граѓани заради суровото убиство на 46 годишниот црнец, Џорџ Флојд, од страна на полицијата не стивнува и уличните протести во сите поголеми урбани центри во САД стануваат се пожестоки.

Новинари на Ројтерс погодени со гумени куршуми на протестите во Минеаполис: Го снимив со камера како ја впери пушката ...

Слободен Печат - 31.05.2020

На подоцнежните снимки се гледа како на Севард лекарите му укажуваат помош. Севард и Чавез се здобиле со повреди на рацете, додека на Чавез му настрада и вратот. Двајца членови на редакцијата на Ројтерс се погодени и повредени со гумени куршуми во ...

Националната гарда луѓето во сопствените дворови во Минеаполис ги гаѓаше со боја (ВИДЕО)

Слободен Печат - 31.05.2020

Едно лице и тоа помладо, може да си види од снимката, гардистот успеа да го погоди, но изгледа никој не е повреден. Во 25 градови ширум САД е воведен полициски час откако протестите поради убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој го задуши ...

Протести во САД, судири со полицијата во десетици градови

Глас на Америка - 31.05.2020

Петта ноќ по ред демонстрации по смртта на Џорџ Флојд, Африкански-Американец, кој бил држен приклештен на земја од бел полицаец Пожари, пустошења и хаос избувнаа во десетици американски градови во саботата навечер, кога демонстранти се судрија со ...

Убиството на Џорџ Флојд ја крена и Европа на нозе: Протести на солидарност со САД во Лондон и Берлин (ВИДЕО)

Слободен Печат - 31.05.2020

Смртта на Џорџ Флојд предизвика лавина протести ширум САД и на виделина излезе бесот на јавноста поради расистичките предрасуди кои владеат во американскиот правосуден систем. Повеќе стотици луѓе протестираа денеска во Лондон и Берлин во знак на ...

ВИДЕО: Постигна гол, а потоа искажа протест за убиството на Флојд

Sport M - 31.05.2020

Напаѓачот на Борусија Менхенгладбах Маркус Турам постигна два гола во победата против Унион Берлин од 4:1. По едниот погодок одлучи да го прослави на чуден начин и со тоа да искаже протест за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд пред неколку ...

Братот на Џорџ Флојд раскажа каков разговор имал со Трамп (видео)

Опсервер - 31.05.2020

Вашингтон, 31 мај 2020 () – Филонис Флојд, братот на од полицијата убиениот афроамериканец Џорџ Флојд, причина која што предизвика масовни протести и немири низ Америка, изјави дека разговарал како со претседателот Доналд Трамп, така и со ...

Новинари на Ројтерс погодени со гумени куршуми на протест во Минеаполис (ВИДЕО)

МКД - 31.05.2020

Двајца членови на телевизиска екипа на Ројтерс добиле синоќа во Минеаполис повреди со гумени куршуми кои ги испукала полицијата додека ги снимале протестите против полициската бруталност. Инцидентот се случил откако припадници на безбедносните сили, ...

Во над триесет градови во САД се протестира поради убиството на Џорџ Флојд

Канал5 - 31.05.2020

Демонстрантите сакаат силите за спроведување на законот овојпат да бидат одговорни за насилната неоправдана смрт откриена со видео кое беше споделено во светот – пренесуваат тамошните медиуми.

(Галерија) Денови на гневот во Америка

Независен - 31.05.2020

Демонстрантите во судир со тајната служба и и други полицајци пред Белата куќа (Фото: Ерик Барадат/АФП) Гневни протести по смртта на Џорџ Флојд и други полициски убиства на црнците во саботата навечер се ширеа низ САД, додека градоначалниците ширум ...

Кошаркар на Бостон патуваше 1.700 километри и над 15 часа за да протестира во Атланта

Спортманија - 31.05.2020

Џејлен Браун мина долг пат и беше еден од лидерите на масовните протести по убиството на Џорџ Флојд Убиството на Џорџ Флојд ја потресе Америка, а масовните протести во Атланта ги координираше и познат НБА кошаркар.

Маркус Турам погоди, и му одаде почит на починатиот Џорџ Флојд

SportMedia - 31.05.2020

Во моментов се игра натпреварот од новото коло во Германската Бундес лига и во текот е мечот Борусија Менхенгладбах – Унион Берлин. Напаѓачот на домашните Маркус Туран, до овој момент постигна два гола и ги прослави со тоа што клекна на колено и му ...

Јавни личности донираа за кауција на уапсените од протестите во Минесота

Репортер - 31.05.2020

Неколку познати личности се здружија и донираа пари на Minnesota Freedom Fund, кој беше основан да се плати кауција за сите уапсени на протестите против убиството на Џорџ Флојд во Минесота.

ВИДЕО: Извади лак и стрела против демонстрантите, брутално го претепаа

А1 On - 31.05.2020

Низ целата територија на САД се уште траат протестите поради убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд од страна на полицаецот. Во текот на протестите во Солт Лејк Сити еден маж извади лак и стрела сакајќи да се справи со демонстрантите.

Видео: Полициско возило прегази демонстрантите во Бруклин

Канал5 - 31.05.2020

Неверојатни сцени снимени на протестите во Њујорк. Полицијата во Бруклин „гази“ луѓе!!! На улиците на Њујорк е Националната гарда во обид да се смират протестите кои веќе четврти ден се случуваат во САД по убиството на Афроамериканец од страна на ...

(Видео) Немири на протестите во САД, полицијата со возило туркала луѓе

Макфакс - 31.05.2020

Во 25 градови ширум САД воведен е полициски час по протестите за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше задавен од полицискиот службеник Дерек Шовин. Полицијата се обиде да ги растера демонстрантите со солзавец и гумени куршуми.

Хаос во Америка: Две полициски возила газат демонстранти на улиците (ВИДЕО)

ММС - 31.05.2020

Во Америка владее тотален хаос. Дури во 25 градови во 16 соседни држави е прогласен полицикси час, откако протестите по смртта на афроамериканецот Џорџ Флојд кој го усмртил полицаецот Дерек Човин се претвориле во дивеење, палење на полициски ...

Сопругата на полицаецот кој го уби Флојд е згрозена: Веднаш поднела барање за развод (фото)

Локално - 31.05.2020

САД се на нозе поради убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд кој беше убиен од полицискиот службеник Дерек Човин. Низ целата земја избувнаа масовни протести, кои се претворија во немири во многу градови, а сопругата на обвинетиот полицаец, Кели ...

Ескалираат протестите низ САД поради смртта на Џорџ Флојд

Р.С.Европа - 31.05.2020

Демонстрантите кои бараат расна правда маршираа во неколку големи градови во Соединетите држави на 30 мај, поради смртта на Афроамериканец кој почина откако бел полицаец со колено го притискаше на вратот, по што предизвика граѓански немири низ ...

Се шират протестите низ Америка, воведен полициски час

Телма - 31.05.2020

Во шест градови во САД е воведен полициски час, откако судирите меѓу демонсрантите и полицијата ескалираа во екстремно насилство. Протестот во Лос Анџелес поради бруталното убиство на афроамериканецот Џорџ Флојд во Минеаполис, почна мирно, но брзо ...

Во САД продолжија судирите меѓу демонстрантите и полицијата, воведен полициски час во повеќе градови

Мета - 31.05.2020

Во голем број градови во САД е воведен полициски час, во обид да се смири бранот насилни протести што избувнаа изминатата седмица откако еден Афроамериканец почина при апсење со насилни мерки.

Случајот со Џорџ Флојд и синоќа поттикна тензични протести низ САД

Радио МОФ - 31.05.2020

Тензични протести по смртта на Џорџ Флојд и останати полициски убиства на црнци низ годините се проширија низ САД, додека градоначалниците ширум земјата воведоа полициски час, а неколку гувернери ја повикаа националната гарда откако избија сцени на ...

Сакраменто Кингс испрати алармантна порака

Слободен Печат - 31.05.2020

„Кралевите“ ќе продолжат да се борат за толеранција на разликите затоа што спортот не знае за разлики и ги пробива тие бариери. Во претходните денови САД беа потресени од случајот со Џорд Флојд, убиен Афроамериканец, поради што се огласи и НБА ...

Еден загинат на протестите во Индијанаполис, новинари погодени со гумени куршуми во Минеаполис

Нетпрес - 31.05.2020

Едно лице загинало и најмалку уште две се ранетов во Индијанаполис во американската сојузна држава Индијана, во пукање во текот на немирите по полициското убиство на афроамериканецот Џорџ Флојд, додека двајца членови на телевизиската екипа на ...

Видео - Фото: Судири меѓу полицијата и демонстрантите низ САД , протести во Њујорк, Чикаго, Лос Анџелес..

Канал5 - 31.05.2020

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во Лос Анџелес, Чикаго, Питсбург и Кливленд. Една жена е уапсена откако се обидела да запали полициско комбе во Њујорк. Шест градови во САД воведоа полициски час.

Насилните протести низ САД продолжија иако големите градови воведоа полициски час

Сакам да кажам - 31.05.2020

Петнаесет големи американски градови воведоа полициски час, а 12 сојузни држави ја активираа Националната града додека низ САД и ноќеска продолжија насилните протести, како одговор на смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој почина во понеделникот ...

Жена со тупаници нападна полицаец: Веднаш беше нокаутирана...

Точка - 31.05.2020

Нередите ширум САД не се смируваат откако полицаец при апсење го уби Афроамериканецот Џорџ Флојд во Минеаполис. Сѐ поголемиот број на видео снимки кои се појавуваат на социјалните мрежи јасно ги откриваат размерите на протестите и на насилството на ...

Познатите донираат пари за кауции за уапсените демонстранти во Минесота

Независен - 31.05.2020

Познатите личности се здружија и донираа пари за „Minnesota Freedom Fund”, покренат за да се уплаќа кауција за сите оние кои беа уапсени на протестите за Џорџ Флојд во Минесота. Џорџ Флојд почина на 25 мај во Минеаполис откако полицаец при апсење го ...

Америка гори: Трамп се заканува со распоредување на војската на улиците, се огласи и Бајден

Точка - 31.05.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека државите и градовите мора да бидат „многу построги“ кон протестите против полицијата, во спротивно ќе се вклучи сојузната влада и ќе биде активирана војската.

Ново видео го покажува ужасното убиство на афроамериканецот: МУ НЕМАШЕ СПАС (ВИДЕО)

Магазин - 31.05.2020

Ново видео од апсењето на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој почина откако полицаецот Дерек Ковин го притисна вратот со коленото, покажува три лица кои клекнуваат на него за да го задржат на земја, иако тој не се спротивстави на апсењето.

12: Инвестиции за подобро јавно здравство, субвенции за велосипеди и тротинети, Криси Тејген донира 200.000 долари за ...

Frontline - 31.05.2020

Пладневен преглед на настаните. МИНИСТЕРОТ за здравство, Венко Филипче, во пост на Фејсбук ги презентираше сите досегашни инвестиции во здравствените установи со цел подобрување на условите во здравството.

Најнова снимка од бруталната смрт на Флојд: Пред да почине, бил претепан од полицајците? (видео)

Локално - 31.05.2020

Гневот на илјадници граѓани во САД нема да се смири и синоќа некои делови на градот ги опфати анархија. Главното барање е одговорност и апсење на полицајците, кои додека го приведуваа невооружениот Флојд, еден од нив, Дерек Чавин, употреби ...

(ВИДЕО) ОГОРЧЕНА ОД УБИСТВОТО – Бијонсе бара правда за Џорџ Флојд: „Скршени сме и згадени со она што го видовме!“

Екран - 31.05.2020

Бијонсе одлучи да се огласи на социјалните медиуми за да бара правда по бруталното убиство на Џорџ Флојд, пренесува „Варајати“. Пејачката објавила видео на Инстаграм во кое го искажува своето искрено мислење за целата ситуација.

Извади лак и стрела и нишанеше кон демонстрантите: Веднаш брутално го претепаа и го уништија неговиот автомобил

Точка - 31.05.2020

Ширум САД избија насилни протести поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд кој при апсење беше убиен од страна на полицаец. За време на протестите во Солт Лејк Сити, еден маж од автомобилот извади лак и стрела сакајќи да се пресмета со ...

(ВИДЕО) Лежеа на земја и извикуваа „не можам да дишам“- Илјадници луѓе протестираат против бруталното апсење на ...

ММС - 31.05.2020

Илјадници луѓе лежат на земја и викаат: „Не можам да дишам“. Ова е одговор на протестот на луѓето за поддршка на афроамериканецот Џорџ Флојд, кој почина по бруталното апсење во Минеаполис , САД.

Мбапе бара правда за убиството на Џорџ Флојд

Sport M - 31.05.2020

Француската sвезда на ПСЖ, Килијан Мбапе, изрази поддршка за тековните протести во Соединетите држави, откако еден цивил беше убиен од полицаец во Минесота. Во понеделникот вечерта, Џорџ Флојд беше убиен од американски полицаец, кој го притикаше со ...

И во Бундес лигата протест поради убиството на Џорџ Флојд

SportMedia - 31.05.2020

Убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд во Минеаполис од страна на полицаецот Дерек Шовин, кој е уапсен и обвинет четири дена подоцна, ги запали Соединетите Американски Држави. Веќе неколку денови траат насилни демонстрации, а илјадници луѓе и ...

Криси Тејген ќе донира 200.000 долари за кауции за уапсени учесници во протестите

Frontline - 31.05.2020

Во саботата, Криси Тејген објави на својот Твитер профил дека ќе донира 200.000 американски долари за кауции за уапсените учесници во протестите против полициската бруталност по смртта на афроамериканецот Џорџ Флојд.

Полицијата во Бруклин ги гази демонстрантите: Бесната толпа ги нападна, па полицајците само додадоа гас...

Точка - 31.05.2020

Во САД може да се каже дека владее тотален хаос – во дури 25 градови во 16 сојузни држави е воведен полициски час откако се проширија протестите поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд кој беше убиен при апсење од полицијата.

И родената жена го шутна расистичкиот убиец во униформа: Сопругата на полицаецот поради која гори Америка бара развод!

Магазин - 31.05.2020

Сопругата на поранешниот полициски службеник во Минеаполис Дерик Човин поднесе барање за развод по 10 години брак. Во изјавата на нејзиниот адвокат, Кели Човин, се вели дека е шокирана од убиството на Џорџ Флојд (46), кој почина оваа недела за време ...

Протестите во САД се надвор од контрола: Полицијата во Бруклин почнала да ги гази демонстрантите (видео)

Локално - 31.05.2020

Тотален хаос во САД. Националната гарда е на улиците, но протестите се целосно надвор од контрола. Во Бруклин, двајца полицајци со автомобили започнале да ги газат демонстрантите. Градоначалникот на Њујорк, Бил де Бласио изјавил дека е многу ...

Демонстрантите во Њујорк нападнаа полициски возила (ВИДЕО)

Слободен Печат - 31.05.2020

Протестите кои започнаа во Минеаполис се шират низ многу градови во САД. Не стивнуваат демонстрациите во САД по смртта на американецот Џорџ Флојд, кој почина од примена на сила при апсење.

Заради нередите, вонредна состојба во Лос Анџелес и полициски час во Сан Франциско

Frontline - 31.05.2020

Над 20 градови во САД имаат воспоставено полициски час за сабота и недела, а во повеќе од 10 соединети држави е распределена Националната гарда. Гувернерот на Калифорнија, Гевин Њусом прогласи вонредна состојба во цела област на Лос Анџелес, јавува ...

ВОЈНА НА УЛИЦИТЕ ВО АМЕРИКА: Во 25 градови полициски час – граѓаните палат се судирија со полицијата!

Магазин - 31.05.2020

Протестите и немирите за смртта на Афроамериканецот Флојд продолжија во саботата од Њујорк преку Чикаго до Лос Анџелес, со судири меѓу полицијата и демонстрантите и палење полициски автомобили.